Powrót

Ile kosztuje smartwatch?

3.1.2020
Ile kosztuje smartwatch?
Autor
Anna Dobrzanska

Smartwatch to inteligentny elektroniczny zegarek, wyposażony w szereg różnych funkcji. Nie tylko wskazuje datę oraz godzinę, ale także umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, pisanie smsów czy robienie zdjęć. Z roku na rok urządzenia tego typu stają się coraz bardziej coraz łatwiej dostępne i popularne. W sklepach znajdziemy setki różnych modeli, w cenach na każdą kieszeń. Najprostszy smartwatch mniej znanego producenta kupimy już za nawet ok. 100 zł, ale już inteligentny zegarek wyposażony w najnowsze technologie, w którym wymieniać można tarcze oraz paski to koszt rzędu kilkuset złotych, a nawet kilku tysięcy.

Smartwatch czy zwykły zegarek?

Smartwatch może znacznie ułatwić codzienne obowiązki i jest czymś znacznie więcej, niż tylko zwyczajnym zegarkiem na rękę. W ostatnich latach gadżet cieszy się coraz większą popularnością i chociaż nie zastąpił jeszcze smartfona, to stanowi jego doskonałe uzupełnienie. Smartwatch sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się dobra organizacja czasu oraz tam, gdzie nie ma możliwości częstego sięgania po telefon np. ze względu na wykonywaną pracę, pobyt w szkole czy aktywny styl życia. Zdecydowanie jest to następca tradycyjnego zegarka i powinien zaopatrzyć się w niego każdy, kto lubi nowinki technologiczne.

Funkcje i możliwości smartwatcha

Smartwatch zyskuje pełną funkcjonalność dopiero po sparowaniu go ze smartfonem za pomocą funkcji bluetooth. Dzięki aplikacjom zainstalowanym na telefonie, nasz zegarek może stać się urządzeniem o niemal nieograniczonych możliwościach. Najbardziej przydatne funkcje, w które może być wyposażony smartwatch to:

 • odbieranie i wykonywanie połączeń – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby odebrać lub wykonać połączenie do jednego z numerów zapisanych na karcie SIM. Bardzo przydatna funkcja, gdy nie mamy telefonu pod ręka lub gdy nasz zakres ruchów jest ograniczony np.: w samochodzie, autobusie czy podczas pracy;
 • odbieranie i odpisywanie na wiadomości oraz maile – funkcja ta umożliwia przeczytanie na wyświetlaczu zegarka wiadomości jakie otrzymaliśmy na telefon oraz odpisanie na nie za pomocą klawiatury ekranowej lub funkcji dyktowania wiadomości głosowych;
 • lokalizator GPS – dzięki któremu można sprawdzić dokładne położenie osoby, która ma smartwatch przy sobie;
 • aparat – umożliwia robienie zdjęć z nadgarstka, chociaż ze względu na małe rozmiary urządzenia rozdzielczość jest raczej słaba i fotki nie są perfekcyjnej jakości;
 • odtwarzacz MP3 – umożliwia odtwarzanie muzyki zapisanej w pamięci urządzenia lub muzyki znajdującej się na telefonie oraz możliwość korzystania z popularnych serwisów streamingowych;
 • płatności zbliżeniowe – dzięki wbudowanemu modułowi NFC za pomocą zegarka można płacić w każdym sklepie wyposażonym w terminal zbliżeniowy;
 • funkcje sportowe – rejestrują aktywność fizyczną, liczą kroki, mierzą dystanse, pokazują spalane kalorie, mierzą puls czy rejestrują parametry snu.
 • narzędzia związane z organizacją czasu – np. kalendarz i notatnik do zapisywania terminów spotkań i możliwość ustawienia przypomnień oraz budzik.

Na co zwrócić uwagę wybierając smartwatch?

Poszczególne modele inteligentnych zegarków znacznie różnią się pomiędzy sobą, nie tylko wyglądem czy ceną, ale także możliwościami i funkcjonalnością. Wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

 • system operacyjny – trzeba się upewnić, że system operacyjny smartwatcha będzie kompatybilny z systemem operacyjnym naszego telefonu, w innym wypadku nie będziemy mieli możliwości sparowania tych dwóch urządzeń, w efekcie czego możliwości zegarka będą bardzo ograniczone;
 • rodzaj wyświetlacza – ma wpływ nie tylko na wygląd smartwatcha, ale także na komfort użytkowania i czas pracy na jednym ładowaniu. Na rynku dostępne są zegarki z wyświetlaczami LCD, OLED, AMOLED i E-INK;
 • wielkość wyświetlacza – zdecydowana większość urządzeń posiada wyświetlacze o przekątnej 1,2 – 1,5 cala, trzeba jednak pamiętać, że duży wyświetlacz trudniej jest schować pod rękawem. Szybciej zużywa też baterię;
 • bateria – w tańszych modelach akumulatory mają dosyć ograniczoną pojemność, dlatego zegarki trzeba ładować nawet codziennie. Droższe i bardziej zaawansowane smartwatche mają bardziej żywotne baterie, które można ładować co 3-4 dni;
 • ładowarka – starsze i tańsze smartwatche trzeba ładować za pomocą specjalnego kabla. Najnowsze modele ładują się bezprzewodowo. Wystarczy położyć je na ładowarce, a proces następuje samoczynnie;
 • możliwość dokupienia dodatkowego paska lub tarczy – niektórzy producenci oferują zamienne paski i tarcze, dzięki którym każdego dnia można dopasować swój smartwatch do ubioru czy upodobań;
 • wytrzymałość – jest to jeden z ważniejszych czynników, którym należy się kierować podczas wyboru smartwatcha. Droższe modele wykonane są zwykle wykonane nie tylko z solidniejszych materiałów, ale również odporne na pot i wodoszczelne. Mają też zabezpieczenia przeciwko rysowaniu się i uszkodzeniami mechanicznymi wyświetlaczy.

Smartwatch – jaka jest cena?

Na rynku znajdziemy setki modeli smartwatchy, dedykowanych specjalnie dla kobiet, mężczyzn lub dzieci. Różnią się one pomiędzy sobą wyglądem, wyposażeniem, funkcjonalnością, a także co za tym idzie i ceną.

Największy wpływ na koszt smartwatcha ma popularność marki. Im bardziej znany producent, tym urządzenie ma wyższą cenę. Inteligentne zegarki mało znanych marek można kupić już za około100-200 złotych, zaś najnowsze modele topowych producentów nawet za kilka tysięcy złotych.

Czynnikiem kształtującym cenę smartwatcha są także funkcje w jakie wyposażono dany model zegarka. Za kwotę około 250 zł można nabyć urządzenie, które:

 • ma dotykowy ekran,
 • zawiera aplikacje sportowe,
 • powiadamia o połączeniach
 • informuje o wiadomościach przychodzących na telefon.

Za cenę do 1000 zł kupimy starszy model smartwatcha wiodącego producenta lub najnowsze modele mniej znanych marek, które wyposażone są w:

 • aplikacje sportowe i zdrowotne,
 • lokalizator GPS,
 • NFC umożliwiający płatności zbliżeniowe.

Oprócz tego zegarki z tego przedziału cenowego umożliwiają odbieranie powiadomień z telefonu oraz odtwarzanie muzyki zapisanej na playlistach w smartfonie.

Do kwoty 2000zł kupimy designerski smartwatch z wymiennymi paskami oraz tarczami, które można dostosowywać do swojego stylu i ubioru. Zegarki te, łącząc się ze smartfonem umożliwiają:

 • wykonywanie oraz odbieranie połączeń,
 • pisanie wiadomości,
 • przeglądanie newsów oraz powiadomień pojawiających się w mediach społecznościowych,
 • robienie zdjęć,
 • nagrywanie filmów,
 • monitorowanie aktywności i kondycji fizycznej oraz stanu zdrowia.

Za kwotę około 4000 zł kupimy urządzenie wiodącego producenta, które:

 • jest wodoodporne
 • ma funkcję GPS
 • umożliwia przeprowadzanie wideo rozmów oraz wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wiadomości,
 • pozwalana na słuchanie oraz streaming muzyki
 • umożliwia wykonywanie płatności zbliżeniowych oraz przelewów.
 • monitoruje zdrowie i kondycję (mierzy tętno, informuje o spalonych kaloriach, mierzy przebyte dystanse oraz kroki)
 • wykonuje statystyki naszego trybu życia.
Smartwatch - dlaczego warto?
Smartwatch - dlaczego warto?

Smartwatch dla dziecka – czy warto?

Model dla dzieci na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda bardzo niewinnie i niewiele różni się od typowego zegarka elektronicznego. Po dokładniejszych oględzinach okazuje się jednak, że smartwatch dla najmłodszych może być wyposażony w szereg funkcji, dzięki którym szybko zadzwonimy do dziecka lub sprawdzimy jego dokładną lokalizację.

Smartwatche dla dzieci mają swoją własną kartę SIM, dzięki czemu w pewnym stopniu zastępują telefon. Maluch może wykonywać i odbierać połączenia oraz wiadomości tekstowe. Jest to świetna alternatywa szczególnie dla mniejszych dzieci, dla których na zakup smartfona jest jeszcze za wcześnie. Rodzice nie muszą się martwić, że pociecha zgubi telefon. Zegarek jest też o wiele bardziej poręczny na zajęciach sportowych czy w szkole, gdzie obowiązuje zakaz korzystania ze smartfonów.

Oprócz funkcji telefonu, smartwatch dla dzieci wyposażony jest w lokalizator GPS, który pokazuje położenie z dokładnością do kilku metrów. Dzięki temu rodzic w każdej chwili może sprawdzić czy pociecha bezpiecznie dotarła do szkoły lub domu, albo czy bawi się nadal na wyznaczonym placu zabaw lub u kolegów. Funkcja ta jest też niesamowicie przydatna, gdy maluch zgubi się w centrum handlowym –wystarczy kilka minut, aby telefon wyznaczył nam najszybszą drogę do niego.

Większość urządzeń tego typu ma funkcję S.O.S. Wystarczy, że dziecko przytrzyma przez kilka sekund odpowiedni przycisk, a na telefon rodziców przychodzi powiadomienie oraz wykonywane jest połączenie głosowe. Bardzo przydatne są również automatyczne wiadomości, które opiekun otrzymuje, gdy dziecko opuści wyznaczoną strefę bezpieczeństwa (na przykład wyjdzie poza podwórko) lub gdy zdejmie zegarek z ręki. Dzięki aplikacji na telefonie można także sprawdzić historię lokalizacji, aby upewnić się że dziecko w ciągu dnia nie przebywało w jakiś niebezpiecznych lub zakazanych przez rodzica miejscach.

Ile kosztuje smartwatch dla dzieci i dlaczego warto go kupić?

Zakup smartwatcha dla dziecka nie wiąże się z wielkim wydatkiem. Najprostsze modele mniej znanych producentów kupimy już za ok. 50 zł. Mogą one jednak posłużyć bardziej jako gadżet dla pociechy. Modele wyposażone w funkcje dbające o bezpieczeństwo i pokazujące lokalizację to wydatek rzędu 200 zł. Zaawansowane technologicznie smartwatche dla dzieci z dotykowym wyświetlaczem i kamerą do wideorozmów kupimy za około 500 – 600 zł.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ