Powrót
15/12/2019

Pożyczka bez zdolności kredytowej? Bądź ostrożny!

Pożyczka bez zdolności kredytowej? Bądź ostrożny!
Autor
Anna Dobrzanska

Na co trzeba uważać przy szukaniu dodatkowych źródeł gotówki na nieprzewidziane wydatki? Przede wszystkim na nieuczciwych pożyczkodawców, którzy proponują wysokie kwoty pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej klientów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy pożyczkowej?

Zdolność kredytowa podstawą zobowiązań finansowych

Ogłoszenie o szybkiej pożyczce bez zdolności kredytowej znalazłam na przystanku – opowiada Maria z Warszawy. – Potrzebowałam pieniędzy na rachunki, bo po zrealizowaniu recepty z emerytury niewiele zostało. Wydawało mi się, że kilkaset złotych oddam bez problemu, ale przy mojej pożyczce okazało się to niemożliwe. Odsetki narastały w zastraszającym tempie, a mnie ciągle brakowało pieniędzy na spłatę. W końcu zdecydowałam się powiedzieć o wszystkim synowi. W odpowiednim momencie pomógł mi spłacić zobowiązanie.

Taki problem nie dotyczy wyłącznie starszych osób, jak pani Maria, ale także młodych. Na rynku nadal można spotkać nieuczciwych pożyczkodawców oferujących szybką gotówkę bez sprawdzenia zdolności kredytowej pożyczkobiorców oraz prześwietlenia ich historii kredytowej. Tylko odpowiedzialne firmy, takie jak vivus.pl, które dbają o swoich klientów, wymagają spełnienia określonych warunków, a przed udzieleniem pożyczki poddają wniosek o jej udzielnie wnikliwej weryfikacji.

Kredyt lub pożyczka bez historii w BIK       

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, ma na celu gromadzenie i udostępnianie zintegrowanych danych dotyczących historii kredytowej klientów:

  • banków,
  • spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
  • instytucji pożyczkowych.

Jak podaje BIK, przeważająca większość danych zgromadzonych w rejestrach to informacje pozytywne, czyli potwierdzające terminowe regulowanie zobowiązań¹.

Dane BIK-u w zaledwie 10% mają charakter negatywny i dotyczą nierzetelnych klientów banków, SKOK-ów i instytucji pożyczkowych*. Figurowanie w BIK-u ma zatem w znacznej większości przypadków dobre skutki dla kredytobiorców, przede wszystkim dla pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Przy udzielaniu kredytów banki szczegółowo sprawdzają nie tylko zdolność kredytową wnioskodawców, ale w związku z tym także pozytywną historię kredytową. W przypadku firm oferujących pożyczki ta praktyka nie jest już tak powszechna. Niestety, jak pokazuje przykład pani Marii, odbija się to na samych klientach.

BIG a zdolność kredytowa

Inaczej sprawy mają się w przypadku BIG-ów, czyli Biur Informacji Gospodarczej. W Polsce działa pięć takich biur, więc kredyto- i pożyczkodawcy sprawdzają, czy potencjalni klienci nie widnieją w żadnym z rejestrów dłużników.

Obecność w BIG-u może skreślić szanse na pożyczkę czy kredyt lub sprawić, że zostanie on udzielony na mniej korzystnych warunkach.

Weryfikacja pożyczkobiorcy w BIK, BIG i rejestrach dłużników

Aby skutecznie zweryfikować potencjalnego klienta, banki i firmy pożyczkowe zwracają się z zapytaniem do wszystkich lub przynajmniej kilku BIG-ów. (jednocześnie można figurować w rejestrach kilku biur).

Po stronie potencjalnych pożyczkobiorców leży kwestia wyboru odpowiedniej instytucji  finansowej. Wyszukiwanie pożyczkodawców nieweryfikujących sytuacji finansowej klientów jest nieodpowiedzialne i ewentualne konsekwencje swoich decyzji poniesie sam pożyczkobiorca. Dobrze zatem, by firma poprzez dokonanie oceny zdolności kredytowej sama pomogła nam w ocenie naszej sytuacji finansowej.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1400 zł
Całkowita kwota do spłaty 1400 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, www.vivus.pl/61, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1400 zł; całkowita kwota do zapłaty 1400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 03.01.2022 r.

Najnowsze porady