Powrót

Koszty życia – ile wydajemy na utrzymanie?

28.4.2015
Koszty życia – ile wydajemy na utrzymanie?
Autor
Anna Dobrzanska

Jeśli zapytamy statystycznego Kowalskiego o koszty życia w Polsce, zapewne odpowie nam bez namysłu, że są one wysokie. Drożyzna i niskie zarobki oraz wysokie podatki – na to najczęściej narzekają Polacy. Pytanie więc, na co wydajemy najwięcej pieniędzy każdego miesiąca? Jakie elementy naszego budżetu są najbardziej obciążające, a jednocześnie tak ważne, że trudno jest mówić o zmniejszeniu kosztów w tym zakresie?

Na co wydajemy najwięcej?

Szacuje się, że najwięcej wydajemy na żywność. Średnio zamożna rodzina z dwójką dzieci mieszkająca w dużym mieście wydaje na jedzenie około 2000 zł. Jest to suma niebagatelna. Stanowi największą część naszych codziennych wydatków.Na koszty żywności składają się:

 • posiłki przyrządzane w domu,
 • posiłki w restauracjach lub ogólniej - kupowane poza domem,
 • dodatkowe produkty: słodycze czy napoje,
 • woda.

Jak ograniczyć wydatki na żywność?

Na pewno w jakimś stopniu jest to możliwe. Warto zastosować się do kilku prosty zasad:

 • Postaraj się przygotowywać posiłki w domu. Są one nie tylko dużo tańsze, ale i przy okazji zdrowsze. Ponadto możemy je zabierać do pracy i odgrzewać zamiast dopłacać za obiady w stołówkach i barach.
 • Przygotowuj posiłki do pracy i szkoły – dzięki temu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.
 • Robiąc zakupy spożywcze wybieraj mądrze markety i sklepy. Ceny produktów są bardzo zróżnicowane i może się okazać, że przez nieuwagę naprawdę dużo przepłacamy.
 • Sporządzaj szczegółowej listy zakupów. Pozwoli to uniknąć dodatkowych wydatków na produkty, do których kupienia przekonują nas sklepowe promocje.
 • Wypróbuj sklepy spożywcze online. Można zaoszczędzić nie tylko czas i paliwo, ale również pieniądze, ponieważ nie jesteśmy wystawieni na pokusę promocji.
 • Nie rób zakupów, gdy jesteś głodny. Wizyta w markecie jest dla naszego portfela tym groźniejsza, im bardziej jesteśmy głodni. Żołądek jest, niestety, kiepskim doradcą, przez co do naszego koszyka trafia o wiele więcej produktów, niż w danej chwili potrzebujemy.
 • Nie kupuj na zapas. Wyjątkiem może być planowany wyjazd – wtedy dobrze jest zabrać ze sobą jedzenie, by nie przepłacać robiąc zakupy w miejscu, co do którego nie wiemy, czy i gdzie znajdują się tanie sklepy.
 • Wydatki na wodę możemy zmniejszyć decydując się na zakup filtra. Bardzo wygodne i popularne są filtry dzbankowe. Oczyszczoną dzięki nim wodę możemy używać nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również do picia. Takie rozwiązanie pomaga nam też chronić środowisko, nie produkujemy bowiem plastikowych śmieci zużywając butelki typu PET.

Ile wydajemy na utrzymanie mieszkania?

Na drugim miejscu są koszty utrzymania mieszkania. Najwięcej w skali miesiąca wydajemy na:

 • ratę kredytu mieszkaniowego,
 • czynsz administracyjny,
 • wodę,
 • prąd,
 • ogrzewanie,
 • inne opłaty związane z użytkowaniem mieszkania (np. Internet).

O ile w przypadku raty kredytu i czynszu nie mamy możliwości zmniejszenia wydatków, to już kwestia opłat za wodę, prąd czy ogrzewanie jest jak najbardziej w naszych rękach.

Jak zmniejszyć koszty zużycia wody?

Droga jest szczególnie woda ciepła zużywana do kąpieli i zmywania. Warto wprowadzić dobre praktyki podczas tych czynności, aby zredukować nasze wydatki:

 • choć najprawdopodobniej każdy domownik uwielbia gorący prysznic, to nawet nieznaczne zredukowanie temperatury wody czy skrócenie czasu kąpieli są czynnościami, które pozwolą nam oszczędzić niemałą kwotę w skali roku,
 • dobrą inwestycją może też okazać się zmywarka: dzięki niej oszczędzimy czas i ogromne ilości wody.
sposoby na obniżenie kosztów utrzymania

Jak zredukować wydatki na energię elektryczną?

Jeśli natomiast zależy nam na ograniczeniu zużycia prądu, powinniśmy:

 • Przy okazji zakupu każdego urządzenia elektrycznego sprawdzać jego klasy energetycznej: najbardziej ekonomiczne będą modele z oznaczeniem „A++” lub „A+++”.
 • Pamiętajmy też o wyłączaniu z prądu ładowarek telefonów z kontaktów, całkowitym wyłączaniu telewizorów, dekoderów i czy innych urządzeń, które zazwyczaj stale pozostawiamy w trybie uśpienia.
 • Również w przypadku ogrzewania warto wyrobić w sobie dobre nawyki i na przykład skręcać grzejniki na czas wietrzenia mieszkania oraz każdorazowej dłuższej nieobecności w domu.

Wydatki na transport i paliwo

Wydatki na samochód, czyli na paliwo, naprawy czy ubezpieczenie to kolejna bolączka Polaków. Własny samochód jest jednak tak dużą wygodą, że decydujemy się na ten wydatek bez większych sprzeciwów. Możemy jednak zredukować wydatki na paliwo wykupując bilet komunikacji miejskiej – codzienne dojazdy autem do pracy czy wożenie dzieci do szkoły generują bardzo duże koszty i nierzadko zabierają nam mnóstwo czasu z uwagi na powszechne w polskich miastach korki. Przewagą komunikacji miejskiej jest nie tylko cena, ale również czas przejazdów dzięki specjalnie wydzielonym pasom ruchu, czy (jak w przypadku metra i tramwajów) oddzielnym liniom komunikacyjnym.

Koszty opieki medycznej i leków

Do szczęściarzy mogą zaliczyć się osoby, którym firmy wykupują pakiety medyczne, bo dzięki takim bonusom możemy oszczędzić naprawdę duże kwoty. Jednak leki to już zupełnie inna sprawa. Nikt nam ich nie zasponsoruje, możemy jedynie znaleźć odpowiednio tanią aptekę w naszym mieście. Należy wziąć pod uwagę fakt, że ceny leków są jeszcze bardziej zróżnicowane niż ceny żywności, a ponadto pamiętajmy, że niemal wszystkie antybiotyki mają swe tańsze zamienniki.

Wydatki na przyjemności

Ubrania i relaks to tylko znikoma część naszych miesięcznych wydatków, a ograniczymy je jeszcze bardziej, jeśli nawet od czasu do czasu zdecydujemy się na zakupy w second handach. Nierzadko znajdziemy tam ubrania nowe, bardzo dobre jakościowo i modne.Wypady do kina czy na kawę to przyjemności, których nie może zabraknąć w naszym kalendarzu, jednak i w tym przypadku możemy ograniczyć wydatki śledząc promocje w kinach, korzystając z kart lojalnościowych czy wybierając dni, w których możemy kupić dwa bilety w cenie jednego.Z powyższych rozważań wynika wprost, że wydatki da się ograniczyć bez wielkiego uszczerbku dla komfortu życia, wystarczy tylko mądrze zaplanować comiesięczny budżet domowy i zrezygnować z kilku pozornych wygód (jak na przykład dojeżdżanie do pracy własnym autem) oraz wyrobić w sobie odpowiednie nawyki.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ