Powrót

Wyprawka szkolna – ile kosztuje i jak zaoszczędzić?

27.8.2015
Wyprawka szkolna – ile kosztuje i jak zaoszczędzić?
Autor
Anna Dobrzanska

Koniec sierpnia i początek września to czas wyjątkowo dużych wydatków dla rodziców. Co zrobić, żeby początek roku szkolnego nie wiązał się z problemami finansowymi? Warto spokojnie przemyśleć zakupy, przygotować w domu listę sprawunków i zastanowić się, na czym możemy oszczędzić, a za co warto zapłacić więcej. Kiedy sprecyzujemy nasze potrzeby, będziemy wiedzieć, czy przyda nam się szybka pożyczka gotówkowa.

Koszt wyprawki dla przedszkolaka

Standardowa wyprawka dla przedszkolaka obejmuje zazwyczaj komplet ubranek na zmianę, piżamę, kapcie i pościel. Zdarza się, że w przedszkolu proszą również o przyniesienie przyborów plastycznych i artykułów higienicznych, które będą służyć całej grupie. Najbardziej rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zorganizowanie składki rodziców (zazwyczaj oscyluje ona w granicach 10–30 zł miesięcznie) i kupienie potrzebnych przyborów za wspólne pieniądze. Najłatwiej wtedy określić, co jest potrzebne i w jakich ilościach. Farby, flamastry, klej czy nawilżane chusteczki, zużywane wspólnie przez całą grupę, nie wysychają i nie marnują się.Piżamka i zapasowe ciuszki – bluzka, majtki, rajstopy lub skarpetki, spodnie albo spódniczka – wcale nie muszą być drogie. Nasz przedszkolak i tak szybko z nich wyrośnie. Podobnie wygląda sprawa z pościelą. Można też zorganizować wymianę niepotrzebnych ubranek w gronie zaprzyjaźnionych rodziców. Nie warto natomiast oszczędzać na kapciach. Powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stopy, to bardzo ważne w okresie intensywnego rozwoju układu kostnego. Najlepiej, aby były przewiewne i z naturalnych materiałów. Nasze dziecko będzie w nich spędzać kilka godzin dziennie. Dla najmłodszych najlepsze są buciki z usztywnianym zapiętkiem i odkrytymi palcami.

przedszkolak wydatki

Wyprawka szkolna dla klas I-III

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci z klasy pierwszej i drugiej jest taka, że nie muszą płacić za książki. Uczniowie dostają tzw. rządowy podręcznik oraz zwrot kosztów za książki do języka angielskiego. Jedynym wydatkiem w tej puli mogą być książki do religii lub innych przedmiotów nieobowiązkowych. Rodzice trzecioklasistów wydadzą na książki około 300 zł. Niestety, nie da się tu wiele zaoszczędzić – podręczniki wybierają nauczyciele, nie można też korzystać z książek przekazanych przez starsze roczniki, ponieważ większość z nich to ćwiczenia wymagające uzupełnienia. Jedynym sposobem na zmniejszenie wydatków jest poszukanie najtańszej księgarni.W młodszych klasach nie powinniśmy wydać dużo na zeszyty. Najlepsze będą te najcieńsze, 16–kartkowe, które nie są drogie. Nie musimy też kupować wielu długopisów – w pierwszych klasach najczęściej pisze się ołówkiem. Na ołówkach nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ te słabszej jakości często się łamią i trudno je zatemperować. To może rozpraszać i złościć dziecko, a w rezultacie opóźniać jego pracę na lekcji. Ważna jest również dobra gumka do ścierania i temperówka. Potrzebne będą też przybory plastyczne – kredki, farby, papier kolorowy, nożyczki, klej. Żeby zaoszczędzić i nie kupować rzeczy zbędnych, warto zapytać nauczyciela, jakie przybory będą potrzebne w szkole.Dla najmłodszych uczniów bardzo ważne są piórniki i tornistry. Kupując piórnik z gotowym wyposażeniem, sprawdźmy, czy rzeczywiście będzie kosztowało nas to mniej niż jego oddzielne skompletowanie. Jeśli chodzi o tornister, powinien być ergonomiczny i zdrowy dla kręgosłupa – lekki, z wzmocnionymi plecami i szerokimi szelkami. Nie powinniśmy oszczędzać na zdrowiu dziecka. Potrzebny będzie także worek na kapcie i pudełko śniadaniowe, tu jednak jakość i cena nie ma większego znaczenia.Kolejny element szkolnej wyprawki to strój na WF i galowe ubranie na rozpoczęcie roku szkolnego czy pasowanie na ucznia. T-shirt oraz legginsy czy dresy śmiało możemy wybierać tanie. Większe znaczenie ma jakość sportowych butów – tu priorytetem powinna być wygoda i dopasowanie. W pierwszych klasach dzieci często ćwiczą na WF-ie w tych samych butach, w których chodzą po szkole. Kompletując strój galowy, warto wybierać proste i klasyczne elementy, które mogą przydać się również na inne okazje. Dzięki zmianie dodatków czy stylizacji będzie można wykorzystać go np. na urodziny, imprezę czy święta. Nasze zakupy nie będą więc jednorazowym wydatkiem, ale przydadzą się też później.

wydatki klasy 1-3

Wyprawka szkolna dla starszych klas

W starszych klasach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum koszty książek również są zróżnicowane. Darmowe podręczniki w tym roku będą do czwartej klasy podstawówki i pierwszej gimnazjum. Pozostali muszą płacić – od około 450 do nawet 650 zł. Na pewno więcej wydamy na zeszyty. Starsi uczniowie potrzebują bowiem grubszych brulionów, które lepiej sprawdzają się przy większych partiach materiału. Wyższe klasy mają też więcej przedmiotów.Zmienia się wyposażenie piórnika. Ołówki i przybory plastyczne, choć nadal potrzebne, tracą na znaczeniu (chyba że nasze dziecko ma zainteresowania artystyczne). Niezbędne będą za to długopisy, zakreślacze, kolorowe cienkopisy. Przyda się także zestaw kreślarski do geometrii. Tornistry zamieniamy na plecaki i torby, które muszą podobać się coraz bardziej wymagającym w kwestii stylu uczniom. Nie przepłacajmy za nie – moda i gust młodzieży bardzo szybko się zmienia. Za rok i tak będą prosić o nowe.W starszych klasach w ramach wychowania fizycznego uczniowie często chodzą na basen, a to oznacza spory wydatek dla rodziców. Strój kąpielowy, czepek i okularki powinny być dość dobrej jakości, bo te najtańsze bardzo szybko się niszczą. Być może jednak nasz uczeń część tego wyposażenia już ma. Ręcznik na pewno znajdzie się w domu, można też wykorzystać plażowe klapki czy nieużywaną sportową torbę któregoś z domowników. Uczniowie starszych klas nie przepadają za biało-granatowym mundurkiem na rozpoczęcie roku. Chłopcu mogą wystarczyć ciemne, schludne dżinsy i koszula, a dziewczynie klasyczna sukienka w stosowanych kolorach, którą już ma w szafie.

wydatki starsze klasy

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Wyprawka przedszkolaka może nas kosztować przeciętnie od 350 do 550 zł. Do tego dochodzą koszty opłat za wyżywienie i pobyt dziecka w przedszkolu dłużej niż 5 godzin dziennie. Za skompletowanie wyprawki dla ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej zapłacimy od 500 do 1000 zł. Tu również mogą pojawić się dodatkowe koszty, które znacznie powiększą tę sumę – np. obiady, składki rodziców czy biurko i krzesło. Powrót do szkoły starszego ucznia to koszt średnio 550 –1200 zł. Górną granicę wydatków trudno określić. Powinniśmy więc odpowiednio wcześniej przygotować się do wrześniowych zakupów i postarać się, żeby były rozważne. Jeśli zabraknie nam środków na wyprawkę, pożyczka gotówkowa może być dobrym wyjściem z sytuacji jesiennego natłoku wydatków.

Szybka pożyczka
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ