Powrót

Wakacje kredytowe 2022/2023 - od kiedy, dla kogo, na jakich zasadach?

27.7.2022
Wakacje kredytowe 2022/2023 - od kiedy, dla kogo, na jakich zasadach?
Autor

Wzrost stóp procentowych i rosnące raty kredytów sprawiły, że część kredytobiorców zaczęła mieć problemy z regularną spłatą zobowiązań. Dla tych, którzy szczególnie odczuwają skutki obecnej sytuacji, rządzący proponują skorzystanie z wakacji kredytowych. Kto i od kiedy może z nich skorzystać oraz na jakich zasadach będą one rozliczane?

 

Wakacje kredytowe 2022/2023 - ustawa o pomocy kredytobiorcom

 

 

Po zmianach wprowadzonych przez Sejm i Senat, 14 lipca 2022 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom - innymi słowy wakacje kredytowe stały się faktem.

 

●    Skąd wziął się pomysł na ustawę o wakacjach kredytowych?

 

 

Wprowadzenie wakacji kredytowych miało na celu pomoc kredytobiorcom w uporaniu się ze spłatą kredytów hipotecznych, które drożeją z powodu wzrostu stóp procentowych i wysokiej inflacji. Kredytobiorcy, dla których rata kredytu wzrosła mają szansę podreperować budżet domowy odraczając spłatę rat - zgodnie z ustawą odroczenie może dotyczyć maksymalnie 4 rat w 2022 roku i 4 w 2023 roku. Oznacza to, że kredytobiorcy mogą skorzystać w sumie z odroczenia płatności 8 rat.

 

●    Od kiedy obowiązuje ustawa o wakacjach kredytowych?

 

Ustawa wprowadzająca tzw. wakacje kredytowe wejdzie w życie dokładnie 29.07.2022 - to wtedy uprawomocni się podpis Prezydenta pod ustawą, który złożył 14 lipca br. Oznacza to, że już od 29.07.2022 można do banku składać wnioski o wakacje kredytowe.

Czytaj również: Raty 0% - na co warto uważać?

wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe - kto, kiedy i jak może skorzystać?

Dla kogo są wakacje kredytowe? Kto może z nich skorzystać?

 

 

Początkowo banki rekomendowały wprowadzenie wakacji kredytowych dla osób najbardziej dotkniętych skutkami wzrostu stóp procentowych i inflacji. Ostatecznie rząd zdecydował, że skorzystać z nich będzie mógł każdy, kto:

 

●     posiada kredyt hipoteczny w złotych (zarówno w oprocentowaniu stałym, jak i zmiennym),

●     kredyt jest przeznaczony na własne cele mieszkaniowe,

●     umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

 

Wakacje kredytowe, odroczone raty - jakie zasady obowiązują?

 

Zgodnie z ustawą, wakacje kredytowe mogą dotyczyć tylko jednej umowy kredytowej zawartej w złotych polskich i mogą mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy kredyt został zaciągnięty na nieruchomość przeznaczoną na własne potrzeby mieszkaniowe kredytobiorcy. Wówczas może on się ubiegać o odroczenie spłaty rat kredytu- zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. Co najbardziej istotne, terminy te zostaną przez bank przedłużone bez żadnych dodatkowych kosztów - nie będzie odsetek za opóźnienie w spłacie, a jedynie wydłuży się okres kredytowania, a beneficjent będzie musiał zapłacić jedynie koszty ubezpieczenia kredytu - zarówno w okresie wakacji kredytowych, jak i w okresie wydłużającym spłatę zobowiązania.

 

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać:

 

●    po 2 miesiące w trzecim i 2 miesiące w czwartym kwartale 2022 r.

●     po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

W praktyce kredytobiorca może łącznie skorzystać z 8 miesięcy wakacji kredytowych na przestrzeni 2022 i 2023roku.

 

Co to znaczy, że raty są odroczone lub zawieszone? Czy i kiedy trzeba je zapłacić?

Wakacje kredytowe to w praktyce odroczenie spłaty rat kredytu - oznacza to, że okres kredytowania wydłuża się o ilość miesięcy, w których kredytobiorca korzysta z wakacji kredytowych. Nie ma mowy o umorzeniu niezapłaconych rat - te, które będą zawieszone w najbliższych miesiącach, przesuną się na koniec okresu kredytowania, wydłużając jednocześnie całościowy okres spłaty kredytu.

 

Ile trwają wakacje kredytowe - ile rat można odroczyć?

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, z wakacji kredytowych można skorzystać odraczając spłatę maksymalnie 8 rat. Zgodnie z przepisami:

●    po 2 miesiące w trzecim i 2 miesiące w czwartym kwartale 2022 r.

●     po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

W praktyce oznacza to, że jeśli wniosek o wakacje kredytowe zostanie złożony jeszcze w lipcu, kredytobiorca zapłaci tylko 1 ratę kredytu do końca 2022 roku i 8 z 12 rat w 2023 roku.

 

Zawieszenie raty kredytu w sierpniu - czy może być problemem?

 

Jeśli kredytobiorca chce skorzystać z pełnej opcji wakacji kredytowych, czyli odroczenia 8 rat w przeciągu 2022 i 2023 roku, powinien wniosek o wakacje kredytowe złożyć do banku przed datą zapadalności raty kredytu. Jeśli kredyt jest pobierany przez bank już na początku miesiąca, np. 1 sierpnia, to wniosek musi zostać złożony przed tą datą, aby odroczyć spłatę raty sierpniowej. W przeciwnym razie kredytobiorca może mieć problem ze skorzystaniem z pełnej pomocy.

 

Ile kosztują wakacje kredytowe - czy banki mogą naliczyć opłaty?

 

 

Wakacje kredytowe to możliwość odroczenia spłaty rat kredytu, a tym samym wydłużenie całościowego czasu kredytowania, bez naliczania odsetek za to odroczenie. Oznacza to, że bank nie może naliczyć dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z wakacji kredytowych. Jedyne opłaty, które może pobierać w trakcie ich trwania to niektóre opłaty ubezpieczeniowe:

 

Mogą to być zatem opłaty z tytułu:

 

●    ubezpieczenia nieruchomości,

●    ubezpieczenia na życie,

●    ubezpieczenia od utraty pracy,

●    ubezpieczenia pomostowe,

●    ubezpieczenia niskiego wkładu.

 

Tym samym skorzystanie z wakacji kredytowych może nieco podnieść sumę kosztów okołokredytowych, bo w efekcie niektóre ubezpieczenia będą płacone podwójnie - przez 8 miesięcy wakacji kredytowych i kolejne 8 miesięcy wydłużenia spłaty.

No items found.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

 

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć na 3sposoby:

 

●    pisemnie,

●    mailowo,

●    przez bankowość elektroniczną (o ile bank daje taką możliwość).

 

Następnie w przeciągu 21 dni bank może przesłać potwierdzenie otrzymania

wniosku oraz informację dotyczącą wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

 

Wakacje kredytowe a BIK - czy wakacje kredytowe obniżają zdolność kredytową/możesz mieć problem z wzięciem kredytu?

 

Jak do tej pory stanowisko BIK-u jest jasne - fakt skorzystania z wakacji kredytowych będzie odnotowany w bazie, ale nie będzie miał on wpływu na negatywny scoring klienta.

 

Trwają rozmowy nad tym, aby tak jak w przypadku wakacji kredytowych w czasie pandemii COVID-19, obecne wakacje oznaczać w specjalnym polu w bazie, dzięki czemu podmiot pobierający dane z bazy BIK, ma jasny pogląd dotyczący czasu zawieszenia spłaty rat, jak i powrotu danego kredytu w tryb regularnej spłaty.

 

Co do samej zdolności kredytowej i wpływu skorzystania z wakacji kredytowych na udzielenie kredytu w przyszłości, sytuacja jest teoretycznie taka sama, jak zawsze - BIK informuje, że stara się zapewnić jak najbardziej rzetelne i aktualne dane, a decyzja o udzieleniu kredytu podejmuje już bank w oparciu o przyjęte kryteria oraz moment rozpatrywania wniosku.

 

Czytaj również: Zdolność kredytowa - co oznacza spadek zdolności kredytowej?

Jak wykorzystać zaoszczędzone środki - czy warto nadpłacić kredyt?

 

KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, zachęca kredytobiorców do tego, by środki zaoszczędzone w trakcie wakacji kredytowych wykorzystać do nadpłacenia kredytu hipotecznego.

 

Nadpłata pozwoli skrócić okres kredytowania lub obniżyć wysokość przyszłych rat, czego efektem będzie mniejsze obciążenie budżetu domowego w przyszłości.

 

Zaoszczędzone pieniądze, lub chociaż ich część można przeznaczyć na bieżące wydatki i koszty życia, które rosną przez szalejącą w ostatnich miesiącach inflację.

 

Jednym z rozwiązań jest też wpłacenie pieniędzy na konto oszczędnościowe i zatrzymanie ich na tzw. czarną godzinę, czyli niespodziewane wydatki w przyszłości.

 

 

 

 

 

 

 

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ