Powrót

Kupno samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?

9.10.2020
Kupno samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?
Autor
Anna Dobrzanska

Kupno samochodu używanego wydaje się coraz rozsądniejszą decyzją. Stosunek ceny do jakości zazwyczaj bije salonowe auta na głowę – a jeśli podejdzie się do tematu poważnie, uda się uniknąć pułapek. Zakup używanego samochodu w Polsce to również prosta droga do braku kłopotliwych formalności związanych z rejestracją – jednak warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Jak kupić samochód? Zapraszamy do lektury.

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Dlaczego warto kupić samochód używany?
  2. Gdzie kupić używany samochód? Salon, giełda, komis, czy osoba prywatna?
  3. Giełda, komis czy osoba prywatna?
  4. 10, 15, 20 tysięcy czy więcej? Ile warto wydać na auto używane?
  5. Jak kupić używany samochód? Co sprawdzić kupując auto? Poradnik krok po kroku
  6. Pierwsza rada: do zakupu auta podejdź na spokojnie.
  7. Druga rada: dobry doradca to skarb.
  8. O co pytać podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą auta?
  9. Jak sprawdzić historię samochodu przez Internet?
  10. Oględziny samochodu przed zakupem: co możemy zrobić sami?
  11. Przegląd samochodu używanego w serwisie przed zakupem: gdzie, ile to kosztuje?
  12. Umowa, podatki, ubezpieczenie - na co zwrócić uwagę?
  13. Na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu? Sztuczki handlarzy
  14. Brakuje ci pieniędzy na auto? Sprawdź dostępne sposoby finansowania

Dlaczego warto kupić samochód używany?

Nie jest tajemnicą, że nowe auto szybko traci na wartości. Ile źródeł tyle ocen – możemy jednak bezpiecznie założyć, że przejechanie przez bramę salonu automatycznie obniża wartość nowego samochodu o25-30%. Rzeczywiście, decydując się na taki zakup nic nie ryzykujemy – jednak napięty zazwyczaj budżet wymaga kompromisów. Dlatego gdy kupujemy samochód, wartorozważyć kupno auta używanego.

Zwłaszcza, że z ryzykiem wiąże się też kilkadodatkowych korzyści – auto zazwyczaj jest dostępne od ręki, a w zakładanym budżecie najczęściej mieści się dużo bogatsze wyposażenie, niż to na któremoglibyśmy sobie pozwolić kupując nowy samochód w salonie.

Dlaczego częściej kupujemy samochód używany? Infografika, wyniki ankiety Norstat na zlecenie vivus.pl
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Kierowcy są różni – w różny sposób użytkują swoje samochody. Prędzej lub później większość aut trafi do komisu lub zostanie w inny sposób odsprzedana. W sieci krążą żarty, na temat samochodów, którymi jeździło się tylko do kościoła – trzeba jednak pamiętać, że takie auta naprawdę też trafiają na rynek. Dlatego od momentu, gdy pomyślisz: „Kupuję samochód” do momentu, gdy dumnie ruszysz go testować warto dokładnie wszystko sprawdzić. Uważaj jednak: okazje szybko znikają. Nie bez powodu Google tak szybko podpowiada w wyszukiwarce frazę „chcę kupić auto” – jest bardzo popularna.

Gdzie kupić używany samochód? Salon, giełda, komis, czy osoba prywatna?

To właściwie pierwsza decyzja, którą musimy podjąć. Właściwie druga, po stwierdzeniu, że nie mamy już ochoty na przemieszczanie się pieszo. Gdzie kupić używany samochód? Opcji mamy kilka. Każda ma swoich wielbicieli.

Najbezpieczniejsze wydają się zakupy w salonie– od kilku lat wielu dystrybutorów w Polsce oferuje również sprzedaż aut używanych. Wiąże się to z jednej strony z pewnością, ze samochód został dokładnie sprawdzony. Z drugiej, z wyższą ceną. Jeśli zastanawiacie się jednak, gdzie kupić dobry samochód używany bez niepotrzebnego bólu głowy – to dobra opcja.

Pozostałe są z jednej strony tańsze, z drugiej strony wystawiają nas na łaskę sprzedawców. A ci jak zawsze – mogą być uczciwi lub nie. W tym artykule skupiamy się na zakupach w Polsce – więc nie znajdziecie tutaj informacji, gdzie kupić auto w Niemczech czy Francji – jednak już wkrótce opublikujemy poradnik poświęcony sprowadzaniu samochodów zza granicy. A tymczasem przed nami jeszcze kilka opcji:

Giełda, komis czy osoba prywatna?

Właściwie zazwyczaj kupując na giełdzie kupujemy od osób prywatnych. Przyjeżdżający na giełdę mają jeden cel. Sprzedać samochód – najchętniej szybko. W związku z tym, że sprzedającemu zależy na czasie, oferta może być naprawdę atrakcyjna. Ale z drugiej strony chęć sprzedaży zazwyczaj jest na tyle duża, że sprzedawca może ukrywać faktyczny stan pojazdu. Dlatego tak ważny jest spokój. Uzyskanie kredytu czy pożyczki na zakup od osoby prywatnej również trwa dłużej – warto więc rozważyć tę opcję, gdy dysponujemy już gotówką.

W przypadku komisów zwykle mamy do czynienia z jakiegoś rodzaju programem gwarancyjnym / szansą na zwrot kosztów naprawy. Pośredniczą również w uzyskaniu finansowania – warto jednak dokładnie przyjrzeć się warunkom. Te uzyskane bezpośrednio w banku czy instytucji pożyczkowej są zazwyczaj korzystniejsze. Stacjonarna sprzedaż siłą rzeczy wymusza też większą uczciwość – zawsze możemy bez problemu wrócić i skonfrontować się z nieuczciwym sprzedawcą – podczas gdy w przypadku osób prywatnych to trudniejsza sprawa.

Zastanawiając się więc, gdzie kupić samochód używany weźcie pod uwagę, czy gotówkę macie dostępną od ręki i czy uważacie się za odpornych na ewentualne sprzedażowe sztuczki. Warto na poszukiwania zabrać ze sobą kogoś, kto będzie dla Was przeciwwagą – pod jego wpływem łatwiej będzie zrezygnować z nieprzemyślanego zakupu.

10, 15, 20 tysięcy czy więcej? Ile warto wydać na auto używane?

To pytanie w różnych odmianach Internet oglądał już właściwie z każdej strony. „Fajne auta do 20 tys”; „samochód do 10tys”, „auto do 20 tys”; „auto do 15 tys” – za każdym razem znajdziecie forum, gdzie setki osób zadaje sobie podobne pytanie. Odpowiedź zazwyczaj również jest podobna, niezależnie od tego co szukamy. Uwaga: „To zależy!”

Ile kosztuje samochód używany - infografika - wyniki badania Norstat na zlecenie vivus.pl
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Nie zostawiając Was jednak w niepewności, rozwijamy: to, ile warto wydać na samochód używany, zależy właściwie od tego, ile macie pieniędzy i w jaki sposób chcecie użytkować samochód. Żeby wybrać się dwa razy w tygodniu do sklepu wystarczy naprawdę cokolwiek, pod warunkiem że w przyzwoitym stanie technicznym. Jeśli planujecie kilkusetkilometrowe trasy kilka razy w miesiącu, będziecie musieli zainwestować więcej w zakup samochodu, w którym ta podróż nie będzie mordęgą.

W każdym z wymienionych budżetów można znaleźć przyzwoity samochód. Wydając 10 tysięcy możecie się spodziewać auta starszego i dość ubogo wyposażonego, podczas gdy 20 tysięcy zagwarantuje Wam kilkukrotnie większy wybór – jednak żeby odpowiedzieć na to pytanie musicie zastanowić się, po co kupujecie samochód. Warto wypisać na tablicy lub kartce papieru wszystko to, do czego będziecie go używać – na tej podstawie wybrać wyposażenie, a dopiero potem spojrzeć na ceny rynkowe. Dylemat zazwyczaj rozwiąże się sam.

Pożyczka czy mały kredyt na samochód używany?>>

Jak kupić używany samochód? Co sprawdzić kupując auto? Poradnik krok po kroku

A więc to już. Decyzja podjęta, kości zostały rzucone a Rubikon przekroczony. Kupujemy auto. Pytanie, co dalej? Przede wszystkim należy zastanowić się, co sprawdzić kupując samochód – o ile sprawa w przypadku salonowca jest prosta, to żeby kupić auto używane trzeba do tematu podejść dokładniej.

A sądząc po tym, ile osób szuka informacji jak kupować używane auto czy jak kupować używany samochód – na rynku istnieje spore zapotrzebowanie na wiedzę.

Pierwsza rada: do zakupu auta podejdź na spokojnie

O ile okazje rzeczywiście potrafią szybko zniknąć sprzed nosa, to lepiej nie kupić, niż kupić głupio. Zacznijcie zawsze od określenia budżetu. Może się wydawać to naiwne, ale jeśli tego nie zrobicie, to pod namową sprzedawcy zawsze będzie Was korciło, żeby jednak wydać trochę więcej.

Druga rada: dobry doradca to skarb

Poszukajcie w swoim otoczeniu kogoś, kto zna się na samochodach i kto potrafi nieźle negocjować – jeśli nie czujecie, że by to była Wasza domena. To szansa nie tylko na zaoszczędzenie co najmniej kilku procent wartości zakupu, ale również na uniknięcie przykrych niespodzianek. Gdybyśmy kiedyś napisali książkę na ten temat (a codziennie kilkaset osób wpisuje do różnych wyszukiwarek frazy takie jak „jak kupić używany samochód poradnik” i „kupno samochodu używanego poradnik” – to dwie powyższe rady wydrukowalibyśmy na okładce.

O co pytać podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą auta?

Z naszego doświadczenia najczęściej lekceważony krok podczas zakupu auta. Niesłusznie. Dobrze poprowadzona rozmowa telefoniczna pozwoli Wam odfiltrować najbardziej podejrzane oferty i zaoszczędzi mnóstwo czasu na niepotrzebnych dojazdach. Oczywiście, jeśli kupujecie stacjonarnie to te same pytania warto zadać sprzedawcy na żywo. Główny cel rozmowy, to sprawdzenie czy ogłoszenie nie zostało w pewien sposób wyolbrzymione. O co więc pytać, żeby zwiększyć swoją szansę na bezpieczny zakup samochodu?

  • Kto jest faktycznie właścicielem auta i kto je sprzedaje. Nieraz okazuje się, że sytuacja prawna jest tak zagmatwana, że warto rozważyć inny zakup. Lub usłyszeć można, że tak właściwie leasing nie został jeszcze spłacony. Albo auto będzie dostępne „już lada dzień”.
  • Jak wyglądają kwestie formalno-prawne. Jakiego typu umowę zawierasz? Czy dostaniesz fakturę vat-marża czy vat? Czy pełna kwota do zapłaty zostanie wpisana do umowy? Czy zdjęcia, które znalazłeś na portalu sprzedażowym na pewno przedstawiają sprzedawane auto? Jakie wpisy znajdują się w dowodzie rejestracyjnym? Kupno samochodu to drugi wielki wydatek po kupnie nieruchomości – warto więc zadbać, żeby od strony prawnej wszystko się zgadzało. Jeśli sprzedawca żąda części zapłaty pod stołem, to można przypuszczać, że coś jest mocno nie tak... Kupowanie samochodu od niepewnego sprzedawcy to tylko kłopoty.
  • Czy dostaniesz skany dokumentów auta? To prosty test uczciwości na tym etapie. Żaden uczciwy sprzedawca nie powinien mieć kłopotów z udostępnieniem tych danych.
  • Potwierdź parametry techniczne i stan auta. To w tym momencie zadajesz wszystkie techniczne pytania. Im bardziej szczegółowe, tym bezpieczniej. Wypadki, historia napraw, działanie wyposażenia dodatkowego, to jak auto się sprawuje czy nawet, ile spala w różnych warunkach– warto to potwierdzić.
  • Ustal historię serwisową auta. Łącznie z serwisem, z którego korzystał poprzedni właściciel – po jej potwierdzeniu będziesz mógł zaprognozować, jakie dodatkowe wydatki cię czekają. Często do „wspaniałej okazji” trzeba dołożyć drugie tyle. Często łapią się na to młodzi kierowcy, rozważający kupno pierwszego samochodu.

Pamiętaj, nie tylko Ty chcesz kupić. Sprzedawca chce sprzedać. Więc śmiało pytaj o każdy szczegół. Wtedy kupno używanego auta obędzie się bez przeszkód. 

Jak sprawdzić historię samochodu przez Internet?

Zakup auta używanego to wcale nie taki kot w worku, jak się niektórzy obawiają. Historię swoich wymarzonych czterech kółek można sprawdzić online. Podpowiadamy dwa adresy, pod którymi można to zrobić:

Nieraz dostajemy pytania o to, jak sprawdzić samochód przed zakupem. O ile potwierdzenie stanu technicznego nie jest łatwe, to powyższe adresy będą bardzo pomocne w weryfikacji części informacji. Kupowanie auta będzie z ich użyciem na pewno pewniejsze.

Oględziny samochodu przed zakupem: co możemy zrobić sami?

No dobrze. Znaleźliśmy ogłoszenie, które przykuło naszą uwagę. Zadzwoniliśmy do sprzedawcy i nic nie wzbudziło naszych wątpliwości. Sprawdziliśmy online historię samochodu i dalej jesteśmy zdecydowani. Decyzja: kupujemy auto! Przed nami pierwsza możliwość obejrzenia go na żywo. To również ten moment, kiedy przyda nam się specjalista. Jeśli nie mamy takiego wśród znajomych i rodziny, to warto rozważyć wynajęcie kogoś, kto pomoże nam ocenić stan samochodu.

Lakier, szyby, stan tapicerki czy spasowanie elementów – coś, co dla nas może wydawać się w porządku ekspert zweryfikuje w kilka chwil. Koszt takiej usługi to od 100 do 300 zł. Portale ogłoszeniowa pełne są podobnych ogłoszeń. Możemy też spróbować wynająć mechanika z okolicznego warsztatu, podjedzie na miejsce zakupu razem z nami. Trudno o kogoś, kto lepiej oceni stan auta.

To krok, którego absolutnie nie można bagatelizować. Oględziny samochodu przed kupnem powinny być tym momentem, w którym rzeczywiście potwierdzimy, że samochód spełnia nasze oczekiwania – a lista tego co sprawdzać przy kupnie auta jest długa.

Przede wszystkim, poza stanem wizualnym wszystkich elementów, warto sprawdzić działanie wyposażenia dodatkowego. No i wybrać się w jazdę próbną! Samochód może być w świetnym stanie, a jednak kiepsko nam się prowadzić. A to pierwsza okazja, żeby na żywo przekonać się o tym, jak się w nim czujemy.

Oględziny auta przed kupnem możemy oczywiście zlecić podmiotowi zewnętrznemu i w nich nie uczestniczyć – to rozwiązanie korzystne, jeśli interesuje nas samochód sprzedawany na drugim końcu Polski. Oszczędzamy sobie całodzienną wycieczkę. Jednak nie zalecamy tej opcji. Chyba, że oferuje je salon lub profesjonalny punkt naprawy pojazdów – a my jesteśmy pewni, że informacja zwrotna którą otrzymamy będzie zgodna z prawdą.

Przegląd samochodu używanego w serwisie przed zakupem: gdzie, ile to kosztuje?

Kolejny często pomijany etap. Sprawdzenie w serwisie może kosztować od 200 do 600 złotych – warto wybrać serwis specjalizujący się w autach danej marki. Przegląd przed zakupem jest naszą szansą, na uniknięcie kupna samochodu, do którego co chwila będziemy musieli coś dokładać – bo liczba usterek lawinowo będzie narastać. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, gdy sami jesteśmy na to przygotowani – bo upatrzyliśmy sobie dużo starsze auto, które się nam naprawdę podoba i akceptujemy, że koszt doprowadzenia go do porządku przekroczy cenę zakupu...

Dodatkowa zaleta korzystania z autoryzowanych serwisów lub warsztatów specjalizujących się w konkretnych markach? Mechanicy bez trudu ocenią, czy stan zużycia części odpowiada przebiegowi i wiekowi pojazdu.

Rzeczy które warto sprawdzić to:

  • stan nadwozia,
  • stan powłok lakierniczych,
  • przejechanie przez ścieżkę diagnostyczną,
  • dodatkowa jazda próbna,
  • sprawdzenie stanu auta na podnośniku,
  • stan silnika.

To również moment, żeby dopytać ekspertów jakie są najczęstsze kłopoty z autem danego modelu.

Umowa, podatki, ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę?

A więc kupujesz. Teraz czekają cię formalności. Na szczęście przy zakupie auta w Polsce, nie ma ich znowu aż tak wiele – żadnej jednak nie można zaniedbać. Chociażby brak ubezpieczenia wykupionego na czas może kosztować cię wysoki mandat.

Na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu? Sztuczki handlarzy

Na koniec słowo ostrzeżenia. Większość sprzedających jest uczciwa, ale wszędzie można się natknąć na oszusta. Albo kogoś, kto koloryzuje rzeczywistość, byle samochód sprzedać. Poniżej opisujemy na co zwrócić uwagę, przy kupnie samochodu.

  • Cofanie licznika – mniej popularne, odkąd jego stan jest odnotowywany podczas kontroli drogowych. Jednak jeśli jest szczególnie niski, powinna zaświecić się w głowie lampka ostrzegawcza.
  • Wymiana kierownicy / malowanie plastików / mycie silnika – to zabiegi mające na celu zatuszowanie zużycia auta.
  • Chwyty psychologiczne. Popularne jest np. wymienianie w ogłoszeniach drobnych rzeczy, które należy naprawić. Handlarze odciągają w ten sposób uwagę od poważniejszych awarii. 
  • Łączenie kilku kontrolek – żeby zatuszować uszkodzenia. To dość ekstremalny wariant, raczej niespotykany w salonach czy komisach. Na pierwszy rzut oka trudno wykryć to oszustwo – wymaga to wnikliwego przejrzenia instrukcji obsługi – zwłaszcza kolejności w jakiej powinny gasnąć poszczególne kontrolki po starcie auta.
  • Wykorzystywanie warunków atmosferycznych – czyli umawianie spotkań po zmroku, lub „zaraz po wizycie na myjni”. Przy sztucznym świetle i na mokrym samochodzie zdecydowanie trudniej znaleźć niedoskonałości.
  • Piętrzenie trudności – nic się nie da zrobić. Silnik nie jest zimny, bo sprzedawca musiał chwilę temu przestawić samochód. Jest wilgotny, bo dopiero co chwilę pokropiło, a do serwisu nie, bo zaraz ma dentystę.
  • Gra pozorów – handlarze nieraz wymieniają część wyposażenia samochodu na nowe lub prawie nowe... Tylko na czas oględzin lub zrobienia zdjęć. Miej się na baczności i wszystko sprawdzaj.

To nie jest katalog zamknięty – jeśli jednak zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu koniecznie sprawdź powyższe. Oszczędzisz sobie potencjalnych kłopotów.

Brakuje ci pieniędzy na auto? Sprawdź dostępne sposoby finansowania

No dobrze. Ale jak kupić samochód używany, gdy na koncie pustki? Opcji jest kilka.

Przede wszystkim kredyt. Dilerzy samochodowi często otrzymują pewną prowizję od banków za sprzedaż produktów bankowych –więc kredyt na samochód możesz otrzymać bezpośrednio w salonie. To jednak lepsza opcja, gdy mówimy o samochodach nowych – ze względu na wyższą kwotę, która jest potrzebna i dostępność aut właściwie od ręki przez cały rok.

Podobnie sprawa ma się z leasingiem konsumenckim. To dobra opcja, jeśli masz czas na załatwienie formalności. Formalnie nie jesteś właścicielem auta – uiszczasz opłatę, za jego użytkowanie – a po upływie czasu trwania leasingu możesz je wykupić, za cenę pomniejszoną o Twój dotychczasowy wkład. Albo wziąć w leasing inny samochód. Do niedawna opcja ta była dostępna jedynie dla firm – jednak leasing konsumencki zyskuje na popularności. To dobra metoda na uniknięcie spadku wartości auta – nie musisz się martwić jego odsprzedażą.

Sprawdź różne sposoby finansowania zakupu samochodu>>

Pozostają jeszcze pożyczki w instytucjach pożyczkowych. Na rynku samochodów używanych cieszą się szczególną popularnością ze względu na szybkość z jaką można je otrzymać. Od czasu do czasu wśród ofert naprawdę zdarzają się perełki – dobre samochody w bardzo dobrych cenach. Wtedy wzięcie kilku brakujących tysięcy w firmie pożyczkowej pozwala schwytać okazję, póki gorąca i zanim ktoś nas ubiegnie.

Temat jednak jest tak szeroki, że poświęciliśmy mu osobny artykuł. Zapraszamy do zapoznania się z nim tutaj. A jeśli widzisz na horyzoncie okazję, to tutaj przeczytasz w jaki sposób możesz skorzystać z niej już dzisiaj: Pożyczka czy kredyt na samochód?

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ