Powrót

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

6.6.2019
Ile kosztuje wymiana sprzęgła?
Autor
Anna Dobrzanska

Sprzęgło jest elementem eksploatacyjnym samochodu. Wspomaga m.in. ruszanie pojazdu czy zmianę biegów (w przypadku skrzyni manualnej). Szacuje się, że jego przeciętna wytrzymałość to przebieg ok. 100-200 tysięcy kilometrów, ale jego żywotność w dużym stopniu zależy też od stylu jazdy kierowcy. Jak przedłużyć życie sprzęgła w naszym samochodzie? Jak rozpoznać oznaki zużycia? I wreszcie – ile kosztuje wymiana tej części?

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak działa sprzęgło?
 • Jak dbać o sprzęgło?
 • Kiedy trzeba wymienić sprzęgło?
 • Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Jak działa sprzęgło?

Sprzęgło składa się z trzech elementów: tarczy, docisku i łożyska. W starszych samochodach stosowane są nieskomplikowane sprzęgła, ale w nowszych (wyprodukowanych w ostatnich parunastu latach) możemy już mieć do czynienia ze sprzęgłem nowego typu, o bardziej skomplikowanej budowie, większej liczbie elementów, z dwumasowym kołem zamachowym.

Po co nam sprzęgło? Odłącza ono silnik od układu napędowego, co umożliwia kierowcy zmianę biegów czy zatrzymanie pojazdu. Amortyzuje też przeciążenia w czasie ruszania lub hamowania, zabezpieczając silnik. Bez niego niemożliwa byłaby zmiana przełożeń (lub szybko powodowałaby zniszczenia w układzie napędowym), a na postoju samochód by po prostu gasł.

Jak dbać o sprzęgło?

Odpowiedni styl jazdy i przestrzeganie kilku zasad mogą znacząco wydłużyć życie sprzęgła. Przede wszystkim zaleca się, aby nie trzymać bez potrzeby nogi na sprzęgle – chodzi oto, aby uniknąć jazdy na tzw. półsprzęgle. Jest to dopuszczalne np. podczas parkowania lub ruszania, ale nawyk delikatnego dociskania sprzęgła w trakcie jazdy może poskutkować szybszym spaleniem tego elementu. Eksperci szczególnie zwracają tu uwagę kobietom kierującym samochodem w szpilkach – obuwie to przez swoją budowę zwiększa tendencję do mimowolnego naciskania pedału.

Inne wskazówki:

 • ruszaj łagodnie,
 • ruszaj, mając pewność, że hamulec ręczny jest całkowicie odpuszczony,
 • przy wciśniętym pedale sprzęgła nie dodawaj mocno gazu,
 • naciskaj sprzęgło do końca („w podłogę”),
 • odpuszczaj sprzęgło delikatnie,
 • nie używaj sprzęgła poza zmianą biegów,
 • ruszaj z najniższych możliwych obrotów silnika.
Koszt wymiany sprzęgła
Koszt wymiany sprzęgła

Po czym rozpoznać, że sprzęgło wymaga wymiany?

Ewentualne usterki związane ze sprzęgłem niekiedy mogą nie obudzić od razu naszej czujności. Jeśli pedał sprzęgła zaczyna nagle się ślizgać, chodzić nieco ciężej niż dotychczas lub szarpać podczas ruszania – może to oznaczać zużycie. Szum czy stukot dochodzący ze skrzyni biegów lub silnika również mogą być zwiastunem awarii. Objawy związane z samą czynnością prowadzenia auta to np. problem z przyspieszaniem lub jazdą pod górkę (czujemy, że pojazd „nie daje rady”), a także późne ruszenie samochodu po naciśnięciu sprzęgła czy zgrzytanie lub opór przy próbie zmiany biegu.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Wymiana sprzęgła to usługa dość droga, bo pracochłonna i wymagająca od mechanika wiedzy oraz doświadczenia. Starsze samochody (wyprodukowane w latach 90 ubiegłego wieku lub wcześniej) wyposażone są w prostsze mechanizmy, których wymiana była odpowiednio tańsza – sam element kosztował ok. 500 zł, a robocizna mniej więcej drugie tyle. W nowszych modelach samochodów znajdziemy jednak sprzęgła, które są skomplikowanym zestawem kosztownych podzespołów.

Cenę wymiany sprzęgła podnosi m.in. konieczność demontażu ramy pomocniczej (aby dostać się do skrzyni biegów). Drożej będzie w przypadku modelu wyposażonego w bardziej rozbudowany silnik – im mniej miejsca na czynności serwisowe, tym więcej elementów trzeba zdemontować, a to pociąga za sobą kolejne koszty. Co ciekawe, niekiedy o cenie decyduje również marka lub wersja samochodu (obsługa tych wyczynowych prawdopodobnie będzie z założenia nieco droższa). Z wyższą ceną musimy się też liczyć w przypadku np .napędu na cztery koła czy nietypowego układu skrzyni biegów i sprzęgła.

Podsumowując, zestaw kompletu sprzęgła kosztuje od ok. 500 zł do nawet ok. 3 tysięcy złotych. W niektórych modelach w tej cenie mamy również zawarty koszt zakupu takich części, jak wysprzęglik (ok. 300 zł) czy koło dwumasowe (nawet do ok. 2200 zł). Zestaw śrub koła i olej skrzyni kosztują łącznie ok. 200-250 zł.

Praca fachowca przy wymianie sprzęgła kosztuje obecnie przeciętnie ok. 500 zł. Dodatkowo zapłacimy za robociznę jeśli będzie konieczny np. demontaż ramy pomocniczej (ok. 130 zł), odpowietrzenie układu sprzęgła (ok. 30 zł), wymiana oleju przekładniowego (ok. 130 zł) czy ustawienie geometrii zawieszenia (ok. 100 zł).

Łącznie za wymianę sprzęgła (części i robociznę) możemy zapłacić nawet powyżej 4 000 zł.

Sprawdź też, ile kosztuje przegląd techniczny i serwis samochodu>>

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ