Powrót

Domowa siłownia – ile kosztuje? Co kupić?

1.8.2020
Domowa siłownia – ile kosztuje? Co kupić?
Autor
Anna Dobrzanska

W sytuacji, gdy w klubach fitness i na siłowniach panują restrykcyjne zasady higieniczne związane z pandemią, coraz więcej osób aktywność fizyczną przeniosło na świeże powietrze i do domów. Coraz częściej zamiast zamkniętych pomieszczeń klubów fitness wybieramy jogging, nordic walking, jogę w parku i ćwiczenia w domu. Podpowiadamy, jak stworzyć kącik do ćwiczeń w domu oraz ile kosztuje domowa siłownia w wersji podstawowej i tej trochę bardziej zaawansowanej.

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Siłownia czy ćwiczenia w domu?
  2. Ćwiczenia bez sprzętu w domu - wady i zalety
  3. Mała siłownia w domu - od czego zacząć urządzanie mini siłowni?
  4. Sprzęt do siłowni domowej dla początkujących - co kupić na początek?
  5. Sprzęt do siłowni domowej dla zaawansowanych - jaki kupić?
  6. Ile kosztuje domowa siłownia? Podsumowanie

Siłownia czy ćwiczenia w domu?

Jeśli codzienne zmęczenie skutecznie odsuwa wizję wyjścia z domu na siłownię lub trening fitness, warto znaleźć rozwiązanie, które pomoże zadbać o dobrą formę w zaciszu domowym.

Ćwicząc w domu, zaoszczędzimy na zakupie karnetu, jednak trzeba będzie zainwestować w podstawowe sprzęty do ćwiczeń domowych. Na początek wystarczy nam dobra mata, zestaw ćwiczeń, który bez problemu można znaleźć w Internecie i kilka niezbędnych akcesoriów. Potrzebujemy trochę motywacji, silnej woli i bycia systematycznym, by w krótkim czasie zobaczyć efekty.

Jeśli mamy w domu miejsce, warto pomyśleć nad stworzeniem swojej własnej, domowej siłowni, z której będziemy mogli skorzystać w dowolnym momencie. Wbrew pozorom urządzenie kącika do ćwiczeń nie musi wiązać się z dużymi kosztami.

Porównanie kosztów siłowni w domu i siłowni w klubie znajdziesz tu>>

Ćwiczenia bez sprzętu w domu – wady i zalety

Najprostszym sposobem, by zadbać o swoją formę fizyczną, będą ćwiczenia bez sprzętu. Jak ćwiczyć bez siłowni w domu? Wystarczy trochę wolnej przestrzeni i ekran, na którym wyświetlimy ulubiony trening. Nie wiąże się to z dodatkowym budżetem, który musimy przeznaczyć na karnet czy modny strój, nie tracimy też czasu na dojazdy i stanie w korkach. Ćwiczenia bez siłowni możemy wykonywać o dowolnej porze dnia, która jest dla nas najwygodniejsza - nie ograniczają nas godziny otwarcia lokalu.

Czy trening w domu daje efekty? Wszystko zależy od tego, jaki postawimy sobie cel i czy wystarczy nam motywacji do systematycznej aktywności. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc dbać nie tylko o formę, ale i o rzeźbę, będziemy potrzebować dodatkowego sprzętu, który wesprze nas w tym działaniu. Trening siłowy w domu bez sprzętu może okazać nieefektywny, jeśli liczymy na konkretne rezultaty. Ćwiczenia w domu bez sprzętu na rzeźbę nie dadzą takiego efektu, jak te z jego wykorzystaniem.

Mała siłownia w domu – od czego zacząć urządzanie mini siłowni?

Chcąc zadbać nie tylko o spadek masy ciała, ale również o piękną rzeźbę, konieczne będzie zorganizowanie mini siłowni w domu. Jak zabrać się do tego przedsięwzięcia – siłownia w domu od czego zacząć? Na początek powinniśmy wygospodarować trochę przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie ćwiczyć i ustawić potrzebne sprzęty. Warto pomyśleć też o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. W czasie cieplejszych miesięcy przyda się również wentylator lub klimatyzator, przynoszący ulgę podczas wyczerpujących ćwiczeń.

Mała siłownia w domu będzie wymagała także przygotowania odpowiedniego podłoża. Terakota lub parkiet mogą ulec zniszczeniu podczas opuszczania ciężkich hantli, a parkiet może się wgnieść. Zatem jak rozwiązać ten problem i jak zrobić domową siłownię? Świetnie sprawdzi się profesjonalna gumowa mata, która zapobiegnie uszkodzeniom podłoża. Wystarczy dokładnie wymierzyć powierzchnię i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gumowych kwadratów, które połączone ze sobą stworzą przestrzeń do ćwiczeń.

Sprzęt do siłowni domowej dla początkujących – co kupić na początek?

Urządzając domową siłownię, musimy liczyć się z kosztem zakupu wyposażenia. Pierwszym krokiem powinno być określenie konkretnych potrzeb i budżetu, który możemy przeznaczyć na ten cel. Sprzęt do siłowni domowej nie musi być drogi zwłaszcza, gdy jesteśmy na początku przygody z ćwiczeniami.

Domowa siłownia do 500 zł

Co kupić do domowej siłowni, gdy dysponujemy niewielkim budżetem na poziomie 200-500 zł? Podstawowym sprzętem treningowym są hantle. W zależności od obciążenia, które wybierzemy, zapłacimy za nie od 40 do 100 zł. Hantle z możliwością regulowania obciążenia będą nieco droższe, tu trzeba liczyć się z kosztem od 200 do 400 zł. Aby odpowiednio zadbać o powierzchnię, na której chcemy ćwiczyć, niezbędna będzie specjalna mata. Zapobiegnie też poślizgnięciom podczas wykonywania brzuszków, ćwiczeń rozciągających lub tych na kręgosłup. Koszt najprostszej, antypoślizgowej maty to około 100 zł. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalną i gumową powierzchnię, musimy liczyć się z wydatkiem około 70 zł za jeden element o powierzchni 1m2. W domowej siłowni dla początkujących świetnie sprawdzi się także:

·  gumy do ćwiczeń ( ok. 50 zł);

·  skakanka (od 40 do 100 zł);

·  twister (ok. 50 zł);

·  gumowa piłka ( od 40 do 90 zł).

Domowa siłownia - koszt, ceny sprzętów podstawowych
Domowa siłownia - koszt, ceny sprzętów podstawowych

Akcesoria te pomogą nam urozmaicić domowy trening, który nie musi ograniczać się wyłącznie do ćwiczeń z hantlami. Skoki na, niepozornej na pierwszy rzut oka, skakance pozwolą zaangażować do pracy wszystkie mięśnie. W ten sposób zadbamy nie tylko o kondycję, ale i piękną figurę. Gumowa piłka w mini siłowni może być natomiast sposobem na wzmocnienie mięśni, odciążenie kręgosłupa i poprawę ogólnej koordynacji ruchowej.

Siłownia w domu co kupić do 3000 zł

Co do domowej siłowni, gdy dysponujemy większym budżetem? Jeśli do dyspozycji mamy od 1000 do 3000 zł, możemy zainwestować w sprzęt podstawowy i ten nieco bardziej zaawansowany technologicznie. Świetnie sprawdzi się tu stacjonarny rowerek treningowy idealny do ćwiczeń aerobowych i nieobciążający stawów. Najprostszy model kupimy już za ok. 400-500 zł, te wyposażone w komputer pokładowy to wydatek min. 1000zł. Alternatywą dla rowerka stacjonarnego jest orbitrek – to połączenie biegania, maszerowania i jazdy na nartach. Sprzęt ten pozwala rozwinąć poszczególne mięśnie, wzmacnia kondycję i wyszczupli sylwetkę.

No items found.

Sprzęt do siłowni domowej dla zaawansowanych – jaki kupić?

Mini siłownia w domu to oszczędność czasu i niezależność, a także możliwość ćwiczeń w higienicznych warunkach w dowolnym momencie dnia. Sprzęt do siłowni domowej dla osób zaawansowanych, trzeba wybrać nieco inaczej. Owszem, dobra mata antypoślizgowa i proste akcesoria będą pomocne, ale trzeba pomyśleć też nad zestawami urządzeń do ćwiczeń.

Urządzając małą siłownię dla zaawansowanych, jednym z podstawowych sprzętów powinna być ławka ze sztangą. Dzięki niej przeprowadzimy profesjonalny trening siłowy, pozwalający skupić się na rzeźbie. Najlepiej sprawdzi się ławka treningowa do ćwiczeń z trzystopniową regulacją i sztangą. Pozwoli to na większą elastyczność podczas treningu, np.:

·  wyciskanie sztangi leżąc na płasko lub pod wybranych kątem;

·  brzuszki;

·  wymachy hantlami nad głową lub wiosłowanie hantlą w opadzie.

Koszt ławki do ćwiczeń waha się w zależności od stopnia jej rozbudowania. Najprostsze ławki z trzystopniową regulacją znajdziemy już w okolicach 250-300 zł. Warto jednak pamiętać, że są to proste modele, które umożliwią raczej ćwiczenia z mniejszymi i bezpieczniejszymi obciążeniami. Dla tych, którzy chcą spróbować z większymi ciężarami poleca się zakup ławki regulowanej z wbudowanym modlitewnikiem. Ten typ ławki można wykorzystać do szerszej gamy ćwiczeń – cena natomiast nie jest drastycznie wyższa – ok. 400-500 zł. Dla tych, którzy cenią sobie sprzęt wielofunkcyjny, świetnym wyborem będzie ławka wyposażona w trzystopniową regulację, sztangę, modlitewnik i wyciągnik. Będzie to sprzęt, który wykorzystać można do najróżniejszych poziomów treningowych i na różne partie ciała. Ceny takich zestawów zaczynają się od ok. 900 zł.

Niezależnie od tego, jaki typ ławki do ćwiczeń wybierzemy, do kosztów zakupu należy doliczyć cenę sztangi i obciążników. Najlepiej kupować je w zestawie z obciążnikami różnej wagi – cena takiego zestawu waha się w granicach 250-300 zł. Można oczywiście kupić gryf i obciążenia osobno – koszt gryfu łamanego to ok. 100 zł, gryf prosty (180 cm) kupimy za ok. 100-200 zł. Talerze żeliwne do sztangi dostaniemy już w granicach ok. 8 zł  za 1-kilogramowy obciążnik lub ok. 20 zł za obciążenie 2,5 kg.

Planując ćwiczenia z użyciem ławki treningowej i sztangi warto wyposażyć się w mniejsze akcesoria, które wzbogacą i ułatwią trening – obciążenia na nadgarstki i kostki są nie tylko praktyczne (zapinane na rzep), wielofunkcyjne, ale również nie nadwyrężą domowego budżetu – za komplet obciążników (2 szt.) zapłacimy ok. 60 zł.

Siłownia w domu co kupić – poziom zaawansowany

Ławkę treningową najlepiej kupić w zestawie ze sztangą prostą, specjalnym łamanym gryfem i zestawem dedykowanych obciążeń. Bez problemu będziemy mogli dostosowywać trudność ćwiczeń i wagę sztangi z obciążnikami do naszych możliwości. To elastyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej domowej siłowni dla zaawansowanych. W tym przypadku warto postawić też na profesjonalne hantle z możliwością regulowania obciążenia, dzięki którym rozwiniemy się przekraczając swoje granice.

Siłownia domowa dla zaawansowanych - koszt sprzętów
Siłownia domowa dla zaawansowanych - koszt sprzętów

Ile kosztuje domowa siłownia? Podsumowanie

Mini siłownia domowa powinna odpowiadać naszym potrzebom, a także motywować nas do rozwoju i przekraczania barier. Ile kosztuje domowa siłownia? Jeśli dopiero zaczynamy ćwiczyć w domu, możemy zacząć od prostych akcesoriów, których budżet nie przekroczy 500 zł. Jeśli chcemy mieć w domu namiastkę wyposażenia, z którego korzystamy na siłowni, trzeba będzie przeznaczyć od ok. 1000 do 3000 zł na sprzęt typu rower stacjonarny czy orbitrek. Podobnym budżetem musimy dysponować podczas urządzania małej siłowni dla osób bardziej zaawansowanych. Tu największym wydatkiem będzie ławka treningowa ze sztangą i zestawem obciążeń (koszt od ok. 1000 zł wzwyż).

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ