Powrót

Jak sprawdzić siebie w BIK i KRD?

13.10.2021
Jak sprawdzić siebie w BIK i KRD?
Autor
Anna Dobrzanska

Decyzja o wzięciu kredytu czy pożyczki wiąże się ściśle z kwestią zdolności do spłacania takiego zobowiązania. To zagadnienie z kolei rodzi kolejne pytania, które często pojawiają się podczas całej procedury wnioskowania o pieniądze.

Z tekstu dowiesz się:

  • Czym jest BIK?
  • Czym różni się BIG od BIK?
  • Jak wyczyścić BIK?
  • Co to jest KRD?
  • Jak sprawdzić, czy jesteś w KRD?
  • Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

BIK – co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) to przedsiębiorstwo, które gromadzi, przetwarza i udostępnia dane, jakie dotyczą zobowiązań klientów banków, SKOK-ów oraz firm pozabankowych.

Dane te mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Oznacza to, że nie tylko długi, ale także informacje o sumiennym regulowaniu zaległości znajdują się w bazie BIK. Jest jeden warunek – musisz zgodzić się na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązań.

Czy warto wyrazić zgodę? Jeżeli właśnie spłaciłeś kredyt lub pożyczkę, zrób to, ponieważ w takiej sytuacji tworzysz swoją pozytywną historię w bazie. Jeżeli zechcesz po raz kolejny wnioskować o chwilówkę lub np. zrobić zakupy na raty, nie będziesz już anonimowym klientem. To z kolei dobre wieści dla ciebie, zwłaszcza jeśli planujesz kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa w takim przypadku jest priorytetem.

Czytaj również: Pożyczka bez sprawdzania baz BIK, BIG, KRD - czy jest możliwa?>>

BIK a BIG – czym różnią się od siebie?

Jak wspomnieliśmy, do Biura Informacji Kredytowej trafiają informacje o każdym (osoba prywatna lub firma), kto ma zobowiązanie w firmach pożyczkowych, bankach czy SKOK-ach. Systematyczne spłacanie rat, kredytów czy pożyczek itp. może skutkować budowaniem pozytywnej historii kredytowej (kiedy wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania).

Jeśli spłata długu nastąpiła dopiero po czasie określonym w przepisach od upłynięcia wymaganego terminu spłaty, dane te będą przetwarzane jeszcze przez 5 lat, a następnie trafią do bazy danych statystycznych na kolejne 12 lat.

Biuro informacji gospodarczej z kolei obejmuje w Polsce następujące instytucje, czyli:

  • Krajowy Rejestr Długów,
  • InfoMonitor,
  • Europejski Rejestr Informacji Finansowej,
  • Krajową Informację Długów Telekomunikacyjnych,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Ich zadaniem jest gromadzenie danych na temat zobowiązań, o których informacje przekazują podmioty takie jak np. firmy telekomunikacyjne, dostawcy energii czy operatorzy sieci telefonicznych. Można więc powiedzieć, że BIG to pewnego rodzaju łącznik pomiędzy sektorem bankowym a innymi sektorami gospodarki.

Jakie informacje trafiają do biur informacji gospodarczej?

  • zaległości w firmach z wyżej wymienionych sektorów w wysokości 200 złotych dla konsumentów lub 500 dla przedsiębiorców,
  • jeszcze jakiś czas temu zgłoszenie mogło nastąpić po 60 dniach od powstania długu, jednak w 2017 roku zmieniono tę zasadę i w rejestrze dłużników można znaleźć się już po 30 dniach zwłoki.

Działanie tych dwóch podmiotów regulują również inne przepisy. W przypadku BIK są to: Ustawa Prawo bankowe, Ustawa o ochronie danych osobowych i Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczegółowego zakresu danych podlegających wymianie pomiędzy instytucjami utworzonymi na podstawie przepisów prawa bankowego.

Jeśli chodzi o BIG, mamy do czynienia z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Kiedy chcesz wziąć np. kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa jest ci potrzebna do realizacji swoich celów, warto sprawdzić raport BIK o sobie. Dzięki temu możesz samodzielnie zweryfikować, co widzi twój bank i zdecydować, czy to na pewno dobry moment na tak poważne zobowiązanie.

Jak złożyć wiosek o weryfikację informacje o sobie w BIK?

  • wystarczy wejść na oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej: bik.pl
  • wypełnić formularz, w którym musisz podać swoje dane wraz z numerem dowodu osobistego i numerem PESEL,
  • załączyć zdjęcie lub skanu dowodu osobistego,
  • potem czeka cię już tylko płatność.
jak sprawdzić siebie w BIK - infografika
Jak sprawdzić siebie w BIK?

Ile kosztuje raport BIK?

Cena wynosi 39 złotych brutto* (za pojedynczy raport), a pakiet 12 raportów i usług dodatkowych z kolei kosztuje 99 złotych rocznie*. Inne pakiety np. dla firm mają osoby cennik.

*stan na 04.08.2021

Jak wyczyścić BIK?

Tak naprawdę pytanie powinno brzmieć: Czy można wyczyścić BIK? Nie ma takiej możliwości, ponieważ jeśli miałeś problemy z terminowością, dane te będą przetwarzane jeszcze przez 5 lat. Jedyne, co możesz zrobić, to cofnąć lub wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych już zobowiązaniach.

Jeśli chodzi o korektę danych, możliwa jest tylko w następujących przypadkach:

  • odwołujesz zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym już zobowiązaniu;
  • upłynął już termin przetwarzania danych bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania;
  • dane są nieprawidłowe.

Nie da się więc wyczyścić BIK, jeżeli masz zaległe długi i chcesz, aby te dane były niewidoczne np. dla banków czy firm pożyczkowych, które sprawdzają takie informacje. Ma to ogromne znaczenie podczas starania się o kolejne zobowiązania finansowe.

Czytaj również: Czyszczenie BIK - czy jest możliwe?

Co to jest KRD?

Enigmatyczny skrót KRD to Krajowy Rejestr Długów, o czym wspominaliśmy już przy okazji wyjaśniania, jakie instytucje obejmuje BIG. Warto jednak zatrzymać się przy nim dłużej, ponieważ jest on niezwykle istotny z punktu widzenia dłużnika. Dlaczego?

To właśnie do Krajowego Rejestru Długu można zostać wpisanym za nieterminowe spłacanie swoich zobowiązań. Umieszczać na liście dłużników można zarówno konsumentów, jak i firmy. Jest to zwykle bardzo dobry sposób na odzyskanie swoich należności. Wpis do KRD skutkuje bowiem nie tylko utratą wiarygodności, ale często uniemożliwia zaciągnięcie kolejnych zobowiązań.

Na listę dłużników możesz trafić m.in. za:

  • niespłacone pożyczki i kredyty,
  • rachunki,
  • mandaty,
  • czynsz,
Za co można trafić do rejestru dłużników infografika
Za co można trafić do rejestru dłużnika?

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony Krajowego Rejestru Długów krd.pl i założenie tam konta. Jeśli już potwierdzisz swoje dane i zaznaczysz wymagane zgody, potrzebne do dalszych kroków, można przystąpić do logowania. Po weryfikacji tożsamości wystarczy tylko pobrać raport i sprawdzić, jakie dane znajdują się w rejestrze. Dlaczego warto to zrobić?

Może zdarzyć się, że kilka lat temu z różnych względów nie uregulowałeś jakiegoś niewielkiego rachunku i kompletnie o tym zapomniałeś. Pobranie raportu pozwala na uniknięcie sytuacji, w której dostaniesz odmowę kredytu, a nawet nie będziesz wiedział, dlaczego tak się stało.

ERIF i BIG InfoMonitor

Istnieją też inne instytucje, które obejmuje biuro informacji gospodarczych. ERIF BIG S.A. pośredniczy w udostępnianiu informacji gospodarczych (przyjmuje, przechowuje i ujawnia je). Mogą to być dane zarówno pozytywne, jak i negatywne.

BIG InfoMonitor z kolei otrzymuje, przechowuje i udostępnia dane o zadłużeniu oraz terminowym regulowaniu zobowiązań przez firmy oraz konsumentów. Bardzo ważna jest tutaj informacja o tym, że udostępnia również informacje z BIK i Związku Banków Polskich. Jak sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor? Tutaj wymagana jest rejestracja przez system.big.pl, aby móc pobrać raport. Cały proces jest tutaj również bardzo prosty.

Pierwszy ze skrótów oznacza Krajową Informację Długów BIG S.A. Przyjmuje, przetwarza i udostępnia informacje o osobach fizycznych i firmach z branży telekomunikacyjnej. Jak dowiadujemy się na stronie KIDT, z rejestru może skorzystać każdy, a wystarczy logowanie i uzupełnienie informacji, o które zostaniemy poproszeni.

KBIG to z kolei Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. i działa pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki. Na stronie KBIG istnieją gotowe wzory wniosków do pobrania, więc po uzupełnieniu i złożeniu odpowiedniego formularza można otrzymać najważniejsze informacje. Dla osób mających aktywne konto w systemie raport o sobie lub raport z rejestru zapytań widoczny jest po zalogowaniu.

Budowanie historii kredytowej

Wspominaliśmy o sytuacji, w której zaległe należności mogą ci pokrzyżować nadchodzące plany finansowe. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kredyt hipoteczny, ale również pożyczkę czy zakupy na raty. Liczy się wtedy twoja zdolność do spłacenia danego zobowiązania, jednak obecność długów na koncie skutecznie może uniemożliwić otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

Czy warto więc mieć zupełnie czyste konto w BIK?

Z drugiej strony kompletny brak informacji na temat twojej historii kredytowej również nie musi być gwarancją na otrzymanie kredytu bez problemów. Brak historii kredytowej oznacza, że nie ma o tobie żadnych informacji.

Część osób wybiera zatem np. kupienie sprzętu na raty, które potem szybko spłacają, budując swoją pozytywną historię kredytową. Wtedy sprawdzanie siebie w bazach nie napawa już strachem, a czekanie na decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku np. w banku nie jest już tak przerażająca jak kiedyś.

Czy pożyczki bez BIK, BIG, KRD, ERIF są możliwe i godne zaufania?

Od 18 maja obowiązują nowe przepisy w zakresie badania zdolności kredytowej pożyczkobiorców - pożyczkodawcy są zobowiązanie dokładnie sprawdzać zdolność do spłaty zobowiązania korzystając z danych od zaufanych dostawców takich jak BIK czy BIG. Pożyczki z wpisami w KRD, ERIF, BIK są więc w zasadzie niemożliwe. Jeśli jakaś firma je oferuje - powinniśmy zachować ostrożność.

Źródła:

https://www.bik.pl/poradnik-bik/bik-a-big-roznice

https://www.big.pl/faq

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/375357/big-infomonitor-juz-po-30-dniach-zwloki-z-platnoscia-trafisz-do-rejest

https://miir.bip.gov.pl/biura-informacji-gospodarczej/wykaz-biur-informacji-gospodarczej-i-ich-adresow.html

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ