Pożyczka na komunię krok po kroku

Pożyczka na komunię – skąd wziąć pieniądze na komunię?

Pożyczka na komunię – skąd wziąć pieniądze na komunię?

Organizacja komunii to zazwyczaj duże przedsięwzięcie, które wiąże się niestety z wysokimi kosztami. Rodzice zastanawiają się skąd wziąć pieniądze, goście natomiast stają przed dylematem wręczenia drogiego prezentu lub koperty z gotówką. Jeśli jesteś w jednej z tych grup – dobrze trafiłeś, mamy kilka przydatnych i sprawdzonych informacji.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Gotówka na komunię – skąd wziąć pieniądze?
  2. Pożyczka na komunię – co chcesz sfinansować?
  3. Pożyczka gotówkowa na organizację komunii
  4. Pożyczka gotówkowa na prezent komunijny lub kopertę
  5. Określ kwotę pożyczki na komunię: do 1000, 2000 lub 3000 zł?
  6. Spłata pożyczki na komunię
  7. Na kiedy potrzebujesz gotówki na komunię?
  8. Pożyczka na komunię bez zaświadczeń
  9. Pożyczka na komunię w banku czy instytucji pozabankowej – gdzie pożyczyć pieniądze?

Gotówka na komunię – skąd wziąć pieniądze?

• Oszczędności i bieżące dochody

Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem finansowania komunii jest oszczędzanie pieniędzy specjalnie na ten cel. Warto wcześniej stworzyć kosztorys, w którym ujmiemy komunijne wydatki a następnie obliczyć, jaką kwotę miesięcznie należy odkładać, by pokryć je wszystkie z oszczędności. Przygotowanie takiego kosztorysu – budżetu komunijnego – pomoże uniknąć sytuacji, w której zabraknie nam pieniędzy i będziemy musieli szukać dodatkowego wsparcia finansowego. Jeśli planujemy finansować komunię z bieżących dochodów, trzeba pamiętać, że niektóre opłaty mogą okazać się większe niż przypuszczaliśmy a budżet miesięczny niewystarczający. Co robić w takich sytuacjach? Gdzie szukać dodatkowych pieniędzy?

• Pożyczka na komunię od rodziny, znajomych lub z zakładu pracy

Najprostszym pomysłem będzie skorzystanie z pożyczki od rodziny lub znajomych. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie wiąże się ono z dodatkowymi kosztami, gorzej jeśli nasi bliscy mają podobne wydatki w tym okresie i nie będą w stanie nas wesprzeć. Jeśli mamy taką możliwość, możemy skorzystać z pożyczki z zakładu pracy. Musimy jednak pamiętać o złożeniu specjalnego wniosku odpowiednio wcześniej, aby pracodawca mógł rozpatrzyć naszą prośbę.

• Pożyczka na komunię w banku, społecznościowa lub w instytucji pozabankowej

Nie wszyscy jednak mamy możliwość pożyczenia pieniędzy od bliskich czy skorzystania z tej możliwości w zakładzie pracy. Nie zawsze też chcemy informować rodzinę, znajomych czy pracodawcę o tym, że zaciągamy takie zobowiązanie finansowe. Wtedy warto rozważyć wzięcie pożyczki z innego źródła – z banku lub instytucji pozabankowej.

Aby ubiegać się o kredyt w banku warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Zwykle banki wymagają również zaświadczeń o zatrudnieniu lub dochodach. Alternatywą dla banku są pożyczki społecznościowe lub szybkie pożyczki w instytucjach pozabankowych.  

Pożyczka społecznościowa to umowa zawierana między osobami prywatnymi – bez pośrednictwa banków i instytucji pozabankowych. W przypadku takich pożyczek należy jednak uważać, gdyż nie ma dokładnych regulacji prawnych, które chronią pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę, co niesie ze sobą pewne ryzyko. Pamiętajmy też, że jest to pożyczka prywatna, istnieje zatem obowiązek uregulowania od niej podatku, zarówno po stronie pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

Pożyczka w instytucji pozabankowej jest bezpieczną formą pożyczania pieniędzy, ale też prostą i szybką – nie są wymagane zaświadczenia o pracy czy dochodach, wniosek można złożyć online, a decyzja o przyznaniu pożyczki jest szybka, pieniądze równie szybko znajdą się na naszym koncie.

weź pożyczkę
Pożyczka na komunię – co chcesz sfinansować?

Pożyczka na komunię – co chcesz sfinansować?

Wysokość pożyczki na komunię zależy od tego, co chcemy sfinansować. Jeśli potrzebujemy pieniędzy na organizację uroczystości w restauracji, kwota będzie zdecydowanie wyższa od tej, którą przeznaczyć trzeba na przyjęcie domowe. Jeśli potrzebujemy zastrzyku gotówki, by sfinansować prezent komunijny – trzeba przemyśleć, na jaki prezent możemy sobie pozwolić.

Pożyczka na komunię


weź pożyczkę
Pożyczka gotówkowa na organizację komunii

Pożyczka gotówkowa na organizację komunii

Organizacja komunii wiąże się nie tylko z kosztami wyprawienia przyjęcia, dochodzi tu szereg innych wydatków. Pieniądze musimy przeznaczyć również na strój komunijny i dodatki, dewocjonalia, składki na kwiaty do kościoła i oprawę muzyczną, a także upamiętnienie tego dnia w formie zdjęć i filmu.

Koszt przyjęcia komunijnego – ceny w restauracjach

Koszt organizacji przyjęcia komunijnego w restauracji zależy głównie od liczby gości. Zazwyczaj cena jednego talerzyka w sali bankietowej lub restauracji to wydatek 80 – 150 zł. Zdecydowanie więcej zapłacimy za osobę, gdy zdecydujemy się na hotel z przestronnym terenem zielonym. Pod uwagę musimy wziąć także fakt, jakie potrawy będą serwowane oraz to, ile ich będzie. Musimy liczyć się też z dodatkową opłatą, gdy chcemy wynająć lokal na wyłączność lub skorzystać z dodatkowych atrakcji, które urozmaicą czas gościom, a przede wszystkim dzieciom.

Ile kosztuje komunia w domu

Komunia organizowana w domu to znacznie mniejszy wydatek, ale jego organizacja wymaga nieco więcej zachodu. Jest to jednak idealne rozwiązanie, gdy planujemy niewielkie i kameralne przyjęcie. Średni koszt wyprawienia obiadu komunijnego w domu na 10 osób to około 300- 500 zł, jeśli w menu znajdzie się przekąska, zupa, danie mięsne, sałatki i deser.

Koszt stroju komunijnego, składki w kościele

Koszt stroju komunijnego zależy od płci naszego dziecka. W przypadku dziewczynki wydamy około 250 zł na albę, buty i dodatki lub około 600 zł, gdy zdecydujemy się na sukienkę (wraz z butami i dodatkami). Z mniejszym kosztem wiąże się strój dla chłopca, na ten cel przeznaczymy od 200 zł za albę i buty do 400 zł za garnitur wraz z koszulą i butami.

Około 150 zł będziemy musieli przeznaczyć na komunijne dewocjonalia – różaniec, łańcuszek i książeczkę. Przy organizacji komunii dochodzi również koszt składki na oprawę wizualną i muzyczną oraz obsługę uroczystości w kościele. To również wydatek ok. 150 zł. Koszt zdjęć z uroczystości w kościele zazwyczaj dzielony jest między rodziców wszystkich dzieci, dzięki czemu indywidualna składka na fotografa to koszt ok. 100 zł.

Dodatkowe atrakcje na przyjęciu komunijnym

Coraz częściej decydujemy się na dodatkowe atrakcje, które urozmaicają przyjęcie. Najpopularniejszą z nich jest zdobiony tort, za który zapłacimy od 150 do 300 zł. Na animatorkę, zajmującą się dziećmi podczas przyjęcia, wydamy ok. 150-200 zł, wynajem dmuchanej zjeżdżalni to koszt ok. 600-800 zł. Jeśli zależy nam na pamiątce z przyjęcia komunijnego, możemy wynająć fotografa, który przygotuje reportaż za około 500-1000 zł.

weź pożyczkę
Pożyczka gotówkowa na prezent komunijny lub kopertę

Pożyczka gotówkowa na prezent komunijny lub kopertę

Nie tylko rodzice dziecka przystępującego do komunii mają przed sobą widmo wysokich wydatków. Bardzo często z tym problemem borykają się również goście, którzy w kopertę wkładają od 100 do 300 zł. Bliska rodzina decyduje się zazwyczaj na kwotę w granicach 300 – 400 zł, a dziadkowie rozpieszczający swoje wnuki nawet kilkaset złotych więcej. Najbardziej tę uroczystość odczują w kieszeni rodzice chrzestni, których koperta zawiera zazwyczaj od 500 do 1000 zł.

Pożyczka na komunię - na prezent lub kopertę - infografika

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Ile dać na komunię 2020? Przewodnik po prezentach w gotówce

Chrzestni są też grupą gości, która najczęściej decyduje się na zakup prezentu zamiast wręczenia pieniędzy w kopercie. Zazwyczaj jest to ponadczasowy złoty łańcuszek, kolczyki lub zegarek, coraz częściej na liście prezentów komunijnych pojawiają się jednak drony, quady oraz konsole do gier. To one są częstym powodem wzięcia pożyczki na komunię. Nietuzinkowym i mądrym prezentem będzie założenie dziecku konta oszczędnościowego i wpłacenie większej kwoty na dobry początek przygody z oszczędzaniem.

weź pożyczkę
Określ kwotę pożyczki na komunię: do 1000, 2000 czy 3000 zł?

Określ kwotę pożyczki na komunię: do 1000, 2000 czy 3000 zł?

Zastanawiając się nad kwotą pożyczki na komunię, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości do spłacenia zobowiązania. Nie powinniśmy pożyczać więcej, niż jesteśmy w stanie spłacić. Drugim kryterium jest to, ile faktycznie potrzebujemy pieniędzy. Komunia powinna być wydarzeniem o charakterze religijnym, nie dajmy więc ponieść się modzie i szaleństwu komunijnemu. Nie ulegajmy też presji drogich prezentów, zastanówmy się, co sprawi przyjemność dziecku, jednocześnie rozwijając jego pasje.

W instytucjach pozabankowych można pożyczyć od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Kwota, którą możemy pożyczyć, zwykle zależy od kilku czynników – m.in. od tego, jaka jest nasza zdolność kredytowa oraz od tego, czy jest to nasza pierwsza czy kolejna pożyczka.

Spłata pożyczki na komunię

Decydując się na wzięcie pożyczki na komunię powinniśmy ocenić nasze możliwości finansowe, a także termin, w którym możemy spłacić zobowiązanie. Tzw. szybkie pożyczki gotówkowe są udzielane zwykle na 30 lub 61 dni – to znaczy, że trzeba wziąć pod uwagę, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie z następnej wypłaty. Np. w VIVUS pierwszą pożyczkę na 3000 zł można spłacić po 61 dniach albo wydłużyć termin spłaty (Przykład reprezentatywny pierwszej pożyczki na końcu artykułu, na dole strony)

Pożyczka komunijna na „już”

Pożyczką gotówkową możemy sfinansować całe przedsięwzięcie komunijne, ale będzie pomocna także w przypadku częściowych, nieoczekiwanych kosztów, a zwłaszcza wtedy, gdy pieniędzy potrzebujemy na „już”, np. gdy chcemy zarezerwować restaurację i musimy natychmiast wpłacić zaliczkę. Pożyczka gotówkowa może być pomocna w sytuacji, gdy wymarzony prezent komunijny pojawi się w specjalnej, niższej cenie, a pensji spodziewamy się dopiero za miesiąc. Zaletą takich pożyczek bez wątpienia jest szybkość, z jaką możemy otrzymać pieniądze – brak formalności, wniosek online, szybka decyzja kredytowa, błyskawiczne pieniądze na koncie. Jeśli nigdy dotąd nie braliśmy pożyczki w instytucji pozabankowej, zwłaszcza w takich nagłych sytuacjach warto poszukać oferty pierwszej pożyczki, której RRSO wynosi 0%.

weź pożyczkę
Pożyczka na komunię bez zaświadczeń w instytucji pozabankowej

Pożyczka na komunię bez zaświadczeń w instytucji pozabankowej

Istnieją sytuacje, w których możemy mieć problem z oceną zdolności kredytowej przez bank, np. przez brak stałego zatrudnienia, umowy o pracę, inne zobowiązania finansowe czy też brak historii kredytowej, zbyt młody lub zbyt dojrzały wiek. Pożyczka w instytucji pozabankowej nie wymaga żadnych zaświadczeń – zwykle wystarczy dowód osobisty, nr konta bankowego i nr telefonu.

Pożyczka na komunię w banku czy w instytucji pozabankowej – gdzie pożyczyć pieniądze?

Wybierając pożyczkę na komunię, pojawia się pytanie o to, czy skorzystać z oferty banku, czy instytucji pozabankowej. Zaciągnięcie pożyczki w banku wiąże się zwykle z koniecznością dokładnego sprawdzenia historii kredytowej i oceny przez bank zdolności kredytowej a także dostarczenia niezbędnych zaświadczeń. Musimy zatem liczyć się z dłuższym czasem decyzji i wpłynięcia pieniędzy na nasze konto.

Niewątpliwą przewagą pożyczki gotówkowej w firmie pożyczkowej jest szybkość, z jaką możemy otrzymać pieniądze oraz uproszczenie procesu wnioskowania o pieniądze do minimum. Nie są wymagane żadne zaświadczenia. Dzięki prostemu procesowi online oraz szybkiej decyzji możemy wziąć pożyczkę na komunię bez wychodzenia z domu. Jeśli już uzyskamy pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki – pieniądze od razu wysyłane są na nasze konto. Informacje o kwocie pożyczki, terminie spłaty, możliwości dobrania kwoty widoczne są w indywidualnym profilu klienta, dzięki czemu wszystkie warunki pożyczki od początku są jasne, przejrzyste i nic nas nie zaskoczy. Jeśli nie korzystaliśmy dotąd z pożyczki w danej instytucji pozabankowej, warto sprawdzić, czy nie oferuje ona pierwszej pożyczki z RRSO 0%. Np. w VIVUS pierwsza pożyczka na 3000 zł = 0% RRSO, udzielana jest na 61 dni (Przykład reprezentatywny znajduje się na końcu artykułu, na dole strony)

weź pożyczkę