Powrót

Wniosek 300+ w 2023 roku – do kiedy i jak złożyć wniosek, komu przysługuje?

1.7.2023
Wniosek 300+ w 2023 roku – do kiedy i jak złożyć wniosek, komu przysługuje?
Autor
Anna Dobrzanska

Program 300+ (300 plus) to forma rządowego wsparcia, które przysługuje rodzicom dzieci rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie to może otrzymać każda rodzina, bez względu na uzyskiwany dochód, a pieniądze powinno przeznaczyć się na wyprawkę do szkoły. Jak złożyć wniosek i do kiedy można to zrobić, aby otrzymać pieniądze z 300 plus?

Komu przysługuje 300 zł na dziecko? Dla kogo program "Dobry start?

Dodatkowe wsparcie finansowe to świadczenie na dobry start z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Nie dostanie go jednak każdy rodzic – należy spełnić kilka kryteriów, które zostały dokładnie opisane w ustawie. W takim razie dla kogo jest 300+ (300 plus)?

Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest wiek dziecka. Na dodatkowe świadczenie 300 plus dla uczniów mogą liczyć rodzice, których pociechy:

  • uczą się w szkole do ukończenia 20. roku życia;
  • mają oświadczenie o niepełnosprawności i uczą się w szkole – do momentu ukończenia 24. roku życia[1].

Wniosek o świadczenie 300 plus może złożyć osoba dorosła sprawująca opiekę nad dzieckiem lub osoba pełnoletnia, ale ucząca się i niepozostająca na utrzymaniu rodziców. Komu dokładnie przysługuje 300 zł na dziecko? Ustawodawca precyzyjnie wskazuje kilka możliwości:

·  rodzic dziecka (jeśli uczeń nie mieszka we wspólnym gospodarstwie domowym, wtedy świadczenie otrzymuje osoba, która faktycznie sprawuje nad nim opiekę; w przypadku opieki naprzemiennej świadczenie dzieli się na połowę i każdy rodzic otrzymuje 150zł);

·  opiekun prawny lub faktyczny (prawo do opieki powierzone jest przez sąd lub do sądu wpłynął wniosek o adopcję);

·  rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka;

·  dyrektor placówki sprawującej pieczę nad uczniem;

·  osoba ucząca się, ale usamodzielniona lub nie będąca na utrzymaniu rodziców[2].

Komu nie przysługuje 300+ (300 plus)? Co z dziećmi z zerówki?

Nie każdy rodzic może ubiegać się o dodatkowe świadczenie 300 plus. Nie dostanie go osoba, która nie pełni żadnej z wymienionych powyżej funkcji lub jest osobą uczącą się i pełnoletnią, ale pozostaje na utrzymaniu rodziców. Wniosek o 300 plus zostanie też odrzucony, jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym i nie uczęszcza jeszcze do szkoły. Nie należy się też 300 plus dla zerówki – warunkiem koniecznym jest rozpoczęcie pierwszej klasy, a ta zerowa to jedynie przygotowanie przedszkolne. Programem nie są również objęci studenci.

300+ (300 plus) dofinansowanie do wyprawki szkolnej
Dofinansowanie do wyprawki szkolnej z programu 300plus - podstawowe informacje

Od kiedy można składać wnioski na dobry start z 300+ (300 plus)?

Aby otrzymać świadczenie „Dobry start”, należy złożyć odpowiedni wniosek. Wystarczy wypełnić prosty formularz, a następnie przekazać go drogą elektroniczną. Wnioski elektroniczne o 300 plus można składać od 1 lipca za pośrednictwem strony rządowej Emp@tia, portalu PUEZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Do kiedy można składać wnioski 300 plus (300+)? Kiedy spodziewać się wypłaty świadczenia?

Każdy, kto zastanawia się, kiedy wypłata 300 plus, musi pamiętać o kilku terminach. Osoby, które złożyły wniosek w lipcu lub sierpniu, otrzymają świadczenie do 30 września.

Jeśli pismo wpłynęło do urzędu we wrześniu lub w październiku i listopadzie, będzie trzeba poczekać na przelew maksymalnie 2 miesiące. Do kiedy 300 plus będzie aktywne? Datą ostateczną na złożenie wniosku 300 plus jest 30 listopada, po tym dniu prośby będą odrzucane.

Warto pamiętać także o tym, że wnioski online rozpatrywane są znacznie szybciej, a decyzja o przyznaniu świadczenia przychodzi na podany adres email. Jest to dobry sposób na skrócenie okresu wypłaty 300 plus.

Gdzie złożyć wniosek w tradycyjnej formie papierowej? Zmiany 2021

Choć terminy składania wniosków pozostały te same, w tym roku wprowadzono jedną bardzo znaczącą zmianę. W przeciwieństwie do roku ubiegłego, tegoroczne wnioski nie mogą być składane w tradycyjnej formie papierowej - jedyną akceptowaną formą są wnioski internetowe. Całe szczęście istnieją trzy możliwości na złożenie ich online, dlatego z pewnością każdy wnioskodawca znajdzie najwygodniejszą metodę dla siebie.

Kolejną zmianą w programie „Dobry start” jest organ wypłacający świadczenie 300 plus. Do tej pory były to urzędy gminne lub miejskie, natomiast od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie to będzie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu zautomatyzowanie procesu obsługi programu.  

Jak złożyć wniosek online o 300+ (300 plus)? Czego potrzebujemy?

Wnioski składane drogą elektroniczną rozpatrywane są sprawniej, a co za tym idzie – pieniądze szybciej trafią na nasze konto. Jak złożyć wniosek 300 za pomocą Internetu?

Mamy 3 opcje do wyboru:

- rządowy portal Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/)

- PUE ZUS

- posiadacze elektronicznych rachunków bankowych mogą skorzystać też z opcji złożenia wniosku o 300 plus przez stronę swojego banku.

Wystarczy odszukać we wskazanych miejscach odpowiedniego formularza, uzupełnić dane i potwierdzić chęć wysłania wniosku. Cała procedura jest prosta i nie wymaga dużego wysiłku od wnioskodawcy.

Wniosek online na 300+ (300 plus) a profil zaufany i konto w banku

Wniosek o 300 plus można złożyć drogą elektroniczną od 1 lipca. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego lub konta w banku, który realizuje tę usługę.

Profil zaufany daje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki niemu można zalogować się do portali, za których pośrednictwem udostępniane są usługi dla obywateli RP. Wykorzystując profil zaufany można też podpisać dokumenty elektroniczne. Można założyć go za pośrednictwem:

·  internetowego konta w banku (T-Usługi Bankowe, PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy);

·  konta na platformie Envelo.

Można wykorzystać też elektroniczny podpis kwalifikowany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną i czytnikiem NFC.

Innym sposobem na złożenie wniosku online na 300 plus jest skorzystanie z platformy bankowości elektronicznej. Wystarczy zalogować się na konto internetowe, a następnie wypełnić i zatwierdzić wysłanie dostępnego w nim wniosku. Taką możliwość udostępniają serwisy: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski i Inteligo, SGB-Bank.

Przeczytaj również: Jak założyć profil zaufany i jak się na niego zalogować?

Na co wydać 300+ (300 plus)?

Pieniądze ze świadczenia 300 plus można przeznaczyć na dowolny cel. Intencją organów państwa jest jednak to, by zostały spożytkowane na wydatki związane z przygotowaniem do nowego roku szkolnego. Najczęściej środki finansowe wykorzystywane są, więc w celu zakupu wyprawki lub wyposażenia pokoju ucznia.

Wyprawka szkolna to spory wydatek, który niestety trzeba ponieść praktycznie jednorazowo. Uczniowie muszą skompletować wszystkie potrzebne rzeczy, by móc korzystać z nich już od pierwszych dni września. Na co w takim razie wydać 300 plus? Podręczniki do przedmiotów obowiązkowych w szkole podstawowej są obecnie bezpłatne, nie oznacza to jednak, że ten koszt nas ominie. Rodzice muszą kupić książki, gdy dzieci będą uczęszczały na zajęcia dodatkowe. W każdej szkolnej wyprawce muszą znaleźć się również:

·  plecak, piórnik, worek i pojemnik na drugie śniadanie;

·  kapcie, buty jesienne i sportowe;

·  strój na zajęcia wychowania fizycznego;

·  artykuły papiernicze i przybory plastyczne.

Dodatkowe fundusze z programu „Dobry start” mogą pomóc również w urządzeniu pokoju ucznia. Warto zadbać o odpowiednie biurko i krzesło, a także lampkę, która będzie pomocna podczas odrabiania lekcji. Przydadzą się też: segregatory, tablica korkowa lub magnetyczna oraz regał na książki i wygodne łóżko.

Program rządowy Dobry Start to za mało? Jak sfinansować wyprawkę dla dziecka?

Niestety, kwota świadczenia „Dobry start” nie jest wysoka, a co za tym idzie – nie wystarczy na sfinansowanie wszystkich potrzeb dziecka. Koszt wyprawki dla ucznia pierwszych klas podstawowych to około 500 – 1000 zł, rodzice starszych dzieci muszą liczyć się z wydatkiem nawet 1200 zł. To oczywiście wyłącznie koszt wyprawki szkolnej, w który nie są wliczone meble do pokoju, np. biurko lub wygodne krzesło. Wiele wydatków można ograniczyć, szukając tańszych odpowiedników, ale nie zmienia to znacząco sytuacji, gdy rodzice posyłają do szkoły kilkoro dzieci jednocześnie.

Przeczytaj też artykuł: Pożyczka na kształcenie, studia podyplomowe i wyprawkę szkolną>>

W takiej sytuacji warto skorzystać z dodatkowych pieniędzy, które pokryją wszystkie koszty wyprawki. Rozwiązaniem może być pożyczka od rodziny, ale wrzesień może być trudnym miesiącem nie tylko dla nas. Prostym sposobem na dodatkowy zastrzyk gotówki będzie skorzystanie z szybkiej pożyczki internetowej. Cała procedura odbywa się przez Internet i nie wymaga dodatkowych formalności, co znacznie ułatwi zadanie w tak gorącym okresie, jak rozpoczęcie roku szkolnego. Wystarczy określić kwotę i czas spłaty pożyczki, wypełnić wniosek i zweryfikować swoje dane za pomocą przelewu identyfikacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest również szybka decyzja, przejrzyste warunki i szybki przelew środków na konto.

[1] https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

[2] https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-dobry-start

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ