W ostatnim czasie do Vivus Finance sp. z o.o. dociera coraz więcej niepokojących informacji na temat działalności Certo Kancelaria Janowicz-Stradomska i Wspólnicy sp.k. wpisanej na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego w związku z toczącym się wobec niej postępowaniem o czyn z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe (prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, lista ostrzeżeń KNF TUTAJ).
Kancelaria ta reklamuje swoje usługi Programu Redukcji Zadłużenia –Spłacam Swoje Długi jako tzw. „program oddłużeniowy”. Z analizy warunków umów zawieranych z klientami przystępującymi do programu oddłużeniowego wynika, że w ramach współpracy Kancelaria Certo nie gwarantuje sukcesu w postaci zawarcia ugody z wierzycielami, a dodatkowo klienci zobowiązani są do ponoszenia wygórowanych opłat na rzecz kancelarii.
Koszty tzw. „programu oddłużeniowego” Kancelarii Certo
Pośrednictwo Kancelarii Certo w żaden sposób nie zmniejsza wysokości zobowiązań klientów wobec pożyczkodawcy, natomiast wiąże się z dodatkowymi opłatami na rzecz kancelarii:
Przedstawiona wysokość opłat stałych sprawia, że przykładowo dla długu w wartości 10 000 zł zakładając teoretycznie, że kancelaria skutecznie wynegocjowałaby jego redukcję o 50%, to i tak suma kosztów kancelarii będzie wyższa niż kwota redukcji długu, jeśli okres spłaty pozostałego długu będzie wynosił 60 miesięcy.
W związku z tym należy ocenić, że umowa przedstawiana jako „program oddłużeniowy” w wielu przypadkach może być dla klienta wyłącznie źródłem dodatkowych kosztów. Szczególnie, kiedy zadłużenie jest poniżej 10 000 zł.
Dodatkowo z informacji uzyskanych od jednego ze stowarzyszeń zrzeszających instytucje pożyczkowe wynika, iż UOKIK, uznał za zasadne podjęcie działań wobec Kancelarii Certo w sprawie możliwości naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Konsekwencje braku spłaty
W przypadku podpisania umowy z Kancelarią Certo instruuje ona klientów, aby zaprzestali rozmów z pożyczkodawcą oraz spłacania wymagalnego zadłużenia, a ponadto aby przelewali pieniądze wyłącznie na konto kancelarii. W ten sposób klienci tracą kontrolę nad swoimi pieniędzmi, kancelaria w pierwszej kolejności z środków klienta pokrywa swoje opłaty, a zadłużenie wobec prawowitych wierzycieli pozostaje niespłacone. Niezależnie od podpisanej umowy z kancelarią stroną umowy pożyczkowej cały czas pozostaje klient. Oznacza to, że w wyniku braku spłaty i kontaktu z klientem pożyczkodawca może:
Wyrok w USA, teraz w Polsce.
Wątpliwości co do oceny działań Certo budzić może również osoba Pana Waltera J. Leddy, członka zarządu firmy pożyczkowej LoanMe sp. z o. o. oraz wspólnika spółki Ulgaoddlugu sp. z o. o. w likwidacji. Według dostępnych publicznie informacji Pan Ledda w przeszłości prowadził działalność o bardzo zbliżonym modelu na terytorium Stanów Zjednoczonych, co zakończyło się prawomocnym wyrokiem sądu, zakazem wykonywania jakiejkolwiek działalności związanej ze wspieraniem konsumentów w wychodzeniu z zadłużenia oraz karą finansową w wysokości przekraczającej 99 mln $.
Tłumaczenie przysięgłe wyciągu wyroku:
Jeden z tekstów prasowych na ten temat Kliknij TUTAJ
Masz pytania związane z Twoją pożyczką? Dostałeś propozycję „oddłużenia”?
Skontaktuj się bezpośrednio z nami pod numerem telefonu 221 335 000.