Darmowa pożyczka i pożyczka 0% RRSO – czy to to samo?

Instytucje finansowe udzielają pożyczek, które podlegają ustalonemu przez nie oprocentowaniu lub innym dodatkowym kosztom.

Instytucje finansowe udzielają pożyczek, które podlegają ustalonemu przez nie oprocentowaniu lub innym dodatkowym kosztom.

To zaś oznacza, że finalnie oddajemy więcej niż pożyczyliśmy. Są jednak firmy, które oferują swoim klientom pożyczki za darmo. Co to znaczy, że pożyczka jest darmowa? Czy pożyczka 0% RRSO i pożyczka za darmo to to samo? Czy pod słowem “pożyczka za darmo” tak naprawdę kryją się inne ukryte opłaty?

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Znaczenie słowa „darmowy”, „za darmo” = bezpłatny, bezkosztowy
  2. Co to jest pożyczka? Dlaczego definicja pożyczki koliduje ze znaczeniem „za darmo”
  3. Co to jest RRSO?
  4. Pożyczka 0% RRSO – co to znaczy?
  5. Co wchodzi w skład kosztów pożyczki?
  6. Czy pożyczka 0% RRSO to pożyczka bez odsetek, bez prowizji i bez opłat?
  7. Pożyczka 0% RRSO w vivus.pl – dla kogo? Jak o nią wnioskować
weź pożyczkę
Co to jest pożyczka? Dlaczego definicja pożyczki koliduje ze znaczeniem „za darmo”

Co to jest pożyczka? Dlaczego definicja pożyczki koliduje ze znaczeniem „za darmo”

Pożyczka to operacja polegająca na oddaniu komuś do dyspozycji pieniędzy lub rzeczy na pewien czas, ale z zastrzeżeniem ich zwrotu w określonym terminie. To zaś oznacza, że to, co zostało pożyczone, musi zostać zwrócone.

Dlatego właśnie w przypadku pożyczki określenie “za darmo” może być mylące – środki nie zostają nam podarowane, musimy je zwrócić, ale ich spłata nie wiąże się już z żadnymi dodatkowymi kosztami. Zwracamy tylko tyle, ile faktycznie pożyczyliśmy.

weź pożyczkę
Znaczenie słowa „darmowy”, „za darmo” = bezpłatny, bezkosztowy

Znaczenie słowa „darmowy”, „za darmo” = bezpłatny, bezkosztowy

Co to znaczy, że coś jest “darmowe”? Według Słownika Języka Polskiego PWN jest to coś, co otrzymujemy bez zapłaty, jednym słowem nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów wynikających z przeprowadzonej transakcji. Jak to się ma do pożyczek?

Tzw. “pożyczka za darmo” to hasło, pod którym kryje się finansowy produkt pozabankowy. Umożliwia zaciągnięcie zobowiązania finansowego bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oznacza to, że klient (pożyczkobiorca), który decyduje się na zaciągnięcie tzw. „pożyczki za darmo”, zwraca pożyczone środki dokładnie w takiej samej wysokości, w jakiej je pożyczył. Jeśli pożyczył 1200 zł, oddaje 1200 zł (przy zachowaniu terminu spłaty i warunków określonych w umowie). Innymi słowy oddaje dokładnie taką sumę, jaką pożyczył. Pożyczka za darmo jest więc pożyczką bez odsetek, prowizji i innych opłat, które standardowo są pobierane przez pożyczkodawców.

pożyczka za darmo - co to znaczy - infografika
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

weź pożyczkę
Co to jest RRSO?

Co to jest RRSO?

Skrótem RRSO określa się Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania Zgodnie z treścią ustawy o kredycie konsumenckim RRSO to “całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”.

Zasady obliczania RRSO są identyczne dla wszystkich podmiotów – nieważne czy pożyczkę zaciągamy w banku czy w firmie pożyczkowej. Dodatkowo każda z tych instytucji jest zobowiązana do podania informacji o RRSO swoich produktów. Dzięki tej wiedzy można w prosty sposób określić opłacalność planowanej pożyczki i zdecydować się na najtańszą dostępną opcję.

Przy produktach krótkoterminowych, jakimi są pożyczki oferowane przez firmy pożyczkowe, RRSO może wyglądać dość przerażająco i wynosić nawet kilkaset procent. Wynika to właśnie z krótkoterminowości zaciąganego zobowiązania, ale w rzeczywistości nie ma mowy o spłacie wielokrotności kapitału, jak niektórzy błędnie uważają, a jedynie względnie niewielkiego procenta pożyczonej kwoty.

Przykład na podstawie vivus.pl

Kwota pożyczki: 5900 zł
Na jaki okres: 30 dni
Odsetki: 99,41 zł
Prowizja: 638,09 zł
RRSO: 319,14%
Całkowita kwota do spłaty: 6637,50 zł

Okazuje się więc, że całkowity koszt pożyczki to 737,50 zł. Przykłady reprezentatywne pożyczki w vivus.pl znajdują się na końcu artykułu, na dole strony.

Pożyczka za darmo i pożyczka RRSO 0 % - czy to to samo?
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

weź pożyczkę
Pożyczka 0% RRSO – co to znaczy?

Pożyczka 0% RRSO – co to znaczy?

Pożyczki 0% RRSO to zazwyczaj oferty specjalne lub promocyjne oferowane przez firmy pożyczkowe, które są skierowane do określonej grupy osób – np. nowych klientów, którzy dotychczas nie korzystali z oferowanych przez nich usług czy produktów i po raz pierwszy decydują się na wzięcie pożyczki.

Pożyczki 0% RRSO to pożyczki bez dodatkowych kosztów – nie zawierają odsetek, prowizji, ani żadnych ukrytych kosztów – pożyczkobiorca oddaje dokładnie tyle, ile pożyczył.

Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj oferty takich pożyczek dotyczą tylko zobowiązań krótkoterminowych (np. w VIVUS są to oferty pierwszej pożyczki na 30 lub 61 dni) z jednorazowym terminem spłaty, udzielanych online.

Przykład pierwszej pożyczki 0% RRSO w VIVUS:

Kwota pożyczki: 1200 zł

Na jaki okres: 61 dni

Odsetki: 0 zł

Prowizja: 0 zł

RRSO: 0%

Całkowita kwota do spłaty: 1200 zł

Przy pożyczkach 0% RRSO pożyczając 1200 zł w dniu spłaty oddajemy 1200 zł. Całkowity koszt pożyczki to 0 zł. Przykład reprezentatywny pierwszej pożyczki 0% RRSO na końcu artykułu, na dole strony.

Co wchodzi w skład kosztów pożyczki?

W przedstawionych powyżej przykładach mogliśmy zobaczyć co w rzeczywistości składa się na całkowity koszt spłaty pożyczki. Są to:

  • kapitał (jest to kwota, którą pożyczyliśmy),
  • odsetki
  • koszty dodatkowe, np. prowizja.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania, warto dokładnie przyjrzeć się zawieranej umowie. W zależności od tego, gdzie bierzemy pożyczki, koszty rzeczywiste mogą się różnić i zależeć od wielu zawartych właśnie w umowie czynników. Warto więc przed podpisaniem dokumentu sprawdzić czy pożyczkodawca nie żąda od nas np.: prowizji za udzielenie pożyczki, ubezpieczenia pożyczki, opłat za administrowanie saldem zadłużenia, opłaty przygotowawczej (wstępnej za sporządzenie wniosku o pożyczkę) czy chociażby opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Tylko wzięcie pod uwagę wszystkich powyższych kwestii pozwoli ustalić całkowity, rzeczywisty koszt pożyczki.

Czy pożyczka 0% RRSO to pożyczka bez odsetek, bez prowizji i bez opłat?

Tak, w przypadku pierwszych pożyczek 0% RRSO nie ma żadnych ukrytych kosztów. Koszt pożyczki to wysokość zaciągniętego zobowiązania – bez prowizji, bez odsetek i bez ukrytych opłat.

weź pożyczkę
Pożyczka 0% RRSO w vivus.pl – dla kogo? Jak o nią wnioskować?

Pożyczka 0% RRSO w vivus.pl – dla kogo? Jak o nią wnioskować?

Tak jak już wspomnieliśmy pożyczki 0% RRSO to zazwyczaj produkty specjalne, przeznaczone dla konkretnego odbiorcy. W VIVUS o pożyczkę taką mogą wnioskować nowi klienci, którzy nigdy nie korzystali z produktów finansowych firmy (przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony). Taka promocja jest szansą na przetestowanie usług firmy i okazją do pożyczenia pieniędzy bez żadnych dodatkowych kosztów.

Aby wziąć pożyczkę w VIVUS wystarczy wejść na stronę www.vivus.pl i w zakładce po prawej stronie wybrać kwotę i okres spłaty zobowiązania. Po zaznaczeniu opcji PIERWSZA POŻYCZKA pojawi się wyliczenie całkowitego kosztu pożyczki. Następnie wystarczy kliknąć przycisk “Weź pożyczkę” i wykonać kolejne kroki.

Proces wnioskowania jest szybki i bardzo intuicyjny, a w przypadku pozytywnej decyzji pożyczkowej pieniądze trafiają na konto niezwłocznie – bez dodatkowych dokumentów, zaświadczeń i długotrwałego procesu weryfikacji. Gotówka jest na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia z domu – cały proces odbywa się online.

Weź pierwszą pożyczkę 0% RRSO przez Internet i ciesz się szybką gotówką bez dodatkowych kosztów>>

weź pożyczkę