Nadszedł grudzień. Wraz z nim pojawiły się reklamy polecające najlepsze prezenty pod choinkę, a w sklepowych witrynach zagościły bożonarodzeniowe dekoracje. Ta magiczna atmosfera z pewnością zaczęła udzielać się każdemu i zaczęliśmy się zastanawiać, jakie zakupy zrobić na święta i kiedy jest odpowiedni moment, aby je rozpocząć.
Rodzinna kolacja wigilijna to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. Przyjęło się, że na świątecznym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Będą się one różniły w zależności od regionu Polski, jednak pewne elementy pozostają niezmienne. Podstawą jest świąteczna zupa – najczęściej jest to barszcz czerwony z uszkami lub zupa grzybowa. Nieodzownym składnikiem wigilijnej kolacji jest ryba. Do najbardziej popularnych potraw można tu zaliczyć karpia smażonego, rybę po grecku bądź śledzie w śmietanie. Dla osłody na naszych stołach pojawiają się: kutia czy kluski z makiem. Nie można także zapomnieć o tradycyjnym kompocie z suszu.
Z pewnością jest wiele osób, które lubią robić zakupy „na raz”. Zwolennicy takiej metody rezerwują sobie więcej czasu jednego dnia, odwiedzają supermarket i kupują wszystkie niezbędne składniki. Świąteczne zakupy można oczywiście sobie podzielić. Dużo wcześniej możemy kupić produkty, które posiadają długi termin przydatności do spożycia. Będą to np. makarony, mąka, suszone grzyby i owoce, orzechy, mak oraz przyprawy. Do takiej listy zakupów można także dopisać herbatę, kawę oraz napoje. Na ostatnią chwilę nie musimy także zwlekać z zakupem warzyw, które nie zepsują się szybko, np. buraków, ziemniaków czy cebulek.
Lista zakupów na święta jest jednak znacznie dłuższa – aby ją zrealizować konieczne jest też wybranie się na zakupy na dzień lub dwa przed Wigilią. Ryby, mięsa i wędliny to bez wątpienia produkty, które muszą być świeże. Będzie lepiej jeśli wybrane przez nas owoce i warzywa też nie będą leżały długo w domu – zwłaszcza, jeśli zamierzamy je podać jako samodzielną przekąskę. Wtedy nie tylko muszą dobrze smakować, ale powinny też dobrze prezentować się na talerzu.
Duża liczba zaproszonych gości sprawia, że instynktownie zaczniemy kupować produkty spożywcze w dużych ilościach, obawiając się, że nie wystarczy dla każdego. To błąd! Musimy mieć bowiem na uwadze, że na wigilijnym stole pojawia się wiele potraw, a na dodatek nie są one lekkostrawne. Jeśli nasi goście będą chcieli spróbować każdej z nich, to z pewnością nie będą nakładali sobie dużych porcji. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której będziemy zmuszeni przekonywać naszą rodzinę do dokładek. Nikt tego nie lubi i nie jest to komfortowa sytuacja ani dla gospodarza, ani dla gości.
Wspólnie spędzamy czas przy stole z rodziną nie tylko w Wigilię, ale także w dwa kolejne dni. Dlatego też robiąc świąteczne zakupy musimy rozszerzyć listę o produkty, z których przygotujemy śniadanie bądź uroczysty obiad.
Robiąc zakupy na święta pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością kupionego jedzenia. Podsmażone pierogi drugiego dnia z pewnością będą równie dobre, jak podczas kolacji wigilijnej, jednak jedzenie tych samych potraw przez kilka kolejnych dni nie może wzbudzać równie dużego apetytu. Zadbajmy także o to, aby jedzenie się nie marnowało. Podwyżki cen na pewno dały się we znaki naszemu domowego budżetowi, dlatego nie dopuszczajmy do sytuacji, w których – wraz z jedzeniem – wyrzucamy nasze pieniądze.
Nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia są prezenty. Dla wielu osób może nie być to oczywiste, ale naprawdę warto – tak samo jak w przypadku zakupów spożywczych – sporządzić listę prezentową. Takie rozwiązanie pomoże zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jak to możliwe?
Sporządzona lista nie tylko ułatwi zaplanowanie budżetu, ale także da nam pewność, że o niczym nie zapomnimy. Możemy sobie dokładnie rozpisać, co i gdzie będziemy kupować –pozwoli nam to lepiej zarządzać swoim czasem. W przypadku zakupów online może być to także okazją do zaoszczędzenia np. na wysyłce – po co płacić kilka razy za zakupy w tym samym sklepie? Co więcej, mając listę możemy zrobić dokładniejszy research i znaleźć oferty w najbardziej atrakcyjnych cenach.
Co jeśli jednak pomimo posiadanej listy pominęliśmy kogoś podczas zakupów albo do grona gości dołącza ktoś w ostatniej chwili? Na takie sytuacje też jest sposób! Doskonałym rozwiązaniem będzie voucher na sesję zdjęciową czy bilet do teatru. Dobrym pomysłem może być także karta podarunkowa do ulubionego sklepu. Wszystko to można zakupić online, dlatego w prosty i szybki sposób możemy uzupełnić prezentowe braki. Potrzeba na to zaledwie kilka minut!
Część osób stara się mieć w domu „awaryjny prezent”, czyli coś niezobowiązującego i uniwersalnego, co w razie potrzeby może posłużyć jako upominek. Może to być zestaw kosmetyków bądź ciekawa książka.
Robiąc zakupy świąteczne nie sposób oprzeć się kupowaniu bożonarodzeniowych dekoracji. Zakupowe szaleństwo, jakie potrafi ogarnąć nas w okresie świątecznym sprawia, że dajemy ponieść się fantazji.
Piękne dekoracje z pewnością upiększają wnętrze naszego domu i tworzą świąteczny klimat, warto jednak najpierw przejrzeć zeszłoroczne pudełka – bez wątpienia znajdzie się tam wiele akcesoriów z ubiegłych lat, które nadają się do ponownego użycia, np. bombki czy lampki choinkowe. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że nie wszystko zostało w poprzednim roku wykorzystane i może okazać się, że nie potrzebujemy kolejnego opakowania serwetek, papieru ozdobnego czy karteczek do podpisania prezentów. Nie warto wyrzucać świątecznych elementów dekoracyjnych – nigdy nie wiadomo kiedy mogą okazać się ratunkiem.
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nawet po dokładnej domowej inwentaryzacji może okazać się, że czegoś nam brakuje. Gdzie wtedy najlepiej robić takie zakupy? W dzisiejszych czasach duże markety są zaskakująco dobrze zaopatrzone także w tego typu akcesoria, także w dekoracje możemy zaopatrzyć się robiąc pozostałe zakupy świąteczne. Jeśli chcemy mieć większy wybór bądź zależy nam na znalezieniu bardziej wyszukanych ozdób, warto poszperać w Internecie.