Powrót

Ile dać na komunię 2023? Przewodnik po prezentach w gotówce

24.4.2023
Ile dać na komunię 2023? Przewodnik po prezentach w gotówce
Autor
Anna Dobrzanska

„Ile się daje na komunię? Tyle, na ile nas stać”. To prawda, ale taka odpowiedź nikogo nie usatysfakcjonuje. Jeśli potrzebujesz konkretnego rozstrzygnięcia dylematu, ile dać na komunię w 2023 roku, żeby nie popełnić gafy – dobrze trafiłeś.

Czy wypada dawać dziecku pieniądze na komunię?

W polskiej tradycji jest to już powszechnie przyjęty zwyczaj. Oczywistą sprawą jest, że dziewięciolatki nie potrafią właściwie oszacować wartości większych kwot pieniędzy i nie ucieszą się z nich. Coraz częściej jednak bywa tak, że dzieci naprawdę mają już wszystko. Kupowanie kolejnej zabawki czy elektronicznego gadżetu w takiej sytuacji nie ma sensu.

Pierwsza komunia święta to uroczystość o charakterze religijnym, dlatego prezenty i pieniądze nie powinny grać tu głównej roli. Nie da się tego porównać do sytuacji na przykład wesela, kiedy to gotówka może ułatwić młodej parze start na nowej drodze życia. Dzieci nie potrzebują dużych kwot pieniędzy. Przyjęcie z okazji pierwszej komunii nie jest płatną imprezą, na którą musimy sobie wykupić bilet wstępu.

Wszyscy to wiemy, ale i tak szukamy konkretnych informacji – ile dać na komunię w 2023 roku? Na podstawie wypowiedzi internautów z różnych stron Polski przygotowaliśmy zestawienie najczęściej powtarzających się kwot.

Ile dają chrzestni na komunię?

Rodzice chrzestni zwykle przeznaczają na prezent komunijny od około 500 do około 1500 złotych. Kwota zależy od ich poziomu zamożności, zwyczajów panujących w danej rodzinie i społeczności oraz od tego, czy oprócz gotówki dokupują jeszcze jakiś dodatkowy prezent. Jeżeli tak, dolna granica tych widełek obniża się.

Ile daje na komunię bliższa rodzina?

Bliższa rodzina daje zazwyczaj 300-400, czasem nawet 500 złotych. Od tej sytuacji zdarzają się jednak wyjątki. Bywa tak, że dziadkowie, jeśli ich na to stać, wręczają wnukom więcej pieniędzy. Z kolei osoby z bliskiej rodziny, które nie zarabiają lub są w trudnej sytuacji finansowej, mogą dać mniejszą kwotę.

Ile na komunię dają pozostali goście?

Ile dać na komunię, jeśli jesteśmy gośćmi spoza kręgu najbliższej rodziny? Najczęściej spotykane kwoty oscylują w granicach od 200 do 300 złotych. Poniżej 100 zł pieniędzy dawać już nie wypada – w takiej sytuacji lepiej wybrać skromny prezent.

Jaki niematerialny prezent na komunię zamiast gotówki?

Co zrobić w sytuacji, gdy wydaje nam się, że dziecko wszystko już ma i nie potrzebuje prezentów, a jednak nie chcemy mu wręczać koperty z banknotami? W takiej sytuacji można na przykład zafundować mu rodzinną wycieczkę albo zabrać je ze sobą na wakacje w ciekawe miejsce, oczywiście po wcześniejszym ustaleniu tego z jego rodzicami. Taki prezent ma dodatkową wartość – buduje relacje między dzieckiem a ciocią czy wujkiem.

Innym pomysłem jest założenie dziecku konta oszczędnościowego, na które wpłacimy jakąś początkową kwotę. Najlepiej wybrać bezpieczny sposób oszczędzania – skomplikowane instrumenty finansowe nie gwarantują zysków i nie każdemu odpowiadają.

Jak wręczyć pieniądze na komunię?

Prezenty i gotówkę wręczamy dziecku, jednak w obecności rodziców, żeby zaaferowany małoletni bohater uroczystości mógł je im przekazać. Goście nie powinni oczekiwać otwierania koperty i sprawdzania jej zawartości w ich obecności. To sprzeczne z zasadami dobrego wychowania. Jeśli jednak gospodarze tak zrobią, nie należy zwracać im uwagi ani komentować tego. Nie próbujmy również tłumaczyć wysokości wręczonej kwoty. Jedyną dobrą odpowiedzią będzie uśmiech i brak komentarza.

ile dać na komunię - co dołączyć do koperty na komunię?
Co dołączyć do koperty na komunię?

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ