Udogodnienia w dostępie do płatności za towary i usługi w Internecie mają ułatwić klientom szybszy i łatwiejszy dostęp do wybranych przez nich produktów. Ostatnimi czasy wzrasta popularność tzw. płatności odroczonych w sklepach internetowych. Na czym polegają płatności odroczone? Czy to to samo co zakupy na kredyt? Gdzie można z nich skorzystać i na jakich zasadach?
Zakupy przez Internet dają wiele różnych możliwości zapłaty za towar. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą:
● szybkie-przelew
Najpopularniejsza metoda płatności przez Internet. Po wybraniu tej metody płatności klient zostaje przekierowany na stronę z listą banków, aby mógł wybrać ten, w którym ma konto i z którego chce dokonać płatności. Po zalogowaniu się wystarczy potwierdzić przelew. Po dokonaniu płatności strona automatycznie przekierowuje na stronę sklepu.
● tradycyjny przelew bankowy na konto odbiorcy
Jest to standardowa, wciąż ciesząca się sporą popularnością metoda płatności polegająca na zapłacie przelewem na konto odbiorcy. Otrzymujemy od sklepu nr konta, na który musimy dokonać wpłaty wypełniając dane odbiorcy. W przypadku szybkiego przelewu zamówienie może natychmiast przejść do realizacji, w przypadku tradycyjnego przelewu - sklep czeka na zaksięgowanie wpłaty i dopiero wtedy przystępuje do realizacji zamówienia. Jeśli więc zależy nam na czasie - lepiej wybrać szybki przelew.
● płatność kartą przez Internet
W przypadku płatności kartą przez Internet (nie musi to być karta kredytowa, zazwyczaj można zapłacić również standardową kartą płatniczą) wystarczy podać numer karty, imię i nazwisko jej właściciela, datę ważności karty oraz kod CVV2/CVC2. Jest to 3-cyfrowy kod, który znajduje się na odwrocie każdej karty. Warto pamiętać, że niektóre banki mogą pobierać prowizję za ten rodzaj transakcji płatniczej.
Czytaj: Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet>>
● płatność BLIKiem
Dużą popularnością cieszą się też szybkie płatności BLIK. Aby dokonać zapłaty za zakupy wystarczy podać wygenerowany w aplikacji mobilnej swojego banku kod, a płatność potwierdzić na ekranie swojego telefonu.
Dowiedz się więcej o tym, jak płacić BLIKIEM>>
● PayPal –wirtualny portfel
Płatność PayPal polega na utworzeniu konta na specjalnej platformie, a następnie podpięcie tam swojej karty. W momencie wyboru płatności PayPal środki automatycznie będą pobierane z konta.
● płatność przy odbiorze (za pobraniem)
Wybór płatności przy odbiorze (za pobraniem) oznacza, że zakupiony przez Internet produkt opłacany jest dopiero w momencie odbioru przesyłki od kuriera. Zaletą jest to, że w razie problemów z dostarczeniem paczki nie blokujemy swoich pieniędzy, ale wada to na pewno fakt, że przy odbiorze musimy osobiście spotkać się z kurierem, u którego opłacimy przesyłkę - jeśli nie będzie nas w domu, przesyłka zostanie odesłana do nadawcy.
Czytaj również: Płatność za pobraniem - co to znaczy?>>
Płatność odroczona to szybki i bezpieczny sposób zapłaty za zakupy w sklepach internetowych bez korzystania z konta bankowego czy karty kredytowej. Polega ona na tym, że za zamówione towary nie płaci się w momencie składania zamówienia ani odbioru przesyłki, ale dopiero po określonym czasie. Zamiast nas, zamówienie opłaca dostawca usługi. Czas zapłaty za zakupy zależy od dostawcy usługi płatności odroczonych - może to być ok. 21-30 dni.
W uproszczeniu można powiedzieć, że płatność odroczona to rodzaj pożyczki - dostawca usługi opłaca zamówienie w sklepie, a my dostajemy informację o sposobie spłaty zobowiązania, jego wysokości oraz terminie zapłaty. Oczywiście można zamówienie opłacone przez płatności odroczone spłacić wcześniej, bez żadnych konsekwencji. Za opóźnienie w spłacie lub rozłożenie zakupu na raty naliczone zostają określone w umowie odsetki.
Możliwość korzystania z płatności odroczonych jest coraz bardziej popularna, ale wciąż głównie w dużych sieciach sklepów oraz na znanych platformach zakupowych. Mniejsze marki rzadziej korzystają z tej opcji płatności dla swoich klientów. Trzeba się więc liczyć z tym, że jeśli zależy nam na zakupach w mniej popularnych, małych sklepach internetowych, zamówienie będzie trzeba opłacić wybierając inny, dostępny rodzaj płatności internetowej.
Płatności odroczone w sklepie internetowym mają wiele zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie fakt, że nie wydajemy swoich środków - pieniądze zostają u nas, możemy je przeznaczyć na inny, pilniejszy w danym momencie cel, a za zamówione towary zapłacić dopiero za określoną przez dostawcę ilość dni.
Dodatkowo, płatność odroczona spłacona w terminie nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów - oznacza to, że jeśli zobowiązanie zostanie uregulowane, platforma nie obciąży nas żadnymi dodatkowymi kosztami. W tym czasie można spokojnie zastanowić się, czy zatrzymać zakupiony produkt lub sprawdzić, czy spełnia on nasze oczekiwania.
W przypadku zwrotu, system płatności zlikwiduje całe zadłużenie lub pomniejszy je o wartość zwróconych produktów. Co warto podkreślić, zakupy z odroczonym terminem płatności są chronione unikalną gwarancją ochrony kupującego - w przypadku nieotrzymania od sklepu zamówionego towaru, transakcja zostaje automatycznie anulowana, a kupujący nie ponosi żadnych kosztów z tego tytułu.
System płatności odroczonych, choć stosunkowo nowy i nieznany szerszemu gronu odbiorców, jest ciekawym, prostym, a jednocześnie bezpiecznym system płatności za zakupy internetowe. Na minimalizację zagrożenia wpływa też fakt, że do zakupów przy pomocy płatności odroczonych nie potrzeba żadnych haseł ani loginów bankowych, nie ma też wymogu podawania danych, kart debetowych czy kredytowych. Każda transakcja jest szyfrowana i wykonywana za pośrednictwem zabezpieczonych serwerów. Aby potwierdzić zamówienie otrzymuje się specjalny, indywidualny kod na podany numer telefonu.
Jeśli nie uda się spłacić zobowiązania w określonym terminie, dostawcy płatności odroczonych oferują rozłożenie spłaty na raty. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jak przy pożyczce czy kredycie.
W przypadku, gdy sklep, w którym składamy zamówienie oferuje możliwości płatności za pomocą płatności odroczonych, a my aktualnie nie posiadamy środków na opłacenie zamówienia, jest to prosty i wygodny sposób na szybkie zakupy niemal od ręki.
Trzeba jednak pamiętać, że system ten jest dostępny tylko w sklepach internetowych, głównie sieciach i dużych markach, a zakupy bezpośrednie w sklepach stacjonarnych czy mniejszych sklepach internetowych wciąż należy opłacać za pomocą karty, przelewu czy kodu BLIK.
W takiej sytuacji i w przypadku braku dostępnych środków, korzystnym rozwiązaniem jest szybka pożyczka online. Otrzymanie pożyczki przez Internet jest także bardzo szybkim sposobem na dodatkowy zastrzyk gotówki. Wystarczy ustalić kwotę pożyczki, złożyć wniosek i poczekać na decyzję. Proces jest bardzo prosty i szybki - wniosek można wypełnić przez Internet lub w aplikacji - potrzebne będą jedynie dane z dowodu osobistego. W niektórych przypadkach pieniądze trafiają na konto pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia.
Na spłatę zobowiązania, zarówno w przypadku płatności odroczonych, jak i szybkiej pożyczki online, mamy określoną ilość dni. Pierwsza pożyczka w firmie pożyczkowej często jest darmowa - oznacza to, że oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś, bez zbędnych odsetek i dodatkowych opłat. W vivus.pl pierwsza pożyczka z RRSO 0% udzielana jest aż na 61 dni!
Na co ostatecznie się zdecydować? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji - warto jednak pamiętać, że pożyczkę online można wziąć w dowolnym momencie, na dowolny cel - oznacza to, że środki można przeznaczyć na dowolne zakupy w dowolnym sklepie. W przypadku płatności odroczonych, możemy z nich skorzystać tylko wtedy, gdy sprzedawca oferuje nam ten rodzaj transakcji w swoim sklepie.