Powrót

Prezent na chrzciny – 5 najlepszych pomysłów

21.11.2019
Prezent na chrzciny – 5 najlepszych pomysłów
Autor
Anna Dobrzanska

Jaki prezent na chrzest kupić? To wyjątkowe wydarzenie, więc jako zaproszeni goście powinniśmy zadbać o to, by również podarunek, który wręczymy rodzicom maluszka był odpowiedni dla tej okazji.

Przy wyborze prezentu kwota, jaką wydamy, nie jest istotna, jednak warto wybrać upominek, który po latach zostanie piękną pamiątką tego ważnego dnia. Tradycyjne prezenty obejmują różańce, medaliki, ozdobne łańcuszki i albumy na zdjęcia, jednak coraz częściej goście decydują się na zakup praktycznych podarunków.

Zartykułu dowiesz się:

  1. Jak wybrać praktyczny prezent na chrzest
  2. Jakie upominki z okazji chrztu są najbardziej tradycyjne
  3. Jak wybrać spersonalizowany prezent na chrzciny
  4. Co możesz podarować zarówno dziecku, jak i jego rodzicom
  5. Czy koperta na chrzciny to dobry pomysł

Prezent, który podpowiedzą rodzice

Jeśli wiemy, że dziecko od innych zaproszonych gości otrzyma wiele pamiątkowych prezentów lub sami wolelibyśmy podarować coś praktycznego, najlepiej skonsultować swoje pomysły z rodzicami. Od nich dowiemy się, co najbardziej przyda się w opiece nad maluszkiem. Mogą to być na przykład ubranka, pościel lub chodzik. Jeśli chcemy, by nasz podarunek pozostał niespodzianką, o potrzeby dziecka możemy również podpytać dziadków.  Do praktycznego prezentu możemy dołączyć symboliczny drobiazg – drobną bransoletkę lub obrazek. Oryginalnym upominkiem, który zyskuje na popularności, jest tort z pieluszek. Rodzina na pewno ucieszy się również z voucherów do sklepów z artykułami dla niemowląt. Maluchy bardzo szybko rosną, więc karta podarunkowa do sklepu odzieżowego może się okazać dla rodziców sporym odciążeniem domowego budżetu. Przed zakupem prezentu omówmy swoje plany z innymi członkami rodziny. Po pierwsze pozwoli nam to uniknąć sytuacji zdublowania prezentów, po drugie może okazać się,
że wśród bliskich znajdą się chętni na wspólny zakup większego prezentu za znacznie wyższą kwotę. Kupując podarunek dla malucha, nie musimy zastanawiać się nad tym, czy produkt jest odpowiedni dla dziewczynki lub chłopczyka – większość prezentów na tę okazję jest uniwersalna i w obu przypadkach spełni swoją rolę.

Tradycyjne upominki

Podarowanie maluchowi tradycyjnego łańcuszka z medalikiem czy różańca to uszanowanie tradycji – taki prezent ma wymiar symboliczny i podkreśla doniosłość sakramentu. Wybierając dewocjonalia, zwracajmy uwagę na wykończenie – taka pamiątka może towarzyszyć dziecku przez wiele lat, dlatego warto, by była wykonana z jak najlepszej jakości materiałów. Złoty łańcuszek będzie poświadczeniem przynależności chrzczonego do wspólnoty. Jeśli rodzina jest religijna, świetnym upominkiem dla malucha będzie także ozdobna świeca,  obrazek z aniołem stróżem, ilustrowana Biblia lub książeczka z dziecięcymi modlitwami. Złoty lub srebrny łańcuszek z medalikiem to koszt poniżej 100 zł, za ozdobną świecę zapłacimy ok. 15 zł. Cena ilustrowanej Biblii dla dzieci, w zależności od wydania, to koszt od kilkunastu do ok. 100 zł.

Spersonalizowany prezent na chrzest

Choć dziecko podczasuroczystości chrzcin jest zbyt małe, aby docenić otrzymany podarunek, myśląc oprezencie warto wybrać unikalny, jedyny w swoim rodzaju upominek, który wpóźniejszych latach będzie przypominać maluchowi o tym wyjątkowym wydarzeniu. Przykłademtakiego prezentu może być spersonalizowany komplet pościeli lub ubranka zozdobnym haftem, grawerowane figurki z metali szlachetnych albo drewnianapozytywka z pamiątkowym grawerem.

Klasycznym upominkiem, na którym możemy umieścić dedykację, są elementy biżuterii, takie jak łańcuszek czy bransoletka.  Na przedmiocie możemy umieścić datę chrztu, imię dziecka, imiona rodziców i chrzestnych, symbole religijne lub krótkie życzenia dla malucha. Grawer zwykle wliczony jest w cenę produktu. W innym wypadku dodatkowe grawerowanie to koszt kilkudziesięciu złotych. Droższym rozwiązaniem jest wykonanie spersonalizowanego haftu (koszt ok. 100 zł).

Dla całej rodziny – sesja zdjęciowa

Jeśli dysponujemywiększym budżetem i chcemy zrobić niespodziankę nie tylko maluchowi, alerównież rodzicom, możemy w ramach prezentu podarować rodzinie voucher na sesjęzdjęciową. Taki upominek to nie tylko godziny świetnej zabawy w rodzinnymgronie, ale przede wszystkim piękne zdjęcia, które staną się ponadczasowąpamiątką, utrwalającą pierwsze miesiące życia dziecka.

Sesja zdjęciowa może zostać zrealizowana w dniu chrztu, (jeśli rodzice, planując organizację uroczystości, ze względów finansowych zrezygnowali z obsługi fotografa) lub później, w dogodnym dla rodziny terminie. Koszt takiego prezentu to ok. 800 zł.

Koperta na chrzciny

Jeśli myślimy o tym, aby dziecku podarować pieniądze, warto wcześniej porozmawiać o tym z rodzicami malucha, ponieważ taki gest może być przez niektórych odebrany jako nietakt i brak zaangażowania. Jaka kwota jest odpowiednia na taką okazję? Jej wysokość zależy przede wszystkim od zasobności portfela oraz stopnia pokrewieństwa z rodziną malucha. Zwyczajowo przyjmuje się, że pieniądze w kopercie nie powinny znacząco przekraczać kwoty, którą rodzice płacą za tzw. „talerzyk” na uroczystości.

Sprawdź, ile daje się na chrzciny>>

Alternatywą dla wręczenia koperty z pieniędzmi jest założenie maluszkowi lokaty lub polisy ubezpieczeniowej i regularne wpłacanie na poczet przyszłości dziecka drobnych kwot. Po osiągnięciu dorosłości obdarowany sam zdecyduje, na co chce przeznaczyć zebrany kapitał – będzie mógł zainwestować w swoje pasje, studia lub mieszkanie. Do wspólnego założenia lokaty możemy też zaprosić innych bliskich.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ