Powrót

Co zrobić, gdy ktoś wyłudził pożyczkę na twój dowód?

19.10.2019
Co zrobić, gdy ktoś wyłudził pożyczkę na twój dowód?
Autor
Anna Dobrzanska

Jeszcze kilkanaście lat temu wyłudzenie kredytu było praktycznie niemożliwe. Banki udzielały pożyczek wyłącznie w oddziałach i pod warunkiem okazania dowodu oraz weryfikacji podpisu. Dziś jednak pożyczkę można wziąć także przez Internet. Weryfikacja tożsamości kredytobiorcy odbywa się na podstawie wpisanych do formularza danych z dowodu osobistego.

Nie trzeba okazywać dokumentu, co sprzyja oszustwom. Co robić, gdy nastąpiło wyłudzenie kredytu za pomocą skradzionego dowodu lub spisanych z niego danych? Jak ustrzec się przed oszustwami pożyczkowymi? Jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na twój dowód?

Ktoś wziął na mnie kredyt - co robić?

Zwykle dowiadujesz się o tym, że ktoś wyłudził kredyt na twoje nazwisko, dopiero z momentem przyjścia ponaglenia do zapłaty. Postępowanie w wypadku odkrycia oszustwa powinno zależeć głównie od tego, w jaki sposób przestępca zdobył dane z twojego dowodu.

Kredyt na skradziony dowód

Jeśli zgubiłeś dowód lub doszło do kradzieży dokumentu, a następnie do wyłudzenia kredytu, powinieneś:

  • niezwłocznie złożyć na policji lub do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu oszustwa kredytowego – jeżeli wcześniej zgłosiłeś kradzież na komendzie, dołącz dokument potwierdzający. Możesz dołączyć do zawiadomienia również kopię zaświadczenia o utracie dokumentu tożsamości wydanego przez urząd gminy;
  • napisać odwołanie do pożyczkodawcy – wyjaśnij w nim bankowi lub firmie pożyczkowej, że kredyt został wzięty na skradziony (lub zgubiony) dowód. Dołącz dokumenty potwierdzające jego utratę (potwierdzenie zgłoszenia na komendzie lub zaświadczenie z urzędu gminy). Wykaż, że opłata weryfikacyjna (stosowana do potwierdzenia wiarygodności) nie została wydana z twojego rachunku bankowego i że środki z kredytu nie trafiły na twoje konto. Jeśli kredytodawca nie odstąpi od umowy, będziesz mógł wspomnieć o odwołaniu w sądzie.

Warto zrobić to jak najszybciej, zanim bank rozpocznie postępowanie komornicze. Jeśli mimo wykonania powyższych kroków komornik zacznie zajmować twój majątek, możesz złożyć skargę.

Najpierw zwróć się do samego komornika (jako uzasadnienie skargi przekaż dokumenty potwierdzające kradzież lub zaginięcie dokumentu, czyli dowód złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie). Może on przychylić się do twojego stanowiska, ale nie musi. Jeżeli twoja skarga nie zostanie uwzględniona, możesz złożyć kolejne zażalenie do sądu rejonowego.

zgubiony dowód co robić jak zastrzec infografika

Kredyt na podrobiony dowód

Podrobienie dowodu osobistego nie musi wiązać się z jego kradzieżą. Możliwe, że masz dokument w portfelu i żyjesz w błogiej nieświadomości. Oszustowi jednak wystarczy kserokopia lub skan właściwego dowodu, by wykonać fałszywkę. Dlatego nie wolno przesyłać nikomu zdjęć i skanów dokumentów e-mailem ani pozwalać na skanowanie i kserowanie ich w miejscach do tego nieuprawnionych.

Jeśli ktoś wziął kredyt na twój dowód, a ty nie zgłosiłeś kradzieży dokumentu, możesz napisać odwołanie do pożyczkodawcy i wystąpić na drogę sądową. Najpierw jednak:

  • poproś bank o okazanie umowy kredytowej i porównaj podpis – we współpracy z grafologiem możesz dowieść, że podpis nie należy do ciebie, co będzie stanowiło dowód w sądzie. Niestety takie postępowanie jest możliwe tylko, jeśli kredyt był brany w oddziale. W przypadku pożyczek przez Internet nie ma podpisu na dokumencie;
  • wykaż, że pieniądze nie trafiły na twoje konto – powinieneś załączyć taką informację w odwołaniu do banku lub firmy pożyczkowej. Niestety może się okazać, że oszust założył na twoje dane również fałszywy rachunek bankowy;
  • wykaż, że opłata weryfikacyjna nie została uiszczona z twojego konta – warto wspomnieć o tym w odwołaniu do banku lub firmy pożyczkowej. Jeśli oszust nie założył na twoje dane fałszywego rachunku, będzie to dla instytucji sygnał, że mogło dojść do oszustwa;
  • złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w prokuraturze – być może wymiar sprawiedliwości znajdzie osobę, która wyłudziła kredyt.

Wszystkie powyższe czynności mogą stanowić na twoją korzyść w późniejszym postępowaniu sądowym.

Skradzione dane z dowodu

W oddziale czy sklepie konieczne jest okazanie dokumentu, ale biorąc pożyczkę on-line, wcale nie trzeba fizycznie mieć w ręku dowodu. Wystarczą spisane z niego dane, które ktoś umieści w formularzu na stronie internetowej.

Naciągacze bardzo często wyłudzają takie informacje pod różnym pretekstem. Zastanów się, czy nie zostawiałeś ostatnio dowodu jako zastaw w jakiejś wypożyczalni?

Czy nie udostępniałeś konsultantowi telefonicznemu danych poufnych? A może ktoś poprosił cię o dane e-mailem przy okazji rekrutacji do nowej pracy i nigdy więcej się nie odezwał? Takimi sposobami oszuści najczęściej zdobywają informacje z dowodów.

Postępowanie w takim wypadku powinno być podobne, jak przy kredycie na podrobiony dokument. W praktyce trudno jest wykazać, że doszło do przestępstwa i jedyną szansą dla osoby, na którą wyłudzono pożyczkę, jest droga sądowa oraz zawiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

jak chronić dane z dowodu osobistego przed wyłudzeniem na nie pożyczki infografika

Jak lub gdzie sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Jeśli masz podejrzenia, że mogło dojść do sytuacji kradzieży danych z dowodu lub ktoś mógł zaciągnąć pożyczkę na zgubiony dowód (zanim go zastrzegłeś), możesz sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

BIK to instytucja gromadząca i przetwarzająca dane o wszystkich pożyczkach zaciąganych w bankach i SKOK-ach. Można tam znaleźć dane o kredytach spłacanych terminowo i zaległościach płatniczych. To w BIK-u banki sprawdzają zdolność kredytową pożyczkobiorców.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ