Powrót

Gotówka na święta – czy to wypada?

20.12.2022
Gotówka na święta – czy to wypada?
Autor
Anna Dobrzanska

Po Nowym Roku na internetowych aukcjach pojawia się mnóstwo nietrafionych prezentów. Inne z kolei zalegają w szafach, lądują w pudle na strychu albo czekają na wyruszenie w świat w kolejne święta. Najgorzej sprawa wygląda z takimi, których trzeba używać pod czujnym okiem darczyńców.

Na pewno niejednemu z nas przyszła czasem do głowy myśl – czy kolejne nieudane prezenty mają sens? A może by tak tym razem dać pieniądze?

Czy wypada dawać pieniądze na święta zamiast prezentu?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: co do zasady – nie wypada. Prezent jest zdecydowanie bardziej eleganckim wyjściem, a poza tym świadczy o tym, że staraliśmy się i myśleliśmy o danej osobie. Tylko co jeśli rzeczywiście myśleliśmy i doszliśmy do wniosku, że żaden przedmiot nie ucieszy jej tak jak pieniądze?

Zejdźmy więc na ziemię. Mimo że dawanie pieniędzy w prezencie świątecznym nie jest zalecane przez savoir-vivre, wielu ludzi daje takie prezenty i wielu ludzi się z nich cieszy. A przecież w gruncie rzeczy właśnie o tę radość chodzi.

Komu wypada więc w ostateczności wręczyć gotówkę na święta? Taki prezent często dają dziadkowie wnukom i rodzice dorosłym dzieciom. Gotówka bywa wybawieniem w przypadku prezentu dla nastolatków – grupy trudnej do rozgryzienia, która potrzebuje już pieniędzy, a własnych jeszcze nie ma. Można obdarować gotówką młodych ludzi, którzy urządzają mieszkanie albo oszczędzają na większy wydatek. Prezent w kopercie będzie też na pewno dobrze odebrany, jeśli rodzina ma trudności finansowe.

Jeżeli nie mamy dobrego pomysłu na prezent, ale nie chcemy jednak dawać gotówki, kompromisowym rozwiązaniem może być karta podarunkowa do sklepu albo voucher do zrealizowania w wybranym miejscu.

gotówka na święta czy wypada - savoir vivre infografika
Gotówka na święta czy wypada - savoir vivre infografika

Gotówka na święta – czy taki prezent trzeba opakować?

Jak najbardziej tak! Nie wypada dawać w prezencie świątecznym zmiętych świstków, wyjętych wprost z kieszeni. Po pierwsze, nie wygląda to estetycznie, a po drugie, obdarowany może poczuć się zlekceważony. Wręczanie pieniędzy wyjętych nonszalancko z portfela wygląda tak, jakbyśmy dawali jakieś zbywające nam drobne, z którymi nie musimy się liczyć. Gotówka na prezent powinna być przygotowana i odłożona wcześniej.

Czysta koperta będzie wystarczająco dobrym opakowaniem dla takiego prezentu. Jeśli mamy ochotę, możemy dołączyć do gotówki życzenia – byleby nie był to anonimowy wierszyk skopiowany z Internetu. Tekst życzeń powinien być nasz, napisany od serca, a jeśli posiłkujemy się cytatem, powinniśmy podać jego autora. W ostateczności możemy dołączyć do pieniędzy gotową kartkę z już wydrukowanym życzeniami, pod którymi wystarczy się podpisać.

Możemy również pokusić się o stworzenie bardziej oryginalnego opakowania. Na blogach i forach internetowych znajdziemy wiele ciekawych pomysłów na aranżację prezentu-gotówki. Można stworzyć z nich origami, włożyć w modny, ozdobny słoik, zawinąć w nie kredki albo ułożyć banknoty o różnych nominałach w album „Poczet królów polskich”. Jeśli ktoś ma czas i odrobinę zdolności manualnych, warto uruchomić wyobraźnię. Uważajmy tylko na opakowania sugerujące, że pieniędzy jest nadzwyczajnie dużo – na przykład worek z bilonem albo walizka z banknotami, pod którymi znajdują się wycięte z papieru kartki. Takie żarty są w złym guście.

Skąd wziąć gotówkę na święta?

Najlepiej oczywiście byłoby zarabiać na tyle dużo, żeby sfinansować prezenty z bieżącej wypłaty. Nie wszyscy jednak mogą sobie na taki luksus pozwolić. Dlatego dobrze jest odkładać co miesiąc określoną kwotę oszczędności na Gwiazdkę. Jeśli nie zrobiłeś tego, a chcesz obdarować bliskich i potrzebujesz szybkiej gotówki na święta, możesz skorzystać z oferty pożyczki świątecznej w Vivus.pl.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ