Gdzie się zwrócić, żeby otrzymać pożyczkę bez udokumentowanego dochodu? Kto udziela pożyczek bez umowy o pracę? Jak zdobyć dodatkowe pieniądze będąc studentem lub emerytem? Podpowiadamy, jakie są możliwe rozwiązania.
Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie wymagają przedłożenia zaświadczenia o zatrudnieniu, jakim jest umowa o pracę. Oznacza to, że osoby, które są zatrudnione w oparciu o inne umowy cywilnoprawne np. umowę zlecenie czy umowę o dzieło, również mogą ubiegać się o pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Wiele osób wykonujących wolne zawody np. copywriter, dziennikarz, tłumacz czy artysta, nie jest zatrudnionych na etacie w oparciu o klasyczna umowę o pracę. Są to jednak osoby zarabiające. Takie osoby mogą ubiegać się o pożyczkę właśnie w firmach pożyczkowych.
Czytaj artykuł: Pożyczka bez umowy o pracę >>
To samo dotyczy osób z nieregularnym dochodem - np. studentów czy freelancerów, których zarobki uzależnione są od ilości wykonanych zleceń, zamówionych usług, pracy dorywczej. Fakt, że wpływ środków jest nieregularny, nie oznacza wcale, że osoby te nie będą w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Właśnie w takich sytuacjach na przeciw klientom wychodzą szybkie pożyczki pozabankowe. Aby wnioskować o pożyczkę trzeba mieć ukończone 19 lat - oznacza to, że nawet bardzo młode osoby mogą zaciągnąć zobowiązanie, jeśli tylko mają pewność, że będą w stanie regularnie je spłacać.
Sporym ułatwieniem mogą być też promocyjne oferty firm pożyczkowych - np. pierwszy pożyczka 0% RRSO lub wydłużony okres spłaty, dzięki czemu pieniądze można pożyczyć na znacznie bardziej preferencyjnych dla ludzi młodych, warunkach. Np. pierwsza pożyczka w vivus.pl to 0% RRSO (przykład reprezentatywny na dole strony), o pożyczkę można wnioskować przez Internet, a decyzję o udzieleniu pożyczki i pieniądze na koncie otrzymać nawet tego samego dnia.
Czytaj artykuł: Pożyczka dla młodych przez Internet i bez zaświadczeń>>
Emeryci i renciści również należą do grupy osób, które mogą ubiegać się o pożyczkę. Niskie dochody lub nieprzewidziane wydatki sprawiają, że również osoby starsze chcą korzystać z finansowego wsparcia oferowanego przez pożyczkodawców.
Zazwyczaj kwestie udzielenia pożyczki związane są z wysokością dochodu i wiekiem wnioskodawcy. Niskie przychody emeryta lub rencisty nie są przeszkodą w ubieganiu się o pożyczkę - są bowiem dochodem stałym i wypłacanym terminowo przez ZUS. Tym samym o pożyczkę można ubiegać się zarówno w banku jak i firmie pożyczkowej. Ze względu na formalności szybszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług instytucji pozabankowych, które do udzielenia pożyczki nie wymagają przedstawiania zaświadczeń. Parabanki są też mniej restrykcyjne jeśli chodzi o wiek wnioskodawcy. Warto wiedzieć, że np. osoba po 60/65 r. ż. nie otrzyma kredytu na mieszkanie w banku, ale z pewnością może starać się o pożyczkę krótkoterminową w firmie pożyczkowej.
Czytaj więcej: Pożyczka dla emeryta lub rencisty?
Pożyczka bez dochodu? Dla niektórych brzmi, jak oksymoron, ale okazuje się, że jest jak najbardziej możliwa! Dla osób pracujących na umowy cywilnoprawne czy studentów, kredyt czy pożyczka w banku są trudnodostępne, mogą oni jednak skorzystać ze znacznie prostszego i bardziej dostępnego rozwiązania- pożyczki pozabankowej. Gdzie można wziąć pożyczkę bez dochodu i jakie warunki trzeba spełnić? Jakie rodzaje pożyczek oferują pożyczkodawcy? Na co należy uważać?
Czytaj również: Pożyczka na oświadczenie - co to znaczy?>>
Warto podkreślić, że pożyczka bez udokumentowanego dochodu to nie pożyczka bez BIK i sprawdzania baz. Można bowiem otrzymać pożyczkę bez stałego i regularnego dochodu wynikającego z umowy o pracę, ale trudno będzie ją dostać jeśli mamy złą historię w BIK.
Osoby ubiegające się o pożyczkę, przed przyznaniem środków, poddawane są weryfikacji w bazach BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Baza ta umożliwia prześledzenie historii kredytowej wnioskodawcy i na jej podstawie często wydawana jest decyzja o udzieleniu pożyczki. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 18 maja 2023 w ramach tzw. "ustawy antylichwiarskiej" - instytucje finansowe udzielające pożyczek i kredytów konsumenckich mają obowiązek badać zdolność kredytową pożyczkobiorców.
W przypadku banków najlepiej jeśli historia kredytowa będzie bogata i nienaganna. To znaczy, dobrze jeśli klient ma na koncie kredyty i pożyczki, które regularnie spłacał lub spłaca. Inaczej jest w przypadku firm pożyczkowych, których kryteria przyznawania pożyczek są mniej restrykcyjne od tych bankowych. Większość firm również poddaje swoich potencjalnych klientów weryfikacji w bazach dłużników, ale jest to tylko jeden z czynników wpływających na wydanie decyzji o udzieleniu pożyczki.
Dowód osobisty to podstawowy dokument osoby wnioskującej o pożyczkę. Bez dokumentu tożsamości udzielenie pożyczki nie będzie możliwe. W większości firm pożyczkowych dane osobiste z dowodu oraz oświadczenie o dochodach są wystarczające do złożenia wniosku o pożyczkę. Nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych zaświadczeń np. o zatrudnieniu czy dochodach.
Decyzja o przyznaniu pożyczki na dowód podejmowana jest na podstawie indywidualnej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy, zazwyczaj po weryfikacji w BIK. Oznacza to, że o pożyczka bez dochodu jest możliwa - mogą wnioskować nawet osoby niezatrudnione, studenci, emeryci i renciści czy freelancerzy.
Pożyczka prywatna to pożyczka, której może udzielić każda osoba fizyczna. Nie ma wymogu uczestnictwa pośrednika w postaci banku czy firmy pożyczkowej. Pożyczkę prywatną bez zaświadczeń można zaciągnąć np. u członka rodziny lub przyjaciela ale też i firmy. Jednym słowem jest to rodzaj pożyczki, której może udzielić każdy, kto wyrazi taką chęć. Warto wiedzieć, że w przypadku pożyczek prywatnych zastosowanie mają przepisy KC. Oznacza to, że możemy pożyczyć dowolną kwotę, ale jeśli jest ona wyższa niż 1000 zł powinna być sporządzona pisemna umowa dotycząca pożyczki.
Pożyczki prywatne mają swoje zalety - pożyczki udziela nam wybrana przez nas osoba na ustalonych przez obie strony warunkach. Oznacza to, że można negocjować zarówno termin spłaty, jak i oprocentowanie takiej pożyczki. Jest to dogodne rozwiązanie również dla osób, które mogą mieć problemy ze zdolnością kredytową i mają nikłe szanse na zaciągnięcie pożyczki w banku.
Warto jednak pamiętać, że pożyczek prywatnych udzielają również osoby obce. Decydując się na taką pożyczkę należy pamiętać, że można paść ofiarą oszustwa, w której obcy inwestor może wykorzystać naszą trudną sytuację materialną. Przy pożyczkach prywatnych na procent warto sprawdzić, czynie są wymagane żadne przedpłaty, przeprowadzane są kosztowne weryfikacje smsowe lub czy ktoś po prostu nie próbuje wyłudzić naszych danych osobowych.
Czytaj więcej: Pożyczka prywatna - podatek, umowa, koszty pożyczki>>
Pożyczki pod zastaw to pożyczki, w których zabezpieczeniem staje się ruchomość np. pojazd lub nieruchomość np. mieszkanie czy dom.
Plusem tego rodzaju pożyczek jest z pewnością fakt, że zastawiane przedmioty można w czasie spłacania pożyczki użytkować - nie przechodzą one w ręce pożyczkodawcy na okres spłaty. Są jedynie zabezpieczeniem pożyczki zamiast regularnego i stałego dochodu. Im wyższa wartość zastawionego przedmiotu, tym wyższa może być też kwota pożyczki. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że w przypadku braku spłaty lub jakichkolwiek problemów ze spłatą, przedmiot może przejść w posiadanie osoby lub firmy, u której zaciągnięta została pożyczka.
Czytaj więcej: Pożyczka pod zastaw samochodu, którym jeździsz>>
Pożyczka w lombardzie to zazwyczaj krótkoterminowa pomoc finansowa, której zabezpieczeniem jest zastaw wartościowego przedmiotu. W większości przypadków pożyczka taka udzielana jest na okres miesiąca, a w przypadku braku spłaty zobowiązania zastawiony przedmiot, zgodnie z umową przechodzi w posiadanie osoby trzeciej - wierzyciela, a więc w tym przypadku lombardu, który jest tutaj pożyczkodawcą.
Lombardy wciąż cieszą się sporą popularnością, szczególnie w przypadku osób którzy nie posiadają odpowiedniej zdolności lub wiarygodności do zaciągnięcia pożyczki w banku oraz tych, którzy nie mogą liczyć na udzielenie pożyczki prywatnej czy pozabankowej.
W przeciwieństwie do pożyczki pod zastaw w przypadku pożyczki w lombardzie zastawiony przedmiot (najczęściej wartościowa biżuteria, zegarek czy sprzęt elektroniczny) na czas spłaty długu pozostaje w posiadaniu pożyczkodawcy tj. lombardu.
Oprocentowanie takich pożyczek ustalane jest indywidualnie, nie przekracza jednak 10% w skali roku, co regulują postanowienia KC. Trzeba również wziąć pod uwagę koszty dodatkowe (prowizja).
Czytaj więcej: Pożyczki lombardowe - na czym polegają? Jak działa lombard?>>
Kwestię pożyczek pod weksel warto rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia weksel. Jest to papier wartościowy w formie papierowej (przypominającej czek), który podpisany stanowi bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty zaciągniętego zobowiązania.
W obrocie pożyczkowym weksle nie są zbyt często stosowane, jest to raczej archaiczna i skomplikowana forma zabezpieczania kapitału. Cieszy się jednak wciąż sporą popularnością wśród prywatnych inwestorów, rzadziej wśród postronnych osób prywatnych. Z pojęciem pożyczki na weksel można się jednak wciąż spotkać w Internecie czy na portalach ogłoszeniowych.
Pożyczka na weksel jest też o tyle kontrowersyjną formą pożyczki, że nie podlega żadnym ścisłym regulacjom, tak jak ma to miejsce w przypadku pożyczek bankowych czy szybkich pożyczek online.
Osoby oferujące pożyczki pod weksel online zwykle proponują przesłanie wypełnionego i podpisanego weksla kurierem. Dopiero po otrzymaniu przesyłki podobno dokonują przelewu na wskazany numer konta. Proces ten może trwać nawet kilka dni i jest co najmniej niebezpieczny, ponieważ relacja nie jest symetryczna - pożyczkodawca posiada wystawiony już weksel na spłatę zobowiązania, ale nie ma pieniędzy na koncie.
Czytaj więcej: Pożyczka pod weksel - czy jest bezpieczna?
Firmy pożyczkowe udzielające pożyczek online, np. VIVUS, oferują swoim klientom szybkie pożyczki bez zaświadczeń i na jasno określonych warunkach. Pożyczki przez Internet to też dobra alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie mogą otrzymać pożyczki w banku: osoby bez udokumentowanego i regularnego dochodu, zatrudnione w oparciu o umowy cywilno-prawne, freelancerzy, studenci, emeryci i renciści, a nawet osoby spłacające zadłużenia. Do otrzymania pożyczki nie potrzeba żadnych zaświadczeń, wystarczy dowód osobisty. Proces wnioskowania jest szybki i nieskomplikowany, o pożyczkę można ubiegać się w dowolnym miejscu, czasie, a pieniądze przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.