Powrót

Ile kosztuje fotowoltaika – czy się opłaca?

3.12.2020
Ile kosztuje fotowoltaika – czy się opłaca?
Autor
Anna Dobrzanska

Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność w gospodarstwach domowych. Energia słoneczna zamieniana jest w energię elektryczną, a koszt opłat za prąd znacznie spada. Ile, zatem kosztuje fotowoltaika - jakie są ceny, czy jest to opłacalne i ile wynosi cały koszt fotowoltaiki?

Przejdź do sekcji artykułu:

 1. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
 2. Fotowoltaika dla domu - ile kW fotowoltaiki na dom jednorodzinny?
 3. Ile kW, gdy ogrzewamy dom gazem lub paliwem stałym?
 4. Ile kW gdy ogrzewamy dom pompą ciepła lub elektrycznie matami grzewczymi?
 5. Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego
 6. Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki?
 7. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 - 4 kW?
 8. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 - 6 kW?
 9. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 8 - 10 kW?
 10. Czy samemu można zbudować instalację fotowoltaiczną?
 11. Czy fotowoltaika się opłaca, w jakich sytuacjach warto?
 12. Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?
 13. Jak sfinansować zakup fotowoltaiki?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Nie wystarczy zainstalować samych paneli, aby móc cieszyć się energią elektryczną. Z czegoskłada się instalacja fotowoltaiczna? System, który pozwoli nam wykorzystać energię odnawialną składa się z:

·  paneli fotowoltaicznych - zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych;

·  falownika(inwertera) – zamienia prąd stały w prąd zmienny;

·  liczników –pokazują poziom zużycia i produkcji energii;

·  optymalizatorów –zwiększają wydajność całej instalacji;

·  zabezpieczeń AC/DC – chronią fotowoltaikę przed wyładowaniami i przepięciami;

·  systemu montażowego i okablowania.

Ważne jest nie tylko to, z czego składa się instalacja fotowoltaiczna, ale też, jak i gdzie zostanie zamontowana. Aby była wydajna i działała prawidłowo, warto zadbać o jej poprawny montaż.

Fotowoltaika dla domu – ile kW fotowoltaiki na dom jednorodzinny?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, musimy zastanowić się, jaką powinna mieć moc. Wartość ta determinuje liczba paneli, które trzeba zainstalować, by fotowoltaika dla domu była wydajna. Jak w takim razie wyliczyć, ile kW fotowoltaiki na dom jednorodzinny? Na początku trzeba przejrzeć rachunki za energię elektryczną i zwrócić uwagę na zużycie kWh w ostatnim roku. Nie wystarczy ostatni rachunek za prąd, tu ważna jest całoroczna wartość. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad tym, czy będziemy potrzebować w najbliższej przyszłości dodatkowych sprzętów, które będą zużywały znaczną ilość prądu.

Fotowoltaika dla domu może być potrzebna przy nowej inwestycji, a w tym przypadku nie będziemy dysponować rachunkami. Warto policzyć więc zużycie energii elektrycznej dla planowanych w domu sprzętów i urządzeń.

Szacując w przybliżeniu, standardowy dom jednorodzinny potrzebuje od 2 500 do 3 000 kWh rocznie. Można więc przyjąć, że potrzebna będzie instalacja o mocy mniej więcej3,5 - 4 kW.

Ile kW, gdy ogrzewamy dom gazem lub paliwem stałym?

Jeśli ogrzewamy dom gazem lub paliwem stałym, ilość zużywanej energii nie zwiększa się znacznie. Wystarczy tu wyliczenie dla typowego domu jednorodzinnego – od 3 do 4 kW. Potrzebujemy, więc ok. 20-25 m2, co daje nam 10-14 paneli. Wartości te sąoczywiście wartościami średnimi dla przeciętnego domu – zawsze należy podejść do takich obliczeń indywidualnie, na podstawie szacowanego zużycia prądu.

Ile kW gdy ogrzewamy dom pompą ciepła lub elektrycznie matami grzewczymi?

Niektóre domy ogrzewane są energią elektryczną. W takim przypadku należy zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej do ok. 5 kW. Ogrzewając dom pompą ciepła, musimy pamiętać, że zużywa ona około 5 500 – 6 500 kWh rocznie. Instalacja fotowoltaiczna powinna więc być powiększona do ok. 6 kW.

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Ceny fotowoltaiki to istotna kwestia przy podejmowaniu decyzji o instalacji paneli. Wszystko zależy od tego, jaki poziom energii elektrycznej nas interesuje, jakie będą ceny paneli fotowoltaicznych i koszt montażu fotowoltaiki. Ważna jest również cena falownika do fotowoltaiki. Uśredniając koszty, można wyliczenia te nieco uprościć i określić, że cena fotowoltaiki kształtuje się w mniej więcej tak:

 • około 20 000 zł – instalacja do 3kWp;
 • ok. 23 000 – 25 000 zł – od 3,5 do4,5 kWp;
 • od około 30 000 zł – instalacja powyżej 6 kWp.

Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki?

Aby wyliczyć, ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki, trzeba wziąć pod uwagę moc całej instalacji. Zasada jest taka, że im większa moc, tym cena 1 kW fotowoltaiki niższa. Uśredniając można przyjąć, że średni koszt to:

 • ok. 6 000 zł przy instalacji do 4 kWp;
 • ok. 5 000 zł przy instalacji ok. 5 kWp;
 • ok. 4 000 zł przy instalacji bliskiej 8 kWp.

Koszt 1 kW fotowoltaiki waha się zazwyczaj od 4 000 zł do 6 000 zł – im większa instalacja, tym wyższa opłacalność fotowoltaiki.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 - 4 kW?

Koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kW to blisko 24 000 zł. Jeśli moc będzie nieco mniejsza (3kW), wtedy koszt spadnie do około 20 000 zł. Trzeba pamiętać, że inwestycja tazwróci się nam po kilku latach, ale przy jej montażu możemy liczyć na dofinansowanie rządowe lub gminne.

Przeczytaj artykuł: Dofinansowania do fotowoltaiki – gdzie ich szukać, jak złożyć wniosek>>

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 - 6 kW?

Fotowoltaika 5 kW to wydatek rzędu 25 000 zł. Jeśli potrzebujemy większej instalacji, wtedy cena za sprzęt i montaż będzie wyższa. Koszt fotowoltaiki 6 kW wyniesie blisko 30 000zł. Należy pamiętać, że taka instalacja będzie bardziej wydajna i znacznie zmniejszy rachunki za prąd.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 8 - 10 kW?

Im większa instalacja fotowoltaiczna, tym niestety całościowy koszt będzie wyższy. Oznacza to jednak większą produkcję prądu i możliwość zainstalowania pompy ciepła, która ogrzeje nasz dom. Będziemy mogli urządzić na terenie gospodarstwa domowego warsztat lub niewielki biznes, który podniesie roczne zużycie energii elektrycznej.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW wyniesie około 50 000 zł. Jeśli chcemy założyć system o mocy 8 kW, wtedy cena fotowoltaiki wyniesie nas od około 43 000 do 45 000 zł.

Czy samemu można zbudować instalację fotowoltaiczną?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musimy wziąć pod uwagę, że największy będzie koszt montażu paneli i całego systemu. Jak w takim razie obniżyć cenę fotowoltaiki? Można zamontować ją samodzielnie oraz wykorzystać używane panele. Oczywiście będziemy potrzebować elektryka, który sprawdzi poprawność przeprowadzonej instalacji i jej wydajność, a także podpisze stosowne dokumenty. Niezbędne będzie również zgłoszenie wymiany licznika zużycia i produkcji energii.

Czy fotowoltaika się opłaca, w jakich sytuacjach warto?

Opłacalność fotowoltaiki – ta kwestia jest najczęściej poruszana, jeśli zastanawiamy się nad instalacją. W takim razie, czy fotowoltaika się opłaca? Tak, ale najbardziej wtedy, gdy ogrzewamy dom energią elektryczną lub pompą ciepła, albo korzystamy ze sprzętów, które pobierają dużo prądu.

Jeśli w domu korzystamy z ogrzewania gazowego lub kotła na paliwo stałe, opłacalność będzie niższa. Zmniejszamy rachunki za prąd, ale zwrot z inwestycji rozłoży się na kilka lat. Opłacalność fotowoltaiki zależy także od tego, czy w okolicy nasi sąsiedzi również korzystają z tego rozwiązania. Jeśli tak, może pojawić się problem z wtłoczeniem wyprodukowanego prądu w godzinach szczytu. Chodzi o czas, gdy słońce świeci bardzo mocno i wzrasta wykorzystanie energii słonecznej. W takim przypadku musimy liczyć się z okresowym wyłączeniem falownika, aby nie przekroczyć dopuszczalnego poziomu napięcia.

Rozważając opłacalność fotowoltaiki musimy wziąć pod uwagę również fakt, że ceny prądu mają wzrosnąć do 2030 roku. Wiąże się to więc z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną o mocy 4,5 kW i będziemy zużywać ok. 30% energii od razu, wtedy zaoszczędzimy około 750-850 zł. Dodatkowo niewykorzystana energia wróci do sieci, przynosząc nam ok. 1 600 zł. Łącznie możemy liczyć, więc na oszczędność na poziomie blisko 2 500 zł rocznie.

Podsumowując, czy warto decydować się na instalację fotowoltaiki? Zdecydowanie tak, ponieważ wykorzystujemy odnawialne źródło energii. Oznacza to nie tylko niższe ceny prądu, ale i korzystny wpływ na środowisko.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Nie zawsze mamy jednak możliwość założenia takiej instalacji. Fotowoltaika nie opłaca się np., jeśli:

·  wokół budynku jest duży stopień zacienienia (np. wysokie drzewa przysłaniające dach);

·  dach jest w kiepskim stanie lub nie ma dużej, jednorodnej płaszczyzny;

·  budynek znajduje się w takim położeniu, że dysponujemy wyłącznie północną stroną.

Jak sfinansować zakup fotowoltaiki?

Jednorazowy koszt instalacji fotowoltaicznej jest dosyć wysoki. Chcąc założyć ją na dachu naszego domu, musimy liczyć się w wydatkiem od 20 000 do nawet 50 000 zł. Jak w takim razie sfinansować zakup fotowoltaiki?

Można skorzystać z licznych dofinansowań, które wchodzą w skład programów rządowych i gminnych. Wystarczy znaleźć dopłatę, z której możemy skorzystać, złożyć odpowiedni wniosek i pokryć część kosztów instalacji fotowoltaicznej. Wśród programów rządowych, znajdziemy:

·  “Mój Prąd”,

·  “Energia Plus”,

·  “Czyste Powietrze”.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Fotowoltaika dofinansowanie - jak złożyć wniosek o dotację? >>

Innym sposobem dodatkowego finansowania, jest ulga termomodernizacyjna. Owszem, będziemy musieli ponieść pełen koszt fotowoltaiki, ale dzięki temu część poniesionych kosztów, możemy odliczyć od podatku.

Jeśli nasze oszczędności nie wystarczą na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, możemy posiłkować się pożyczką. O ile w banku czeka nas wiele formalności, a także konieczne jest konkretne wskazanie celu, o tyle pożyczka internetowa ma szybszy i prostszy proces przyznania pieniędzy.

Wystarczy wejść na stronę na stronę vivus.pl, określić kwotę pożyczki (pierwsza pożyczka w vivus.pl do 3000 zł jest za darmo - 0%RRSO - przykład reprezentatywny na końcu artykułu) i wypełnić wniosek. Proces odbywa się całkowicie przez Internet i nie wymaga składania zaświadczenia o zarobkach, co znacznie skraca czas oczekiwania na pożyczkę. Pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny element instalacji lub usługę montażu.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ