co może zabrać komornik

Ile może zabrać komornik?

Średnie zadłużenie Polaka, który ma na swoim koncie zobowiązania po terminie, wynosi obecnie 24 423 zł. Chociaż jest to mniej niż pod koniec grudnia, nie znaczy to, że mamy idealną sytuację finansową.

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejszy polski komornik prawdopodobnie ma sporo pracy i nie zmieni się to w najbliższym czasie. Przyjrzyjmy się tej profesji i sprawdźmy, czy trzeba obawiać się spotkania z komornikiem.

Z artykułu dowiesz się:

 • co robi komornik;
 • ile może zabrać z pensji, a ile renty i emerytury;
 • jakie mity trzeba obalić raz na zawsze;
 • czy komornik naprawdę musi być bezwzględny w swoich działaniach;
 • jak wyjść z długów bez komornika.

 

Kim jest komornik i jak pracuje?

 

Komornik nie jest urzędnikiem państwowym, ale funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Jednym z jego zadań jest ściąganie należności dla wierzyciela i właśnie z tym głównie kojarzy się w rozumieniu społeczeństwa.

Niestety jest też wiele mitów o wykonywaniu tej profesji, a wiążą się zwykle z okrutnym zachowaniem, co w wielu sytuacjach jest nieprawdą. Warto wspomnieć, że zawód komornika należy do zawodów zaufania publicznego.

Co może zrobić komornik?

 

Jeśli chodzi o jego uprawnienia, jest ich całkiem dużo, chociaż nie wszystkie te czynności są znane większości z nas.

Wśród rzeczy, które zajmują komornika, znajdziemy m.in.

 • dostarczanie sądowych zawiadomień, obwieszczeń czy innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru,
 • zabezpieczanie spadku,
 • sporządzenie spisu inwentarza po spadkodawcy.

Wszystkie jego obowiązki określają przepisy (ustawa z 1997 roku ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, choć od 1 stycznia 2019 roku wejdą nowe przepisy), warto więc dokładnie zapoznać się z ich treścią.

Może się okazać, że tak naprawdę o pracy komornika wiedziałeś niewiele. Nadal w różnych miejscach dowiesz się wielu nieprawdziwych informacji na temat tego zawodu. Choćby dlatego warto na początku dokładnie sprawdzić, na czym on polega.

 

ile może zabrać komornik

Czego nie może zabrać komornik?

 

W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że komornik może zabrać wszystko. Nie jest to prawda. Zgodnie z obowiązującym prawem musi zostawić przedmioty niezbędne do codziennego życia dłużnika i jego rodziny.

 

Co nie podlega zajęciu? Oto kilka przykładów:

 

 • pościel,
 • ubrania,
 • lodówka czy pralka (chyba że będą to bardzo drogie sprzęty),
 • żywność,
 • opał,
 • przedmioty służące do nauki,
 • odznaczenia,
 • rzeczy związane z praktykami religijnymi,
 • przedmioty służące do pracy zarobkowej.

Nie jest więc prawdą, że komornik wchodzi do mieszkania i działa bez względu na okoliczności. Przepisy dokładnie regulują tę kwestię.

 

czego nie może zabrać komornik

 

Ile może zabrać z pensji?

 

Kwotą wolną od zajęć komorniczych jest wynagrodzenie minimalne, a w 2018 roku wynosi ono 1530 zł netto. Oznacza to, że komornik nie zajmie wszystkich środków, jakie zarabia dłużnik.

Jeśli chodzi zaś o maksymalny limit, stanowi on 50 proc. wynagrodzenia. Kwota ta wynosi jednak aż 60 proc. wynagrodzenia w przypadku świadczeń alimentacyjnych (to bardzo ważne, ponieważ akurat tutaj nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia).

Przepisy te mają zastosowanie, jeśli dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Jak wygląda sytuacja, gdy uzyskuje się wynagrodzenie z innych tytułów? W przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło komornik może zająć wszystkie środki. Wyjątek stanowi sytuacja, w której to jedyne i stałe źródło utrzymania. Wtedy przepisy stosuje się tak, jak w przypadku umowy o pracę.

 

Ile może zabrać z emerytury i renty?

 

Inną kwestią są zajęcia komornicze, jeśli chodzi o emeryturę i rentę. Tutaj również istnieje kwota wolna od zajęcia. Komornik musi zostawić dłużnikowi 75 proc. kwoty minimalnej emerytury, co równa się 772,35 zł brutto (1029,80 zł brutto wynosi aktualnie minimalne świadczenie emerytalne). Maksymalna kwota zajęcia wynosi więc 25 proc. emerytury.

Jeśli chodzi o renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, dokładnie tyle samo wynosi kwota wolna od zajęcia. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest to 579,27 zł brutto.

 

Egzekucja komornicza a 500 plus

 

Po wprowadzeniu programu w życie pojawiło się mnóstwo pytań związanych ze ściąganiem długów od osób, które korzystają z tego typu wsparcia. Warto wiedzieć, że komornik nie może zająć tych środków. Co więcej, komornik nie ma dostępu do utworzonych subkont, na które wpływają pieniądze.

Co z innymi świadczeniami? W końcu duża część rodzin w Polsce pobiera pieniądze z różnych tytułów, jednak tutaj również bez obaw.

 

Komornik nie może zająć m.in.

 • alimentów,
 • świadczeń i dodatków rodzinnych, porodowych, pielęgnacyjnych,
 • a nawet ochronie podlegają stypendia.

To bardzo dobre wiadomości dla osób, które korzystają z takiego wsparcia.

 

świadczenia nie podlegające konfiskacie komorniczej

 

Jak rozmawiać z egzekutorami?

 

U większości osób już samo słowo komornik wzbudza negatywne emocje. Należy pamiętać, że po drugiej stronie też znajduje się człowiek i wszystkim zależy na jak najszybszym zakończeniu sprawy. Jeśli już przyjdzie ci współpracować z komornikiem, nie staraj się więc odwlekać spotkania w nieskończoność, ponieważ jeszcze bardziej możesz skomplikować swoją sytuację życiową np. poprzez karę grzywny.

Dłużnik nie powinien m.in:

 • utrudniać czynności egzekucyjnych,
 • przeszkadzać komornikowi w wykonywaniu swojej pracy,
 • ukrywać czy niszczyć swojego majątku.

Dobrą praktyką jest natomiast aktywna współpraca i udzielanie informacji, o jakie jesteś pytany. Ułatwi to sprawną egzekucję, którą i tak komornik musi wykonać. Trzeba wiedzieć, że komornik może wejść do domu (z tytułem wykonawczym) nawet bez twojego pozwolenia, dlatego udawanie, że nikogo nie ma w nieskończoność, nie przyniesie żadnego skutku.

 

Jak wyjść z długów zanim wkroczy komornik?

 

Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej i wiesz, że twoje spotkanie z komornikiem może być nieuniknione, jeszcze nie jest za późno na działanie. Warto realnie ocenić swoje położenie i przyznać się przed sobą, jak to się stało, że właśnie jesteś w tym punkcie – bez wymówek czy zbędnych tłumaczeń. Taka świadomość jest niezbędna, aby zrozumieć całą sytuację.

Jeżeli istnieje jakaś szansa na podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej, zrób to. Nie będzie łatwo, jednak chociaż w tym najtrudniejszym czasie na początku warto rozważyć taką możliwość. Nie musi to być praca fizyczna. Obecnie można znaleźć wiele ogłoszeń w sieci, dzięki którym możliwe są różne aktywności w domu, np. wypełnianie ankiet czy transkrypcja różnego rodzaju nagrań.

 

Planowanie domowych finansów

 

Kolejnym krokiem będzie stworzenie solidnego budżetu domowego, który pozwoli ci spokojnie zaplanować cały miesiąc. Powinny znaleźć się w nim wszystkie twoje wydatki i środki, jakie wpływają na twoje konto. Jeśli chodzi o to, na co je wydajesz, możesz wyróżnić kilka kategorii.

Wydatki, które powinieneś uwzględnić w budżecie:

 • rachunki o stałej wysokości (np. czynsz),
 • rachunki o zmiennej wysokości (np. gaz, woda),
 • wydatki na środki transportu, których używasz,
 • raty za pożyczki, kredyty i zaległości,
 • jedzenie,
 • ubrania,
 • chemia domowa i kosmetyki,
 • niespodziewane wydatki.

Oczywiście u każdego struktura wydatków będzie nieco inna, jednak warto je usystematyzować, aby dokładnie kontrolować, gdzie uciekają ci pieniądze. Jeśli już ustalisz, co najbardziej przeszkadza ci w rozsądnym zarządzaniu finansami domowymi, zacznij eliminować przyczyny.

Może zamiast samochodu lepszym wyjściem będzie komunikacja? Może czas zmienić fryzjera na tańszego? A może warto zastanowić się jak zmniejszyć rachunki za prąd? W zależności od tego, jaki prowadzisz tryb życia, modyfikacje mogą być różne. Każda, nawet najmniejsza zmiana może w przyszłości zaowocować, a to oznacza z kolei szybsze wyjście z długów.

 

Źródła:

https://media.bik.pl/publikacje/read/392037/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-maj-2018

http://mojafirma.infor.pl/windykacja/organy-egzekucyjne/688073,Uprawnienia-i-obowiazki-komornika.html

https://www.zadluzenia.com/komornicy-beda-mniej-potracac-z-emerytury/

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/500-plus-a-komornik-500-plus-a-alimenty/vp7g3l8

http://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/ochrona_wynagrodzenia/775981,Ile-mozna-potracic-z-wynagrodzenia-emerytury-umowy-zlecenia-w-2018-r.html