Kredyt na fotowoltaikę: jak uzyskać pożyczkę na panele fotowoltaiczne

Kłopoty zdrowotne mogą przysporzyć nie lada problemów, również tych finansowych.

Kłopoty zdrowotne mogą przysporzyć nie lada problemów, również tych finansowych.

Usługi stomatologiczne, zabiegi estetyczne czy pakiet dodatkowych badań mogą solidnie nadszarpnąć domowy budżet. Ponadto, koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją często pojawiają się niespodziewanie, przez co trudno jest się nam na nie odpowiednio przygotować. Co zrobić, gdy nie mamy odpowiedniej sumy na koncie, a zabieg medyczny jest nam w danej chwili niezbędny? Czy pożyczka na leczenie to dobre rozwiązanie?

Przejdź do sekcji artykułu:

 1. Czy każdemu opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Tańszy prąd do Twojego domu
 2. Czy każdy może założyć panele fotowoltaiczne?
 3. Ile trzeba pożyczyć? Co się składa na koszt instalacji fotowoltaicznej?
 4. Sposoby finansowania fotowoltaiki
 5. Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy rządowe
 6. Kredyt czy pożyczka na fotowoltaikę?
 7. Wady i zalety kredytu na panele PV
 8. Dlaczego warto sfinansować fotowoltaikę kredytem lub pożyczką?
 9. Gdzie wnioskować o kredyt lub pożyczkę na fotowoltaikę bez wychodzenia z domu (online)?
weź pożyczkę
Czy każdemu opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Tańszy prąd do Twojego domu

Czy każdemu opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Tańszy prąd do Twojego domu

Właściciele domów coraz częściej decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych. Z ich pomocą można znacznie obniżyć rachunki za prąd, ponieważ skutecznie zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Trzeba liczyć się tu jednak ze sporą inwestycją. Wsparciem w może być pożyczka lub kredyt na fotowoltaikę, można skorzystać także z rządowego dofinansowania. Jak zatem sfinansować instalację fotowoltaiczną?

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki pojawia się także coraz więcej pytań. Jednym z nich jest to, czy każdemu opłaca się w nią inwestować. Dzięki temu, że wykorzystujemy energię słoneczną, która jest odnawialnym źródłem energii, można powiedzieć, że instalacja jest opłacalna. Jednak okres zwrotu z inwestycji może rozłożyć się nawet na kilka lub kilkanaście lat. To, jak szybko inwestycja w fotowoltaikę się zwróci, zależy od tego, w jaki sposób ogrzewamy swój dom, a także czy używamy urządzeń, które pobierają znaczną ilość prądu. Pod uwagę warto wziąć również wzrost cen energii elektrycznej, który ma nastąpić do 2030 roku.

Jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego lub dysponujemy pompą ciepła, która zużywa dużo prądu – fotowoltaika będzie bardzo opłacalna. W przypadku, gdy mamy zainstalowane ogrzewanie gazowe lub wykorzystujemy kocioł na paliwo stałe, będziemy musieli poczekać na zwrot nieco dłużej. Będzie to także mniej opłacalne rozwiązanie, jeśli w najbliższej okolicy wielu sąsiadów korzysta z paneli fotowoltaicznych. Zbyt duża produkcja energii elektrycznej może spowodować wyłącznie falowników w celu uniknięcia przekroczenia limitów produkcji.

Czy każdy może założyć panele fotowoltaiczne?

Teoretycznie każdy właściciel budynku może założyć panele fotowoltaiczne, nie zawsze będzie to jednak opłacalne. Trzeba pamiętać, że potrzebna będzie duża i jednorodna płaszczyzna dachu, który dodatkowo będzie w dobrym stanie. Mnogość skosów i okien dachowych może sprawić, że nie będziemy mieli wystarczająco dużo miejsca na odpowiednią liczbę paneli. Problemem będzie także dom położony od strony północnej lub duży stopień zacienienia budynku. Sytuację w takim przypadku mogą utrudnić np. duże, rozłożyste drzewa, które będą przesłaniać połać dachu.

weź pożyczkę
Ile trzeba pożyczyć? Co się składa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Ile trzeba pożyczyć? Co się składa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Nie zawsze jesteśmy w stanie sfinansować instalację wyłącznie z oszczędności, dlatego rozwiązaniem może być kredyt na fotowoltaikę. Ile trzeba pożyczyć, żeby móc cieszyć się energią czerpaną ze słońca? Koszt całej inwestycji zależy od tego, ile prądu potrzebujemy:

 • blisko 20 000 zł – do 3 kWp (niewielki dom i małe zapotrzebowanie);
 • 23 000 – 25 000 zł – od 3,5 do 4,5 kWp (standardowy dom jednorodzinny);
 • ponad 25 000 zł – powyżej 5 kWp (dom z pompą ciepła lub ogrzewanie elektryczne).

Kredyt na instalacje fotowoltaiczne będzie potrzebny nie tylko na same panele, ale i inne, niezbędne elementy. W skład instalacji wchodzą również:

 • falownik (inaczej inwerter),
 • liczniki zużycia i produkcji prądu,
 • zabezpieczenia AC/DC chroniące przed np. przepięciami,
 • optymalizatory,
 • system montażowy i okablowanie.

W koszt fotowoltaiki wchodzi też wynagrodzenie firmy, która zaprojektuje i zamontuje fotowoltaikę.

Przeczytaj też: Ile kosztuje fotowoltaika>>

weź pożyczkę
Sposoby finansowania fotowoltaiki

Sposoby finansowania fotowoltaiki

Z uwagi na fakt, że instalacja fotowoltaiczna jest dużą inwestycją, warto poznać różne możliwości jej finansowania. Jeśli nie chcemy wspomagać się pożyczonymi pieniędzmi, ale nie dysponujemy oszczędnościami, możemy odkładać co miesiąc konkretną kwotę. Jeśli jesteśmy w stanie odłożyć około 1000 zł miesięcznie, wtedy na standardową instalację uzbieramy w mniej więcej 2 lata. W przypadku, gdy odkładana kwota będzie znacznie mniejsza, wtedy niestety proces ten może potrwać nawet kilka lat.

W takim przypadku lepiej pożyczyć pieniądze i od razu przejść do realizacji projektu. Chcąc sfinansować instalację możemy wziąć:

 • kredyt na fotowoltaikę,
 • ·pożyczkę na fotowoltaikę,
 • pożyczkę od rodziny lub bliskich.

Ostatnie rozwiązanie nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi dodatkowymi kosztami, ale nie zawsze rodzina i znajomi dysponują taką kwotą. Jeśli chcemy obniżyć rachunki za prąd i założyć instalację, dobrym rozwiązaniem będzie fotowoltaika na kredyt. Warto jednak przeglądać też oferty aktualnych programów rządowych, które pozwolą nam uzyskać dofinansowanie.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy rządowe

Szukając dofinansowania do paneli fotowoltaicznych, powinniśmy poszukać specjalnych programów dedykowanych środowisku. Ogólnokrajowe, rządowe działania, zakładają wsparcie finansowe i przyznanie dotacji na fotowoltaikę w ramach programów:

 • Mój Prąd,
 • Czyste powietrze,
 • Energia Plus.

Pierwsze dwa programy przyznają fundusze na fotowoltaikę osobom fizycznym, które chcą wytwarzać energię w swoim gospodarstwie domowym. Wsparcie dedykowane jest właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych lub mieszkań, które zostały wydzielone z nieruchomości.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak złożyć wniosek o dotację? >>

weź pożyczkę
Kredyt czy pożyczka na fotowoltaikę?

Kredyt czy pożyczka na fotowoltaikę?

Chcąc sfinansować montaż instalacji fotowoltaicznej, możemy skorzystać z kredytu lub pożyczki na fotowoltaikę. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety, które powinniśmy rozważyć przed zaciągnięciem zobowiązania. Wybór wsparcia finansowego należy dostosować do indywidualnych potrzeb i sytuacji, w której się znajdujemy.

Wady i zalety kredytu na panele PV

Kredyt na fotowoltaikę jest zobowiązaniem długoterminowym, które możemy przeznaczyć na montaż i elementy systemu fotowoltaicznego.

Trzeba jednak pamiętać, że kredytu na instalację fotowoltaiczną udziela bank, a co za tym idzie – musimy liczyć się z większą ilością formalności. Prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta w placówce oraz przedstawienie szeregu dokumentów. Plusem będzie jednak fakt, że z pomocą kredytu na panele fotowoltaiczne sfinansujemy całą inwestycję. Banki udzielają, bowiem wyższych zobowiązań niż inne instytucje finansowe.

Wady i zalety pożyczki na fotowoltaikę

Pożyczka na fotowoltaikę sprawdzi się, jeśli chcemy sfinansować tylko część inwestycji, brakuje nam mniejszej kwoty, w większości inwestycję finansujemy z programów rządowych. Przede wszystkim jednak taka szybka pożyczka na fotowoltaikę będzie najlepszym rozwiązaniem jeśli zależy nam na czasie.

Takie zobowiązanie zaciągniemy w instytucji pozabankowej, co skróci czas oczekiwania na pieniądze. Czas spłaty takiej pożyczki będzie krótszy. Jej zaletą będzie jednak fakt, że nikt nie rozlicza nas z tego, na co wydajemy pieniądze. Bank wymaga konkretnego kosztorysu i harmonogramu inwestycji, pożyczką sfinansujemy dowolne wydatki. Prostsza będzie również cała procedura przyznania pożyczki na fotowoltaikę. Cały proces możemy przeprowadzić sprawnie przez Internet, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, np. w vivus.pl pierwsza pożyczka do 3000 zł jest za darmo (0% RRSO – przykład reprezentatywny na końcu artykułu) – tzn. że oddaje się tyle, ile się pożyczyło. Warto szukać takich ofert pożyczek, którymi szybko możemy dofinansować naszą inwestycję, nie ponosząc kosztów.

weź pożyczkę
Dlaczego warto sfinansować fotowoltaikę kredytem lub pożyczką?

Dlaczego warto sfinansować fotowoltaikę kredytem lub pożyczką?

Instalację fotowoltaiczną warto sfinansować kredytem lub pożyczką, aby móc szybciej przeprowadzić jej montaż. Dzięki temu obniżymy rachunki za prąd, zmodernizujemy nasz dom na przyszłość, nie będziemy musieli obawiać się podwyżek prądu i przyczynimy się do ochrony środowiska. Fotowoltaika to też czystsze powietrze w miejscu naszego zamieszkania, zwłaszcza wtedy, gdy w ramach termomodernizacji budynku pozbędziemy się kotła na paliwo stałe. Może zdarzyć się również tak, że zaoszczędzona na rachunkach kwota, pokryje koszty pożyczki lub kredytu.

Gdzie wnioskować o kredyt lub pożyczkę na fotowoltaikę bez wychodzenia z domu (online)?

Zastanawiając się nad kredytem lub pożyczką na fotowoltaikę, warto zastanowić się też nad tym, gdzie o nie wnioskować bez wychodzenia z domu. W przypadku kredytu raczej nie unikniemy wizyty w placówce bankowej

W przypadku, gdy zależy nam na zaciągnięciu zobowiązania bez wychodzenia z domu, najlepszym rozwiązaniem będzie szybka pożyczka pozabankowa. W vivus.pl wystarczy wejść na stronę, wybrać kwotę pożyczki – wszystkie koszty i całkowita kwota do spłaty od razu będą widoczne.

Następnie wystarczy kliknąć „Weź pożyczkę” i przejść do formularza, który wypełnimy danymi z dowodu osobistego a następnie potwierdzamy przelewem identyfikacyjnym na 1 zł lub 1 gr. Nie są potrzebne żadne zaświadczenia o zarobkach czy zatrudnieniu. Wniosek składamy online, czyli całkowicie przez Internet. Zajmuje to dosłownie chwilę, a decyzja o pożyczce jest błyskawiczna. Przelew przyznanej kwoty na konto następuje od razu po otrzymaniu pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Jeśli więc chcemy zrealizować inwestycję w fotowoltaikę, przeanalizowaliśmy wszelkie możliwe dofinansowania, podliczyliśmy oszczędności przeznaczone na ten cel i brakuje nam kilku tysięcy to pożyczka pozabankowa jest najszybszym rozwiązaniem, a przy tym bezpiecznym. VIVUS od 2012 roku udziela pożyczek internetowych w Polsce, a do końca 2017 w serwisie vivus.pl zarejestrowało się ponad półtora miliona klientów. Jest jednym z liderów sektora fintech w Polsce. Zaciągnięcie zobowiązania w takiej firmie jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

weź pożyczkę