Powrót

Czyszczenie BIK? Czy można wyczyścić złą historię kredytową?

26.11.2021
Czyszczenie BIK? Czy można wyczyścić złą historię kredytową?
Autor
Anna Dobrzanska

Dowiedz się, czy da się wyczyścić historię kredytową. Czy można usunąć niekorzystny wpis w BIKU? Kiedy z rejestru znikają informacje o nieterminowych spłatach? Jakie dane da się zmienić za pomocą wniosku do Biura Informacji Kredytowej? Czemu nie warto ufać tzw. czyścicielom BIK?

Czyszczenie BIK – co to znaczy?

Mówienie o „czyszczeniu BIK” jest skrótem myślowym i sugeruje, że możemy w dowolnej chwili usunąć kłopotliwe informacje o naszej historii kredytowej. W praktyce nie wygląda to jednak w ten sposób. BIK nie daje możliwości zmiany treści w swojej bazie, jest bowiem wyłącznie administratorem danych i publikuje tylko to, co przekazują mu niezależne podmioty takie, jak banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i.

Czytaj również: Pożyczka bez BIKu - czy jest możliwa?>>

Jak BIK przechowuje dane? Kiedy dostaje się negatywny wpis?

Informacje o twoich zobowiązaniach trafiają o do rejestru BIK(Biura Informacji Kredytowej) z chwilą złożenia wniosku o kredyt (nawet jeśli jest to tylko zakup ratalny). Następnie baza jest aktualizowana zgodnie z tym, czy odpowiednio wywiązujesz się ze zobowiązania, czy może spóźniasz się z opłatami.

Dane na temat rzetelnego dokonywania spłaty nie są dostępne dla żadnych instytucji finansowych, chyba że wcześniej wyrazisz na to zgodę(może to podnieść twoje szanse na uzyskanie kredytu).

Spóźnienie się ze spłatą oznacza negatywny wpis do rejestru, jeśli:

  • opóźnienie w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy wynosiło powyżej 60 dni,
  • minęło 30 dni od poinformowania dłużnika o zamiarze przetwarzania informacji jego dotyczących w BIK.

BIK będzie przechowywał negatywną informację aż przez 5 lat (liczone od momentu całkowitego spłacenia danej pożyczki). Przed upłynięciem tego czasu niemożliwym jest usunięcie wpisu z rejestru.

Jak usunąć lub zmienić dane z BIK?

Tak. Nie należy jednak nazywać tego „czyszczeniem” historii kredytowej, ponieważ nie da się usunąć aktualnych danych z Biura Informacji Kredytowej (dotyczących trwających zobowiązań finansowych lub dotyczących nieterminowych spłat w okresie ostatnich 5 lat). Co można zrobić?

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięcie zobowiązania

Jeśli wcześniej udzieliłeś pozwolenia na ujawnianie takich informacji bankom i firmom pożyczkowym możesz wystąpić z wnioskiem o jego cofnięcie. Pamiętaj jednak, że dane o spłaconych terminowo kredytach wpływają korzystnie na procesy przyznawania pożyczek i może być to dla ciebie zupełnie nieopłacalne;

Wniosek o poprawienie w BIK błędnych informacji na swój temat

Możesz to zrobić jeśli nazwisko jest przekręcone lub masz wpisaną złą datę urodzenia.

Wniosek o usunięcie danych o niespłaconym kredycie

Dane o niespłaconym zobowiązaniu można usunąć dopiero po 5 latach od momentu całkowitego rozliczenia się z pożyczkodawcą (o ile BIK wciąż będzie je przechowywał). W tym celu również trzeba wystosować wniosek.

czyszczyenie BIK infografika

Gdzie składa się wniosek o usunięcie danych z BIKU?

Wnioski o zmianę informacji w Biurze Informacji Kredytowej składa się do instytucji, która przekazała twoje dane do BIKU. Jak już wspominaliśmy, rejestr jest tylko administratorem danych, więc bez dokumentu podpisanego przez bank, firmę pożyczkową, czy SKOK nie może wprowadzić korekty do swojej bazy.

Czytaj również: Kredyt lub pożyczka bez historii kredytowej - czy jest możliwa?

Czyszczenie BIK – jak usunąć historię kredytową ?

Jeśli spotkaszsię z ofertą tzw. „czyścicieli BIK”, którzy obiecują zlikwidowanie negatywnejhistorii kredytowej z bazy danych, nie korzystaj z niej. Firmy deklarującepodobną „pomoc” żerują na zdesperowanych kredytobiorcach, żądając od nichniemałych opłat za działania, które osoba z wpisem w BIKU spokojnie mogłybywykonać samodzielnie.

Usuwanie wpisów i danych z BIK - jak działają „czyściciele” BIKU?

  • Zgłaszają,że bank lub inna instytucja poinformowała Bazę Informacji Kredytowejprzedwcześnie – faktyczniebywa, żeinformacja o nieterminowejspłacie pojawi się w BIKU przed upływem 60 dni opóźnienia i 30 od wysłanianapomnienia o zapłacie. Możesz jednak samodzielnie podważyć zasadność takiego wpisu(powołując się na błąd w procedurze), wystosowując wniosek do banku lub firmypożyczkowej;
  • Występująo restrukturyzację długu – może to być np. skonsolidowanie pożyczki, by ułatwić jej spłacenie. To jednakrównież z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie;
  • Występująo usunięcie informacji o terminowo spłaconych kredytach – danezostają usunięte, ale w gruncie rzeczy nie będzie to dla ciebie korzystne.Jeśli spłaciłeś jakieś kredyty terminowo, może ci to tylko pomóc przy wniosku okolejną pożyczkę;
  • Wystąpić ousunięcie nieprawidłowych danych – mało znaczących dla banków pomyłektakich jak literówki w imieniu czy nazwisku lub błędne daty.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ