Powrót

Finansowanie samochodu – porównanie możliwości

11.10.2020
Finansowanie samochodu – porównanie możliwości
Autor
Anna Dobrzanska

Zastanawiasz się nad zmianą auta i szukasz najdogodniejszej i najbardziej opłacalnej dla ciebie możliwości? Skorzystaj z naszego zestawienia różnych form finansowania samochodu i oceń, która będzie dla ciebie najbardziej korzystna. Poznaj wady i zalety auta na abonament, w leasingu lub na kredyt i dowiedz się czym różnią się poszczególne opcje.

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Podstawowe formy finansowania auta
  2. Auto na abonament: dla kogo? Co składa się na miesięczną opłatę?
  3. Auto na abonament a wynajem długoterminowy: czy to jest to samo?
  4. Auto w leasing: komu się opłaca, jakie są warunki?
  5. Leasing dla osób prywatnych a leasing dla firm: jakie są różnice?
  6. Samochód na raty czy za gotówkę?
  7. Jaki sposób finansowania auta wybrać? Który będzie najlepszy?

Podstawowe formy finansowania auta

Nabycie samochodu nie zawsze związane jest z jego zakupem. Oczywiście wciąż najpopularniejszą opcją jest zakup auta na kredyt lub za gotówkę, ale istnieją też inne rozwiązania, które nie wymagają tak dużego wkładu własnego i mogą być korzystne dla osób, które nie są zainteresowane długoterminowym zakupem. Obecnie istnieje wiele różnych form finansowania auta, z których mogą skorzystać kierowcy. Jedną z takich form może być np. auto na abonament lub auto w leasingu Jakie są różnice między autem abonamentowym a leasingowanym? Czy osoby prywatne też mogą skorzystać z oferty leasingu? Czy lepiej kupić auto na raty czy za gotówkę?

Auto na abonament: dla kogo? Co składa się na miesięczną opłatę?

Auto na abonament to oferta skierowana do osób, które nie chcą inwestować dużej kwoty, a chcą jeździć nowym autem. Oferta abonamentowa, w zależności od warunków umowy, daje możliwość nabycia auta z zerowym lub minimalnym wkładem własnym.

Wysokość miesięcznej raty zależy od kilku czynników, m.in. ceny katalogowej wybranego przez nas auta, okresu, na jaki została zawarta umowa, pakietu usług dodatkowych oraz wysokości wkładu własnego.

Niewątpliwym plusem tego typu rozwiązania jest możliwość wymiany auta na nowe po okresie abonamentowania lub wykupienie auta na własność za pomocą jednorazowej spłaty lub spłaty ratalnej. Jeśli umowa się zakończy, a żadna z powyższych opcji nie jest satysfakcjonująca, można bez problemu oddać auto, bez dodatkowych kosztów.

Co więcej ubezpieczenie i naprawy auta w okresie abonamentowania są wliczone w miesięczną opłatę – jedyne koszty, które ponosi kierowca to te wynikające z codziennej eksploatacji.

Poznaj więcej zalet auta na abonament>>

Auto na abonament a wynajem długoterminowy: czy to jest to samo?

Wynajem długoterminowy, czyli auto na abonament, to inaczej wynajem auta na okres dłuższy niż 1 miesiąc. Zwykle maksymalny czas wynajmu to ok. 5 lat. Ten sposób finansowania samochodu jest przeznaczony zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które nie chcą inwestować jednorazowo dużej gotówki. Dzięki takiej opcji mogą korzystać z wysokiej klasy aut, mają zapewnione ich serwisowanie, a w przypadku awarii mogą liczyć na pomoc, która jest wpisana w pakiet usług. Najem długoterminowy ma przewagę nad leasingiem o tyle, że w przypadku auta na abonament klient podpisujący umowę najczęściej nie traci zdolności kredytowej i nie musi przechodzić również weryfikacji w rejestrach dłużników.


Zdarza się, że z różnych względów możemy takiej zdolności nie mieć, ani nie dysponować odpowiednią ilością gotówki na zakup samochodu. Wtedy auto na abonament wydaje się idealnym i optymalnym rozwiązaniem problemu.

Auto w leasing: komu się opłaca, jakie są warunki?

Leasing to inaczej rodzaj umowy cywilnoprawnej między leasingodawcą a leasingobiorcą – w uproszczeniu polega on na tym, że firma leasingowa oddaje w użytkowanie samochód w zamian za ustaloną i określoną w umowie comiesięczną opłatę. Umowa taka jest zawierana na czas określony, a po jej zakończeniu usługobiorca może wystąpić o wykup użytkowanego przedmiotu.

Oferta auta w leasing jest szczególnie popularna wśród przedsiębiorców, którzy chcą wyposażyć swoją firmę we flotę samochodów, ale nie posiadają odpowiedniego kapitału na jego zakup lub zwyczajnie chcą skorzystać z opcji wymiany samochodów co pewien czas. Leasing jest bowiem całkiem opłacalnym rozwiązaniem – można bowiem koszty rat i eksploatacji samochodu wliczyć w koszty prowadzenia firmy.

Oczywiście opcja auta w leasingu nie jest przeznaczona tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Leasing dla osób prywatnych,inaczej leasing konsumencki, jest wciąż mniej popularną opcją finansowania, ale możliwą i dostępną dla osób fizycznych.

Niewątpliwą zaletą leasingu konsumenckiego jest krótka i prosta procedura oraz niski próg zdolności kredytowej. Oznacza to, że formalności przy zawieraniu umowy leasingu są ograniczone do minimum - często wystarcza jedynie zaświadczenie o zarobkach i dwa dokumenty potwierdzające tożsamość, aby podpisać umowę. Taką uproszczoną procedurę stosuje większość firm leasingowych. Istnieją również firmy oferujące umowy leasingu bez BIK IKRD, czyli bez sprawdzania baz dłużników - w takiej sytuacji, nawet przy złej historii kredytowej, wciąż istnieje szansa na wzięcie auta w leasing. Jeśli więc nie chcesz czekać na pieniądze, wypełniać dużej ilości dokumentów lub masz problemy z otrzymaniem kredytu czy pożyczki w banku oferta leasingu może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Zaletą leasingu jest też niewątpliwie fakt, że raty leasingu mogą się okazać tańsze od pożyczki.

Oczywiście leasing może mieć również słabsze strony. Do takich można zaliczyć m.in. brak całkowitej swobody użytkowania auta – nie można zapomnieć, że nie jest ono naszą własnością, a w razie kradzieży automatycznie nie zwalnia nas to z obowiązku spłacania rat wynikających z zawartej umowy. Wszelkie niedopełnienia umowy mogą się zaś skończyć dodatkowymi, często wysokimi karami. Co więcej, biorąc auto w leasing jesteśmy zobligowani do wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeniowego OC, AC i NNW – co może znacząco podwyższyć koszty samochodu leasingowanego.

Dowiedz się więcej o leasingu  i jego kosztach>>

Leasing dla osób prywatnych a leasing dla firm: jakie są różnice?

W Polsce wciąż panuje przeświadczenie, że leasing jest przeznaczony jedynie dla firm i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W rzeczywistości istnieją różne rodzaje leasingu, również leasing dla osób prywatnych inaczej nazywany leasingiem konsumenckim. W 2011 roku wprowadzone zostały regulacje, na podstawie których również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać z oferty leasingu.

Główną różnicą między leasingiem dla firm a leasingiem dla osób prywatnych tkwi w podmiocie korzystającym, czyli leasingobiorcy. Kluczową kwestią jest jednak to, że przedsiębiorca może wpisać koszty leasingu i eksploatacji samochodu w koszty prowadzenia firmy, czego nie może zrobić osoba prywatna. Trzeba przy tym punkcie pamiętać, że w okresie trwania umowy leasingobiorca, również prywatny, jest zobowiązany do wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń oraz serwisować auto tylko w autoryzowanych punktach, wskazanych przez leasingodawcę. Koszty te mogą być więc dużo większe i mocniej obciążające budżet dla osoby prywatnej aniżeli dla firmy. Reszta kwestii jest raczej podobna i regulowana indywidualną umową leasingową.

Samochód na raty czy za gotówkę?

Zakup gotówkowy to najszybsza i najprostsza forma finansowania samochodu. Wystarczy, że wpłacisz ustaloną kwotę, dopełnisz formalności i możesz cieszyć się z posiadania nowego auta. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest szybkość przeprowadzenia transakcji – dzięki płatności gotówkowej omijasz procedury związane z zaciągnięciem kredytu czy leasingu, nie zaciągasz zobowiązania finansowego, które będziesz spłacał kilka lat, a zakupiony przedmiot od razu staje się twoją własnością, dzięki czemu możesz go sprzedać w każdej chwili.

Pożyczka na samochód czy kredyt samochodowy? Sprawdź porównanie>>

Rozwiązania gotówkowe ma jednak też minusy – największym jest niewątpliwie fakt wyzbycia się jednorazowo dużej ilości gotówki lub oszczędności, co może zwyczajnie nadwyrężyć twój domowy budżet. Z finansowego punktu widzenia, jeśli np. prowadzisz działalność gospodarczą, nie będziesz mógł jednorazowo wliczyć kwoty transakcji do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku kredytu samochodowego sytuacja wygląda nieco inaczej. Kupując na raty nie wydajesz jednorazowo dużej kwoty, dzięki czemu możesz wybrać lepiej wyposażony model samochodu, przy niewiele wyższej miesięcznej racie. Kupując auto używane możesz natomiast kupić młodszy rocznik za wyższą cenę, aby oszczędzić na kosztach napraw lub by później sprzedać młodszy samochód z większym zyskiem.

W przypadku nowego auta formalności związane z kredytem samochodowym możesz załatwić u dealera w krótkim czasie. Musisz jednak pamiętać, że do momentu spłaty wszystkich rat, nie będziesz mógł sprzedać pojazdu bez uprzedniego uzgodnienia tego z bankiem. Co więcej w momencie zaciągania kredytu będzie musiał ustanowić zabezpieczenie dla kredytu.

Alternatywnym rozwiązaniem dla zakupu gotówkowego i kredytu samochodowego jest pożyczka. W sytuacji, gdy chcesz częściowo sfinansować zakup samochodu, bank nie chce udzielić ci kredytu i pożyczki, powinieneś rozważyć pożyczkę w instytucji pozabankowej, która może pomóc spełnić marzenia o wymarzonym aucie.

Kredyt a pożyczka - podobieństwa i różnice>>

Jaki sposób finansowania auta wybrać? Który będzie najlepszy?

To jaki sposób kredytowania będzie najlepszy dla osoby decydującej się na zakup samochodu zależy od kilku czynników.

  1. Jakie auto zamierza kupić: nowe czy używane?
  2. Jaka jest zdolność kredytowa osoby kupujące?
  3. Czy auto ma być zakupione na własność?
  4. Czy ma być to zakup długo czy krótkoterminowy?
  5. Czy osoba kupująca posiada oszczędności na zakup samochodu?
Finansowanie samochodu - kredyt czy pożyczka?
Finansowanie samochodu - kredyt czy pożyczka? Wyniki ankiet przeprowadzonych przez Norstat na zlecenie vivus.pl

Jak widać decyzja o sposobie finansowania zależy od wielu subiektywnych preferencji i sytuacji osoby kupującej. Poniżej przedstawiamy małe zestawienie, które powinno pomóc zorientować się, która opcja będzie najbardziej korzystna i optymalna:

Wybierz zakup gotówkowy, jeśli:

  • zależy ci na nabyciu prawa własności samochodu w momencie zakupu,
  • nie chcesz załatwiać dużej ilości formalności,
  • posiadasz oszczędności przeznaczone na ten konkretny cel,
  • chcesz uniknąć comiesięcznego zobowiązania finansowego.

Wybierz kredyt samochodowy, jeśli:

  • posiadasz tylko część kwoty na zakup auta,
  • zależy ci na aucie na własność,
  • chcesz kupić nowe auto,
  • chcesz kupić lepszy/nowszy model samochodu, ale nie masz wystarczających środków,
  • nie chcesz inwestować dużej ilości gotówki jednorazowo.

Czy możliwy jest kredyt na samochód bez BIK? >>

Wybierz pożyczkę w instytucji pozabankowej, jeśli:

  • chcesz kupić auto używane, ale nie masz wystarczających środków na jego zakup,
  • brakuje ci pieniędzy na nowszy model lub dodatkowe udogodnienia,
  • bank nie chce ci udzielić kredytu ani pożyczki na zakup samochodu,
  • chcesz uniknąć zobowiązania finansowego na kilka lat.

Wybierz auto w leasingu, jeśli:

  • chcesz mieć nowe auto do użytku bez dużej inwestycji kapitału,
  • chcesz wymienić auto na nowe w niedługim czasie,
  • chcesz wykupić auto na własność po zakończeniu umowy leasingowej,
  • możliwość zaliczenia całej raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu

Wybierz auto na abonament, jeśli:

  • chcesz użytkować nowe lub używane auto, ale nie masz wystarczającej ilości gotówki na jego zakup,
  • chcesz móc wykupić auto na własność po zakończeniu usługi abonamentowej, ale nie chcesz zaciągać dodatkowego zobowiązania finansowego,
  • nie chcesz załatwiać dużej ilości formalności.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ