Powrót

Ile kosztuje domowy plac zabaw w mieszkaniu, ogrodzie, na działce – czyli jak sprawić, by dzieci się nie nudziły

11.6.2020
Ile kosztuje domowy plac zabaw w mieszkaniu, ogrodzie, na działce – czyli jak sprawić, by dzieci się nie nudziły
Autor
Anna Dobrzanska

Który rodzic choć raz nie zadał sobie pytania – jak wygospodarować trochę czasu dla siebie, gdy dzieci wciąż kręcą się po domu w poszukiwaniu rozrywki? Dobrze wiemy, że każdy wiek ma swoje prawa i potrzeby, tak więc jeśli chcemy wygospodarować odrobinę więcej czasu dla siebie, a przy okazji sprawić frajdę swojemu dziecku, stwórzmy mu domowy plac zabaw! Takie rozwiązanie będzie miało wiele korzyści, a całe przedsięwzięcie nie musi być ani skomplikowane, ani kosztowne.

Przejdź do sekcji artykułu:

 • Ile kosztuje domowy plac zabaw w mieszkaniu lub pokoju dziecka
 • Drabinka do pokoju dziecka – ile kosztuje?
 • Ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka vs tablica wspinaczkowa - ceny
 • Ile kosztuje huśtawka do pokoju dziecka?
 • Zjeżdżalnia do pokoju dziecięcego o większym metrażu – ile kosztuje?
 • Ile kosztują akcesoria do domowego placu zabaw
 • Ile kosztuje przydomowy plac zabaw w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej
 • Ile kosztuje trampolina dla dziecka w ogrodzie?
 • Huśtawka ogrodowa dla dziecka - koszt
 • Piaskownica w ogrodzie na stałe lub mobilna – jaki to wydatek?
 • Ile kosztuje gotowy domek ogrodowy dla dzieci?

Ile kosztuje domowy plac zabaw w mieszkaniu lub pokoju dziecka

Wielu rodziców rezygnuje z pomysłu na domowy plac zabaw dla swojego dziecka tłumacząc się zbyt małym mieszkaniem lub jego nieustawnością. Prawdą jest, że jeśli odpowiednio zaaranżujemy dostępną nam powierzchnię i wybierzemy wpisujący się w nią sprzęt, jesteśmy w stanie stworzyć małą przestrzeń zabaw dla dziecka nawet na niewielkim metrażu.

Planując wyposażenie domowego kącika zabaw warto zdecydować się na sprzęt, który zaspokoi nie tylko chwilowe potrzeby naszego dziecka, ale będzie służyć latami. Dzisiejsza oferta producentów jest na tyle bogata, że możemy zakupić łatwe w montażu, bezpieczne, a przy tym wielofunkcyjne i możliwe do dostosowania dla dzieci w każdym wieku, place zabaw. Oczywiście możemy też łączyć różne elementy, dodawać je lub zmieniać wraz z rosnącym dzieckiem i zmieniającymi się potrzebami.

Drabinka do pokoju dziecka – ile kosztuje?

Drabinka w pokoju dziecka zajmuje niewiele miejsca i daje sporo korzyści. Posłuży do zabawy, ale jednocześnie może wpłynąć pozytywnie na rozwój ruchowy i koordynację dziecka. Na rynku mamy do wyboru modele o różnych kształtach(pojedyncze i narożne) i wykonane z różnych materiałów (metalowe i drewniane). Najpopularniejsze są klasyczne modele, czyli drabinki pojedyncze, które można zamontować na wolnej ścianie pokoju dziecięcego bez utraty miejsca w pomieszczeniu. Wybierając drabinkę warto zdecydować się na taką z systemem rozporowym, który pozwala na montaż bez żadnego uszczerbku dla ścian. Aby drabinka była wielofunkcyjna, dobrze jeśli w zestawie znajdą się: drążek gimnastyczny z możliwością montażu na wysokości dostosowanej do aktualnego wzrostu dziecka oraz podstawowe akcesoria gimnastyczne tj. kółka, lina i trapez. Cena takiego zestawu to ok. 1000-1300 zł w zależności od liczby akcesoriów i producenta.

Domowy plac zabaw - drabinki gimnastyczne do pokoju dziecka
Domowy plac zabaw - drabinki gimnastyczne do pokoju dziecka

Jeśli zdecydujemy się na opcję minimalną to samą drabinkę bez drążka gimnastycznego kupimy za ok. 300-500 zł, w zestawie z drążkiem gimnastycznym będzie to wydatek rzędu od ok. 800 zł. Przy wyborze drabinki dla dziecka warto zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa gwarantujące wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji oraz wysoką jakość materiałów użytych do produkcji sprzętu. Ważną kwestią jest również dopuszczalne obciążenie (najlepiej do 100 kg), wysokość drabinki (najlepiej między 230-270 cm) i opcje wydłużenia (nawet do 3,3 m). Nie bez znaczenia jest też w końcu kolorystyka, która dobrze by wpasowała się w wystrój pokoju dziecięcego. Dopełnieniem całego zestawu powinien być materac antypoślizgowy zabezpieczający przed upadkiem, którego cena waha się w zależności od wymiarów i zaczyna od ok. 350 zł.

Ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka vs tablica wspinaczkowa - ceny

Decydując się na montaż drabinki gimnastycznej warto rozważyć również zamontowanie ścianki wspinaczkowej. Będzie ona idealnym uzupełnieniem domowego placu zabaw i z pewnością ucieszy młodego akrobatę. Jej niewątpliwą zaletą jest niewielka przestrzeń, którą zajmuje w pomieszczeniu oraz możliwość doskonalenia przez dziecko chwytu rąk, koordynacji, zwinności oraz ogólnej kondycji i postawy.Można ją łatwo przymocować do ściany za pomocą kołków rozporowych i wkrętówzamontowanych w rogach płyty. Dzięki dużej liczbie otworów można zmieniaćkonfigurację ścieżki, by urozmaicić maluchowi zabawę.

Domowy plac zabaw - ścianki wspinaczkowe do mieszkania - koszt
Domowy plac zabaw - ścianki wspinaczkowe do mieszkania - koszt

Cena takiej ścianki wspinaczkowej wraz z podstawowym zestawem chwytaków waha się w granicach od ok. 400-1000 zł. Cena zależy głównie od powierzchni ścianki – im większa tym cena wzrasta. Zaletą jest to, że ścianki zwykle są modułowe, dzięki czemu w każdej chwili możemy dokupić elementy i dodać je do istniejącej już ścianki, żeby zwiększyć powierzchnię do wspinania. Aby zmienić ustawienie kamieni wspinaczkowych nie trzeba odkręcać płyty – można je swobodnie odkręcać i przykręcać w dowolnych otworach do tego przeznaczonych. Chwytaki można dokupić– ich cena waha się w granicach ok. 50 zł / 5 szt.

Tańszą alternatywą dla ściany wspinaczkowej jest tablica wspinaczkowa. Ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy polegają na tym, by przekładając drewniane uchwytu z otworu do otworu jednocześnie cały czas się wspinać. Zabawa na takiej tablicy nie tylko przyniesie frajdę dziecku, ale przyczyni się również do wzmocnienia mięśni rąk i ramion oraz poprawi ogólną wytrzymałość. Cena takiej tablicy to ok. 150-200 zł.

Ile kosztuje huśtawka do pokoju dziecka?

Własna huśtawka w pokoju to spełnienie marzeń większości dzieci. Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek dla rodzica, a może stanowić świetne uzupełnienie przestrzeni do zabawy w pokoju dziecięcym.

Na rynku dostępne są huśtawki dziecięce różnego typu – takie, które można zamocować na specjalnym haku huśtawkowym przymocowanym na suficie – cena takich huśtawek to, w zależności od materiału z jakiego została wykonana, koszt ok. 80-180 zł. Tańsze będą klasyczne drewniane huśtawki, nietapicerowane – kupimy je już za ok. 80-120 zł. Jeśli wybierzemy huśtawkę dekoracyjną, obleczoną materiałem, np. welurem, ich cena będzie wyższa i wahać się będzie w granicach 150-180 zł. Do ceny huśtawki należy doliczyć cenę haka mocującego, który zwykle nie jest dołączony do zestawu. Jego cena to ok. 20 zł.

Jeśli posiadamy już w pokoju dziecięcym drabinkę gimnastyczną, drążek do ćwiczeń lub mały, mobilny plac zabaw (tzw. piramidę) powinniśmy rozważyć zakup huśtawki jako elementu dopełniającego. Zwykle mamy do wyboru dwa typy – klasyczną huśtawkę z siedziskiem w cenie ok 100 zł lub huśtawkę-talerz w cenie ok. 40 zł. Najlepiej wybrać huśtawkę wykonaną z drewna i tak jak w przypadku drabinki, posiadającą europejskie certyfikaty bezpieczeństwa. Przed zakupem warto również sprawdzić sposób montażu, aby mieć pewność, że będziemy mogli dany sprzęt zamontować w swoim mieszkaniu. Dobrze też zwrócić uwagę na wymiary siedziska, obciążenie i długość liny do mocowania – powinny one być dopasowane odpowiednio do wieku i masy dziecka oraz wysokości pomieszczenia.

Zjeżdżalnia do pokoju dziecięcego o większym metrażu – ile kosztuje?

Zjeżdżalnia do pokoju dziecięcego to propozycja raczej dla mniejszych dzieci. Sprawdzi się jako element domowego placu zabaw, ale również jako samodzielny element do zabawy. Na rynku znajdziemy zjeżdżalnie drewniane lub ze sklejki MDF oraz plastikowe. Zaletą modeli z plastiku jest ich stosunkowo niska cena i waga, dzięki czemu łatwiej jest ją przenosić, można też z niej korzystać na zewnątrz, gdyż materiał ten jest odporny na wodę i wilgoć. Cena takich zjeżdżalni waha się od ok. 100-300 zł.

Warto jednak pamiętać, że sprzęt wykonany z naturalnego materiału jest ekologiczny, cięższy, ale przez to bardziej stabilny oraz wykonany tak, aby móc go złożyć. Dzięki temu zjeżdżalnie takie można złożyć i schować pod łóżkiem, gdy nie są używane. Oszczędzamy tym samy sporo miejsca w pokoju dziecka. Trzeba pamiętać, że cena takich zjeżdżalni jest wyższa i waha się od ok. 500-700 zł.

Ile kosztują akcesoria do domowego placu zabaw

Domowe place zabaw, które montujemy w pokoju dziecka na stałe możemy wzbogacać dodatkowymi akcesoriami. Możemy dokupić taśmy treningowe o różnym poziomie elastyczności, które zaczepione do drabinek gimnastycznych pozwolą dziecku na zabawę i poprawę koordynacji ruchowej jednocześnie. Koszt solidnej, certyfikowanej taśmy treningowej to ok. 130 zł. Warto dodać, że jest to sprzęt, który z powodzeniem mogą wykorzystywać do treningu również dorośli.

Decydując się na zjeżdżalnie można rozważyć dokupienie suchego basenu z kulkami. Będzie wielką frajdą zarówno dla małych, jak i większych dzieciaków – można do takiego basenu zjechać ze zjeżdżalni lub korzystać niezależnie. Zabawa z kulkami wspomaga rozwój sensoryczny i motorykę oraz pobudza i wzmacnia mięśnie dziecka. Można zakupić basen okrągły lub kwadratowy w różnych rozmiarach. Cena waha się od ok. 150-300 zł. Jeśli chcemy zwiększyć liczbę kulek w basenie za zestaw 90szt. zapłacimy ok. 50 zł.

Można również zdecydować się na zakup gotowego domowego placu zabaw – tzw. domku –piramidy, który można uzupełniać w najróżniejsze akcesoria dostosowane do aktualnych zainteresowań i wieku dziecka. Koszt takiego zestawu waha się od ok. 1500-3000 zł.

Ile kosztuje przydomowy plac zabaw w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej

Jeśli posiadamy dom z ogrodem lub spędzamy dużo czasu na działce rekreacyjnej warto zastanowić się nad zbudowaniem przydomowego placu zabaw. Zabawa na świeżym powietrzu to nie tylko gwarancja większej przestrzeni, ale też możliwość regeneracji i dotlenienia organizmu oraz mnóstwo frajdy dla każdego dziecka.

Ile kosztuje trampolina dla dziecka w ogrodzie?

Bardzo popularnym rozwiązaniem na zabawę w plenerze są trampoliny. Na rynku znajdziemy wiele modeli – wystarczy wybrać taki, który będzie dostosowany do wieku dziecka. Trampoliny ogrodowe wyposażone są w siatki zabezpieczające, które chronią dziecko przed wypadnięciem i urazami. Model o wymiarach 250x235 cm i średnicy200 cm oraz dopuszczalnej maksymalnej wadze użytkownika do 80 kg to koszt ok.450-500 zł. Im większa przestrzeń użytkowa, tym trampolina będzie droższa. Należy liczyć się z tym, że za model dwukrotnie większy od podanego zapłacimy ok. 1000 zł.

Zaletą trampolin ogrodowych jest łatwość montażu, dzięki czemu na pewno poradzimy sobie ze złożeniem sprzętu bez większego problemu. Fakt, że można ją składać sprawia, że można z niej korzystać sezonowo, a w okresie zimy czy jesieni przechowywać w piwnicy lub składziku.

Przydomowy plac zabaw w ogrodzie - ile kosztuje - infografika
Przydomowy plac zabaw w ogrodzie - ile kosztuje - infografika

Huśtawka ogrodowa dla dziecka – koszt

Huśtawki ogrodowe dla dzieci z pewnością umilą czas spędzony razem z pociechą na świeżym powietrzu. Do wyboru mamy huśtawki drewniane, które mogą być instalowane jako uzupełnienie istniejącego placu zabaw lub jako wolno stojąca konstrukcja. Zwykle konstrukcje takie są wyposażone w dwie, umieszczone obok siebie huśtawki, które są zawieszone na drewnianym stelażu. Drewno, z którego są wykonane zwykle jest już zaimpregnowane i chronione przed gorszymi warunkami atmosferycznymi. Cena takiego zestawu wolno stojącego ok. 350 zł.

Dla osób, które pragną zorganizować mini plac zabaw z prawdziwego zdarzenia idealnie sprawdzą się konstrukcje łączone – huśtawki połączone z domkiem i zjeżdżalnią. Taki rozbudowany komplet będzie kosztował ok. 600-800 zł.

Popularne są również same siedziska do huśtawek (huśtawki wiszące), jednak w tym przypadku trzeba dysponować odpowiednim miejscem do jego zawieszania.. Ceny takich huśtawek wahają się od ok. 40-200 zł.

Piaskownica w ogrodzie na stałe lub mobilna – jaki to wydatek?

Piaskownica w ogrodzie to klasyczne i tanie rozwiązanie do ogrodu. Można ją wykonać samemu– z desek, które później zaimpregnujemy lub kupić gotową piaskownicę w sklepie. Cena najprostszego modelu o wymiarach 120x120 cm z ławeczkami to ok. 60 zł. Jeśli zdecydujemy się na model z pokrywą o tych samych wymiarach, zapłacimy za niego ok. 180 zł. Piasek do wypełnienia piaskownicy to koszt ok. 10 zł / 20 kg.

Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią i wolimy piaskownicę mobilną, świetnie sprawdzi się ta plastikowa w kształcie muszli. Jest on wielofunkcyjna, bo w trakcie korzystania pokrywa piaskownicy zamienia się w miejsce do zabawy. Taki typ piaskownicy można w każdej chwili zamknąć, co zapobiega zamoczeniu piasku znajdującego się w jej wnętrzu. Cena takiego modelu to ok. 90-100 zł.

Ile kosztuje gotowy domek ogrodowy dla dzieci?

Jeśli posiadamy duży ogród i chcemy sprawić swojemu dziecku prawdziwe centrum dowodzenia warto wybrać gotowy domek ogrodowy dla dzieci. W ofercie znajdziemy plastikowe domki dla dzieci, które połączone są zwykle ze zjeżdżalnią, podestem i drabinką. Cena takiego kompletu oscyluje w granicach ok. 1300 zł.

Klasyczny drewniany domek ogrodowy ze schodkami i podestem, przystosowany dla dzieci i odpowiednio zaimpregnowany można znaleźć już w granicach ok. 750-1000 zł.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ