Powrót

Jak zacząć dbać o kondycję?

25.6.2015
Jak zacząć dbać o kondycję?
Autor
Anna Dobrzanska

Nowy rok to czas, kiedy robimy wiele planów dotyczących naszego dalszego życia - najczęściej chcemy schudnąć, rzucić palenie bądź po prostu lepiej zadbać o swoją kondycję. Niestety, większość tych obietnic pozostaje niespełniona, ponieważ zapału i konsekwencji w ich realizacji wystarcza nam zwykle tylko na krótki czas. Jeśli więc w nowym roku naszym celem jest, by skutecznie zadbać o kondycję, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym marzenie to może się ziścić – rzecz jasna, o ile wystarczy nam samozaparcia.

Dobra kondycja to ćwiczenie umysłu

Regularne ćwiczenia to pewien nawyk, który musimy w sobie wyrobić, w innym razie ciągle będziemy wmawiać sobie, że nie mamy czasu na wykonanie chociażby kilku skłonów czy przysiadów. Musimy więc zacząć od co najmniej 10 minut dziennie - przez pierwszy miesiąc wystarczy, że w ciągu tego czasu będziemy robić nawet bardzo proste ćwiczenia, takie jak skłony, pompki czy krążenie ramion, nie staramy się bowiem od razu dojść do świetnej kondycji, tylko walczymy o zaszczepienie w sobie nawyku wykonywania ćwiczeń regularnie.

Po każdym miesiącu dodajemy kolejne 5 minut, aż dojdziemy do 20 minut dziennie. Niewykluczone, że w tej chwili wydaje się Czytelnikom, że 10 czy 20 minut w skali doby to tyle, co nic i że z pewnością będziemy w stanie każdego dnia konsekwentnie wykonać wyznaczone zadanie. Prawda jest niestety taka, że będziemy musieli stoczyć ciężką walkę z naszym lenistwem i próbami usprawiedliwiania go.

Zwykle już po niedługim czasie okazuje się, że mamy tyle obowiązków, że odpuszczamy jeden dzień ćwiczeń, potem kolejny, później jeszcze jeden. Poza tym nie mamy siły, dzisiaj nam się bardzo nie chce, nadrobimy jutro – podobne powody można byłoby mnożyć w nieskończoność. Konsekwencja w dbaniu o kondycję to podstawa, nie szukajmy więc wymówek: po prostu zacznijmy ćwiczyć. Robimy to przecież wyłącznie dla siebie.

Kiedy i jak ćwiczyć?

Jeśli postanowiliśmy, że ćwiczyć będziemy tuż po obiedzie albo przed snem, to raczej od razu skazujemy się na porażkę. We wspomnianych porach na ćwiczenia będziemy mieli chyba najmniejszą ochotę w ciągu dnia, musimy więc wybrać czas, który będzie dla nas naprawdę odpowiedni. Najlepszym momentem dla wielu osób będzie poranek, tuż po przebudzeniu się. Wystarczy więc ustawić budzik na nieco wcześniejszą porę i wykonać kilka ćwiczeń, które będą zdecydowanie bardziej skuteczne od dotychczasowej porannej kawy.

Jeśli zdarzy nam się gdzieś wyjechać albo wstawać po imprezie, nie unikajmy ćwiczeń. Wykonajmy je nawet jeśli miałyby trwać krócej. Jeżeli naszym celem oprócz poprawienia kondycji jest też zrzucenie kilku nadmiarowych kilogramów, to bardzo pomocne będzie określenie korzyści wynikających z wykonywania regularnych ćwiczeń, jak też konsekwencji naszego lenistwa. W tym celu wystarczy przygotować sobie kartkę i w kilku punktach napisać, co zyskamy poprzez ćwiczenia i co możemy stracić, jeśli nie będziemy w stanie być konsekwentni.

W przypadku, gdy chcemy mieć jeszcze więcej motywacji, wystarczy, że pochwalimy się naszymi planami znajomym i rodzinie - zwykle publiczne zobowiązanie się do pewnych działań tym bardziej zmusza nas do konsekwentnego trzymania się harmonogramu. Jeśli w ramach porannych ćwiczeń postanowiliśmy biegać, możemy poszukać towarzysza i biegać wspólnie, dzięki temu będziemy mieli jeszcze większą motywację do aktywności fizycznej.

Nie oczekujmy jednak, że już po tygodniu uda nam się zrzucić całą nadwagę - wyznaczmy sobie realne cele, bo ćwiczenia mają nas cieszyć, sprawiać przyjemność i poprawiać kondycję, a nie stanowić karę za bycie łasuchem. Wykonywanie ich na siłę na dłuższą metę nie ma sensu. Jeśli największą radość sprawia nam ruszanie się w rytm ulubionej muzyki, wykorzystajmy to i ćwiczmy tylko przy muzyce.

Jeżeli natomiast standardowe ćwiczenia szybko nas nudzą, kupmy sobie konsolę do gier z odpowiednim oprogramowaniem i wyposażeniem i ćwiczmy w taki sposób – w przypadku braku gotówki zaciągnijmy pożyczkę pozabankową i sfinansujmy zakup przy jej pomocy. Kondycja, którą dzięki temu zyskamy, jest bez dwóch zdań warta takiej inwestycji, a sama konsola będzie nam przecież służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat, tym bardziej jest to więc dobry zakup.

Dzięki wykonywaniu ćwiczeń fizycznych będziemy mieli więcej energii do życia i optymizmu, a jeśli tylko się postaramy, możemy spełnić wreszcie nasze noworoczne postanowienia, zmienić swoje życie i zacząć czerpać z niego zdecydowanie więcej radości.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ