Pożyczka na samochód: o czym warto wiedzieć rozważając kredyt na auto?

Posiadanie samochodu wiąże się z kosztami – zarówno w momencie zakupu auta, jak i później, podczas jego użytkowania.

Posiadanie samochodu wiąże się z kosztami – zarówno w momencie zakupu auta, jak i później, podczas jego użytkowania.

Aby sfinansować zakup nowego auta zwykle decydujemy się na kredyt samochodowy. Ale już kupując auto używane lub gdy brakuje nam określonej kwoty, bierzemy pod uwagę pożyczkę na samochód. Szybka pożyczka zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w sytuacji nagłej awarii i konieczności naprawy auta. Wartą ją też rozważyć, jeśli chcemy odświeżyć samochód, coś w nim zmienić lub zmodernizować.

Przejdź do sekcji artykułu:

 1. Pożyczka na zakup samochodu
 2. Kiedy decydujemy się na zakup samochodu? Powody zakupu nowego auta
 3. Samochód nowy czy używany? Co wziąć pod uwagę?
 4. Zalety i wady auta używanego? Kiedy warto wybrać używane auto?
 5. Pożyczka na samochód vs kredyt samochodowy?
 6. Pożyczka na samochód używany w banku czy w firmie pożyczkowej?
 7. Kto może otrzymać pożyczkę na samochód? Jakie warunki trzeba spełnić?
 8. Czy oprócz zakupu samochodu można spożytkować gotówkę na inny cel?
 9. Czym jest pożyczka leasingowa na samochód?
 10. Jak działa pożyczka pod zastaw auta?
 11. Kto udziela pożyczek na zakup samochodu bez BIK i KRD i czy to bezpieczne?
 12. Szybka pożyczka na zakup samochodu online – jakie daje możliwości?
 13. Jak szybko pożyczka znajdzie się na koncie bankowym?
 14. Pożyczka na zakup samochodu – o czym warto pamiętać? Podsumowanie
 15. Pożyczka na naprawę samochodu
 16. Pożyczka na wymianę rozrządu, sprzęgła czy hamulców? Co psuje się najczęściej i ile kosztuje naprawa?
 17. Pożyczka na przegląd techniczny auta, wymianę oleju czy opon – jakie koszty?
 18. Pożyczka na odświeżenie wyglądu samochodu, karoserii lub wnętrza
weź pożyczkę
Pożyczka na zakup samochodu

Pożyczka na zakup samochodu

Zakup auta to zwykle przemyślana decyzja – zwłaszcza, że jest to niemały wydatek dla budżetu domowego a samochód zwykle ma nam służyć przez kilka lat. Dlatego kluczową kwestią, przed którą stają kupujący to ta, czy wybrać auto nowe czy używane. Dopiero potem przychodzi czas na decyzję o sposobie finansowania auta.

Kiedy decydujemy się na zakup samochodu? Powody zakupu nowego auta

Powodów do zakupu nowego auta jest wiele. Poza prozaicznymi sytuacjami, takimi jak dojazd do pracy, można wskazać też te związane ze zmianą statusu rodziny lub ukochaną pasją. Jedną z częstszych przyczyn decyzji o nowym aucie jest powiększenie się rodziny. Niewielkie auto przestaje nam wystarczać, a jego miejsce powinien zająć samochód rodzinny z pojemnym bagażnikiem, w którym zmieści się wózek dla dziecka.

Powodem zakupu nowego auta bywa też miłość do samochodów:

 • pasjonaci sportowych aut chcą poczuć moc silnika;
 • miłośnicy aut zabytkowych są koneserami unikalnych modeli, które trudno zdobyć.

Podróżnicy poszukują vanów, busów lub bardzo modnych ostatnimi czasy kamperów. Czasami zakup nowego auta podyktowany jest świeżo otrzymanym prawem jazdy – młodzi kierowcy najczęściej decydują się na kupno używanego auta, by móc bez stresu ćwiczyć nowo zdobyte umiejętności.

Samochód nowy czy używany? Co wziąć pod uwagę?

Samochód nowy czy używany? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady – wszystko zależy od tego, ile będziemy nim jeździć, w jakim celu będzie najczęściej użytkowany i jakie są nasze możliwości finansowe.

samochód używany czy nowy na kredyt?
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Czy warto kupić nowe auto? Ile nowy samochód traci na wartości?

Nowe auto, którym wyjedziemy z salonu daje nam większą pewność bezawaryjności i niższe koszty pierwszych przeglądów okresowych. Im nowsze auto, tym większa pewność tego, że nie zepsuje się szybko. Obowiązuje tu też okres gwarancji. Przeciwnicy tego wyboru wskazują, że nowe auto z salonu bardzo szybko traci na wartości. W pierwszych 3 latach użytkowania, cena samochodu spada od 30 do nawet 50%.

Zalety i wady auta używanego? Kiedy warto wybrać używane auto?

Auto używane kojarzy się z ryzykiem zatajenia jego wad przez obecnego właściciela. Nigdy do końca nie wiemy, jaki jest jego faktyczny stan. Nie oznacza to jednak, że samochód używany jest gorszą decyzją. Auto, które ma od 3 do 5 lat to według specjalistów najkorzystniejszy wybór ze względu na stosunek jakości do ceny. Aby uniknąć kłopotów warto przed zakupem udać się do zaprzyjaźnionego warsztatu, w którym mechanik dokładnie sprawdzi pojazd.

Zakup samochodu używanego – sprawdź, na co uważać>>
weź pożyczkę
Pożyczka na samochód vs kredyt samochodowy?

Pożyczka na samochód vs kredyt samochodowy?

Kupując nowe auto możemy skorzystać z pożyczki na samochód lub kredytu samochodowego. Pierwsze rozwiązanie jest szybsze i bardziej elastyczne, ale kwota zobowiązania będzie niższa. Pożyczka to dobre rozwiązanie, gdy brakuje nam części potrzebnej kwoty lub wybrane przez nas auto nie jest drogie. Jeśli uda nam się obniżyć jego cenę w wyniku negocjacji, pozostałą część pożyczki możemy wykorzystać w dowolny sposób.

sposoby finansowania samochodu
Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Sprawdź różne formy finansowania zakupu samochodu>>

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, dlatego przyznawany jest na ściśle określonych warunkach. Za środki wypłacone przez bank możemy przeznaczyć wyłącznie na nabycie pojazdu np.:

 • nowego lub używanego auta;
 • wymarzonego motocykla;
 • kampera, którym zwiedzimy Europę.

Szybka pożyczka na samochód

 • Kilka tysięcy złotych
 • Czas spłaty zwykle 30 lub 60 dni
 • Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel
 • Szybka decyzja i minimum formalności, bez zaświadczeń

Kredyt samochodowy

 • Nawet do 250 tysięcy złotych
 • Dłuższy okres spłaty, rozłożony na raty
 • Pieniądze przeznaczone wyłącznie na zakup pojazdu
 • Potrzeba dostarczenia niezbędnych zaświadczeń i wypełnienia formalności

Pożyczka na samochód używany w banku czy w firmie pożyczkowej?

Kupując auto używane, możemy zdecydować się na zdobycie dodatkowych środków zarówno z banku, jak i firmy pozabankowej. Z pewnością w banku można pożyczyć większą kwotę jednak pożyczka taka będzie wymagała przedłożenia zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach. Dopełnienie formalności wydłuża czas oczekiwania na pieniądze.

W przypadku firmy pożyczkowej decyzja będzie zdecydowanie szybsza. W vivus.pl nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia, a pożyczkę można wziąć całkowicie online, bez wychodzenia z domu. Dzięki uproszczonemu procesowi weryfikacji poprzez dane z dowodu osobistego i ich potwierdzenie przelewem identyfikacyjnym, klienci vivus.pl mogą otrzymać pieniądze naprawdę szybko. Część pieniędzy można przeznaczyć też na dodatkowe wyposażenie lub naprawienie drobnych usterek, gdyż firma pożyczkowa nie pyta, na co zostaną spożytkowane. Szybka pożyczka jest też idealna w sytuacji, gdy akurat trafi się świetna okazja na zakup samochodu i pieniądze potrzebne są na już.

Czytaj również: Pożyczka „na już” w weekend” – czy jest możliwa?>>

Dodatkową zaletą pożyczki w vivus.pl może być pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo, czyli 0% RRSO (przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony). To znaczy, że oddaje się tyle, ile się pożyczyło, a spłatę pożyczki można odroczyć dwa razy nawet o 30 dni.

weź pożyczkę
Kto może otrzymać pożyczkę na samochód? Jakie warunki trzeba spełnić

Kto może otrzymać pożyczkę na samochód? Jakie warunki trzeba spełnić

Pożyczka na samochód to rozwiązanie, z którego może skorzystać praktycznie każdy. Ważne jednak, aby była to osoba pełnoletnia, posiadająca aktualny dowód osobisty i rachunek bankowy. Decyzję pozytywną otrzymają osoby, które nie zalegają ze spłatami innych kredytów i nie są wpisane do rejestrów dłużników. Aby wnioskować o pożyczkę w vivus.pl można posiadać inne zobowiązania, jednak VIVUS sprawdza, czy nie zalegamy z ich spłatą.

W VIVUS nie ma konieczności przedstawiania dodatkowych zaświadczeń (np. o zarobkach), dzięki temu o pożyczkę mogą wnioskować osoby, które nie mają umowy o pracę i regularnych dochodów o stałej wysokości. Ważne, aby miały zdolność do spłaty pożyczki.

Czy oprócz zakupu samochodu można spożytkować gotówkę na inny cel?

Pożyczka na samochód w instytucji pozabankowej nie jest kredytem celowym. Co to oznacza? Gotówkę możemy wykorzystać na inny cel, nie tylko na zakup samochodu. Bez żadnych konsekwencji będziemy mogli przekazać część kwoty na pokrycie niewielkich napraw lub zakup dodatkowych akcesoriów do auta. Pożyczka jest rozwiązaniem elastycznym – nie ma konieczności wskazania celu wykorzystania gotówki.

Czym jest pożyczka leasingowa na samochód?

Jedną z form finansowania nowego auta jest leasing, czyli umowa cywilnoprawna, która umożliwia użytkowanie samochodu w zamian za konkretną miesięczną opłatę. To rozwiązanie zbliżone do zakupu na raty lub wynajmu długoterminowego, które zakłada leasing na ściśle określony czas. Trzeba jednak pamiętać, że amortyzacja kosztów użytkowania leży po stronie firmy leasingowej.

Sprawdź też: Co to jest i na czym polega leasing?

Jeśli zależy nam na tym, by mieć możliwość odpisów amortyzacyjnych i wydatków związanych z eksploatacją, powinniśmy wybrać pożyczkę leasingową. To rozwiązanie, które daje nam też możliwość wydłużenia okresu spłaty i obniżenia rat. Pożyczka leasingowa na samochód jest formą zbliżoną do kredytu bankowego, ale oferowana jest przez firmy leasingowe, a warunki wynikają z umowy pomiędzy podmiotami.

Jak działa pożyczka pod zastaw auta?

Zaciągając kredyt w banku musimy przedstawić dokumenty, które pozwolą ocenić naszą zdolność kredytową, a także ustalić ryzyko, które wiąże się z przyznaniem nam zobowiązania. W przypadku pożyczki pod zastaw samochodu, zabezpieczeniem spłaty jest jego wartość. Firma wycenia auto i ustala, jaką kwotę możemy pożyczyć pod jego zastaw. Zwykle w depozycie trzeba złożyć komplet kluczyków i kartę pojazdu. Biorąc pożyczkę pod zastaw auta ryzykujemy utratę samochodu, które w razie braku spłaty zobowiązania przechodzi na własność pożyczkodawcy.

weź pożyczkę
Kto udziela pożyczek na zakup samochodu bez BIK i KRD i czy to bezpieczne?

Kto udziela pożyczek na zakup samochodu bez BIK i KRD i czy to bezpieczne?

Na rynku znajdziemy wiele ofert pożyczek i kredytów, wybór konkretnego rozwiązania wiąże się z oceną naszych potrzeb i warunków kredytowania.

Hasło „pożyczka bez BIK I KRD” teoretycznie jest równoznaczne z tym, że nasza kondycja finansowa nie będzie weryfikowana. Pożyczka na samochód bez baz może okazać się jednak niebezpiecznym rozwiązaniem. Oferują ją firmy, które nie należą do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, a co za tym idzie nie muszą kierować się praktykami wypracowanymi przez tę instytucję. Może okazać się więc że padniemy ofiarą nieuczciwej firmy, która np. wymusiła jedynie nasze dane osobowe.

Pożyczka pozabankowa na zakup samochodu będzie bezpieczna wtedy, gdy wybierzemy zaufaną firmę z ugruntowaną pozycją na rynku. VIVUS działa na polskim rynku od 2012 roku, a tylko do 2017 roku w serwisie vivus.pl zarejestrowało się ponad półtora miliona klientów. Vivus należy również do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych i przestrzega dobrych praktyk w zakresie udzielania pożyczek i obsługi klientów.

Szybka pożyczka na zakup samochodu online – jakie daje możliwości?

Pożyczka na samochód online to najprostszy i najszybszy sposób na dodatkowe pieniądze. Pomoże nam zrealizować marzenie o nowym aucie lub uratuje w razie nagłej awarii. Można ją również przeznaczyć na odświeżenie karoserii, tapicerki, wyposażenie w dodatkowe głośniki samochodowe. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie vivus.pl, a następnie dokonać przelewu weryfikacyjnego i poczekać na decyzję. Nie trzeba przedstawiać dodatkowych zaświadczeń.

Jak szybko pożyczka znajdzie się na koncie bankowym?

W vivus.pl pieniądze wysyłane są na nasze konto natychmiast po tym, gdy uzyskamy pozytywną decyzję kredytową. To, jak szybko znajdą się na koncie zależy od sesji w naszym banku. Warto też pamiętać, że im szybciej wykonamy przelew identyfikacyjny potwierdzający nasze dane, tym decyzja o pożyczce będzie szybsza. Jeśli więc zależy nam na czasie – nie warto zwlekać z przelewem.

weź pożyczkę
Pożyczka na zakup samochodu – o czym warto pamiętać? Podsumowanie

Pożyczka na zakup samochodu – o czym warto pamiętać? Podsumowanie

Starając się o pożyczkę na zakup samochodu, powinniśmy przede wszystkim określić kwotę, jakiej potrzebujemy i ocenić, w jaki sposób i w jakim czasie chcemy ją spłacić. Warto pamiętać, że bank przyzna nam wyższą kwotę kredytu, ale czeka nas dłuższy proces decyzyjny i więcej formalności. Pożyczka będzie szybszym i prostszym sposobem na dodatkową gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale kwota będzie niższa.

Pożyczka na naprawę samochodu

Samochody nie są bezawaryjne i wymagają napraw. Ryzyko awarii jest większe, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup używanego samochodu. Niektóre usterki i naprawy mogą się okazać zaskakujące i nadwyrężające nasz domowy budżet. Koszty przeglądów, wymiany opon i serwisowania samochodu też potrafią zaskoczyć. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się szybka pożyczka.

Pożyczka na naprawę samochodu

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Pożyczka na wymianę rozrządu, sprzęgła czy hamulców? Co psuje się najczęściej i ile kosztuje naprawa?

Często będziemy zmuszeni wymieniać klocki hamulcowe, a koszt usługi wyniesie nas od 130 do 200 zł. Musimy być przygotowani także na wymianę sprzęgła, którą trzeba przeprowadzać po przejechaniu 100-200 tysięcy kilometrów. Koszt naprawy zaczyna się od 500 zł, a kończy na ok. 3000 zł (w nowszych modelach).

Więcej informacji o znajdziesz w artykule: Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Dużym wydatkiem jest wymiana rozrządu, z którą należy się liczyć jeśli:

 • przebieg auta wynosi powyżej 180 tysięcy kilometrów;
 • pasek rozrządu ma ponad 3 lata;
 • auto nie było długo używane.

Koszt wymiany paska rozrządu to około 100 zł, doliczyć trzeba jednak również robociznę – od 800 do 1000 zł.

Więcej informacji o koszcie wymiany rozrządu znajdziesz tutaj: Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Pożyczka na przegląd techniczny auta, wymianę oleju czy opon – jakie koszty?

Właściciele aut powinni pamiętać też o dodatkowych opłatach wynikających z serwisowania  pojazdu, tzn.:

 • przegląd techniczny – 98 zł i 1 zł za ewidencję badania (auto z instalacją gazową – 162 zł);
 • wymiana oleju – w warsztacie zapłacimy ok. 400 zł, przy wymianie samodzielnej to koszt ok. 250-300 zł.

Sprawdź też: Ile kosztuje przegląd techniczny i serwis samochodu

 • wymiana opon – ceny wymiany opon zależą od wielkości opony, rodzaju felgi. Rozpiętość średnich cen wymiany jednej opony waha się między 14 a 32 zł.

Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Ile kosztuje wymiana opon>>

Pożyczka na odświeżenie wyglądu samochodu, karoserii lub wnętrza

Niektórzy na takie odświeżenie decydują sią kupując używane, wieloletnie auto i chcąc je dostosować do siebie. Można zdecydować się na malowanie lub odświeżenie karoserii. Jeśli zabieg przeprowadzimy w profesjonalnym warsztacie musimy liczyć się z wydaniem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Możemy też samodzielnie odświeżyć karoserię i ukryć wszelkie rysy, co zdecydowanie zmniejszy koszty.

pożyczka na samochód - naprawa lakieru, tapicerki

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Ile kosztuje malowanie samochodu?

Innym sposobem na odświeżenie auta będzie zmiana tapicerki samochodowej. Czasami jednak wystarczy dokładne jej wypranie i wyczyszczenie, by znów wyglądała jak nowa. Wiąże się to ze znacznie niższymi nakładami finansowymi.

Pranie tapicerki samochodowej: samodzielnie czy w serwisie? Ile to kosztuje?

Pomysłem na personalizację auta może być zamontowanie nowego systemu car audio, innego oświetlenia zegarów lub zmiana pokrowca na kierownicę. Są też tacy, którzy nowo zakupione auto zmieniają nie do poznania. Wyobraźnia i pieniądze są tu w zasadzie ograniczeniem.

weź pożyczkę