Powrót

Jak założyć profil zaufany i dlaczego warto to zrobić?

5.8.2021
Jak założyć profil zaufany i dlaczego warto to zrobić?
Autor

Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz więcej spraw, również tych urzędowych, można załatwiać bez osobistej wizyty w urzędzie, całkowicie online. Aby ten proces był kontrolowany i w pełni bezpieczny wymagane jest założenie profilu zaufanego. Czym dokładnie jest profil zaufany iw jakich sytuacjach można z niego skorzystać? Przedstawiamy korzyści płynące z posiadania profilu zaufanego i podpowiadamy, jak go założyć.

Profil zaufany – co to jest?

 

Profil zaufany to podpis elektroniczny - potrzebny jest do podpisywania podań i wniosków składanych online do podmiotów publicznych. W praktyce profil zaufany działa na tej samej zasadzie co podpis fizyczny, różni się tylko tym, że składamy go za pośrednictwem Internetu, a nie osobiście na podaniu czy wniosku. Profilem zaufanym potwierdzamy naszą wiarygodność. Zawiera on potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują posiadacza w internetowych usługach podmiotów publicznych. Składa się z imienia, nazwiska, daty urodzenia i numeru PESEL.

Do czego służy profil zaufany? Jakie sprawy można załatwić? Jakie korzyści z tego płyną?

 

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Umożliwia on załatwienie wielu spraw urzędowych online, bez konieczności osobistego stawiania się w placówce czy wysyłania wniosków i podań za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

Co można sprawdzić lub załatwić posiadając profil zaufany? Oto lista najpopularniejszych usług:

●      zastrzeżenie dowodu osobistego

Za pomocą profilu zaufanego można zgłosić jego utratę dowodu osobistego.

Uwaga! Od 27.07.2021 nie jest możliwe złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego przez Internet!

●      odpisy aktów stanu cywilnego

Przy pomocy profilu zaufanego można złożyć wniosek o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego - aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu. Poprzez profil zaufany możemy też dokonać zmian w aktach stanu cywilnego.

●      zgłoszenie narodzin dziecka

Profil zaufany umożliwia zgłoszenie narodzin dziecka bez konieczności udawania się do urzędu osobiście.

●      kontrola danych medycznych w IKP

Profil zaufany umożliwia wgląd w historię wizyt lekarskich, zapisanych leków, skierowań do specjalisty, zwolnień lekarskich, przebytych szczepień czy e-recept. Wszystkie te informacje dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta, do którego można zalogować się przy pomocy profilu zaufanego.

●      umówienie wizyty w urzędzie

Za pośrednictwem profilu można też zapisać się na wizytę w placówce - np. w ZUS.

●      złożenie wniosku o wydanie EKUZ

Posiadanie profilu zaufanego pozwala bez przeszkód wnioskować o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie trzeba udawać się do urzędu - wystarczy złożyć wniosek online, a karta zostanie przesłana na wskazany adres.

●      sprawy związane z działalnością gospodarczą

Dzięki profilowi zaufanemu można  zarejestrować, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą. Możliwe jest też uzyskanie dofinansowania na działalność gospodarczą.

●      wybory

Za pomocą profilu zaufanego można dopisać się spisu wyborców w innym miejscu niż miejsce zameldowania, jeśli w czasie wyborów będziemy przebywać poza nim.

●      prawo jazdy, rejestracja pojazdu i punkty karne

Można za pomocą profilu zaufanego wymienić prawo jazdy lub zgłosić jego utratę. Możliwe jest również zarejestrowanie lub wyrejestrowanie pojazdu. Dzięki niemu mamy też wgląd w ilość przyznanych nam punktów karnych czy mandatów oraz możliwość ich uregulowania.

●      rozliczenie podatków

Dzięki posiadaniu profilu zaufanego możemy sprawnie rozliczyć PIT, CIT, VAT oraz niektóre inne podatki np. akcyzowy czy rolny.

 

Profil zaufany daje obywatelowi mnóstwo korzyści - ułatwia codzienne korzystanie z usług urzędów, a przy okazji jest narzędziem sprawdzonym i bezpiecznym. Jakiesą jego największe zalety?

 

●       dzięki niemu skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie (to pozwala automatycznie udostępniać dane, które są przeznaczone tylko dla ciebie),

●       sprawnie i bez kolejek podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy,

●       możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych (m.in.: ePUAP, PUE ZUS, CEIDG) - bez wychodzenia z domu, przez 24 h na dobę,

●       masz nieustanny wgląd w bieżące sprawy i załatwiane formalności.

Kto i kiedy może założyć profil zaufany?

 

Profil zaufany może założyć każdy, kto posiada numer identyfikacyjny PESEL. Założenie profilu jest możliwe w dowolnym momencie, rejestracja przebiega w czasie rzeczywistym, co oznacza, że profil zakłada się od ręki. Jest to usługa całkowicie bezpłatna, ale należy pamiętać, że profil zaufany ma określony termin ważności, po którego upływie należy ponownie wydłużyć jego ważność lub założyć nowy profil zaufany.

Jak długo jest ważny profil zaufany? Jak go wydłużyć?

 

Profil zaufany jest ważny przez 3 lata od momentu rejestracji. Po upływie tego okresu istnieje możliwość prolongowania profilu na kolejne 3 lata.

Aby wydłużyć ważność profilu zaufanego należy zalogować się na swój profil zaufany, wybrać zakładkę “Mój profil zaufany”, a następnie “Złóż wniosek o przedłużenie ważności”. W ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku należy  potwierdzić go osobiście w punkcie potwierdzającym (np. konsulacie, ZUS, urzędzie skarbowym). Można to też zrobić online, za pośrednictwem swojego banku.

 

Jak założyć profil zaufany?

 

Profil zaufany można założyć na dwa sposoby - online, bez wychodzenia z domu lub stacjonarnie, potwierdzając wniosek w punkcie potwierdzającym.

·       Jak założyć profil zaufany przez Internet z pomocą bankowości elektronicznej

 

Najprostszy sposób na utworzenie profilu zaufanego to wykorzystanie swojego internetowego konta bankowego. Potrzebne do założenia konta dane zostały zweryfikowane i potwierdzone przez bank podczas rejestracji konta, dzięki czemu są w stu procentach wiarygodne.

Wystarczy, że:

●       sprawdzisz, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, należy wejść na stronę banku lub zadzwonić na infolinię albo wejść nastronę profilu zaufanego,

●       następnie zalogować się na swoje konto bankowe,

●       wyszukać formularz zakładania profilu zaufanego.

Kiedy profil zaufany zostanie utworzony należy pamiętać, by za każdym razem, gdy chcemy zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego, wybierać opcję logowania przez system naszego banku.

Drugą opcją założenia profilu zaufanego online jest wykorzystanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeśli jednak go nie posiadasz wybierz opcję z wykorzystaniem banku, jeśli chcesz utworzyć profil zaufany bez wychodzenia z domu.

·       Jak założyć profil zaufany w punkcie potwierdzającym

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz zakładać profilu zaufanego za pomocą konta w banku — możesz założyć go w punkcie potwierdzającym. Punktem potwierdzającym mogą być różne urzędy i niektóre banki. Tu znajdziesz wyszukiwarkę punktów potwierdzających. Cały proces wygląda następująco:

●       wniosek o założenie profilu zaufanego automatycznie wysyłasz przez Internet, kiedy rejestrujesz konto,

●       swoje dane potwierdzasz osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym(również za granicą).

Bądź przygotowany na to, że pracownik punktu potwierdzającego poprosi cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ