Pożyczka pod zastaw samochodu – jak to działa?

Pożyczka pod zastaw samochodu – co to znaczy? Jak to działa?

Pożyczka pod zastaw samochodu – co to znaczy? Jak to działa?

W przypadku braku gotówki lub niskiej zdolności kredytowej rozwiązaniem może być pożyczka pod zastaw samochodu. To najwygodniejsza opcja również dla tych, którzy nie mają czasu na długie formalności w bankach. Pożyczając pieniądze pod zastaw auta zyskujemy więc większą pewność, że otrzymamy kwotę, o którą wnioskujemy. Jak wygląda proces ubiegania się o taki rodzaj pożyczki? Co zawiera umowa pożyczki pod zastaw auta i na co zwrócić szczególną uwagę?

Pożyczka pod zastaw samochodu udzielana jest m.in. przez firmy pożyczkowe. Decyzje o udzieleniu pożyczki są zazwyczaj wydawane w krótkim czasie, a zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest pojazd, a nie jak w przypadku np. kredytu hipotecznego - nieruchomość. Plusem tego rodzaju pożyczki jest też fakt, że pojazd, pod zastaw którego brana jest pożyczka, wciąż można użytkować. Nie ma tutaj mowy o rozwiązaniach stosowanych np. w lombardach, gdzie w zamian za pożyczkę ruchomość przechodzi na czas spłaty w ręce pożyczkodawcy.

W przeciwieństwie do klasycznych chwilówek, pożyczka podzastaw samochodu może być pożyczką na wyższą kwotę niż kilkaset czy kilka tysięcy złotych - wszystko zależy oczywiście od wartości auta. Dodatkowo okres spłaty pożyczki jest dłuższy niż w przypadku standardowych pożyczek online, niższe jest również oprocentowanie takiej pożyczki.

O pożyczkę pod zastaw auta mogą się ubiegać również osoby z niską zdolnością kredytową czy zajęciem komorniczym – niektóre firmy pożyczkowe nie sprawdzają klientów ubiegających się o ten typ pożyczki w bazie BIK.

weź pożyczkę
Czy pożyczka pod zastaw auta bez BIK może być wyjściem dla osób z niską zdolnością kredytową?

Czy pożyczka pod zastaw auta bez BIK może być wyjściem dla osób z niską zdolnością kredytową?

Zdecydowanie tak! Przy ubieganiu się o pożyczkę pod zastaw samochodu nie jest wymagana zdolność kredytowa na tak wysokim poziomie jak ten wymagany przez banki. Nie są wymagane również zaświadczenia o zarobkach czy rodzaju zatrudnienia. W związku z tym dostępność tego typu pożyczki jest dużo większa niż np. kredytu czy pożyczki bankowej lub kredytu hipotecznego.

Pożyczkodawca, chcąc udzielić pożyczki, musi jednak mieć zabezpieczenie jej całkowitej spłaty. Jeśli nie może tego ocenić na podstawie dokumentów czy danych dostarczanych przez ubiegającego się o pożyczkę, to ustanawiany jest zastaw na samochodzie, który jest finansowany.

Czytaj również: Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem lub firmą windykacyjną - czy jest możliwa?>>

Pożyczka pod zastaw auta – jakie warunki trzeba spełnić? 

Mimo iż pożyczki pod zastaw auta charakteryzują się uproszczonymi formalnościami, to klient musi spełnić kilka warunków, aby móc zaciągnąć zobowiązanie. Wymagania zależne są oczywiście od firmy, która udziela pożyczki pod zastaw auta, ale do podstawowych zaliczyć należy:

  • osoba ubiegająca się musi być pełnoletnia,
  • wymagane jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • konieczny jest ważny dowód osobisty pożyczkobiorcy,
  • pożyczkę pod zastaw można zaciągnąć będąc jedynym właścicielem przedmiotowego pojazdu.

 

Oprócz powyższych kryteriów związanych z osobistymi uwarunkowaniami pożyczkobiorcy, zazwyczaj wymaga się również tego, aby pojazd pod zastaw którego zaciągana jest pożyczka posiadał :

  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
  • opłacone ubezpieczenie OC (przy wyższych kwotach wymagane jest również ubezpieczenie AC),
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana).

Zabezpieczenia nie może też stanowić auto, które przekroczyło określony wiek - zazwyczaj akceptowane są pojazdy, które nie przekroczyły 12-13 lat. Oczywiście wszystko zależy od firmy udzielającej pożyczki pod zastaw, każda z takich firm ma swoje wewnętrzne regulacje oraz listy pojazdów, które mogą być przedmiotem pożyczki pod zastaw.

Ile można pożyczyć?

Wysokość pożyczki pod zastaw auta jest w dużej mierze uzależniona od wartości pojazdu. Większość firm udzielających tego typu pożyczek oferuje kredyt w wysokości 60-80% wartości rynkowej samochodu stanowiącego przedmiot zabezpieczenia. Na rynku działają też firmy pożyczkowe, które oferują wyższe kwoty zobowiązań - niektóre z nich sięgają nawet 100 tys. złotych.

Wartość auta i jego stan techniczny

Pożyczka pod zastaw auta może wynieść nawet do 80% wartości pojazdu. Jej wysokość jest jednak zazwyczaj uwarunkowana od wartości rynkowej auta - im jest ona wyższa, tym na wyższą kwotę zobowiązania można liczyć. Niemniej istotny jest stan techniczny samochodu. Mniejszą kwotę otrzymamy, jeśli samochód jest w kiepskim stanie, wyższą jeśli nie posiada usterek i jest to potwierdzone serwisowaniem w punktach autoryzowanych.

Pożyczka pod zastaw auta, którym jeżdżę – czy jest możliwa?

Tak, można zaciągnąć pożyczkę pod zastaw samochodu, którym jeździmy i który użytkujemy. Kiedyś nie było to możliwe, ale od pewnego czasu firmy udzielającego tego typu zobowiązań nie zabierają pojazdu na czas spłaty pożyczki. Jest to duża zaleta dla osób, którym samochód potrzebny jest do wykonywania pracy czy codziennych obowiązków.

Pożyczka pod zastaw auta w leasingu – czy można wziąć pożyczkę na auto firmowe?

 Leasing to obecnie bardzo popularna forma finansowania aut, która łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Obecnie jest ona dostępna zarówno dla klientów biznesowych, jak i osób prywatnych, nie prowadzących działalności gospodarczej.

Niestety, pożyczka pod zastaw samochodu w leasingu nie jest możliwa. Wynika to z formy jaką jest umowa leasingu - przedmiot w trakcie okresu leasingowania nie jest naszą własnością (zazwyczaj jako właściciel wpisany jest bank), w związku z czym zaciągnięcie pożyczki pod zastaw jest niemożliwe. Taki rodzaj pożyczki przysługuje tylko pełnoprawnym właścicielom auta.

Powyższa sytuacja tyczy się jednak tylko osób prywatnych. Inaczej jest w przypadku firm jednoosobowych i spółek. Mogą one uzyskać dodatkowe środki finansowe, sprzedając samochód firmie leasingowej. Wtedy mamy jednak do czynienia z pożyczką leasingową, która jest formą kredytu udzielanego pod zastaw samochodu.

W tym konkretnym przypadku zabezpieczeniem leasingodawcy jest cesja z polisy ubezpieczeniowej oraz częściowe przewłaszczenie samochodu. Dzięki takiemu działaniu firma zyskuje pieniądze na zakup nowego środka trwałego, a auto pozostaje do dyspozycji.

weź pożyczkę
Umowa pożyczki pod zastaw samochodu – jak wygląda, co zawiera, na co zwrócić uwagę?

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu – jak wygląda, co zawiera, na co zwrócić uwagę?

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu zawiera i określa warunki, na jakich zaciągane jest zobowiązanie oraz określa prawa i obowiązki zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Większość instytucji pozabankowych stosuje w swoich umowach tzw. klauzulę zwaną przewłaszczeniem na zabezpieczenie.

Na czym ona polega? Jest to przeniesienie własności pojazdu (lub min. 51% udziałów) na wierzyciela. Umowa określa też, że w momencie spłaty zobowiązania przez dłużnika dokonane zostanie ponowne przeniesienie - tym raz z powrotem na pierwotnego właściciela pojazdu.

Oprócz tego umowa zawiera standardowe zapisy tj.:

  • dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy,
  • wysokość pożyczki,
  • warunki spłaty,
  • termin spłaty,
  • formę zabezpieczenia,
  • klauzule dotyczące postępowania w przypadku braku spłaty.

Wzór umowy powinien zostać udostępniony pożyczkobiorcy jeszcze przed podpisaniem dokumentu, aby ten mógł dokładnie sprawdzić i przeanalizować wszystkie jej zapisy.

Oprócz tego w umowie pożyczki powinny znaleźć się dane dotyczące pojazdu:

  • marka samochodu,
  • model,
  • rok produkcji,
  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN.
weź pożyczkę
Pożyczka pod zastaw samochodu – ryzyko. Na co trzeba bezwzględnie uważać!

Pożyczka pod zastaw samochodu – ryzyko. Na co trzeba bezwzględnie uważać!

Pożyczka pod zastaw samochodu jest konkurencyjnym na rynku pożyczek rozwiązaniem, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki w wyższej kwocie niż standardowa chwilówka oraz kiedy nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza.

Procedury jej zaciągnięcia nie są skomplikowane – wniosek o dodatkowe środki można złożyć przez Internet – bez wychodzenia z domu, a decyzja o przyznaniu jest udzielana w krótkim czasie. Nie trzeba też przedstawiać zaświadczeń o dochodach czy formie zatrudnienia. Jest to więc dobry sposób na zdobycie dodatkowej gotówki przez osoby z niską zdolnością kredytową, zadłużone, niezatrudnione w oparciu o umowę o pracę lub nie mające czasu na skomplikowane formalności kredytowe w banku.

Warto jednak pamiętać, że każdy produkt finansowy, który wiąże się ze spłatą zobowiązania finansowego w dłuższym okresie niesie ryzyko. Dlatego przed zaciągnięciem takiego zobowiązania należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową w aktualnym momencie, ale też w najbliższej przyszłości. To niezwykle istotne, mieć pewność, że będzie nas stać na spłatę rat w terminie. Trzeba mierzyć się z faktem, że brak terminowej spłaty może przyczynić się do utraty zastawu - w tym wypadku samochodu. Co równie istotne trzeba dokładnie sprawdzać firmę pożyczkową, w której planujemy zaciągnąć zobowiązanie - najlepiej korzystać tylko z takich, które mają przejrzyste zasady działania oraz przedstawiają umowę oraz warunki, które nie budzą naszych wątpliwości. Jeśli istnieje jakakolwiek przesłanka, która może świadczyć o nieuczciwości potencjalnego wierzyciela należy dwa razy zastanowić się nad zaciągnięciem zobowiązania.

weź pożyczkę