Powrót
19/6/2019

Usługa cashback - co to jest i jak działa?

Usługa cashback - co to jest i jak działa?
Autor
Anna Dobrzanska

W Polsce chętnie dokonujemy transakcji kartą, jednak w wielu miejscach wciąż trzeba mieć gotówkę, by dokonać opłaty. Co robić, gdy nie możemy znaleźć bankomatu lub oddziału naszego banku, a pieniądze są potrzebne natychmiast? Skorzystać z usługi cashback, która pozwala na wypłacenie gotówki przy zapłacie za zakupy. Dowiedz się, na czym polega i jak z niej korzystać. Ile można wypłacić jednorazowo? Jaka jest prowizja? Czy wypłaty cashback są opłacalne i bezpieczne?

Z artykułudowiesz się:

  1. Czym jest cashback?
  2. Jak wygląda wypłacanie pieniędzy za pomocą cashback?
  3. Cashback – czy to się opłaca? Czy jest bezpieczne?

Czym jest cashback?

Cashback jest usługą bankową pozwalającą użytkownikowi karty debetowej na niewielkie wypłaty gotówki przy okazji dokonywania innych transakcji np. w sklepach, marketach i na stacjach benzynowych. W Polsce pojęcie cashback jest jednak potocznie używane także w drugim kontekście - jako równoznaczność usługi moneyback, która pozwala na zwrot części środków z dokonanych płatności. Takie rozumienie terminu, wynikające prawdopodobnie z podobieństwa nazw, jest jednak błędne. Cashback i moneyback są bowiem dwiema zupełnie różnymi usługami nie łączącymi się ze sobą. Twój bank może oferować każdą z nich oddzielnie.

Cashback a moneyback - różnice

Jak wygląda wypłacanie pieniędzy za pomocą cashback?

By skorzystać zusługi, wystarczy podczas płatnościkartą debetową poinformować kasjera o chęci wypłaty określonej ilości gotówki z konta. Nie musi to być równo 50, 100czy 200 zł, równie dobrze możesz podać kwotę z groszami (np. 37 zł i 50gr).  Sprzedawca doda tę wartość dokosztu twoich zakupów i nabije pełną sumę na terminal płatniczy.

W tym momencie płatność kartą wygląda zupełnie standardowo – trzeba wsunąć kartę do terminala lub dokonać transakcji zbliżeniowej i potwierdzić ją numerem PIN. Czasem należy dodatkowo złożyć też podpis na wydruku potwierdzającym wypłatę. Po dokonaniu płatności sprzedawca wyjmie z kasy dodatkową kwotę i przekaże gotówkę klientowi. Otrzyma on też paragon za zakupy wraz z potwierdzeniem wypłaty cashback, gdzie obie kwoty będą wyszczególnione oddzielnie.

Cashback - ile można jednorazowo wypłacić?

Sporymograniczeniem usługi cashback jestwysokość wypłat. Maksymalnie, jednorazowo możemy wypłacić tylko do 300 zł (za pomocą kart Visa) lub do 500 zł (za pomocą kart Mastercard). Plusem jest jednak, że w ciągu dnia możemy dokonać wielu takichoperacji, a nawet wypłacać sumy wyższe niż wartość zakupów, za którepłacimy.

Czasem sklepyzastrzegają sobie jednak, że wypłacają pieniądze z usługi cashback dopiero, gdy transakcja przekroczy określoną sumę (np. 100zł). Przypomina to stosowane jeszcze do niedawna bezprawne ograniczenia wpłatnościach kartami poniżej 10 zł.

Warto zdawać sobie sprawę także z tego, że sprzedawca może odmówić wykonania usługi, jeżeli nie ma wystarczająco dużo gotówki w kasie. Często zdarza się to w małych miasteczkach i miejscowościach turystycznych, gdzie klienci płacą głownie kartami lub jest problem ze znalezieniem bankomatu i wiele osób korzysta z cashbacku.

Ile kosztuje wypłata cashback?

W większości banków korzystanie z usługi cashback jest całkowicie bezpłatne. Te, które naliczają prowizję, za każdorazowy pobór gotówki przy transakcji kartą w sklepie liczą sobie średnio 1 zł (od 50 gr do 1,5 zł za transakcję). Kwota ta nie jest naliczana od ilości wydanej gotówki, a od ilości pobrań. 

Cashback – czy to się opłaca? Czy jest bezpieczne?

Korzystanie zmożliwości wypłaty gotówki przy okazji płatności kartą jest bardzo korzystne,szczególnie jeżeli bank nie nalicza przy tym dodatkowych kosztów. Plusy takiejusługi:

  • Nie trzeba szukać bankomatów, co przydaje sięszczególnie, gdy jesteśmy w podróży lub nasz bank ma ich mało, a prowizje zurządzeń obcych banków są bardzo wysokie.
  • Daje możliwość wypłaty dowolnych kwot, także monetoraz niskich nominałów (np. 10-20 zł), których często brakuje maszynom.
  • Umożliwia pobranie większejsumy niż ta na jaką robimy zakupy.
  • Pozwala na nielimitowaną ilość wypłat w ciągu dnia w granicynaszych limitów płatności kartą.
  • Dzięki niej można oszczędzić sporo czasu, gdyż całaprocedura wypłacania gotówki trwa znacznie szybciej niż przy wizycie w oddzialeczy korzystaniu bankomatu.

Praktycznie wszystko robi za nas sprzedawca. Nie musimy polegać na bankomacie, który jak to maszyna, może mieć awarię i np. pobrać pieniądze z konta, ale ich później nie wypłacić.

Ponadto korzystanie z wypłat za pomocą usługi cashbak jest tak samo bezpieczne, jak zwykłe transakcje kartą. Konieczny jest PIN oraz podpis klienta na paragonie.

Cashback – zalety i wady
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1400 zł
Całkowita kwota do spłaty 1400 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, www.vivus.pl/61, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1400 zł; całkowita kwota do zapłaty 1400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 03.01.2022 r.

Najnowsze porady