Powrót

Weryfikacja tożsamości w firmie pożyczkowej: czym jest i jak przebiega krok po kroku

30.6.2024
Weryfikacja tożsamości w firmie pożyczkowej: czym jest i jak przebiega krok po kroku
Autor

Weryfikacja tożsamości jest niezbędnym elementem procesu wnioskowania o pożyczkę pozabankową. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, czemu służy i jak przebiega.

Pozabankowe instytucje finansowe, które udzielają pożyczek online, nie mają kontaktu z „żywym” człowiekiem. Konsultanci nie mogą więc zobaczyć dowodu osobistego wnioskującego oraz sprawdzić, czy osoba na zdjęciu jest tą samą, która wnioskuje o dodatkowe środki. Aby wykluczyć ryzyko zaciągania pożyczek na skradzione lub wyłudzone dane osobowe, a tym samym — zabezpieczyć interesy swoje i pożyczkobiorcy, instytucje finansowe wprowadziły weryfikację tożsamości.

Czym jest weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości pozwala na sprawdzenie, czy osoba, która wypełniła wniosek o pożyczkę, jest dokładnie tą, za którą się podaje — czy nikt się pod nią nie podszywa i nie próbuje pożyczyć pieniędzy na skradzione lub wyłudzone dane osobowe.

Jak firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość swoich klientów?

Najpopularniejsze metody weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy to przelew weryfikacyjny (przelew identyfikacyjny) i sprawdzenie danych osobowych przez aplikację. Jak w praktyce działa każda z nich?

Przelew identyfikacyjny — jak to działa?

Jeśli zdecydujesz się potwierdzić swoją tożsamość przelewem, będziesz musiał wykonać przelew na niewielką kwotę (z reguły 1 zł lub 1gr) na wskazany przez pożyczkodawcę rachunek bankowy. Po zaksięgowaniu pieniędzy pożyczkodawca będzie mógł zweryfikować, czy dane zawarte we wniosku o pożyczkę są dokładnie takie same, jak dane nadawcy przelewu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wykonać przelew identyfikacyjny ze swojego konta, a nie z konta żony, partnera czy przyjaciela.

Jeśli dane będą identyczne, pożyczkodawca przystąpi do dalszej analizy wniosku i wyda decyzję kredytową. Jeśli nie będą się zgadzać, odrzuci wniosek.

Aplikacja — jak to działa?

Możesz też skorzystać z alternatywnej metody potwierdzenia danych — aplikacji Kontomatik (pamiętaj, że nie wszyscy pożyczkodawcy dają taką możliwość). Aby potwierdzić swoje dane przy pomocy aplikacji, będziesz potrzebował jedynie danych logowania do bankowości internetowej: loginu i hasła. Po ich wpisaniu aplikacja połączy się z Twoim rachunkiem i przekaże pożyczkodawcy potrzebne dane. Podobnie jak w przypadku przelewu identyfikacyjnego, zgodne personalia będą skutkować kolejnym krokiem w procesowaniu wniosku, odmienne — odrzuceniem wniosku.

Ważne: Bez względu na to, którą metodą weryfikacji wybierzesz, zrealizujesz ją w toku składania wniosku o pożyczkę (weryfikacja będzie po prostu kolejnym elementem procedury wnioskowania o pożyczkę). Nie będziesz musiał instalować na swoim smartfonie lub komputerze żadnego dodatkowego oprogramowania ani aplikacji.Dlaczego pożyczka online bez przelewu identyfikacyjnego nie jest możliwa?

Jeśli nie zweryfikujesz swojej tożsamości, pożyczkodawca nie będzie miał pewności, że jesteś osobą, za która się podajesz. W takich okolicznościach zawarcie umowy pożyczkowej przez Internet, na odległość będzie niemożliwe, już na tym etapie, wniosek zostanie odrzucony.

No items found.

Dlaczego potwierdzenie tożsamości przy operacjach finansowych na odległość jest tak ważne? 

Choć banki i pozabankowe instytucje finansowe każdego dnia dbają o bezpieczeństwo pieniędzy i danych osobowych swoich klientów, nie brakuje oszustów, którzy chcą wyłudzić pożyczki na skradzione dane osobowe. Jak wskazują dane udostępnione przez Związek Banków Polskich, w 2023 r. przestępcy próbowali wyłudzić aż 2739 kredytów o łącznej wartości 88,3 mln złotych! Wśród cyberprzestępstw, najpopularniejsze to: spoofing, phishing, smishing. To niemal o 21% więcej niż rok wcześniej! Weryfikacja tożsamości, zwłaszcza w przypadku pożyczek udzielanych online, jest niezbędnym elementem procedury bezpieczeństwa.


Weryfikacja tożsamości a zastrzeżony PESEL — czy można wziąć pożyczkę, mając zastrzeżony PESEL?

Od 1 czerwca instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania, czy PESEL wnioskujących o kredyt lub pożyczkę jest zastrzeżony. Przepisy obowiązują również podmioty, które oferują pożyczki online, płatności odroczone czy zakupy ratalne. Taka procedura ma na celu dodatkowe zabezpieczenie obu stron transakcji i wyeliminowanie ryzyka zaciągania zobowiązań na skradzione dane.

Pamiętaj, że jeśli zastrzegłeś swój nr PESEL i złożysz wniosek o pożyczkę, decyzja kredytowa będzie odmowna. Dla firmy pożyczkowej będzie to bowiem „czerwoną flagą” i sygnałem, że być może ktoś próbuje wziąć chwilówkę na Twoje personalia.

Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze, przed rozpoczęciem procedury wnioskowania, cofnij zastrzeżenie (zrobisz to szybko i wygodnie przez stronę www.mObywatel.gov.pl lub w aplikacji mobilnej mObywatel). Kiedy pożyczkodawca wyda decyzję, będziesz mógł ponownie zastrzec numer. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ