Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu każdego człowieka. Organizacja perfekcyjnej zabawy weselnej wymaga odpowiedniego skomponowania wielu elementów. Wybór tortu, którego prezentacja i degustacja są kulminacyjnym momentem imprezy, należy do największych wyzwań. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Możliwości wyboru tortu weselnego wydają się dziś nieograniczone. Cukiernicy weselni to artyści, którzy są w stanie spełnić prawie każde życzenie klienta. Warto pamiętać jednak, że każda z podjętych decyzji przełoży się na koszt przygotowania ciasta.
Cukiernie oferują trzypodstawowe rodzaje tortów, które prezentują się następująco:
Najczęściej wybierany jest na bankiety i jubileusze. Rzadko jednak podaje się go na weselach ze względu na dość prostą konstrukcję. Wygląda bowiem jak zwykły prostokąt z dekoracjami. Na środku można położyć drugą warstwę w postaci np. serca, umieścić wydruk na lukrze z podobizną nowożeńców lub postawić figurkę pary młodej. Nie jest to jednak najbardziej efektowne rozwiązanie. Cena jest tu jednak odpowiednio niższa. Plusem jest też to, że tort łatwo się kroi, porcjuje i transportuje. Może on być więc dobrym wyborem na bardziej kameralne lub mniej eleganckie przyjęcie weselne.
Najbardziej klasyczne rozwiązanie. Zwykle jest okrągły i ma co najmniej dwa piętra. Czasem spotykane są również takie torty w wersji prostokątnej lub o innym wybranym kształcie(np. serca), są przy tym odpowiednio droższe. Cena uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju dekoracji i dodatków.
W tym wypadku kolejne piętra ciasta rozkładane są na specjalnej konstrukcji, a nie umieszczone jedno na drugim. Możemy pokusić się też o kilka urozmaiceń, np. zmianę kształtu stelaża, „ukrycie” go przez cukiernika za pomocą dekoracji lub umieszczenie na każdym piętrze tortu o innym smaku (by goście mieli w czym wybierać). Taki podział pozwoli nam na przygotowanie ciasta również dla osób wrażliwych na alergeny, np. orzechy lub kakao, oraz z nietolerancją glutenu i laktozy.
To alternatywa dla klasycznych tortów w postaci zdobionych babeczek ustawionych na stojaku w kształcie piramidy. Tu także możemy pokusić się o różne smaki i dekoracje. Cena zależy od ilości zamówionych babeczek i sposobu ich ozdobienia.
Warto również dodać, że ciasto weselne można uzupełniać o różne elementy „architektoniczne”, które urozmaicą jego wygląd. Cena tortu z tunelami czy tortu o niestandardowym kształcie może być nawet kilkakrotnie wyższa od klasycznych konstrukcji.
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest tort na bazie biszkoptu z bitą śmietaną. Jeśli zdecydujemy się na dodatkową polewę z marcepanu i czekolady, musimy liczyć się ze wzrostem ceny za kilogram ciasta o ok. 10 zł. Zestaw smaków, jakie dobierzemy, jest praktycznie nieograniczony i nie powinien wpływać na cenę ciasta. Tylko w wypadku, gdy zdecydujemy się na rzadko spotykane, egzotyczne smaki możemy spodziewać się nieco większych kosztów.
Duże znaczenie ma natomiast styl tortu, który wybierzemy. Warto pamiętać, że tort, który ma być jedną z kluczowych atrakcji imprezy, powinien odpowiadać stylowi całego wesela. Czy wpływa to na cenę? Weźmy za przykład modne ostatnio lekkie torty naked. Naked cake doskonale nadaje się na gorące, letnie wesela, w których para młoda postawiła na swobodę i świeżość. Ciasto jest „nagie”, a więc pozbawione z wierzchu kremów i polewy, w pełni odsłonięte, tak, że widać jego warstwy. Czy to oznacza, że będzie tańsze? To zależy od tego, na jaką dekorację owocową, która zastępuje słodkości, się zdecydujemy. Tak jak w przypadku smaków – najciekawsze, najrzadsze i egzotyczne dodatki sprawią, że cena naked cake może być zdecydowanie wyższa niż klasycznego ciasta oblanego czekoladą.
Możemy skorzystać z dwóch możliwości zakupu tortu:
Jeśli uwzględnimy wszystkie wymienione wyżej czynniki, to stanie się jasne, że rozstrzał cenowy musi być duży. Łatwiej będzie nam, jeśli podzielimy torty na trzy kategorie:
Ile zapłacimy za cały tort, jeśli chcemy przygotować wesele dla 50, 100 bądź 150 gości? Standardowo przyjmuje się, że kilogram tortu powinien wystarczyć na 10 porcji. Warto jednak pamiętać, że niektórzy z gości – zwłaszcza ci, którym ciasto przypadnie do gustu – z pewnością zjedzą więcej niż jedną porcję. Decyzja o tym, jak duży tort wybierzemy, musi również uwzględniać poprawiny. Jeśli następnego dnia po weselu zabawa ma być kontynuowana, ciasta powinno wystarczyć na dłużej.