Powrót

Ile kosztuje wesele 2020?

11.12.2019
Ile kosztuje wesele 2020?
Autor
Anna Dobrzanska

Koszty związane z organizacją wymarzonego wesela to największa część wydatków w ślubnym budżecie. Sprawdziliśmy, ile kosztują najważniejsze elementy tego wielkiego przedsięwzięcia: wynajęcie sali bez i z cateringiem, fotograf, kamerzysta, muzycy oraz atrakcje dla gości. Przedstawiamy średnie ceny i szacunkowe koszty dla wesela na 100 osób oraz podpowiadamy, jak zaoszczędzić.

Idealna sala weselna i poczęstunek dla gości – ile kosztuje wesele od osoby?

Wynajęcie odpowiedniego miejsca na wesele to nie tylko najważniejszy, ale często także najdroższy element przygotowań do wielkiego dnia. Poszukiwania idealnej sali mogą potrwać kilka miesięcy, a nawet lat. Przygotowując się do ślubu i wesela, zastanawiamy się, jak zaoszczędzić i ile właściwie wyniesie opłata za tzw. talerzyk.

Ile kosztuje wynajęcie samej sali na wesele – czy własny catering jest tańszy?

Zastanawiając się nad najkorzystniejszymi rozwiązaniami i cięciami kosztów wesela, często bierzemy pod uwagę wynajęcie samej sali odpowiedniej na wesele oraz zamówienie cateringu we własnym zakresie. Oferty domów weselnych wydają nam się przy tych opłatach o wiele droższe. Czy tak jest rzeczywiście?

W zależności od wielkości, charakteru i rodzaju sali oraz miejscowości, w jakiej się ona znajduje, odpowiednie miejsce na wesele możemy wynająć już od około 500 zł – za niewielką salę w remizie – do około 5000 zł. Znajdą się również oferty o wiele droższe, np. w nietypowych, modnych miejscach czy zamkach. Musimy jednak pamiętać, że w tej opłacie mieści się jedynie wynajęcie sali bez dodatkowych opłat. Do nich musimy doliczyć jeszcze koszty zużytego prądu, gazu oraz wody.

Nie zapominajmy również o wypożyczeniu niezbędnego wyposażenia. Koszt stołów – przyjmijmy, że na 100 osób potrzebnych będzie 10 okrągłych – to około 150-300 zł, obrusów około 150-200 zł, dodatkowych skertingów, czyli bocznych osłonek – około 200-300 zł. Krzesła na 100 osób to dodatkowy koszt 700-1500 zł. Do tego dochodzą jeszcze ozdobne pokrowce. Ich cena to około 7-10 zł, więc łącznie kosztować będą 700-1000 zł. Za salę ze stołami zapłacimy więc łącznie od około 2400 do 8300 zł bez rachunków.

Przy wynajęciu samej sali trzeba zastanowić się nad zapleczem kuchennym sali oraz organizacją zewnętrznego cateringu. Jeśli zdecydujemy się na firmę, ceny za talerzyk mogą sięgnąć tych, które oferują sale weselne. Wahają się one od około 90 zł za skromniejsze posiłki z dwoma daniami ciepłymi do nawet 150 zł za osobę. Do kosztów należy jeszcze doliczyć opłatę za serwis. Najczęściej wynosi ona około 10%. Za 100 osób zapłacimy od około 9900 do nawet 16 500 zł.

Mniej zapłacimy, jeśli zatrudnimy kucharkę z pomocnikami, a zakupy zrobimy sami. Wtedy cena za samą obsługę może wynieść około 30-50 zł od osoby. Doliczyć należy jeszcze opłatę za kelnerów, która wyniesie kilkaset złotych.

Przed zarezerwowaniem sali upewnijmy się jednak, czy będziemy mogli zamówić wybrany przez siebie catering lub kucharkę. Często właściciele sal mają podpisane umowy z własnymi dostawcami i będziemy zmuszeni do skorzystania z usług konkretnej firmy.

Ile kosztuje wynajęcie sali z menu weselnym? Koszt wesela od osoby

Najczęściej narzeczeni decydują się na wybór sali, w której będą mieli zapewniony catering, obsługę oraz dodatkową pomoc koordynatora uroczystości. Jest to opcja o wiele wygodniejsza, ponieważ nie wymaga planowania i organizowania wyposażenia oraz poczęstunku. Okazuje się również, że ceny sal weselnych z opłatą „za talerzyk” nie są o wiele wyższe od tych, które obowiązują za wynajęcie firmy cateringowej.

W zależności od ilości dań ciepłych oraz ich charakteru, wielkości miasta i rodzaju sali możemy zapłacić od około 150 do 300 zł za osobę. Znajdziemy również oferty tańsze w mniejszych, mniej efektownych salach i za skromniejszy obiad oraz ekskluzywne propozycje za 900 zł „za talerzyk”. Średnio zapłacimy jednak około 200 zł. Cena będzie niższa, jeśli zdecydujemy się na krótsze wesele lub kilkugodzinny obiad. Obowiązują też zniżki – zazwyczaj 50% – dla starszych dzieci oraz zwolnienie z opłat dla maluchów.

Podczas wybierania sali weselnej i ustalania opłat warto zwrócić uwagę na koszty dodatkowe, po których podliczeniu cena za osobę może wzrosnąć nawet o 100 zł. Domy weselne mogą liczyć sobie dodatkowe „korkowe”. Jest to opłata za wniesienie własnego alkoholu, a nie korzystanie z gotowej – często droższej – oferty sali. Do opłaty „za talerzyk” mogą nie być wliczone również dekoracyjne pokrowce na krzesła, obrusy w wybranym kolorze lub nawet napoje bezalkoholowe i ciasta. Za te ostatnie możemy dopłacić ok. 7-15 zł od osoby.

Odwołany ślub lub wesele? Sprawdź zapisy w umowach i czy możesz odzyskać zaliczkę?>>

Ile kosztuje stół wiejski i inne atrakcje kulinarne na weselu?

Dodatkową atrakcją kulinarną dla gości podczas wesela mogą być smakołyki, które często są oferowane w pakietach tematycznych, np. staropolskim, orientalnym, rybnym. Najbardziej popularny jest stół wiejski, za który zapłacimy od około 800 do nawet 2500 zł. Ceny zależą od ilości serwowanych produktów oraz wyboru potraw. Nie należy jednak przesadzać z ich wagą. Nie zapominajmy, że ma być to jedynie dodatek. Wybierzmy także ofertę, która będzie ciekawa, różnorodna i efektownie prezentująca się na naszej imprezie.

Innym urozmaiceniem menu może być stół z wyborem ryb i owoców morza. Może on kosztować około 15-20 zł od osoby lub od około 500 do 2000 zł. Popularnością cieszą się także kulinarne pokazy i dodatkowe atrakcyjne dania, np. flambirowane, płonące udźce z dziczyzny czy prosię zaprezentowane w całości. Koszt takiej potrawy to około 15-18 zł od osoby.

Popularnością cieszą się także słodkie stoły i candy bary, na które moda przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Znajdziemy na nich ładnie prezentujące się ciastka, cukierki, lizaki i babeczki, udekorowane w stylu, który nawiązuje do charakteru i kolorystyki wesela. Koszt takiego poczęstunku waha się od 500 do 1200 zł.

Ile kosztuje alkohol na wesele?

Podczas planowania wesela często zastanawiamy się, ile napojów alkoholowych kupić oraz jakie rodzaje wybrać. Istnieje zasada, która mówi, że na parę powinniśmy liczyć od 0,5 do 0,7 litra wódki. Ilość powinniśmy jednak dostosować do zaproszonych gości. Zapraszamy osoby, które znamy, więc możemy mniej więcej oszacować, jakie są ich potrzeby. Pamiętajmy też o dodatkowych butelkach, które rozdamy podczas konkursów lub w prezencie przy pożegnaniu. Po alkohol najlepiej wybierzmy się do hurtowni lub poprośmy kierownika sklepu o wycenę danej ilości. Większość sklepów ma specjalną ofertę na wesela. Cena zależy od rodzaju i marki, jaką wybieramy. Wynosi około 20-40 zł za 0,5 l.

Coraz popularniejsze jest serwowanie wina. Jeśli się na to decydujemy, kupmy jednakową ilość półwytrawnego lub wytrawnego czerwonego i białego. Liczy się około 0,3 l na osobę, czyli około 30 butelek na 100 osób. Ciekawym urozmaiceniem może być również stół z wyborem różnego rodzaju alkoholi, np. piwa rzemieślniczego. Można pochwalić się również własnymi nalewkami.

Wiele par decyduje się również na profesjonalny drink bar lub pokaz barmański. Ile kosztuje taka atrakcja? Wszystko zależy od liczby gości, od której uzależniona jest ilość potrzebnego do koktajli alkoholu, napojów oraz dodatków, jak również liczba obsługujących osób. Za drink bar możemy zapłacić od około 500 do 1700 zł. Efektowny pokaz barmański to wydatek od około 800 do nawet 2000 zł.

Ile kosztuje tort weselny?

Ukoronowaniem uroczystości zazwyczaj jest tort podawany o północy. Jego cena zależy od wielkości i wagi dostosowanej do liczby gości, jak również smaku oraz rodzaju dekoracji. Ceny zaczynają się od 35 zł za kilogram i mogą dochodzić nawet do kilkuset złotych za kilogram. Przeciętny tort z ładnymi dekoracjami kosztuje około 50-60 zł za kilogram. Jak policzyć jego odpowiednią wagę? Najlepiej zdać się na porady cukiernika. Zakłada się jednak, że każdy kilogram to około 10 porcji. W ofercie znajdziemy również modne torty z babeczek. Za jedną zapłacimy od 7 do 17 zł.

Ile kosztuje słodki stół i jak na nim zaoszczędzić - infografika
Ile kosztuje słodki stół i jak na nim zaoszczędzić?

Jak zaoszczędzić na sali weselnej i poczęstunku dla gości?

Koszty wynajęcia sali oraz poczęstunku dla gości to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co zrobić, aby zaoszczędzić? Jeśli nie zależy nam na konkretnej dacie ślubu, zastanówmy się nad organizacją tego wydarzenia w nietypowym terminie, np. w piątek lub po sezonie. Sale weselne oferują rabaty dla par, które planują wesele zimą, na jesieni lub w dzień powszedni. Niektóre prowadzą także wyprzedaż wolnych terminów. Jeśli nie boimy się organizacji ślubu np. w trzy miesiące, możemy wiele zaoszczędzić.

Warto również szukać sal, które oferują prezenty dla narzeczonych. Często w pakiecie otrzymamy tort, szampana na powitanie, określoną liczbę noclegów, np. dla pary młodej i rodziców lub zniżki na dodatkowe usługi.

Pamiętajmy również, że wcale nie musimy zawsze polegać na ofercie sali weselnej. Coraz bardziej popularne słodkie stoły z łatwością skompletujemy i ozdobimy sami. Wystarczy wybrać się do większego sklepu i kupić ładne, różnorodne słodycze. Może uda nam się wynegocjować u kierownika ceny hurtowe. Jeśli nasza sala nie oferuje słodkiego poczęstunku lub dolicza opłatę za ciasta, możemy poprosić członków rodziny o pomoc lub upiec coś samemu. Niektóre pary decydują się także na to, aby o taką pomoc poprosić gości weselnych. Z łatwością też skompletujemy ciekawy barek z różnorodnymi alkoholami, który z powodzeniem zastąpi drogie usługi barmańskie.

Wesele w waszym stylu, czyli ile kosztuje dekoracja sali weselnej?

Wybraliśmy już salę i zadbaliśmy o smaczny poczęstunek dla naszych gości. Czas zastanowić się nad dekoracjami, które podkreślą uroczysty charakter imprezy oraz będą nawiązywać do wybranego przez nas stylu.

Najważniejszą częścią dekoracji sali weselnej są kwiaty. Zamawiając je w kwiaciarni u profesjonalnej florystki, wydamy od około 1000 do 3500 zł. Cena zależy od wielkości kompozycji, użytych materiałów, rodzajów kwiatów oraz ich ilości. Bukiety z dodatkiem zielonych roślin, np. liści lub traw będą tańsze. Dekoracja na jeden stół gości to wydatek od około 30 zł za mały, niski wazon lub szklaną kulę do 300 zł za wysokie kielichy bogato zdobione kwiatami.

Szczególną uwagę należy zwrócić na stół państwa młodych, na którym koncentrować będzie się uwaga wszystkich gości. Możemy zdecydować się na kilka mniejszych ozdób za około 50-80 zł lub podłużną girlandę. Koszt takiej kompozycji zaczyna się od około 200 zł i często uzależniony jest od jej wymiarów.

Intymny, przyjemny klimat na sali weselnej zawdzięczamy tkaninom. Możemy wybrać delikatne, cienkie materiały w neutralnym kolorze lub postawić na mocne barwy, nawiązujące do tematu przewodniego i kolorystyki ślubu i wesela. Tego typu dekoracjami również mogą zająć się profesjonaliści. Koszt pracy dekoratorki waha się od około 500 do nawet kilku tysięcy złotych i zależy od wielkości sali oraz ilości i jakości użytych materiałów.

Indywidualnego charakteru uroczystości nadadzą również dodatkowe dekoracje z papieru, lampiony czy świece. Wiele par decyduje się na zaplanowanie rozsadzenia gości i kupno planu stołów i winietek. Specjalną tablicę informacyjną kupimy za około 50-150 zł, a wizytówki od 1 do 10 zł za sztukę. Do stylistyki nawiązywać mogą także oznaczenia numerów stołów, wydruki menu lub planu imprezy czy wszelkie instrukcje, np. do księgi gości, fotobudki lub innych atrakcji. Kupimy je za kilkanaście zł. Papierowe lampiony, które ocieplą atmosferę, to koszt od 1 do 10 zł, a świeczek od kilku do nawet kilkuset zł za duże, które możemy ustawić na podłodze.

Ile kosztuje dekoracja sali weselnej - infografika
Ile kosztuje dekoracja sali weselnej?

Jak zaoszczędzić na dekoracjach sali?

Największym przyjacielem każdej pary, która chce zaoszczędzić na dekoracjach sali weselnej, jest DIY, czyli popularne „zrób to sam”. Jeśli marzy nam się personalizowana, dostosowana do naszych oczekiwań impreza z niezapomnianym klimatem, jej oprawę możemy zrobić sami lub z pomocą znajomych i przyjaciół. Nawet wykonanie kompozycji kwiatowych nie jest trudne, jeśli tylko dobrze się do tego przygotujemy. Wystarczy kupić lub wypożyczyć jeden większy lub kilka mniejszych wazonów na stoły gości oraz gąbkę florystyczną, którą dotniemy do odpowiednich wymiarów (powinna ciasno przylegać do ścianek naczynia). Następnie moczymy ją przez 24 godziny w wodzie i wbijamy w nią wybrane kwiaty i rośliny. Najlepiej kupić je na giełdzie kwiatowej, gdzie obowiązują ceny hurtowe. Warto wybierać trwałe kwiaty, np. eustomę, tulipany lub goździki oraz zdać się na poradę sprzedawcy.

Doskonałą ozdobą będą także duże, przezroczyste kule wypełnione wodą, do których włożymy kilka drobnych kompozycji z kwiatów. Na powierzchni możemy umieścić małe świeczki. Własnoręcznie ozdobić możemy również szklane świeczniki. Wystarczy kokardka pod kolor motywów ślubu lub delikatna koronka czy malutki bukiecik traw i kwiatów.

Nie musimy kupować również dekoracji z tkanin lub papieru. W hurtowniach lub na aukcjach internetowych znajdziemy materiały o wybranym kolorze lub fakturze na metry. Kokardki na krzesła zrobimy sami za kilka złotych. Winietki, oznaczenia numerów stołów, instrukcje lub drobne dekoracje papierowe możemy zaprojektować sami lub posłużyć się pomysłami z Internetu, a następnie wydrukować w drukarni na grubszym papierze. Samodzielnie wykonać możemy także planszę z ustawieniem stołów. Warto zainspirować się pomysłami z blogów i stron internetowych.

Ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele?

Emocje, jakie towarzyszą nam podczas ślubu i wesela, chcielibyśmy zapamiętać na całe życie i zachować dla przyszłych pokoleń. Dlatego decydujemy się na usługi fotografa i kamerzysty. Ile kosztuje zatrzymywanie wspomnień z najważniejszej uroczystości w życiu?

Wiele par decyduje się wyłącznie na fotografa. Jego usługi zazwyczaj obejmują reportaż ze ślubu: może rozpoczynać się już od przygotowań, obejmować ceremonię w kościele lub urzędzie, dokumentować zabawę na sali weselnej oraz dodatkowo zakładać sesję plenerową w tym samym lub innym dniu. Ceny zależą od oferowanego pakietu oraz miejscowości. Zaczynają się od około 1500 do nawet 5000 zł. Przed decyzją koniecznie trzeba obejrzeć portfolio wybranego fotografa, zapoznać się z tym, co oferuje, np. ile zdjęć otrzymamy w formie cyfrowej, a ile wywołanych, czy w cenie jest album i sesja plenerowa.

Filmy z wesela chwilowo odeszły w niepamięć, ale powracają w większym stylu. Teraz to nie tylko tradycyjne dokumenty z podkładem muzycznym, ale często ciekawe w formie teledyski czy pełnometrażowe filmy z ujęciami z drona lub profesjonalnego slajdera. Na rynku znajdziemy oferty od około 1500 zł za wersję podstawową. Jeśli marzą nam się efekty, zapłacimy więcej – około 2500-4000 zł. Cena zależy od długości materiału oraz użytych technik.

Czy warto oszczędzać na fotografie i kamerzyście na weselu?

Usługa fotografa i kamerzysty to coś, na czym nie warto oszczędzać. Warto jednak dobrze wybrać profesjonalistę. Ważne, aby przed podpisaniem umowy – jest konieczna, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie – dokładnie przejrzeć portfolio, zapoznać się z pracami i ich jakością. Zastanówmy się, czy odpowiada nam charakter, stylistyka zdjęć lub filmu oraz sposób obróbki czy montażu. Nie warto polegać na umiejętnościach amatorów, studentów czy pomocy gości. Warunki na ślubie i weselu – zmienne oświetlenie na sali, ruch podczas tańca, konieczność zachowania dyskrecji, ale też sprawnego reagowania na sytuacje – wymagają profesjonalnego podejścia i dobrego sprzętu. Właśnie za to lepiej nieco dopłacić niż martwić się brakiem pamiątki z najważniejszego dnia w życiu. Cena w granicach kilkuset złotych powinna wydać się nam za niska. Wiele par decyduje się też na rezygnację z filmu na rzecz lepszego fotografa.

Zadbaj o dobrą zabawę – muzyka i dodatkowe atrakcje na wesele

Warunkiem udanego wesela jest dobra zabawa. Nie obędzie się bez muzyki i innego rodzaju atrakcji, które pozwolą zapamiętać ten wieczór na długo. Sprawdź, ile kosztuje didżej lub zespół na wesele oraz zainspiruj się pomysłami na dodatkowe niespodzianki.

Ile kosztuje zespół weselny lub didżej na wesele?

Nieodłącznym elementem udanego wesela jest odpowiednia muzyka oraz poprowadzenie imprezy tak, aby wszyscy goście – niezależnie od wieku i gustu – dobrze się czuli i bawili. Do wyboru mamy usługi didżeja lub zespołu muzycznego. Na co się zdecydować i ile to kosztuje? Na początku musimy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy: niższej cenie, muzyce granej na żywo, nieograniczonym repertuarze, oryginalnym wykonaniu?

Tańszą opcją będzie zamówienie didżeja, którego usługi kosztują od około 1500-2000 zł. Jego zaletą jest gwarancja jakości – nie musimy martwić się o sposób wykonania utworów – oraz możliwość puszczenia każdej piosenki nawet na życzenie gości. Cena zespołu muzycznego zależy od doświadczenia, składu oraz wykorzystywanych instrumentów. Za trzyosobowy zespół możemy zapłacić już od około 2500 zł, ale większy skład z instrumentami smyczkowymi lub saksofonem może kosztować nawet trzy razy więcej. Przed wyborem warto przesłuchać demo oraz porozmawiać osobiście z muzykami.

Ile kosztują dodatkowe atrakcje na weselu?

Coraz częściej para młoda zapewnia swoim gościom dodatkowe atrakcje. Najpopularniejsza jest fotobudka, w której mogą oni zrobić sobie zdjęcie z zabawnymi akcesoriami i od razu je wywołać. Koszt wynajmu to około 650 zł za 2 godziny i około 1300 za 4 godziny. Często zamawiany jest także pokaz fajerwerków, który ma uświetnić uroczystość. Koszt zależy od jego długości oraz rodzaju i ilości użytych sztucznych ogni. Ceny wahają się od około 2000 do 3500 zł.

Ile kosztuje fotobudka - infografika
Ile kosztuje fotobudka - jak zaoszczędzić?

Uatrakcyjnić chcemy również pierwszy taniec. Wybieramy najczęściej sztuczną mgłę, do której trzeba użyć specjalnej wytwornicy. Jej koszt to około 100-300 zł. Znajdziemy również ofertę profesjonalnych firm, specjalizujących się w tzw. ciężkim dymie. Cena zależy od rozmiaru parkietu oraz ilości urządzeń. Waha się od około 300 do 1000 zł. Alternatywą są bańki mydlane. Za wytwornicę zapłacimy 150-200 zł, a za pokaz baniek około 200-500 zł.

Młodym parom zależy na oryginalności. Każdy chce, aby to właśnie jego wesele czymś się wyróżniło i zostało zapamiętane. Czym więc zaskoczyć gości? Ciekawe pomysły na wesele, takie jak barwne motyle wypuszczone w momencie wychodzenia z kościoła czy wynajęcie animatora zabaw troszczącego się o bezpieczeństwo maluchów w czasie wesela, to strzał w dziesiątkę.

Jak zaoszczędzić na atrakcjach weselnych?

Na wyborze muzyków na wesele nie należy zbytnio oszczędzać, ponieważ to od nich zależy, jak będą bawić się nasi goście. Koszty możemy obniżyć, rezygnując z drogich atrakcji dodatkowych i zastępując je czymś tańszym, a równie efektownym. Kosztowną fotobudkę z powodzeniem zastąpi aparat typu Polaroid lub Instax, który od razu wywołuje zdjęcia. Goście mogą je zabrać na pamiątkę lub wkleić do księgi gości. Ona także może stanowić atrakcję. Wystarczy, że wybierzemy niedrogą, ale kreatywną formę. Ciekawym pomysłem jest kupienie drewnianej gry Jenga, na której klockach goście będą mogli napisać swoje życzenia. Możemy również ustawić pudełko na rady małżeńskie lub zrobić plakat, na którym zgromadzeni będą mogli odcisnąć swoje palce. Pamiętajmy też o zrobieniu instrukcji do tego typu atrakcji.

Drogi pokaz fajerwerków możemy zastąpić innymi atrakcjami związanymi ze światłem. Dobrze sprawdzą się długie zimne ognie, które wszyscy goście zapalą np. w ogrodzie lub na tarasie o określonej porze. Wyjątkowego klimatu nada również taniec z długimi świecami. Pamiętajmy tylko o zabezpieczeniu ich przed kapaniem. Przydadzą nam się chusteczki lub nacięte papierowe foremki do babeczek, które nałożymy na świece. Popularną atrakcją jest także wypuszczanie lampionów szczęścia. Są niedrogie, ale efektowne. Musimy jednak mieć na nie pozwolenie straży pożarnej. Najlepiej skonsultować ten pomysł z menadżerem sali.

Jakie atrakcje na wesele? Ile kosztują? Jak zaoszczędzić?
Jakie atrakcje na wesele? Ile kosztują? Jak zaoszczędzić?

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ