Powrót

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia krok po kroku

7.12.2022
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia krok po kroku
Autor
Anna Dobrzanska

Wiele osób odkłada świąteczne przygotowania na ostatnią chwilę. To sprawia, że w ich działania wkrada się wiele nerwów i chaosu, które niepotrzebnie wytrącają z przyjemnego, przedświątecznego klimatu. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Wystarczy skorzystać ze świątecznego planera i wdrożyć w swoje życie ducha organizacji!

Listopad – od czego zacząć przygotowania do świąt?

Aby nie zagubić się w wirze świątecznych obowiązków, należy ich planowanie zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem . Mimo iż wiele osób święta utożsamia raczej z ostatnim miesiącem roku, to przygotowania do nich warto zacząć jeszcze w listopadzie. To najlepszy moment na spokojne zastanowienie sięnad harmonogramem świątecznych przygotowań, zaplanowaniem budżetu oraz zakupem prezentów.

Zrób listę prezentów świątecznych – nie zwlekaj z tymi zamawianymi przez Internet

Świąteczne prezenty często kupujemy na ostatnią chwilę – czasami wynika to z braku czasu, innym razem z braku pomysłu na prezent dla konkretnej osoby. Warto więc zastanowić się nad upominkami wcześniej i przygotować specjalną listę. To nie tylko świetny sposób na zaplanowanie zakupów, ale również budżetu. Dzięki prezentowej liście jesteśmy w stanie określić czego dokładnie szukamy, gdzie możemy to kupić i za ile.

W przedświątecznej gorączce najlepiej sprawdzą się zakupy przez Internet. To nie tylko oszczędność czasu, ale również energii – nie trzeba stać w kolejkach, przemierzać galerii handlowych wzdłuż i wszerz czy jeździć od sklepu do sklepu. Zakupy przez Internet dają możliwość wyboru spośród setek produktów różnych marek, a przy tym umożliwiają szybkie porównanie cen i wybranie najkorzystniejszej oferty. Przed złożeniem zamówienia w danym sklepie warto upewnić się, że w koszyku umieściliśmy wszystkie niezbędne produkty – to pozwoli zaoszczędzić na przesyłce, a przy okazji pozwoli wykreślić kolejne zadanie ze świątecznej checklisty.

Co więcej, przez Internet można kupić nie tylko fizyczne towary – wszelkie bilety do teatru czy na koncerty, vouchery do SPA czy prezenty przeżycia również są dostępne online. Warto pamiętać, że im wcześniej zdecydujemy się na zakup, tym większa szansa na zdobycie upragnionego prezentu, a nie tylko wyboru spośród ostatnich dostępnych opcji.

Przy zakupach internetowych, szczególnie tych z dostawą kurierską, warto zamówienie złożyć odpowiednio wcześniej, żeby mieć pewność, że towar zostanie dostarczony przed świętami. W grudniu szanse na to maleją i mimo zapewnień wielu sklepów i kurierów, może się okazać, że prezent nie dotrze do nas przed Wigilią, bo firmy kurierskie, paczkomaty i punkty pobrań będą przepełnione.

Prezenty świąteczne - infografika
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Harmonogram Świąt i logistyka – ustal z rodziną, gdzie i jak spędzisz święta

Ustalenie harmonogramu Świąt może wydawać się z pozoru błahostką, ale jest to bardzo istotna kwestia rzutująca zarówno na świąteczny budżet, jak i na harmonogram porządków czy zakupów. Zacznij od ustalenia z rodziną gdzie i jak spędzicie święta. To, jak zaplanujesz dalsze kroki, zależy od tego, czy będziesz gościem czy organizatorem nadchodzących wydarzeń.

  • Organizator

Jako osoba zarządzająca całym harmonogramem i przyjmująca w swoim domu gości, musisz przygotować solidny plan logistyczny. Najważniejsza jest kwestia liczby osób, które przewidujesz na kolacji wigilijnej lub w dni świąteczne. To pozwoli na przygotowanie wstępnej listy zakupów, dopasowanie ilości potraw i skompletowanie zastawy. Musisz pamiętać też o odpowiedniej dekoracji stołu, sprawdzeniu ilości krzeseł i optymalnym ustawieniu mebli. Jeśli masz małe mieszkanie przemyśl wcześniej gdzie i jak usadzić członków rodziny, wybierz też odpowiednie miejsce na choinkę i prezenty, aby nie przeszkadzały gościom w spożywaniu kolacji wigilijnej.

  • Gość

Jeśli przypadło ci w udziale bycie gościem, możesz być pewien, że obowiązków będzie trochę mniej, ale nie oznacza to wcale, że przygotowania możesz rozpocząć na ostatnią chwilę. W dobrym tonie będzie ustalenie z rodziną czy potrzebna będzie dodatkowa pomoc. Najczęściej sprowadza się ona do przygotowania świątecznego dania lub, w przypadku bliższej rodziny, pomocy w zakupach czy transporcie.

  • Wyjazd świąteczny

Jeśli wspólną decyzją rodziny jest spędzenie świąt z dala od domu, to także warto takie decyzje ustalić odpowiednio wcześniej. Wiąże się to oczywiście nie tylko z ustaleniem miejsca świętowania, ale również wpływa na harmonogram przygotowań. Może się okazać, że w ramach przygotowań pozostaną nam jedynie porządki i zakup prezentów, natomiast wszelkie zapasy żywieniowe nie będą konieczne. Im wcześniej o takiej formie spędzania świąt się dowiesz, tym lepiej i efektywniej będziesz mógł się do nich przygotować.

Planowanie świąt Bożego Narodzenia - infografika
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Święta to spore obciążenie domowego budżetu – wydatki najedzenie, prezenty, choinkę czy dekoracje świąteczne pochłaniają wiele pieniędzy, dlatego warto wcześniej sprawdzić, ile gotówki rzeczywiście będziemy potrzebować.

Dobrym sposobem jest zaplanowanie wszystkich wydatków i podliczenie kosztów. Łatwo to zrobić korzystając z planera świątecznego, dzięki któremu nie tylko zorganizujemy harmonogram prac porządkowych, zakupów świątecznych itp., ale również dowiemy się, ile konkretnie wydamy na poszczególne rzeczy związane z organizacją Bożego Narodzenia.

Dzięki szczegółowej liście niezbędnych zakupów, dekoracji świątecznych i prezentów dla rodziny możemy łatwo oszacować całkowite koszty i przygotować się na większe wydatki wcześniej. Jeśli okaże się, że nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, zyskamy czas na podjęcie decyzji czy skorzystać z oszczędności, wnioskować o pożyczkę lub po prostu przejrzeć raz jeszcze listę wydatków w celu zredukowania kosztów.

Jeśli przykładowo będziemy chcieli obniżyć koszty warto zastanowić się nad tym gdzie i kiedy zrobić zakupy. Sklepy wielkopowierzchniowe bardzo często oferują karty lojalnościowe lub specjalne bony zniżkowe, które warto wykorzystać szczególnie w okresie przedświątecznym – im większe zakupy, tym wyższe zniżki możemy otrzymać. Warto rozważyć też zakup w tzw. opcji wielosztuki (zakup kilku produktów obniża cenę jednostkową towaru), szczególnie jeśli chodzi o produkty takie jak masło, jajka, cukier, mąka, napoje, których w okresie przedświątecznym zużywamy zdecydowanie więcej, niż w innych porach roku.

Grudzień – co warto zaplanować na miesiąc przed świętami?

Obowiązki na ostatni miesiąc przed świętami warto podzielić na poszczególne tygodnie. Dzięki temu o wiele sprawniej rozplanujemy poszczególne prace, porządki, zakupy czy dekoracje. To też dobry moment, żeby obowiązki rozdzielić na poszczególnych członków rodziny – dzięki temu proces przygotowań przebiegnie szybciej, bo każda z osób będzie odpowiedzialna za konkretne prace. Grudzień to też miesiąc na ustalenie świątecznego menu oraz zrobienie zakupów.

lista zakupów na święta
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Menu na Wigilię i na święta – wypisz wszystkie potrawy

Zaplanowanie wigilijnego menu to nie lada sztuka. 12 postnych potraw na kolację wigilijną to nie koniec, zostają przecież jeszcze 2 świąteczne dni. Aby o niczym nie zapomnieć warto stworzyć pełne menu – zarówno na kolację wigilijną, jak i na święta. Wypisanie potraw, które trzeba przygotować i które powinny znaleźć się na świątecznym stole pozwoli optymalnie zaplanować zakupy spożywcze. Jeśli po spisaniu całego menu okaże się, że przerasta ono twoje możliwości, możesz zwrócić się o pomoc do rodziny, którą zapraszasz na kolację – jeśli każdemu zlecisz przygotowanie jakiejś potrawy, możesz być pewien, że obowiązki świąteczne cię nie przytłoczą.

Zrób listę zakupów spożywczych – kup te, które się nie zepsują

Jeśli już zaplanowałeś menu, możesz wziąć się za uzupełnianie listy zakupów na święta. Na około dwa tygodnie przed świętami możesz spokojnie zacząć kupować pierwsze produkty – zacznij od tych, które się nie zepsują – wszelkie puszki, produkty mączne, bakalie, orzechy, suszone grzyby i owoce, napoje, kawy, herbaty i inne produkty sypkie oraz mleko UHT - wszystko to, co ma długi termin przydatności i czego nie trzeba przechowywać w lodówce możesz kupić wcześniej i schować w przydomowej spiżarce lub przeznaczyć na te produkty specjalną szafkę czy miejsce w domu. Dzięki podzieleniu zakupów na dwa etapy w ostatnich dniach przed świętami będziesz mógł skupić się na produktach najważniejszych – np. świeżych rybach czy choince. Podział zakupów to też możliwość zaplanowania wizyt w konkretnych sklepach lub sprawne podzielenie zakupowych obowiązków między domownikami.

Przejrzyj i zaplanuj dekoracje świąteczne

Nie zostawiaj świątecznych dekoracji na ostatnią chwilę! Nawet jeśli nie planujesz kupować dodatkowych gadżetów postaraj się przynajmniej przejrzeć stan bombek i sprawdzić czy wszystkie lampki choinkowe działają. Jeśli coś będzie nie tak, zdążysz jeszcze kupić nowe przed Wigilią.

Jeśli jednak zależy ci na pięknie przystrojonym stole czy choince zastanów się w jakim stylu chciałbyś urządzić tegoroczne święta. Poszukaj inspiracji w Internecie – kup serwetki i gadżety w wybranej kolorystyce, postaraj się, żeby na stole nie zabrakło klimatycznych świec. Jeśli masz dzieci lub lubisz ekologiczne rozwiązania, zastanów się nad dekoracjami DIY – mogą to być świeczniki z szyszek, stroiki dekoracyjne z sosnowych gałązek lub ażurowe bombki – wszystko zależy od twoich preferencji.

Jeśli jednak nie wiesz o czym jeszcze powinieneś pamiętać zajrzyj do świątecznego planera VIVUSa – znajdziesz tam listę niezbędnych świątecznych dekoracji i dodatków, którą przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie!

Świąteczne porządki – od czego zacząć, jak podzielić i delegować zadania

Listę świątecznych porządków warto podzielić i oddelegować zadania na poszczególnych członków rodziny. Od czego zacząć? Podziel mieszkanie na pomieszczenia. Kiedy już to zrobisz, będziesz mógł wypisać prace, które należy wykonać w każdym z pomieszczeń. Dobrze jest też wyznaczyć konkretną osobę do prac w danym miejscu – dzięki temu unikniesz chaosu i sprawnie odświeżysz dom lub mieszkanie. Harmonogram prac można też rozłożyć w czasie – zacznij od pomieszczeń rzadziej używanych lub takich, w których bałagan nie jest widoczny na pierwszy rzut oka – szafki w kuchni, szafy z ubraniami, schowki. Sprzątanie ogólne – odkurzanie, mycie podłóg czy zmianę pościeli i ręczników pozostaw na koniec – dzięki temu utrzymasz efekt świeżości na dłużej.

W naszym planerze znajdziesz specjalną zakładkę, w której możesz rozpisać podział zadań dla poszczególnych pomieszczeń.

Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia – ostatnie przygotowania

Ostatni tydzień to czas na żeby dopiąć najważniejsze kwestie. To też ostatni moment, żeby przygotować lub załatwić to, co uleciało nam z głowy lub czego zapomnieliśmy załatwić w poprzednich tygodniach. To też ostatni moment na zakupy – co prawda te przez Internet powinniśmy już raczej odpuścić, za to sklepy czynne są niemal do ostatniego momentu, dlatego warto wykorzystać ten fakt i np. świeże artykuły spożywcze czy choinkę kupić właśnie w ostatnich dniach przed świętami.

Lista zakupów – kup świeże produkty do gotowania

Wigilijny karp, mięsa i wędliny, owoce – to wszystko produkty świeże, które wykorzystamy do przygotowania potraw lub zaserwujemy bezpośrednio na wigilijnym stole. Jeśli nie mamy możliwości przechowywania np. owoców w chłodnym pomieszczeniu lub mamy małą lodówkę i nie mamy gdzie trzymać mięsa lub wędlin, warto z ich zakupem zaczekać do ostatniej chwili. Wtedy będziemy mieć pewność, że nic się nie zepsuje. Tak samo ma się kwestia wigilijnego karpia –najlepszy będzie świeży, więc jeśli mamy możliwość zakupu w ostatniej chwili to poczekajmy. Żadna mrożona ryba nie zastąpi smaku świeżej.

Zaplanuj gotowanie i przechowywanie potraw

Jeśli mieszkasz w domu i posiadasz specjalne pomieszczenie(tzw. spiżarkę) to w święta będzie ona nieocenionym domowym pomieszczeniem. Najlepiej, żeby było to pomieszczenie z niższą temperaturą – dzięki temu będziesz mógł przygotować niektóre potrawy wcześniej i wstawić je do spiżarki, aby tam spokojnie zaczekały na święta.

Nawet jeśli mieszkasz w bloku przechowywanie potraw czy zakupów nie powinno stanowić większego wyzwania. Wykorzystaj balkon –temperatury w grudniu są raczej niskie, więc możesz spokojnie wystawić produkty lub potrawy i nie martwić się, że się zepsują. Pamiętaj tylko o szczelnych pojemnikach, w które zapakujesz jedzenie.

Przygotowując menu zastanów się nad kolejnością przygotowywania potraw. Takie dania jak: kapusta z grzybami, bigos, pierogi, śledzie czy karp w galarecie możesz spokojnie przygotować wcześniej – nie powinny się zepsuć, jeśli będą odpowiednio przechowywane, a dodatkowo nadają się do odgrzewania lub bezpośredniego podania na stół.

Na koniec przygotowań zostaw najświeższe, szybko psujące się potrawy lub takie, które możesz szybko ugotować lub usmażyć bezpośrednio przed podaniem: karp, kasza, barszcz lub grzyby w sosie. Postaraj się też wszelkie produkty przygotowywane na mleku, śmietanie lub majonezie przygotowywać na końcu, gdyż to one najczęściej ulegają zepsuciu.

Dekoracja domu na święta

Wiele osób twierdzi, że choinkę powinno się ubierać dopiero w Wigilię. W dzisiejszych czasach jednak mało osób praktykuje tę tradycję, w związku z czym wigilijne drzewko pojawia się w domu dużo wcześniej. Zanim kupisz choinkę sprawdź stan bombek i dekoracji – niech ich brak nie zepsuje momentu dekorowania. Sprawdź też stan lampek choinkowych – używa się ich tylkoraz w roku, więc nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że zadziałają.

Sprawdź,ile kosztuje choinka i jaką choinkę wybrać na tegoroczne święta>>

Jeśli chcesz dodać klimatu całemu domowi zrób lub kup dodatkowe dekoracje świąteczne i zadbaj o sianko, świece, świąteczny obrus, serwety oraz komplet zastawy i sztućców. Te najprostsze elementy zapewnią świąteczny nastrój, a zapach świeżej choinki podkreśli bożonarodzeniowego ducha.

W naszym planerze znajdziesz listę niezbędnych dekoracji na święta. Zaplanuj bożonarodzeniowy klimat razem z nami!

Planer świąteczny do druku – dlaczego ułatwi Ci przygotowania do świąt

Każde wydarzenie wymaga odpowiedniej organizacji. Święta to duże przedsięwzięcie, angażujące wiele osób, toteż niezbędna jest odpowiednia logistyka i plan. Jakie korzyści płyną ze skorzystania ze świątecznego planera i co dokładnie w nim znajdziesz?

Gotowe listy zakupów świątecznych

W planerze znajdziesz gotowe listy produktów niezbędnych do przygotowania świątecznych potraw – od ryb przez mięsa, przyprawy, bakalie, produkty mączne i inne dodatki. Przy każdym z produktów znajdziesz okienko do zaznaczenia danego produktu, aby łatwiej było ci wybrać to, co potrzebne i skompletować koszyk w sklepie. Dodaliśmy też dodatkowe strony zakupowe, żebyś mógł wypisać na nich swoje pomysły i inspiracje zakupowe.

Kalendarz świąteczny do wypełnienia

Planer zawiera kalendarz przedświąteczny z zaznaczonymi ważnymi datami, świętami i informacjami o np. niedzielach handlowych. Duże okienka pozwalają na wykorzystanie kalendarza do stworzenia własnych notatek na poszczególne dni. Oprócz tego każdy miesiąc zawiera kolumny dotyczące: rachunków i wydatków, listę do planowania zadań i miejsce na zapisanie najistotniejszych do wykonania zadań, o których nie powinieneś zapomnieć.

Świąteczne checklisty

Świąteczne checklisty to nie tylko zakupy świąteczne czy dekoracje bożonarodzeniowe. W planerze znajdziesz też harmonogram świątecznych porządków z podziałem na pomieszczenia, listą zadań do wykonania oraz miejscem na wskazanie osoby przypisanej do wykonania określonego zadania. Zostawiliśmy oczywiście również miejsce na twoje osobiste notatki i plany. Postanowiliśmy stworzyć dla Ciebie specjalny harmonogram na grudzień – tydzień po tygodniu rozpisaliśmy zadania do wykonania – nie musisz już sam planować – wystarczy że będziesz działał zgodnie z naszym planem!

Harmonogram porządków świątecznych

Rozebraliśmy dom na czynniki pierwsze – podzieliliśmy pomieszczenia, wyznaczyliśmy zadania do wykonania. Tobie zostawiliśmy jedynie miejsce na wpisanie osoby odpowiedzialnej za poszczególne prace. Do dzieła!

Budżet świąteczny

Wiemy że święta to spory wydatek. Zaplanowaliśmy więc planer tak, żebyś mógł świadomie zaplanować budżet. Znajdziesz w nim miejsce na zaplanowanie zakupów spożywczych, prezentowych, dekoracyjnych. Co kupić, gdzie kupić, ile na to wydasz? Z naszym planerem świąteczne wydatki nie przerażają!

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ