Powrót

Ile kosztuje wymiana akumulatora? Kiedy wymienić akumulator na nowy?

3.1.2024
Ile kosztuje wymiana akumulatora? Kiedy wymienić akumulator na nowy?
Autor

Akumulator to niezbędny element napędowy w samochodzie. Uszkodzony lub niesprawny kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany. Ile kosztuje nowy akumulator i kiedy konieczna jest wymiana na nowy?

Co ile lat wymiana akumulatora jest zalecana?

Akumulator najczęściej wymieniamy, kiedy ten w samochodzie zaczyna szwankować lub całkowicie przestaje działać. Średnia żywotność akumulatora to według ekspertów 4-6 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, że nawet względnie nowy akumulator odmawia posłuszeństwa i nie da się go naprawić. 

Na awaryjność akumulatora może wpływać jego eksploatacja. Jeśli częściej używamy samochodu w mieście, to podzespoły w akumulatorze mogą szybciej ulegać awarii ze względu na częstsze niż w trasie wykorzystywanie rozrusznika. 

Akumulator a niskie temperatury zimą

Niskie temperatury zimą negatywnie wpływają na stan akumulatora - obniża się pojemność elektryczna i zdolność rozruchowa akumulatora. W zimowych temperaturach auto potrzebuje też więcej energii do rozruchu silnika (ok. 155% przy temp. 0°C). Krótko mówiąc, zimą spada wydajność akumulatora a zarazem potrzebuje on więcej energii, aby uruchomić silnik. Dlatego przed zimą warto sprawdzić stan akumulatora - więcej na temat przygotowania samochodu do zimy przeczytasz w naszym artykule: Jak przygotować auto do zimy i ile to kosztuje.

Jak sprawdzić czy akumulator jest do wymiany?

Działający poprawnie akumulator zwykle nie daje oznak zużycia, ale bardzo często może przestać działać z dnia na dzień. Czasami można jednak wychwycić oznaki zbliżającej się awarii lub wyczerpania żywotności akumulatora. Wystarczy przeprowadzić proste i szybkie testy:

  • weryfikacja rozrusznika podczas uruchamiania silnika - jeśli obroty podczas rozruchu są wolniejsze niż zwykle może to świadczyć o tym, że akumulator dostarcza zbyt małą ilość energii
  • sprawdzenie mocy świateł mijania na włączonym i wyłączonym silniku - jeśli emitowane światło jest słabsze, może to oznaczać, że akumulator nie dostarcza odpowiedniej ilości energii.

Do sprawdzenia żywotności akumulatora można też użyć metody pomiarowej. Co zrobić?

  • dokonać pomiaru napięcia akumulatora - powinno się mieścić w przedziale 13,8-14,8V. Jeśli jest niższy może to świadczyć o zużyciu akumulatora,
  • dokonać pomiaru poziomu i gęstości elektrolitu - prawidłowe stężenie elektrolitu akumulatorowego powinno wynosić 1,25-1,28 g/cm3. Pomiar przeprowadzany jest z apomocą aerometru. 

Jeśli akumulator jest już w bardzo złym stanie może dojść do zwarcia i wycieku gazu. Jeśli wyczuwamy ulatniający się spod maski zapach siarkowodoru należy niezwłocznie wymienić akumulator. To samo w przypadku zaobserwowania korozji na złączach i zaciskach. 

Ile kosztuje nowy akumulator?

Cena akumulatora zależy od jego mocy oraz pojemności - w zależności od mocy silnika danego samochodu, wybiera się odpowiedni dla niego akumulator. Dla samochodów z mniejszym silnikiem akumulatory będą tańsze niż te do samochodów z większą mocą. 

Cena akumulatora zależy też od baterii - modele kwasowo-ołowiowe to koszt rzędu 250-600 zł, akumulatory żelowe mogą kosztować od ok. 400 do nawet 1000 zł, natomiast baterie AGM - od ok. 500 do 1500 zł. 

Ile kosztuje wymiana akumulatora w warsztacie i z dojazdem?

Koszty wymiany akumulatora u mechanika to zawsze wyższy koszt niż samodzielna wymiana sprzętu. Jeśli akumulator odmówi bezpieczeństwa w trasie, wtedy trzeba doliczyć nie tylko za usługę, ale również za dojazd. W zależności od miasta i indywidualnych cen ustalonych przez warsztat. 

Jeśli akumulator zakupimy w tym samym warsztacie, w którym dokonujemy wymiany koszty będą niższe i wynoszą kilkadziesiąt złotych lub usługa będzie wliczona w koszt zakupu sprzętu. Jeśli zaś chcemy wymienić akumulator awaryjnie, z dojazdem mechanika trzeba za samą usługę liczyć min. 100-200 zł. 

No items found.

Skąd wziąć pieniądze na nagłą wymianę akumulatora?

Jeśli w twoim budżecie nie wystarczyło środków na nagłą naprawę lub wymianę akumulatora, możesz skorzystać z chwilówki - tego typu krótkoterminowe pożyczki sprawdzają się w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdy potrzebujemy szybkiej gotówki na już, a do wypłaty pensji jeszcze trzeba poczekać.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ