Powrót
23/11/2020

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia – kalendarz i planer świąteczny pomogą ci w organizacji

Autor
Anna Dobrzanska

Wiele osób odkłada świąteczne przygotowania na ostatniąchwilę. To sprawia, że w ich działania wkrada się wiele nerwów i chaosu, któreniepotrzebnie wytrącają z przyjemnego, przedświątecznego klimatu. Co zrobić,żeby tego uniknąć? Wystarczy skorzystać ze świątecznego planera i wdrożyć wswoje życie ducha organizacji!

Listopad – od czego zacząć przygotowania doświąt?

Aby nie zagubić się w wirze świątecznych obowiązków, należyich planowanie zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem . Mimo iż wiele osób świętautożsamia raczej z ostatnim miesiącem roku, to przygotowania do nich wartozacząć jeszcze w listopadzie. To najlepszy moment na spokojne zastanowienie sięnad harmonogramem świątecznych przygotowań, zaplanowaniem budżetu oraz zakupemprezentów.

Zrób listę prezentów świątecznych – nie zwlekaj z tymi zamawianymi przezInternet

Świąteczne prezenty często kupujemy na ostatnią chwilę – czasami wynika to z braku czasu, innym razem z braku pomysłu na prezent dla konkretnej osoby. Warto więc zastanowić się nad upominkami wcześniej i przygotować specjalną listę. To nie tylko świetny sposób na zaplanowanie zakupów, ale również budżetu. Dzięki prezentowej liście jesteśmy w stanie określić czego dokładnie szukamy, gdzie możemy to kupić i za ile.

W przedświątecznej gorączce najlepiej sprawdzą się zakupyprzez Internet. To nie tylko oszczędność czasu, ale również energii – nietrzeba stać w kolejkach, przemierzać galerii handlowych wzdłuż i wszerz czyjeździć od sklepu do sklepu. Zakupy przez Internet dają możliwość wyboruspośród setek produktów różnych marek, a przy tym umożliwiają szybkie porównaniecen i wybranie najkorzystniejszej oferty. Przed złożeniem zamówienia w danymsklepie warto upewnić się, że w koszyku umieściliśmy wszystkie niezbędneprodukty – to pozwoli zaoszczędzić na przesyłce, a przy okazji pozwoliwykreślić kolejne zadanie ze świątecznej checklisty.

Co więcej, przez Internet można kupić nie tylko fizycznetowary – wszelkie bilety do teatru czy na koncerty, vouchery do SPA czyprezenty przeżycia również są dostępne online. Warto pamiętać, że im wcześniejzdecydujemy się na zakup, tym większa szansa na zdobycie upragnionego prezentu,a nie tylko wyboru spośród ostatnich dostępnych opcji.

Przy zakupach internetowych, szczególnie tych z dostawą kurierską, warto zamówienie złożyć odpowiednio wcześniej, żeby mieć pewność, że towar zostanie dostarczony przed świętami. W grudniu szanse na to maleją i mimo zapewnień wielu sklepów i kurierów, może się okazać, że prezent nie dotrze do nas przed Wigilią, bo firmy kurierskie, paczkomaty i punkty pobrań będą przepełnione.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Harmonogram Świąt i logistyka – ustal z rodziną, gdzie i jak spędziszświęta

Ustalenie harmonogramu Świąt może wydawać się z pozorubłahostką, ale jest to bardzo istotna kwestia rzutująca zarówno na świątecznybudżet, jak i na harmonogram porządków czy zakupów. Zacznij od ustalenia z rodzinągdzie i jak spędzicie święta. To, jak zaplanujesz dalsze kroki, zależy od tegoczy będziesz gościem czy organizatorem nadchodzących wydarzeń.

  • Organizator

Jako osoba zarządzająca całym harmonogramem i przyjmująca wswoim domu gości, musisz przygotować solidny plan logistyczny. Najważniejszajest kwestia liczby osób, które przewidujesz na kolacji wigilijnej lub w dniświąteczne. To pozwoli na przygotowanie wstępnej listy zakupów, dopasowanieilości potraw i skompletowanie zastawy. Musisz pamiętać też o odpowiedniejdekoracji stołu, sprawdzeniu ilości krzeseł i optymalnym ustawieniu mebli.Jeśli masz małe mieszkanie przemyśl wcześniej gdzie i jak usadzić członkówrodziny, wybierz też odpowiednie miejsce na choinkę i prezenty, aby nie przeszkadzałygościom w spożywaniu kolacji wigilijnej.

  • Gość

Jeśli przypadło ci w udziale bycie gościem, możesz byćpewien, że obowiązków będzie trochę mniej, ale nie oznacza to wcale, żeprzygotowania możesz rozpocząć na ostatnią chwilę. W dobrym tonie będzie ustaleniez rodziną czy potrzebna będzie dodatkowa pomoc. Najczęściej sprowadza się onado przygotowania świątecznego dania lub, w przypadku bliższej rodziny, pomocy wzakupach czy transporcie.

  • Wyjazd świąteczny

Jeśli wspólną decyzją rodziny jest spędzenie świąt z dala od domu, to także warto takie decyzje ustalić odpowiednio wcześniej. Wiąże się to oczywiście nie tylko z ustaleniem miejsca świętowania, ale również wpływa na harmonogram przygotowań. Może się okazać, że w ramach przygotowań pozostaną nam jedynie porządki i zakup prezentów, natomiast wszelkie zapasy żywieniowe nie będą konieczne. Im wcześniej o takiej formie spędzania świąt się dowiesz, tym lepiej i efektywniej będziesz mógł się do nich przygotować.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Święta to spore obciążenie domowego budżetu – wydatki najedzenie, prezenty, choinkę czy dekoracje świąteczne pochłaniają wielepieniędzy, dlatego warto wcześniej sprawdzić, ile gotówki rzeczywiście będziemypotrzebować.

Dobrym sposobem jest zaplanowanie wszystkich wydatków ipodliczenie kosztów. Łatwo to zrobić korzystając z planera świątecznego, dziękiktóremu nie tylko zorganizujemy harmonogram prac porządkowych, zakupówświątecznych itp., ale również dowiemy się, ile konkretnie wydamy naposzczególne rzeczy związane z organizacją Bożego Narodzenia.

Dzięki szczegółowej liście niezbędnych zakupów, dekoracji świątecznych i prezentów dla rodziny możemy łatwo oszacować całkowite koszty i przygotować się na większe wydatki wcześniej. Jeśli okaże się, że nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, zyskamy czas na podjęcie decyzji czy skorzystać z oszczędności, wnioskować o pożyczkę lub po prostu przejrzeć raz jeszcze listę wydatków w celu zredukowania kosztów.

Jeśli przykładowo będziemy chcieli obniżyć koszty wartozastanowić się nad tym gdzie i kiedy zrobić zakupy. Sklepy wielkopowierzchniowebardzo często oferują karty lojalnościowe lub specjalne bony zniżkowe, którewarto wykorzystać szczególnie w okresie przedświątecznym – im większe zakupy,tym wyższe zniżki możemy otrzymać. Warto rozważyć też zakup w tzw. opcjiwielosztuki (zakup kilku produktów obniża cenę jednostkową towaru), szczególniejeśli chodzi o produkty takie jak masło, jajka, cukier, mąka, napoje, których wokresie przedświątecznym zużywamy zdecydowanie więcej, niż w innych porachroku.

Grudzień – co warto zaplanować na miesiąc przed świętami?

Obowiązki na ostatni miesiąc przed świętami warto podzielić na poszczególne tygodnie. Dzięki temu o wiele sprawniej rozplanujemy poszczególne prace, porządki, zakupy czy dekoracje. To też dobry moment, żeby obowiązki rozdzielić na poszczególnych członków rodziny – dzięki temu proces przygotowań przebiegnie szybciej, bo każda z osób będzie odpowiedzialna za konkretne prace. Grudzień to też miesiąc na ustalenie świątecznego menu oraz zrobienie zakupów.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Menu na Wigilię i na święta – wypisz wszystkie potrawy

Zaplanowanie wigilijnego menu to nie lada sztuka. 12 postnychpotraw na kolację wigilijną to nie koniec, zostają przecież jeszcze 2świąteczne dni. Aby o niczym nie zapomnieć warto stworzyć pełne menu – zarównona kolację wigilijną, jak i na święta. Wypisanie potraw, które trzebaprzygotować i które powinny znaleźć się na świątecznym stole pozwoli optymalniezaplanować zakupy spożywcze. Jeśli po spisaniu całego menu okaże się, żeprzerasta ono twoje możliwości, możesz zwrócić się o pomoc do rodziny, którązapraszasz na kolację – jeśli każdemu zlecisz przygotowanie jakiejś potrawy,możesz być pewien, że obowiązki świąteczne cię nie przytłoczą.

Zrób listę zakupów spożywczych – kup te, które się nie zepsują

Jeśli już zaplanowałeś menu, możesz wziąć się za uzupełnianielisty zakupów. Na około dwa tygodnie przed świętami możesz spokojnie zacząćkupować pierwsze produkty – zacznij od tych, które się nie zepsują – wszelkiepuszki, produkty mączne, bakalie, orzechy, suszone grzyby i owoce, napoje,kawy, herbaty i inne produkty sypkie oraz mleko UHT - wszystko to, co ma długitermin przydatności i czego nie trzeba przechowywać w lodówce możesz kupićwcześniej i schować w przydomowej spiżarce lub przeznaczyć na te produktyspecjalną szafkę czy miejsce w domu. Dzięki podzieleniu zakupów na dwa etapy wostatnich dniach przed świętami będziesz mógł skupić się na produktachnajważniejszych – np. świeżych rybach czy choince. Podział zakupów to teżmożliwość zaplanowania wizyt w konkretnych sklepach lub sprawne podzieleniezakupowych obowiązków między domownikami.

Przejrzyj i zaplanuj dekoracje świąteczne

Nie zostawiaj świątecznych dekoracji na ostatnią chwilę!Nawet jeśli nie planujesz kupować dodatkowych gadżetów postaraj sięprzynajmniej przejrzeć stan bombek i sprawdzić czy wszystkie lampki choinkowedziałają. Jeśli coś będzie nie tak, zdążysz jeszcze kupić nowe przed Wigilią.

Jeśli jednak zależy ci na pięknie przystrojonym stole czychoince zastanów się w jakim stylu chciałbyś urządzić tegoroczne święta.Poszukaj inspiracji w Internecie – kup serwetki i gadżety w wybranejkolorystyce, postaraj się, żeby na stole nie zabrakło klimatycznych świec.Jeśli masz dzieci lub lubisz ekologiczne rozwiązania, zastanów się naddekoracjami DIY – mogą to być świeczniki z szyszek, stroiki dekoracyjne zsosnowych gałązek lub ażurowe bombki – wszystko zależy od twoich preferencji.

Jeśli jednak nie wiesz o czym jeszcze powinieneś pamiętać zajrzyj do świątecznego planera VIVUSa – znajdziesz tam listę niezbędnych świątecznych dekoracji i dodatków, którą przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie!

Świąteczne porządki – od czego zacząć, jak podzielić i delegować zadania

Listę świątecznych porządków warto podzielić i oddelegować zadaniana poszczególnych członków rodziny. Od czego zacząć? Podziel mieszkanie napomieszczenia. Kiedy już to zrobisz, będziesz mógł wypisać prace, które należywykonać w każdym z pomieszczeń. Dobrze jest też wyznaczyć konkretną osobę doprac w danym miejscu – dzięki temu unikniesz chaosu i sprawnie odświeżysz domlub mieszkanie. Harmonogram prac można też rozłożyć w czasie – zacznij odpomieszczeń rzadziej używanych lub takich, w których bałagan nie jest widocznyna pierwszy rzut oka – szafki w kuchni, szafy z ubraniami, schowki. Sprzątanieogólne – odkurzanie, mycie podłóg czy zmianę pościeli i ręczników pozostaw nakoniec – dzięki temu utrzymasz efekt świeżości na dłużej.

W naszym planerze znajdziesz specjalną zakładkę, w którejmożesz rozpisać podział zadań dla poszczególnych pomieszczeń.

Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia – ostatnie przygotowania

Ostatni tydzień to czas na żeby dopiąć najważniejsze kwestie.To też ostatni moment, żeby przygotować lub załatwić to, co uleciało nam zgłowy lub czego zapomnieliśmy załatwić w poprzednich tygodniach. To też ostatnimoment na zakupy – co prawda te przez Internet powinniśmy już raczej odpuścić,za to sklepy czynne są niemal do ostatniego momentu, dlatego warto wykorzystaćten fakt i np. świeże artykuły spożywcze czy choinkę kupić właśnie w ostatnichdniach przed świętami.

Lista zakupów – kup świeże produkty do gotowania

Wigilijny karp, mięsa i wędliny, owoce – to wszystko produktyświeże, które wykorzystamy do przygotowania potraw lub zaserwujemy bezpośredniona wigilijnym stole. Jeśli nie mamy możliwości przechowywania np. owoców wchłodnym pomieszczeniu lub mamy małą lodówkę i nie mamy gdzie trzymać mięsa lubwędlin, warto z ich zakupem zaczekać do ostatniej chwili. Wtedy będziemy miećpewność, że nic się nie zepsuje. Tak samo ma się kwestia wigilijnego karpia –najlepszy będzie świeży, więc jeśli mamy możliwość zakupu w ostatniej chwili topoczekajmy. Żadna mrożona ryba nie zastąpi smaku świeżej.

Zaplanuj gotowanie i przechowywanie potraw

Jeśli mieszkasz w domu i posiadasz specjalne pomieszczenie(tzw. spiżarkę) to w święta będzie ona nieocenionym domowym pomieszczeniem.Najlepiej, żeby było to pomieszczenie z niższą temperaturą – dzięki temubędziesz mógł przygotować niektóre potrawy wcześniej i wstawić je do spiżarki,aby tam spokojnie zaczekały na święta.

Nawet jeśli mieszkasz w bloku przechowywanie potraw czyzakupów nie powinno stanowić większego wyzwania. Wykorzystaj balkon –temperatury w grudniu są raczej niskie, więc możesz spokojnie wystawić produktylub potrawy i nie martwić się, że się zepsują. Pamiętaj tylko o szczelnychpojemnikach, w które zapakujesz jedzenie.

Przygotowując menu zastanów się nad kolejnościąprzygotowywania potraw. Takie dania jak: kapusta z grzybami, bigos, pierogi, śledzieczy karp w galarecie możesz spokojnie przygotować wcześniej – nie powinny sięzepsuć, jeśli będą odpowiednio przechowywane, a dodatkowo nadają się doodgrzewania lub bezpośredniego podania na stół.

Na koniec przygotowań zostaw najświeższe, szybko psujące siępotrawy lub takie, które możesz szybko ugotować lub usmażyć bezpośrednio przedpodaniem: karp, kasza, barszcz lub grzyby w sosie. Postaraj się też wszelkieprodukty przygotowywane na mleku, śmietanie lub majonezie przygotowywać nakońcu, gdyż to one najczęściej ulegają zepsuciu.

Dekoracja domu na święta

Wiele osób twierdzi, że choinkę powinno się ubierać dopiero wWigilię. W dzisiejszych czasach jednak mało osób praktykuje tę tradycję, wzwiązku z czym wigilijne drzewko pojawia się w domu dużo wcześniej. Zanimkupisz choinkę sprawdź stan bombek i dekoracji – niech ich brak nie zepsujemomentu dekorowania. Sprawdź też stan lampek choinkowych – używa się ich tylkoraz w roku, więc nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że zadziałają.

Sprawdź,ile kosztuje choinka i jaką choinkę wybrać na tegoroczne święta>>

Jeśli chcesz dodać klimatu całemu domowi zrób lub kupdodatkowe dekoracje świąteczne i zadbaj o sianko, świece, świąteczny obrus,serwety oraz komplet zastawy i sztućców. Te najprostsze elementy zapewniąświąteczny nastrój, a zapach świeżej choinki podkreśli bożonarodzeniowegoducha.

W naszym planerze znajdziesz listę niezbędnych dekoracji naświęta. Zaplanuj bożonarodzeniowy klimat razem z nami!

Planer świąteczny do druku – dlaczego ułatwi Ci przygotowania do świąt

Każde wydarzenie wymaga odpowiedniej organizacji. Święta toduże przedsięwzięcie, angażujące wiele osób, toteż niezbędna jest odpowiednialogistyka i plan. Jakie korzyści płyną ze skorzystania ze świątecznego planerai co dokładnie w nim znajdziesz?

Gotowe listy zakupów świątecznych

W planerze znajdziesz gotowe listy produktów niezbędnych doprzygotowania świątecznych potraw – od ryb przez mięsa, przyprawy, bakalie,produkty mączne i inne dodatki. Przy każdym z produktów znajdziesz okienko dozaznaczenia danego produktu, aby łatwiej było ci wybrać to, co potrzebne iskompletować koszyk w sklepie. Dodaliśmy też dodatkowe strony zakupowe, żebyśmógł wypisać na nich swoje pomysły i inspiracje zakupowe.

Kalendarz świąteczny do wypełnienia

Planer zawiera kalendarz przedświąteczny z zaznaczonymiważnymi datami, świętami i informacjami o np. niedzielach handlowych. Dużeokienka pozwalają na wykorzystanie kalendarza do stworzenia własnych notatek naposzczególne dni. Oprócz tego każdy miesiąc zawiera kolumny dotyczące:rachunków i wydatków, listę do planowania zadań i miejsce na zapisanienajistotniejszych do wykonania zadań, o których nie powinieneś zapomnieć.

Świąteczne checklisty

Świąteczne checklisty to nie tylko zakupy świąteczne czydekoracje bożonarodzeniowe. W planerze znajdziesz też harmonogram świątecznychporządków z podziałem na pomieszczenia, listą zadań do wykonania oraz miejscemna wskazanie osoby przypisanej do wykonania określonego zadania. Zostawiliśmyoczywiście również miejsce na twoje osobiste notatki i plany. Postanowiliśmystworzyć dla Ciebie specjalny harmonogram na grudzień – tydzień po tygodniurozpisaliśmy zadania do wykonania – nie musisz już sam planować – wystarczy żebędziesz działał zgodnie z naszym planem!

Harmonogram porządków świątecznych

Rozebraliśmy dom na czynniki pierwsze – podzieliliśmypomieszczenia, wyznaczyliśmy zadania do wykonania. Tobie zostawiliśmy jedyniemiejsce na wpisanie osoby odpowiedzialnej za poszczególne prace. Do dzieła!

Budżet świąteczny

Wiemy że święta to spory wydatek. Zaplanowaliśmy więc planer tak, żebyś mógł świadomie zaplanować budżet. Znajdziesz w nim miejsce na zaplanowanie zakupów spożywczych, prezentowych, dekoracyjnych. Co kupić, gdzie kupić, ile na to wydasz? Z naszym planerem świąteczne wydatki nie przerażają!

No items found.

Najnowsze porady