Powrót

Ile się daje na chrzciny 2024, czyli koperta dla malucha

13.2.2024
Ile się daje na chrzciny 2024, czyli koperta dla malucha
Autor
Anna Dobrzanska

Większość osób zaproszonych na taką uroczystość zdecydowanie woli dać gotówkę niż prezent. Ile dać na chrzest, żeby podarunek nie uraził rodziców, a jednocześnie nie obciążył zanadto budżetu gościa?

Chrzciny – ile dać? Dalsza rodzina

Najniższe kwoty, które wypada włożyć do koperty, oscylują w granicach 200 zł. Zwykle wybierają je osoby, które same przychodzą na uroczystość, niezarabiający jeszcze studenci, dalsza rodzina albo przyjaciele rodziców dziecka.

Taki prezent powinien pokryć wartość „talerzyka”, czyli kwoty, jaką płaci się w restauracji za jedną osobę. To niezbyt duża suma, jednak pamiętajmy, że chrzciny to nie wesele – przyjęcie jest skromniejsze i okazja nie uzasadnia tak drogich prezentów jak w przypadku ślubu.

Ile dać na chrzciny, jeśli jesteśmy najbliższą rodziną? Życzenia na chrzest

Najbliższe ciocie i wujkowie oraz dziadkowie malucha wręczają najczęściej nieco wyższe kwoty w prezencie na chrzciny, w granicach 300–500 zł. Często do tej kwoty dołączany jest niewielki upominek dla dziecka, na przykład zabawka.

Nie zapomnij też o pamiątkowej kartce. Możesz oczywiście kupić taką, w której życzenia są już wydrukowane. Można również skorzystać z rymowanych wierszyków z życzeniami na chrzest, które znajdziesz w Internecie. Jednak naprawdę w dobrym guście będzie własnoręczne napisanie życzeń na chrzciny, takich od serca – niepowtarzalnych, skierowanych do tego właśnie konkretnego dziecka. Za kilka czy nawet kilkadziesiąt lat będzie mogło je przeczytać i ciepło pomyśleć o tobie.

Nie wiesz, jak zacząć, nic nie przychodzi ci do głowy? Skorzystaj z naszej podpowiedzi i zainspiruj się cytatami, które mogą stać się początkiem twoich osobistych życzeń.

ile dać na chrzciny - życzenia na chrzciny

Ile na chrzciny daje chrzestny? Dodatkowe wydatki rodziców chrzestnych

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku chrzestnych. Zwyczaj mówi, że to właśnie prezent od nich jest najbardziej wartościowy. Ile pieniędzy na chrzest powinni przygotować rodzice chrzestni? Najczęściej jest to kwota w granicach 400–800 zł, w przypadku zamożnych chrzestnych może to być nawet 1000 zł. Czasami rodzice chrzestni dodatkowo dokupują jeszcze pamiątkę, która nawiązuje do religijnego wymiaru uroczystości – w końcu ich rolą jest duchowe wsparcie dziecka.

Zdarza się także, że rodzice chrzestni muszą kupić akcesoria potrzebne do obrządku – ozdobną świecę, białą szatę z wyhaftowanym imieniem czy odpowiedni strój dla dziecka.

W niektórych regionach Polski opłacenie uroczystości w kościele, zapłata za wpis do ksiąg parafialnych i zaangażowanie organisty to obowiązek ojca chrzestnego. To spory wydatek, więc chrzestny, który bierze go na siebie, może włożyć do koperty odpowiednio mniejszą kwotę.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ