Pożyczka na wesele: na organizację przyjęcia lub prezent ślubny – kiedy potrzebna jest dodatkowa gotówka?

Pożyczka na organizację wesela to czasem konieczność

Pożyczka na organizację wesela to czasem konieczność

Pożyczka na organizację wesela to czasem konieczność – zwłaszcza w przypadku kumulacji wydatków, które pojawiają się nagle – zaliczki na wynajem sali weselnej, zespołu, fotografa, suknię ślubną. Pożyczka jest ratunkiem również w sytuacji, gdy przekroczyliśmy zakładany pierwotnie budżet weselny lub zaskoczyły nas nieoczekiwane opłaty. Dodatkowej gotówki mogą potrzebować także zaproszeni goście, zwłaszcza, gdy w sezonie ślubno-weselnym wypada kilka takich uroczystości lub jeśli występują w roli chrzestnych.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Pieniądze na organizację ślubu i wesela – koszty ślubu i wesela
 2. Skąd wziąć pieniądze na wesele?
 3. Kredyt na wesele – jakie wymagania trzeba spełnić w banku?
 4. Pożyczka gotówkowa na wesele zamiast kredytu?
 5. Pożyczka gotówkowa na ślub i wesele – na co zwrócić uwagę
 6. Pożyczka na wesele córki lub syna
 7. Pożyczka na wesele bez zaświadczeń o zatrudnieniu
 8. Szybka pożyczka gotówkowa na rezerwację sali, zespołu, zaliczkę na sukienkę
 9. Szybka gotówka na wydatki nieprzewidziane w kosztorysie wesela
 10. Pożyczka na prezent ślubny lub kopertę
 11. Jak wziąć pożyczkę na wesele
weź pożyczkę
Pieniądze na organizację ślubu i wesela – koszty ślubu i wesela

Pieniądze na organizację ślubu i wesela – koszty ślubu i wesela

Możemy zdecydować się na samodzielną organizację wesela – wynajęcie sali, zewnętrznego cateringu, zadbanie o dekoracje oraz tort weselny. Jeśli wynajmiemy salę bez wyposażenia zapłacimy od ok. 500 do 5000 zł, za taką, która oferuje krzesła, stoły i zastawę – od ok. 2500 do 8000 zł. Musimy doliczyć również koszt cateringu, który waha się od 90 do 150 zł za osobę, czyli tzw. talerzyk. Średni koszt samodzielnej organizacji wesela na 100 osób zaczyna się od ok. 11 400 zł, a kończy na ok. 24 000 zł.

Najczęściej jednak młode pary decydują się na organizację całego przyjęcia przez salę weselną lub hotel. Koszty wesela są wyższe, ale ilość obowiązków związanych z przedsięwzięciem jest znacznie mniejsza. Cena za talerzyk to ok. 150-300 zł i zależy od standardu miejsca, ilości ciepłych posiłków, wliczonej ilości alkoholu. Za wesele na 100 osób zapłacimy od ok. 15 000 do 30 000 zł. Niewielkie wesele na 50 osób zorganizujemy już za ok. 10 000 zł, a zapraszając 150 osób wydamy ok. 40 000 zł.

Jednak koszt ślubu i wesela to nie tylko organizacja przyjęcia, ale szereg innych wydatków, które powinniśmy zostać ujęte w budżecie weselnym.

Więcej informacji na temat średnich kosztów wesela można znaleźć tutaj

Kto płaci za wesele? Czy jest jakiś podział kosztów?

Dawniej większość kosztów za wesele pokrywali rodzice panny młodej. Strona pana młodego odpowiedzialna była za: garnitur, obrączki, zespół, alkohol oraz bukiet dla przyszłej małżonki. Obecnie ta tradycja zaczyna zanikać i obie rodziny składają się na organizację wesela. Często stosowaną metodą podziału kosztów weselnych jest płacenie za „swoich” gości oraz podział kosztów stałych. Bywa również tak, że para młoda współfinansuje ślub i wesele, a nawet finansuje je w całości.

Czy wesele się spłaca? Czy koszty z wesela się zwracają?

Niestety, zazwyczaj koszty wesela nie zwracają się. Najczęściej goście wkładają do koperty przewidywaną równowartość talerzyka, pamiętajmy jednak o dzieciach i nastolatkach, którzy przybędą z osobami towarzyszącymi.

Skąd wziąć pieniądze na wesele?

Jeśli chcemy większość pieniędzy na wesele zabezpieczyć własnym budżetem, powinniśmy zacząć oszczędzać na ten cel najpóźniej w momencie wyznaczenia daty ślubu. Wtedy też  czekają nas wpłaty pierwszych zaliczek. Najważniejszą zasadą odkładania na wesele jest systematyczność i konsekwencja. Jeśli nie udało nam się odłożyć tyle, ile zakładaliśmy albo nagle pojawiają się nieoczekiwane opłaty, zaczynamy szukać możliwości pożyczenia pieniędzy. Jakie mamy możliwości:

 • pożyczka na wesele od rodziny, znajomych – nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, ale często suma jest zbyt wysoka, by móc pożyczyć od jednej osoby;
 • pożyczka z pracy na pokrycie kosztów ślubu/wesela – wymagany jest wcześniejszy wniosek i wolna pula pieniędzy po stronie pracodawcy;
 • kredyt na wesele – możliwość pożyczenia wysokiej kwoty, ale dużo formalności i warunków, które często nie są możliwe do spełnienia przez młode osoby;
 • pożyczka społecznościowa – sprawny proces pożyczania na specjalnej platformie, ale wiąże się z pewnym ryzykiem wynikającym z braku szczegółowych regulacji prawnych; w związku z umową pożyczki między osobami prywatnymi podlega opodatkowaniu;
 • pożyczka gotówkowa w firmie pożyczkowej – szybka decyzja kredytowa, możliwość pożyczenia nawet kilku tysięcy złotych, brak formalności i zaświadczeń.
weź pożyczkę
Kredyt na wesele – jakie wymagania trzeba spełnić w banku?

Kredyt na wesele – jakie wymagania trzeba spełnić w banku?

Aby sfinansować wesele, możemy zdecydować się na wzięcie kredytu na wesele. Nie szukajmy jednak w ofercie produktu pod nazwą: kredyt na wesele, a zwykłego kredytu gotówkowego na dowolny cel. Aby go uzyskać, powinniśmy złożyć wniosek, do którego zwykle będziemy musieli dołączyć:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu;
 • zaświadczenie o wysokości dochodów;
 • dowód osobisty i inny dokument ze zdjęciem (potwierdzenie tożsamości);
 • wyciąg z konta osobistego z trzech ostatnich miesięcy.

Pożyczka na wesele zamiast kredytu?

Wybierając kredyt gotówkowy w banku, można ubiegać się o wysokie kwoty, które wystarczą na sfinansowanie całego wesela.

Pożyczki gotówkowe, których udzielają firmy pożyczkowe, ratują w sytuacjach, gdy brakuje nam drobniejszej kwoty – np. na wpłatę zaliczek, zakup wymarzonej sukni ślubnej czy konkretną atrakcję na weselu, albo po prostu, gdy zaskoczyły nas jakieś dodatkowe opłaty. Poniżej przedstawione są podstawowe różnice między kredytem gotówkowym na wesele a pożyczką.

*w VIVUS pożyczki udzielane są na 30 dni. Jedynie pierwsza pożyczka na 3000 zł i 0% RRSO udzielana jest na 61 dni (Przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony)

pożyczka gotówkowa na organizację wesela

Pożyczka na ślub i wesele – na co zwrócić uwagę

Decydując się na pożyczkę gotówkową powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 1. okres spłaty oraz możliwość jego skrócenia lub przedłużenia;
 2. RRSO i całkowity koszt pożyczki;
 3. możliwość dobrania dodatkowej kwoty w trakcie trwania umowy.
weź pożyczkę

Pożyczka na wesele córki lub syna

Bywa tak, że rodzice państwa młodych czują się w obowiązku wesprzeć syna lub córkę w organizacji wesela. Czasem rodzice w całości płacą za wesele, czasem dokładają się do przyjęcia lub płacą za konkretną usługę, chcąc pomóc udźwignąć ten ciężar finansowy swoim dzieciom. Warto w takich sytuacjach ostrożnie dobierać kwotę pożyczki, biorąc przy tym pod uwagę możliwości jej spłaty np. po 30 dniach (na przykładzie pożyczki w VIVUS).

Pożyczka na wesele bez zaświadczeń o zatrudnieniu

Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie wymagają przedstawienia zaświadczeń o zatrudnieniu czy dochodach. Pożyczki gotówkowe w takiej firmie są więc rozwiązaniem w sytuacji, gdy dopiero wchodzimy w dorosłe życie, nie mamy żadnej historii kredytowej, stałej pracy, stałych dochodów, a przynajmniej takich, które byłyby zadowalające dla banku przy ocenie naszej zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że wtedy odpowiedzialność jest w dużej mierze po naszej stronie. Instytucje pozabankowe wychodzą naprzeciw potrzebom młodych osób, udzielają pożyczek już od 19 roku życia, nie są tak restrykcyjne w ocenie naszej zdolności kredytowej. Ale należy pamiętać, że przede wszystkim to my musimy ocenić naszą zdolność do spłaty zobowiązania w określonym czasie. W końcu ślub i wesele to początek odpowiedzialnego życia.

Szybka pożyczka na rezerwację sali, zespołu, zaliczkę na sukienkę

Najlepszym rozwiązaniem na finansowanie większej części wydatków na wesele są zgromadzone oszczędności. Zanim jednak uzbieramy wystarczającą na ten cel kwotę, pojawiają się opłaty, które musimy uiścić natychmiast. Należą do nich zaliczki na rezerwację sali, zespołu, czy suknię ślubną. Najlepsze lokale i zespoły weselne cieszą się takim powodzeniem, że decyzja o ich rezerwacji, która wiąże się z podpisaniem umowy i wpłaceniem zaliczki musi być błyskawiczna. Tego typu zaliczki mogą się nagle skumulować w momencie, gdy jesteśmy na samym początku oszczędzania na nasze wymarzone wesele.

Czy pożyczkę można wziąć w weekend? Sprawdź>>

Szybka pożyczka gotówkowa jest wtedy dobrym rozwiązaniem, bo jest szybka, nie wymaga formalności i pieniądze można mieć na koncie nawet w kilka godzin od uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej – w VIVUS przelew zlecany jest natychmiast po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, ale pieniądze trafią na konto zgodnie z sesjami w banku, w którym je mamy).

Zanim jednak zapadnie decyzja o rezerwacji konkretnej sali, zespołu czy innej usługi – warto przygotować budżet weselny, w którym założymy kwoty na wszystkie wydatki weselne. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować ostateczną kwotę, którą wydamy na wesele i będziemy mogli założyć limity na konkretne wydatki – może się okazać, że trzeba poszukać tańszego zespołu lub sali, żeby nie zabrakło nam pieniędzy na inne wydatki.

Szybka gotówka na wydatki nieprzewidziane w kosztorysie wesela

Organizując wesele, musimy liczyć się z nieplanowanymi wydatkami – takimi, które pojawiają się nieoczekiwanie lub takimi, których zapomnieliśmy ująć w planowanym budżecie – mogą to być niewielkie kwoty, ale jeśli trochę się ich uzbiera to przy i tak dużym wydatku, jakim jest wesele, może się okazać, że po prostu zabraknie nam gotówki. Dlatego warto dobrze czytać umowy, sprawdzać np. co wchodzi w skład tzw. opłaty za talerzyk – czy zawiera obsługę kelnerską, ciepłe napoje, takie jak kawa i herbata, usługę krojenia tortu czy dekoracji lokalu? Jeśli po podpisaniu umowy okaże się, że trzeba za te usługi dopłacać to koszt całej imprezy może znacząco przekroczyć nasz budżet. W takich sytuacjach pożyczka gotówkowa do kilku tysięcy złotych, którą będziemy mogli spłacić za 30 lub 61 dni może nas poratować finansowo – ale lepiej zawsze dmuchać na zimne. A w budżecie weselnym i tak założyć 5-10% na nieprzewidziane wydatki.

weź pożyczkę
Pożyczka na prezent ślubny lub kopertę

Pożyczka na prezent ślubny lub kopertę

Najpopularniejszą dziś formą prezentu ślubnego jest wręczenie koperty z pieniędzmi. Bardzo często goście weselni zastanawiają się, jaka kwota powinna się w niej znaleźć

Więcej ta ten temat można przeczytać w artykule: Ile dać na wesele?

Kwota, jaka znajdzie się w kopercie, zależy od wielu czynników, tego, na jakim etapie życia jesteśmy, jaka jest nasza sytuacja finansowa, jak bliska jest nam osoba, która bierze ślub. Czasem kilka uroczystości weselnych odbywa się w krótkim odstępie czasu, co może zdecydowanie nadszarpnąć domowy budżet – zwłaszcza, że wesele to nie tylko prezent i koperta, ale też dojazd, ubranie, czasem nocleg. Jeśli osoba, która bierze ślub jest nam bliska, trudno nam zrezygnować z udziału w uroczystości. Warto wtedy zdecydować się na skromniejszy prezent lub kwotę w kopercie.

Najwięcej na prezenty i koperty ślubne wydają rodzice chrzestni, którzy zwykle zaczynają odkładać pieniądze, jak tylko dowiedzą się o terminie ślubu. Zdarza się jednak, że mimo oszczędzania, trudno sprostać takiemu wydatkowi, zwłaszcza, gdy w tym samym okresie pojawią się inne ważne wydatki lub inne wesela i uroczystości.

Decydując się na wsparcie finansowe w postaci pożyczki gotówkowej, która ma podreperować nasz budżet w danym miesiącu, należy mieć na uwadze fakt, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie w terminie, np. z następnej pensji.

Pożyczka na ślub i wesele - na prezent lub kopertę

weź pożyczkę
Jak wziąć pożyczkę na wesele?

Jak wziąć pożyczkę na wesele?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na pożyczkę gotówkową, z której chcemy pokryć wydatki na ślub, wesele czy kopertę powinniśmy przemyśleć kwotę pożyczki, czas, w jakim chcemy i możemy ją spłacić oraz instytucję, w której chcemy ją zaciągnąć.

Określ kwotę pożyczki na ślub/wesele, czyli ile gotówki potrzebujesz?

Określając kwotę pożyczki, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze możliwości jej spłaty. Nie powinniśmy zaciągać większego zadłużenia niż jesteśmy w stanie spłacić. Nie powinniśmy dać się ponieść modzie i szaleństwu podczas organizacji ślubu i wesela, aby później nie żałować swoich decyzji, bo zobowiązania nikt za nas nie spłaci. Tę zasadę powinniśmy mieć także w pamięci, przygotowując prezent dla młodej pary. Ważna jest obecność i wsparcie, a nie uleganie presji otoczenia.

Kwoty szybkich pożyczek gotówkowych w instytucjach pozabankowych wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Kwota, o którą można wnioskować zależy od wielu czynników – najlepiej skorzystać z formularza, złożyć wniosek i sprawdzić, czy możemy ubiegać się o kwotę, która nas interesuje. Pożyczkodawca najczęściej daje możliwość sprawdzenia dopuszczalnej maksymalnej kwoty pożyczki, np. w formie wygodnych suwaków – jest więc szansa na zwiększenie pierwotnie zakładanej kwoty pożyczki.

Spłata pożyczki na wesele – kiedy będziesz w stanie oddać pożyczone pieniądze?

Drugim kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zaciągania pożyczki, jest termin, w którym uzbieramy środki finansowe, by ją spłacić. Być może uda nam się pokryć ją z kolejnej wypłaty, z jakiegoś dodatkowego świadczenia, które pobieramy lub wiemy, że czeka nas premia w pracy. Szybka pożyczka gotówkowa zwykle powinna zostać spłacona w 30 dni. W VIVUS czas na spłatę pożyczki wynosi dokładnie tyle, chyba, że skorzystamy z oferty pożyczki na 61 dni.

Złożenie wniosku o pożyczkę na wesele – jakie wymagania trzeba spełnić i jak wygląda proces?

Zwykle instytucje pozabankowe upraszczają proces złożenia wniosku do minimum. O pożyczkę można wnioskować on line, poprzez stronę internetową pożyczkodawcy, przez telefon oraz czasem przez aplikację mobilną. Przedstawimy to jednak na konkretnym przykładzie.

Aby wnioskować o pożyczkę w VIVUS wystarczy mieć aktualny dowód osobisty lub paszport (jeśli nie jesteś obywatelem Polski), nr telefonu i konta bankowego. Do tego należy mieć pełną zdolność prawną i być konsumentem w rozumieniu przepisów ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Proces złożenia wniosku online jest bardzo prosty i intuicyjny. Za pomocą suwaka wybiera się kwotę i czas, w jakim chcemy spłacić pożyczkę. Pożyczkodawca, w tym przypadku VIVUS, poda wszystkie informacje na temat pożyczki: kwotę pożyczki, dzień spłaty, odsetki, prowizję, RRSO i na koniec – całkowitą kwotę do zapłaty. Kolejny krok to wypełnienie formularza ze swoimi danymi i wykonanie tzw. przelewu identyfikacyjnego na 1 zł lub 1gr. Decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku jest bardzo szybka, pożyczkodawca informuje o niej smsem lub emailem.

Szybka pożyczka na wesele – oferty promocyjne instytucji pozabankowych

Niektóre instytucje pozabankowe mają specjalną ofertę dla nowych klientów – jest to tzw. pierwsza pożyczka 0% RRSO – to znaczy, że oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy, nie ma żadnych dodatkowych kosztów. W VIVUS można skorzystać z takiej oferty promocyjnej pożyczki na 3000 zł i 0% RRSO (przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony), udzielanej na 61 dni. Mogą z niej skorzystać nowi klienci, którzy jeszcze nie brali pożyczki w tej firmie. Z promocyjnych ofert pożyczek warto skorzystać zwłaszcza w sytuacjach, gdy tymczasowo chcemy podreperować nasz budżet i będziemy mieli z czego spłacić zobowiązanie. To dodatkowy zastrzyk gotówki i brak dodatkowych kosztów, które zwykle pojawiają się przy zobowiązaniach finansowych.

weź pożyczkę