Powrót

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak złożyć wniosek o dotację?

5.1.2022
Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak złożyć wniosek o dotację?
Autor
Anna Dobrzanska

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Barierą jest jednak dość wysoki koszt instalacji, dlatego warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki. Jak się o nie starać i jak złożyć wniosek?

Spis treści:

 1. Fotowoltaika - na czym to polega?
 2. Jak dobrać moc fotowoltaiki do domu, ile kilowatów potrzebujemy?
 3. Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?
 4. Czy są dotacje na fotowoltaikę? Gdzie ich szukać?
 5. Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych - aktualne programy i dofinansowania
 6. Jak uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd?
 7. Kogo dotyczy program Mój Prąd?
 8. Jaka jest wysokość dofinansowania z programu Mój Prąd?
 9. Kto udziela dofinansowania i czy każdy może je dostać?
 10. Jak i gdzie złożyć wniosek?
 11. Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?
 12. Kogo dotyczy program Czyste Powietrze?
 13. Jaka jest wysokość dofinansowania z programu Czyste Powietrze?
 14. Kto udziela dofinansowania i czy każdy może je dostać?
 15. Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
 16. Jak uzyskać dofinansowanie z programu Energia Plus?
 17. Kogo dotyczy program Energia Plus?
 18. Jak i gdzie złożyć wniosek?
 19. Czy można rozliczyć fotowoltaikę w PIT? Jak odliczyć ją od podatku?
 20. Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 - czy dotacje będą kontynuowane?

Fotowoltaika – na czym to polega?

Coraz więcej mówi się o tej formie pozyskiwania energii elektrycznej. Na czym polega fotowoltaika, jak działa? Najprościej można wyjaśnić to tak, że energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną dzięki specjalnym panelom. W ogniwach fotowoltaicznych energia słoneczna przekształcana jest w prąd stały. Ogniwa łączą się w moduły, które wchodzą w skład panelu fotowoltaicznego, osadzonego na konstrukcji wsporczej. Taka instalacja montowana jest na gruncie lub budynku. Wybierając lokalizację fotowoltaiki, powinniśmy zwrócić uwagę, aby miała dostęp do odpowiedniej ilości promieni słonecznych. W całym układzie niezbędny jest także falownik, który kontroluje przepływ energii i zmienia wytworzony prąd stały na zmienny. Dzięki temu można wykorzystać taką energię w gniazdach elektrycznych.

Jak dobrać moc fotowoltaiki do domu, ile kilowatów potrzebujemy?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną w domu, ważne jest to, aby odpowiednio określić ilość paneli. Jak dobrać moc fotowoltaiki? Należy oszacować ilość prądu, którą zużywamy w ciągu roku. Najłatwiej możemy zrobić to wykorzystując rachunki za prąd, które pozwolą podsumować ostatni rok zużycia. Warto rozważyć też to, czy w najbliższym czasie będziemy potrzebowali większej ilości energii elektrycznej. Być może planujemy zakup nowych urządzeń lub chcemy zorganizować domowe biuro.

Jeśli dopiero budujemy dom i jeszcze nie wiemy, ile prądu potrzebujemy, zadanie może być nieco trudniejsze. Ile kW na dom? Należy oszacować liczbę urządzeń planowanych w budynku, ich zapotrzebowanie na energię oraz liczbę domowników. Jeśli lekko niedoszacujemy naszych potrzeb, możemy w przyszłości lekko rozbudować instalację fotowoltaiczną. Pamiętajmy także, że firma zajmująca się takimi instalacjami, podpowie nam jak dobrać moc fotowoltaiki.

Sprawdź też, jak obniżyć rachunki za prąd w domu>>

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z dużym kosztem, który najczęściej trzeba ponieść jednorazowo. Musimy liczyć się z inwestycją na poziomie ok. 20 000 zł, jeśli płacimy za prąd mniej więcej 150 zł miesięcznie i ok. 50 000 zł, jeśli rachunek wynosi blisko 400 zł. Koszt fotowoltaiki jest wysoki, dlatego warto poszukać dofinansowania, które pokryje część inwestycji.

Więcej szczegółowych informacji na temat kosztów znajdziesz tu: Fotowoltaika - ceny. Czy się opłaca?>>

Czy są dotacje na fotowoltaikę? Gdzie ich szukać?

Fotowoltaika zyskuje na popularności, ponieważ korzysta z odnawialnego źródła energii elektrycznej. Oczywiście, musimy ponieść koszt instalacji, ale długofalowo możemy liczyć na spore oszczędności. Wydatek ten możemy pokryć nie tylko z własnej kieszeni. Szukając informacji na temat dotacji, powinniśmy wpisać w wyszukiwarkę hasło: fotowoltaika dofinansowania. W Internecie znajdziemy wiele propozycji wsparcia gospodarstw domowych i firm, z których możemy skorzystać.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych – aktualne programy i dofinansowania

Z każdym rokiem mamy coraz więcej możliwości uzyskania dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Szukając dofinansowania ,możemy skorzystać z programów:

 • “Mój Prąd”,
 • “Energia Plus”,
 • “Czyste Powietrze”.

To ogólnokrajowe programy rządowe, które dysponują funduszami na wsparcie osób inwestujących w energię słoneczną.

Warto sprawdzić też lokalne programy, które uruchamiane są przez urzędy gminne. Na ich stronach znajdziemy informacje o zasadach aktualnego dofinansowania do fotowoltaiki, z którego możemy skorzystać.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Rządowy program Mój Prąd to forma bezzwrotnego dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Aby uzyskać dotację, należy wejść na stronę internetową mojprad.gov.pl i złożyć wniosek. Celem programu dofinansowania jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski.

Kogo dotyczy program Mój Prąd?

Beneficjentami programu Mój Prąd mogą być osoby fizyczne, które chcą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem koniecznym jest również podpisanie umowy regulującej wszystkie kwestie związane z wprowadzeniem energii do sieci. Właściciele instalacji o mocy 2-10 kW mogą liczyć na bezzwrotne dofinansowanie ogniw fotowoltaicznych.

Jaka jest wysokość dofinansowania z programu Mój Prąd?

Korzystając z programu Mój Prąd, możemy uzyskać dopłatę na fotowoltaikę w wysokości maksymalnie 5 tysięcy zł na jedną instalację. Kwota tanie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych.

Kto udziela dofinansowania i czy każdy może je dostać?

Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Może z niego skorzystać każdy, kto spełnia założenia projektu - instalacja fotowoltaiczna jest formą bezzwrotnej dotacji dla osób fizycznych wytwarzających energię na swoje potrzeby.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki należy złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej programu Mój Prąd. Do 31 marca 2020 była możliwość składania dokumentów w formie papierowej, obecnie przyjmowane są wyłącznie wnioski online.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych można uzyskać też korzystając z programu Czyste Powietrze. Jego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Efekt ten ma być realizowany poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Fotowoltaika wpisuje się w założenia programu Czyste Powietrze.

Kogo dotyczy program Czyste Powietrze?

Beneficjentami programu są osoby fizyczne, które są właścicielami (lub współwłaścicielami)jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub mieszkań wydzielonych w takich nieruchomościach. Dotacja na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze nie może być jednak przyznana, jeśli budynek będzie nowo wybudowany.

Jaka jest wysokość dofinansowania z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze to maksymalnie 5 tys. zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie nie może wynieść więcej niż 50% kosztów całego projektu. Jeśli chcemy skorzystać z dopłaty na fotowoltaikę, mamy możliwość wykorzystania także wsparcia na inne inwestycje mające na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Są to np.:

 • Wymiana starych pieców na ekologiczne źródła ciepła spełniające normy programu;
 • Instalacja centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej;
 • Wentylacja mechaniczna;
 • Ocieplenie domu, wymiana okien i drzwi.

Kwota dofinansowania wyniesie wtedy:

 • do 30 000 zł na podstawowym poziomie;
 • do 37 000 zł na podwyższonym poziomie.

Więcej o programie można przeczytać na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Kto udziela dofinansowania i czy każdy może je dostać?

Dofinansowania udziela Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Może skorzystać z niego każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Warunkiem jest również maksymalny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza:

·  1 400 zł –gospodarstwo wieloosobowe;

·   1 960 zł – gospodarstwo jednoosobowe.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze można składać drogą elektroniczną przez serwis „gov.pl”.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Energia Plus?

Program Energia Plus dedykowany jest przedsiębiorcom. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko, dzięki wsparciu inwestycji przedsiębiorstw. Projekt realizowany jest w ramach działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kogo dotyczy program Energia Plus?

Dofinansowanie w ramach programu Energia Plus dedykowane jest przedsiębiorcom. Nie może skorzystać z niego osoba fizyczna, która jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie należy składać poprzez Generator wniosków o dofinansowanie(GWD).

Czy można rozliczyć fotowoltaikę w PIT? Jak odliczyć ją od podatku?

Rozliczając roczne zeznania podatkowe szukamy ulg, które pozwolą nam zmniejszyć nieco kwotę należnego podatku. Zatem jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Można skorzystać z ulgi termoizolacyjnej, która zakłada odliczenie od podatku kosztów instalacji fotowoltaicznej. Jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT?

Czytaj również: Ulga termomodernizacyjna - kto może skorzystać?

Kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich inwestycji termoizolacyjnych w budynkach, których właścicielem lub współwłaścicielem jest podatnik. Kwota ta podlega odliczeniu przez maksymalnie 6 kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek).

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 – czy dotacje będą kontynuowane?

Dopłaty do fotowoltaiki to część strategii, która ma na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Instalacje te idealnie wpisują się w ten trend, ponieważ są jednym z odnawialnych źródeł energii. W 2021 będzie kontynuowany program Czyste Powietrze, ponieważ trwać ma do końca 2029 roku. Po 2020 nie skorzystamy jednak ze wsparcia w ramach inicjatywy Mój Prąd, ponieważ program zakończy się 18.12.2020. Jeśli prowadzimy swoją firmę, w 2021 możemy skorzystać ze wsparcia w ramach programu Energia Plus (wnioski do 17.12.2021).

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ