Powrót

Ile kosztuje trener personalny i czy warto?

23.9.2021
Ile kosztuje trener personalny i czy warto?
Autor
Anna Dobrzanska

Jeszcze niedawno ćwiczenie z pomocą osobistego trenera wydawało się usługą zarezerwowaną dla najzamożniejszych klientów klubów fitnessowych. Obecnie korzystanie z konsultacji trenerów personalnych jest coraz bardziej powszechne. Czy warto? Co nam daje indywidualny trening? Ile to kosztuje?

Spis treści

 • Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
 • Jak wybrać trenera personalnego?
 • Jak rozpoznać dobrego trenera personalnego?
 • Trener personalny – ile kosztuje? Od czego zależy cena?

Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Jeśli tylko czas i budżet nam na to pozwalają, rozpoczęcie przygody ze sportem od współpracy z trenerem personalnym jest świetnym pomysłem. Pomoc doświadczonego mentora pomoże nam zacząć, nawet całkowicie od zera, a przy okazji uchroni przed popełnieniem popularnych błędów. Dobry trener zarazi nas energią, zmotywuje, przedstawi jasny i realny plan, do którego możemy dążyć i który będzie dostosowany do naszych celów. Przypilnuje, aby ćwiczenia były wykonywane poprawnie technicznie, dzięki czemu przyniosą pozytywne efekty, a nie szkody w postaci przeciążeń czy urazów kolan i kręgosłupa. Trener personalny może być również pomocny przy zmianie całego stylu życia na zdrowszy.

Trener personalny może być również pomocny przy zmianie całego stylu życia na zdrowszy. Powinien umieć doradzić, jak poprawić nawyki żywieniowe, co jest kluczowe szczególnie wówczas, gdy chcemy zrzucić nadmiarowe kilogramy. Nawet regularne treningi nie sprawią, że zyskamy świetną sylwetkę, jeśli podstawą naszej diety będą tuczące i niezdrowe produkty.

Oprócz tego wszystkiego trener może oferować klientowi motywowanie go do samodzielnych treningów między spotkaniami, a także uczyć teorii związanej ze sportem i anatomią, czyli przekazywać ci wiedzę, jak wzmacniać dane partie ciała, na co uważać itp.

Jak wybrać trenera personalnego?

Gdy już zdecydujesz, że chcesz spróbować swoich sił na treningach personalnych, musisz jeszcze wybrać odpowiednią osobę. Trener personalny to bardzo popularny zawód, który nie jest w żaden sposób regulowany prawnie (czyli niemal każdy może się tak tytułować). Jak zatem wybrać najlepszego trenera dla siebie?

 • Rekomendacje –w pierwszej kolejności rozważ trenerów, których polecają osoby, którym ufasz(np. twoi znajomi). Opinie w Internecie są również ważne, ale mniej wiarygodne, bo nie wszystkie muszą być prawdziwe (działa to w dwie strony – krytyka umieszczona na internetowym forum może być także czarnym PR-em prowadzonym przez konkurencję). Pamiętaj, że nawet trener, z którym twoim znajomym współpracowało się znakomicie, może nie być odpowiednią osobą dla ciebie.
 • Lokalizacja – nie lekceważ tego aspektu, może bowiem być bardzo istotny szczególnie, gdy po pewnym czasie twój początkowy zapał zmaleje. Znacznie łatwiej przyjdzie ci opuścić kolejne treningi, gdy dotarcie na nie będzie się wiązało z długą i skomplikowaną podróżą. Najlepiej wybrać klub fitness położony jak najbliżej domu, ewentualnie miejsca pracy.
 • Oczekiwania –poukładaj sobie najpierw w głowie wszystkie cechy, które powinien mieć twój trener. Szukasz kogoś, kto na treningach będzie surowy i wymagający? A może lepiej ci się pracuje z osobami pełnymi pozytywnej energii i tryskającymi poczuciem humoru?
 • Budżet –pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Jeśli masz z góry wyznaczony budżet na ten cel, od razu skreśl z listy trenerów personalnych, którzy kosztowaliby cię więcej.

Jeśli nadal nie masz pewności, czy dany trener personalny będzie dla ciebie odpowiedni, wybierz się do siłowni czy klubu fitness i podpatrz z boku, jak pracuje z innymi osobami. To powinno dać ci pewien ogląd na to, czy jest szansa, że między wami zaiskrzy nić sportowego porozumienia.

Jak wybrać trenera personalnego? Infografika
Jak wybrać trenera personalnego?

Jak rozpoznać dobrego trenera personalnego?

Trener personalny z powołania powinien posiadać kilka cech, bez którychnie byłby w stanie dobrze wykonywać swojej pracy. Są to:

 • charyzma – dzięki której zaraża motywacją swoich podopiecznych. Trener nie może mieć w sobie mniej energii niż torebka herbaty. Powinien sprawiać, że przez sam fakt przebywania w jego towarzystwie czujesz, jak mija ci zniechęcenie;
 • konsekwencja i pasja – czyli cechy łączące się z charyzmą. Trener musi kochać swoją pracę – sfrustrowana osoba nie będzie potrafiła zarażać miłością do sportu. Nie powinien też zmieniać zdania w kwestii twojego planu czy konkretnych ćwiczeń. Musisz czuć się bezpiecznie pod jego opieką;
 • wyczucie – powinien wiedzieć, kiedy dana osoba potrzebuje motywacyjnego kopa, a kiedy lepiej odpuścić i postawić na lżejsze ćwiczenia. Trener, który zawsze „ciśnie” dokładnie tak samo, może dopuścić do tego, że się przetrenujemy i zniechęcimy. Dobry trener ma indywidualne podejście do każdego klienta, niezależnie od tego, ilu ich ma w danym momencie;
 • wiedza – trener może chwalić się skończonymi studiami na AWF albo niezliczonymi kursami, ale nawet najlepsze wykształcenie nie gwarantuje, że faktycznie posiada on odpowiednią wiedzę. Tę możesz zweryfikować m.in. śledząc jego wpisy w Internecie (np. na fanpage’u czy osobistej stronie) albo podczas pierwszych wspólnych treningów. Trener personalny musi umieć odpowiedzieć na twoje pytania o to, po co wykonujesz dane ćwiczenie i które partie mięśni ono wzmacnia;
 • zaangażowanie – musisz czuć, że twojemu trenerowi naprawdę zależy na tym, by pomóc ci w osiągnięciu twoich celów. Trener z prawdziwego zdarzenia może zajmować się tobą nie tylko w czasie godzinnego treningu, ale i dbać o to, by zmiany twojego trybu życia były przez ciebie wprowadzane każdego dnia.

Chcesz się zdrowo odżywiać, ale brakuje ci czasu? Sprawdź, ile kosztuje catering dietetyczny>>

Chociaż może się to wydawać nieco dziwne, powinniśmy również zwracać uwagę na prezencję trenera personalnego. Jest to osoba, która ma nas wprowadzić w świat regularnych ćwiczeń sportowych i zdrowego trybu życia. Jeśli ma nadprogramowe kilogramy i wygląda na zaniedbaną, może to być sygnał, że nie radzi sobie z samodyscypliną; wówczas jest mało prawdopodobne, że będzie wiedzieć, jak jej nauczyć.

Trener personalny – ile kosztuje? Od czego zależy cena?

Cena jednego treningu z trenerem personalnym potrafi się wahać od ok. 20zł do nawet dziesięciokrotnie większej kwoty. Przeciętnie jednak wynosi ok.80-120 zł. W darmowych serwisach ogłoszeniowych możemy niekiedy znaleźć oferty trenerów za kwoty oscylujące w okolicach 20 zł, jednak prawdopodobnie są toosoby początkujące, niemające żadnego doświadczenia. Nie jesteśmy też w stanie zweryfikować ich kompetencji. Natomiast trenerzy bardziej popularni, znani wmediach, za jeden trening liczą sobie często ok. 200 zł lub więcej. Niekoniecznie idzie to w parze z wyższymi kompetencjami, dopłacamy głównie zamożliwość trenowania z kimś znanym.

Duże znaczenie ma również lokalizacja. W małych miejscowościach średnia cena treningu wynosi ok. 50 zł, podczas gdy w największych miastach – ok. 100zł. Mały osiedlowy klub również oferuje niższe ceny od ekskluzywnych klubów w centrum i o wysokim standardzie usług.

Czy można jakoś obniżyć cenę? Zazwyczaj mamy możliwość wykupienia opłacanego z góry pakietu treningów. Wówczas koszt jednego spotkania z trenerem personalnym może być nawet o kilkadziesiąt złotych niższy. Możemy też znaleźć sobie kompanów do wspólnego trenowania i stworzyć niewielką grupę 2-4 osób. Wówczas koszt może być nawet kilkukrotnie mniejszy, aczkolwiek trener nie poświęci nam już stuprocentowej uwagi. Jest to jednak niezłe rozwiązanie, gdy zależy nam na trenowaniu z konkretną osobą, ale cena jej usług przekracza nasze możliwości finansowe.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ