Powrót

Jak obniżyć rachunki za prąd?

31.8.2022
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Autor
Anna Dobrzanska

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że już zmiana małych przyzwyczajeń może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności finansowych. Jakie gadżety warto kupić, w co zainwestować i które nawyki zmienić. Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Zobaczcie sami, jakie to proste!


Spis treści:

 1. Wysokie rachunki za prąd? Jest na to sposób!
 2. Listwa z wyłącznikiem stand-by – pierwszy krok do mniejszych rachunków za prąd
 3. Programator, czyli wyłącznik czasowy
 4. Inteligentne gniazdko smart plug
 5. Ładowarka solarna jako power bank
 6. Eko przycisk (eco button) do komputerów
 7. Sprzęt energooszczędny, czyli w co warto zainwestować?
 8. Zgaś światło, czyli zacznij od zmiany nawyków
 9. Jak zmniejszyć rachunki za prąd – zmiana nawyków?

Wysokie rachunki za prąd? Jest na to sposób!

Oczywiście nie trzeba od razu wywracać całego domu do góry nogami i szpikować sprzętem pozwalającym na sterowanie wszystkim za pomocą smartfona. Zmiany warto wprowadzać małymi kroczkami. Poznajcie listę gadżetów, które przyczynią się do oszczędzania energii i poprawy stanu budżetu domowego. Większość z nich to koszt już zaledwie kilkunastu złotych.

jak obniżyć rachunki za prąd

Dofinansowanie do ocieplenia domu - sprawdź!>>

Listwa z wyłącznikiem stand-by – pierwszy krok do mniejszych rachunków za prąd

Jest coraz częściej spotykana w domach, ale nie każdy wykorzystuje w pełni jej możliwości. Często używamy jej tylko jako przedłużki lub rozdzielacza do gniazdka. Najczęściej listwę stosuje się przy podłączaniu komputera i towarzyszących mu urządzeń oraz sprzętów RTV, takich jak telewizor, DVD, dekoder itd. Mała liczba gniazdek w pobliżu zmusza do zakupu rozdzielacza. Skoro już po niego sięgamy, warto wybrać listwę antyprzepięciową. Takie rozwiązanie sprawi, że wrażliwy na wahania napięcia sprzęt elektroniczny będzie zabezpieczony przed uszkodzeniem, a przy okazji pozwoli na ograniczenie zużycia prądu.

Sprzęt elektroniczny jest wyposażony w tryb czuwania stand-by. To dzięki niemu za każdym razem, gdy chcemy włączyć telewizor, nie musimy podnosić się z kanapy, bo wyręcza nas pilot. Czerwone lampki palące się na urządzeniach pochłaniają energię elektryczną. Jej ilość jest zależna od rodzaju sprzętu. W skrajnych wypadkach może wynosić od 0,5 do nawet kilkudziesięciu watów!

Żeby oszczędzać energię, można po prostu wyciągać wtyczki wszystkich urządzeń z gniazdek. Skoro jednak i tak zapewne korzystamy z rozgałęźnika, zdecydowanie wygodniej robić to jednym przyciskiem umieszczonym na listwie. Unikniemy schylania się i poszukiwania gniazda gdzieś za sofą czy biurkiem. Dodatkowo wyłączając tryb stand-by, przedłużamy żywotność sprzętu elektronicznego, więc korzyść jest podwójna, przy relatywnie niskim koszcie inwestycji. Listwę antyprzepięciową kupimy bowiem już od kilkunastu złotych.


Programator, czyli wyłącznik czasowy

To rozwiązanie dla zapominalskich, działające podobnie jak opisana powyżej listwa antyprzepięciowa, z tą różnicą, że nie musimy sami pamiętać, by po zakończeniu używania sprzętu wcisnąć przycisk. Zrobi to za nas wyłącznik czasowy, który możemy zaprogramować na dowolną godzinę, na przykład w nocy, kiedy nie ma konieczności, by router czy telewizor działał w trybie czuwania. Programator nadaje się zatem do sprzętu, z którego nie korzystamy przez określony czas – w nocy czy podczas nieobecności w domu. Ceny wyłącznika zaczynają się już od kilkunastu złotych, więc nie jest to wysoka inwestycja jak na potencjalną oszczędność energii i wygodę użytkowania.

Inteligentne gniazdko smart plug

Mamy już wersję tradycyjną, czyli listwę z przyciskiem, mamy wersję dla zapominalskich, czyli wyłącznik czasowy, i wreszcie przechodzimy do gadżetu, który z telefonu zrobi centrum dowodzenia inteligentnym domem. Dzięki gadżetom typu smart plug możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do prądu i ich dowolne programowanie. Jeśli zdarzyło ci się wracać do domu, by sprawdzić, czy na pewno wyłączyłaś żelazko, nigdy więcej nie będziesz musiała tego robić, gdyż wystarczy kilka kliknięć w telefonie, by odciąć dopływ prądu do urządzenia.

Jest to zatem rozwiązanie pozwalające nie tylko na oszczędność prądu (można je zaprogramować tak samo, jak wyłącznik czasowy i oszczędzać prąd w nocy czy podczas nieobecności w domu), ale także zwiększające wygodę życia. Jeśli wieczorem odpowiednio zmienisz ustawienia urządzenia, rano przywita cię gorąca i aromatyczna kawa. Smart plug umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami dzięki modułowi wi-fi i wygodnym aplikacjom na smartfony.

Ładowarka solarna jako power bank

Takie urządzenie to nie tylko dobry gadżet do plecaka na wakacyjne eskapady, ale także podręczny sprzęt, którego warto używać również w domu, na przykład do ładowania telefonu, a nawet laptopa. Do takiej ładowarki podłączysz każde urządzenie za pomocą oferowanych w zestawie różnych końcówek lub kabla USB. Ładowarka solarna posłuży również jako power bank.

Parametry gadżetu są zależne od modelu, ale ładowanie samego urządzenia z reguły nie zajmuje więcej niż 8 godzin przy dobrym nasłonecznieniu. Jeśli jednocześnie będziemy ładować telefon czas ten będzie krótszy nawet o połowę.

Eko przycisk (eco button) do komputerów

To rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu osobom spędzającym dużo czasu przy komputerze, które jednak często coś odciąga od pracy. Eco button pozwala na błyskawiczne wprowadzenie urządzenia w stan hibernacji, co z kolei powoduje oszczędzanie energii. Gdy zadzwoni telefon, wystarczy jedno kliknięcie, by zrobić przerwę w pracy komputera i spokojnie zająć się rozmową.

Eko przycisk podłącza się za pomocą kabla USB. Przewagą tego urządzenia nad tradycyjnym uśpieniem komputera jest nie tylko to, że przełącza go w tryb ekologiczny, pod względem zużycia przypominający stan całkowitego wyłączenia, ale także monitoruje ilość zaoszczędzonej w ten sposób energii i emisji CO2. Tryb wyłącza się ponownym kliknięciem przycisku, a komputer niemal od razu jest gotowy do dalszej pracy.

Sprzęt energooszczędny, czyli w co warto zainwestować?

Drobne gadżety, które pomagają obniżyć rachunki za prąd, to tylko kropla w morzu potrzeb. Pod lupę należy wziąć przede wszystkim największych pochłaniaczy energii, czyli sprzęt AGD. Najważniejsza jest lodówka, która pracuje 24 godziny na dobę. Odpowiednia klasa energetyczna urządzeń mocno wpływa na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji.

 • Dlatego warto zainwestować w chłodziarko-zamrażarkę o wysokiej klasie energetycznej A+++. Sprzęt tego rodzaju pozwala na zużycie o ponad 50% mniej energii w porównaniu z modelami wyprodukowanymi jeszcze zaledwie 10 lat temu.
 • Druga w kolejce pod względem zużycia prądu jest kuchnia elektryczna. Jeśli na co dzień gotujemy w domu i korzystamy z niej naprawdę często, warto zastanowić się nad zakupem kuchenki gazowej, do której „paliwo” jest znacznie tańsze niż prąd. Niestety, nie w każdym mieszkaniu można zamontować instalację gazową.
 • Jeśli jednak porównać kuchenkę gazową z kosztami, jakie generuje płyta indukcyjna, pojawia się wątpliwość, czy stosowanie tej drugiej nie jest jednak ekonomiczniejsze. Przy dzisiejszych parametrach urządzeń i ich energooszczędności nie ma obaw o wygórowane koszty. Płyta indukcyjna pozwala przede wszystkim na szybsze gotowanie niż w przypadku kuchenki gazowej, a za oszczędnością czasu idzie oczywiście oszczędność energii. Minusem płyt indukcyjnych nie są wcale koszty eksploatacji, ale ich wysoka cena oraz konieczność dopasowania odpowiednich garnków.
 • Pralka to kolejny, często eksploatowany w domu sprzęt AGD. Urządzenie o klasie A+++ pozwala na zaoszczędzenie ponad 40% prądu w porównaniu z pralkami, w których nie zastosowano systemu oszczędzania energii. Warto także zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada programy pozwalające na skrócenie czasu prania, co pozwala na dodatkową oszczędność.

Ceny fotowoltaiki - sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na rachunkach?>>

Zgaś światło, czyli zacznij od zmiany nawyków

Nawet najwyższej jakości sprzęt energooszczędny i cała masa gadżetów na nic się zdadzą, jeśli oszczędzania prądu nie zaczniemy od siebie, czyli od zmiany nawyków. Żeby zmienić przyzwyczajenia, trzeba uświadomić sobie ewentualnie popełniane błędy.

jak obniżyć rachunki za prąd - jak oszczędzać prąd w kuchni

Co możemy robić, by zmniejszyć rachunki za prąd?

 • Regularne odmrażanie lodówki i dbanie o to, by nie zalegał w niej lód, pozwala na zaoszczędzenie energii. W nazbyt oszronionej lodówce zużycie prądu wzrasta nawet o 10%. Podobnie jest w przypadku, gdy lodówka stoi w pobliżu źródła ciepła. Tego rodzaju sprzętu lepiej nie stawiać przy kaloryferze, tylko w miejscu, w którym może swobodnie oddawać ciepło.
 • Jeśli planujesz poranną filiżankę kawy lub popołudniową herbatę, w czajniku elektrycznym wstawiaj tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz. Gotowanie większej ilości to zbędny wydatek energetyczny.
 • Po naładowaniu przenośnych urządzeń elektronicznych zawsze wyciągaj ładowarki z gniazdek. Nie tylko zaoszczędzisz w ten sposób energię, ale także przedłużysz życie ładowarki, która tkwiąc w ścianie, nadal pracuje i pobiera energię (tak jak urządzenia we wspomnianym trybie stand-by).
 • Podczas pieczenia ciast lub przygotowywania potraw w piekarniku otwieraj go tylko wtedy, kiedy to konieczne. Każdorazowe uchylenie drzwiczek powoduje spadek temperatury o około 25 stopni Celsjusza. To z kolei zwiększa zużycie prądu, by ustawiona temperatura mogła zostać przywrócona.
 • Wstawiaj pranie lub uruchamiaj zmywarkę tylko wtedy, gdy w całości wypełnisz jej wnętrze ubraniami lub naczyniami. Sprzęt i tak zużyje tyle samo prądu i wody, co przy mniejszej ilości, więc nieekonomiczne byłoby pranie lub zmywanie w połowie wypełnionego bębna czy komory.
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ