Powrót

Pożyczkobiorca

10.12.2018
Pożyczkobiorca
Autor
Anna Dobrzanska

Pożyczkobiorca to osoba fizyczna lub firma, która zaciąga pożyczkę. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest nie tylko oddanie długu, czasem wraz z odsetkami, ale również odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych.Obowiązek odprowadzania podatku nie dotyczy to pożyczek, które są udzielane w ramach świadczenia usług finansowych, czyli np. jeśli pożyczkodawcą była firma pozabankowa lub bank.Zgodnie z prawem podatek od umowy pożyczkowej (jeśli pomocy finansowej udziela nam np. ktoś z rodziny lub znajomy) wynosi 2%, jednak występują od tej reguły wyjątki.Zwolnienie z podatku PCC przysługuje m.in., gdy:

  • pożyczka w formie pieniężnej udzielona jest przez członków rodziny, których stopień pokrewieństwa określono w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn;
  • jeśli wartość pożyczki nie przekroczyła progu 5000 zł od jednej osoby, a 25000 od wielu osób na przestrzeni 3 lat.

Podatek od pożyczki może być znacznie wyższy niż 2%, jeżeli obowiązek ten zostanie zaniechany, a wynosi on aż 20%.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ