Powrót

Święta w domu – jak je spędzić?

21.12.2022
Święta w domu – jak je spędzić?
Autor
Anna Dobranska

Święta w domu - jak zaplanować ten czas z pożytkiem? Jakie aktywności zainteresują dzieci, a jakie dorosłych? Jak spędzić czas, żeby zapamiętać go na dłużej?

Jak spędzić święta, aby nie było nudno?

Jakie rozrywki  zaplanować na święta w domu? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ty i twoja rodzina chcecie spędzić ten wolny czas. Przedstawiamy pomysły na święta w domu w zależności od tego czy jesteście fanami rodzinnej rozrywki, sentymentalnej podróży w czasie, kreatywnych zadań czy praktycznymi duszami z masą niezrealizowanych planów.


Święta w domu – rozrywki dla całej rodziny i każdego z osobna

święta w domu infografika

Zaplanuj rodzinne rozgrywki: planszówki, gry logiczne, łamigłówki, kalambury, szachy

Ostatnie lata to wielki powrót planszówek! Ten rodzaj rozrywki został doceniony niemal w każdej grupie wiekowej – od najmłodszych dzieci przez nastolatków i studentów aż po dorosłych i osoby starsze. Gry planszowe to świetny sposób na integrację dla całej rodziny, ale również niezwykle rozwijająca i pobudzająca wyobraźnię rozrywka. Wspólny wieczór gier to świetna lekcja logicznego myślenia i szczypta adrenaliny. Taki sposób spędzania wolnego czasu pozwala lepiej się poznać, sprzyja lepszej komunikacji i uczy wzajemnego szacunku oraz zdrowej rywalizacji. Dla najmłodszych to świetna lekcja kreatywnego myślenia, ale także dobry sposób na radzenie sobie z codziennymi sytuacjami – bycia częścią teamu, grania fair play czy umiejętności radzenia sobie z wygraną bądź przegraną.

Przygotuj się na wspólne malowanie i rysowanie

Malowanie i rysowanie to jedna z ulubionych czynności dzieci. Bawią się jeszcze lepiej, kiedy mogą to robić wspólnie z rodzeństwem lub rodzicami. Wykorzystaj spokojny, świąteczny czas na wspólne zabawy kreatywne – przed świętami możesz zaopatrzyć się w podstawowy lub bardziej profesjonalny sprzęt do rysowania i malowania. Oprócz kredek i ryzy papieru możesz kupić prostą drewnianą sztalugę oraz farby i pędzle. To niewielki koszt, a możesz być pewien, że zrobi olbrzymie wrażenie zarówno na dzieciach. Kto wie, może dzięki temu ktoś z rodziny odkryje swój talent lub znajdzie nową pasję, w której będzie się realizować?

Odkryj swoje hobby – rodzinne DIY

Koncepcja DIY to także modna ostatnimi czasy metoda kreatywnego rozwoju i spędzania wolnego czasu. Zaletą “zrób to sam” jest to, że można tworzyć samemu, w zaciszu swojego pokoju lub działać zespołowo przy większym projekcie. Możliwości są nieograniczone! Możecie zrobić świąteczne ozdoby przy użyciu prostych półproduktów i narzędzi lub zaplanować większy projekt – kreatywną renowację szafki lub krzesła. Projekty DIY nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale przede wszystkim pomagają w rozwijaniu zdolności manualnych. Wspólna praca wzmacnia więzi rodzinne i pozwala lepiej poznać zainteresowania i zdolności poszczególnych domowników.

Stwórz mapę marzeń i planów do zrealizowania

Święta to też świetny czas na nadrobienie zaległości i zastanowienie się nad przyszłością, planami i marzeniami, które chcielibyśmy zrealizować. W codziennym biegu zawsze brakuje na to czasu, warto więc wykorzystać świąteczną aurę, aby nadać planom w głowie materialny kształt. Wspólnie z rodziną można stworzyć mapę marzeń i planów do zrealizowania na najbliższą i dalszą przyszłość. Dzięki niej łatwiej będzie zaplanować drogę do ich realizacji i z satysfakcją wykreślać kolejne punkty lub dodawać nowe inspiracje.

Zaplanuj  rodzinny seans filmowy

Wspólne oglądanie filmów to jedna z najpopularniejszych rozrywek rodzinnych. Aby nieco urozmaicić wspólne oglądanie w święta, poproś każdego członka rodziny o wybranie filmów lub seriali, który chciałby obejrzeć, a następnie zróbcie losowanie. Będzie to też dobra okazja do zabawy w zgadywanie, kto wybrał daną produkcję i dlaczego. Po seansie możecie też wspólnie podyskutować o danej produkcji – co wam się w niej podobało lub nie, który aktor najlepiej wcielił się w rolę lub który element fabuły zrobił na was największe wrażenie i dlaczego.

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić wspólne oglądanie możecie pokusić się o stworzenie domowego kina. Jeśli posiadacie projektor i dużą, pustą ścianę w salonie możecie na niej wyświetlać filmy. Zaopatrzcie się też w dodatkowe koce i poduszki i nie zapomnijcie o przekąskach!

Przeczytaj zaległe lektury z domowej biblioteczki

Każdy z nas może się z pewnością poszczycić tzw. półką wstydu – książkami, które od dawna czekają na naszą uwagę, które kiedyś kupiliśmy i nigdy nie znaleźliśmy czasu, aby je przeczytać. W święta mamy szansę to zmienić! Przejrzyjmy swoją bibliotekę i wybierzmy pozycje, które zdecydowanie za długo czekają na swój czas. Gwarantujemy, że takie odgrzebywanie książek, które niegdyś przykuły naszą uwagę, może być bardzo inspirujące i oczyszczające umysł.

Książki mogą być też świetną rozrywką rodzinną w czasie świąt. Wystarczy wybrać lektury do wspólnego czytania i razem z całą rodziną delektować się ciekawymi historiami w zaciszu domowym. W książkach dla dzieci można odkryć naprawdę niezwykłe i zmuszające do refleksji historie. To też świetna okazja do rodzinnej dyskusji.

Święta w domu – jak spędzić je z pomysłem i praktycznie

Dla tych, którzy są zwolennikami aktywności i nie lubią siedzieć w miejscu, polecamy skupienie się w świątecznym czasie na praktycznych czynnościach, które sprawnie można realizować w domowym zaciszu. Święta w domu to przecież idealny czas na zaplanowanie przyszłych wyjazdów i wakacji, eksperymentowanie w kuchni, wspólne zabawy czy porządki.

Jak aktywnie spędzić czas nie wychodząc z domu?

Zaplanuj weekendowe wypady w okolicy lub wybierz destynację wakacyjną

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie weekendowych wycieczek w obrębie miejsca zamieszkania lub województwa – niewątpliwie jest wiele nieodkrytych miejsc i atrakcji, których nigdy nie mieliśmy szansy zobaczyć, a teraz jest na to idealny czas. Niewielka odległość i krótki czas podróży to niewątpliwe zalety turystyki lokalnej. Aby ułatwić planowanie warto posiłkować się blogami turystycznymi prowadzonymi w Internecie, na których znajdziemy mnóstwo sprawdzonych i polecanych miejsc i atrakcji turystycznych. Warto zajrzeć też na strony internetowe lokalnych organizacji turystycznych promujących nasz region.

Dla tych, którzy tęsknią za dalszymi podróżami proponujemy zaplanowanie konkretnych destynacji i stworzenie mapy atrakcji, które warto odwiedzić w danym mieście czy kraju. Dzięki stworzeniu takiego planu późniejsza jego realizacja będzie szybsza i łatwiejsza.

co robić w święta w domu

Eksperymentuj w kuchni lub gotuj wspólnie z rodziną

W święta zwykle konsumujemy to, co wcześniej ugotowaliśmy, ale kto powiedział, że nie można gotować w czasie świąt? To idealny czas na eksperymenty w kuchni lub wspólne pieczenie czy gotowanie z dziećmi. To też czas, w którym można spisać swoje autorskie przepisy w domowym przepiśniku. Pomijając fakt, że samo stworzenie przepiśnika diy to już dobra i kreatywna rozrywka.

Stwórz sobie domowe SPA

Święta to przede wszystkim czas na relaks! W codziennym zabieganiu zapominamy o małych przyjemnościach, ale można je nadrobić w wolnym, świątecznym czasie. Wystarczy tylko wygodna kanapa i maseczka na twarz lub relaksująca kąpiel z olejkami eterycznymi. Takie zabiegi pozwolą się odprężyć i odpocząć nawet najbardziej zabieganym i zapracowanym.

Wanna z hydromasażem – ile kosztuje?>>

Przeprowadź metamorfozę mieszkania lub zaplanuj remont

Od lat myślisz nad zmianą wystroju lub planujesz remont mieszkania? W święta możesz spokojnie usiąść z rodziną w poszukiwaniu inspiracji i zaplanować cały przebieg remontu w czasie. To też świetny moment na znalezienie ekipy remontowej, zapoznanie się z opiniami na temat produktów czy przygotowanie wstępnego kosztorysu. Nie mając na głowie pracy czy innych projektów zawodowych można w pełni skupić się na sprawach około remontowych.

Przestawienie mebli, zmiana zasłon czy zawieszenie obrazów mogą łatwo i szybko odmienić charakter mieszkania czy domu. Nie potrzeba wiele czasu i pieniędzy, a efekt może być naprawdę spektakularny.

Jak odświeżyć mieszkanie bez remontu i małym kosztem>>

Zaangażuj się w wiosenne zdobienie balkonu lub tarasu

Jeśli pogoda sprzyja warto zaplanować wiosenne porządki. Aby lepiej poczuć wiosnę warto zacząć od balkonu lub tarasu. Wystarczy posadzić kwiaty w doniczkach, uporządkować przestrzeń po zimie lub zaaranżować nowy wystrój – zawiesić hamaki lub przemalować meble ogrodowe. Warto też włączyć w wiosenne porządki dzieci. Mogą przygotować swoje ozdoby na balkon lub pomóc w sadzeniu roślin. Wspólnie można również znaleźć informacje na temat ich pielęgnacji i przygotować rodzinny grafik podlewania i pielenia.

Stwórz domową siłownię – aktywny trening dla całej rodziny

Skoro nie ma możliwości wyjścia na siłownię można zaaranżować małą siłownię w domu. Wystarczy wolna przestrzeń. podstawowe akcesoria (np. mata, gumy lub hantle) i komputer. W Internecie znaleźć można mnóstwo ciekawych, zupełnie darmowych planów treningowych dla całej rodziny. Aktywność fizyczna przyda się szczególnie w święta, kiedy to dłużej siedzimy za stołem i spożywamy większą ilość jedzenia.

Domowa siłownia – ile kosztują podstawowe sprzęty>>

Poświęć czas na naukę języka lub rozwój hobby

Wolny czas świąteczny to też idealny moment na naukę. Bez znaczenia czy to nowy język czy szlifowanie już znanego, a może rozwój jakiejś pasji, na która od dłuższego czasu brakuje czasu. To idealny moment, żeby poświęcić go na rozwój osobisty lub naukę nowych umiejętności.

Zrób przegląd szafy, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Jeśli przytłacza cię ilość rzeczy, które posiadasz, chcesz zredukować ilość ubrań w szafie lub po prostu zrobić miejsce w garderobie, to święta będą idealnym momentem na takie porządki. Możesz spakować rzeczy, posegregować bibeloty, zastanowić się co się jeszcze przyda, a co możesz oddać na cele dobroczynne lub sprzedać. Poszukaj w Internecie organizacji, którym możesz przekazać niepotrzebne sprzęty, a to, co chcesz sprzedać wystaw na platformach do tego przeznaczonych. Działa ich mnóstwo i są niezwykle popularne. Może się okazać, że zyskasz dzięki temu dodatkową gotówkę.

Święta w domu – sentymentalna podróż w czasie i rodzinne spotkania online

Zaplanuj oglądanie lub tworzenie albumów rodzinnych

We codziennym zabieganiu zwykle brakuje czasu na chwilę wytchnienia, zatrzymania się i refleksji. W święta warto jest się zatrzymać i znaleźć czas na podróż w czasie. Oglądanie rodzinnych albumów może być okazją do przywołania wspomnień, radosnych chwil z wakacji, urodzin babci czy podróży w egzotyczne zakątki globu. Oglądanie rodzinnych zdjęć może też zainspirować do stworzenia domowej galerii lub fotoksiążki, którą może być też świetnym prezentem nie tylko dla siebie, ale i dla najbliższych.

Stwórz domową galerię: segreguj zdjęcia i stwórz folder z fotografiami do wywołania

W erze aparatów cyfrowych zdjęcia z wakacji czy ważnych wydarzeń toną w folderach na komputerze lub gdzieś w otchłani przenośnych dysków. Wolne chwile podczas świąt w domu można wykorzystać na przeglądanie wirtualnych albumów, porządkowanie i segregowanie. Warto też pokusić się o wybranie najlepszych fotografii, które później można wywołać, oprawić i powiesić na ścianie lub stworzyć tematyczne albumy.

Jeśli zdjęcia są wybrane i czekają tylko na ekspozycję warto pokusić się o stworzenie domowej galerii. Wystarczy wybrać odpowiednie ramki i spróbować zaprojektować ścienną galerię wspomnień. Wiele inspiracji do stworzenia takiej galerii można znaleźć w Internecie, ale warto też zaufać intuicji i wspólnie z rodziną zadecydować o wyglądzie i miejscu zamieszczenia rodzinnej galerii fotografii.

stworzenie galerii wspomnień

Umów się na wideokonferencję z przyjaciółmi i rodziną

Skoro nie można spotkać się osobiście, warto zaplanować spotkanie online. Oczywiście to nie to samo co spotkanie twarzą w twarz, ale w obliczu panującej sytuacji należy cieszyć się z możliwości jakie dają nam nowoczesne technologie i Internet. Warto pamiętać, że święta to czas dla nas, ale też dla rodziny i najbliższych. Nie zapominajmy o zorganizowaniu wspólnej wideokonferencji z rodzicami, dziadkami czy bliskimi przyjaciółmi. Pozwoli to przywołać świąteczną, rodzinną atmosferę i nawet w tej trudnej sytuacji powspominać i pobyć z bliskimi, nawet jeśli tylko na odległość.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ