Powrót

Gdzie nad morze w Polsce? Odkryj wybrzeże na nowo

29.7.2016
Gdzie nad morze w Polsce? Odkryj wybrzeże na nowo
Autor
Anna Dobrzanska

Zatłoczone plaże, tłumy ludzi w wodzie, hałas i bałagan – tak niestety mogą wyglądać wakacje nad polskim morzem w najpopularniejszych miejscowościach. Sytuacja, kiedy po wykąpaniu się w morzu pechowy turysta nie jest w stanie odnaleźć wśród masy ludzi swojego ręcznika i parasola, wcale nie należy do rzadkości. Po powrocie z takich wakacji większość urlopowiczów jest bardziej zmęczona niż przed podróżą. I co gorsza, nabiera przekonania, że piękne, puste plaże rodem z pocztówek należą już do przeszłości.Udowodnimy ci, że to nieprawda. Istnieją nad polskim morzem miejscowości, w których możesz w spokoju wypocząć i ciekawie spędzić czas. Gdzie nad morze w Polsce powinna jechać osoba, która nie lubi tłumów i ceni sobie wartościowy wypoczynek?

Gdzie nad morze w Polsce powinien jechać miłośnik historii Pomorza: Jastarnia

Jastarnia to miasteczko, które żyje w cieniu swojej słynnej części – Juraty. I tym lepiej dla turystów, którzy wciąż mogą znaleźć trochę spokoju na mniej obleganych jastarniańskich plażach. Po relaksującym plażowaniu warto wybrać się na spacer po tej urokliwej miejscowości. Miłośnicy kaszubskiego folkloru znajdą tu wiele ciekawostek. Warty uwagi jest chociażby kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z 1931 roku. Wnętrze świątyni obfituje w motywy morza i rybołówstwa. Na szczególną uwagę zasługuje piękna ambona w kształcie rybackiej łodzi płynącej po wzburzonym morzu. Latem w kościele odbywają się koncerty organowe. Miłośnicy Kaszub mogą też zwiedzać zabytkową chatę rybacką z oryginalnym wyposażeniem. Ciekawostką jest fakt, że kultura kaszubska jest w miejscowości wciąż żywa. Od 2000 roku nazwy ulic w Jastarni podane są na tablicach w dwóch językach: po polsku i po kaszubsku. Będąc na wakacjach w Jastarni, można posłuchać kaszubskojęzycznego radia. Unikalną atrakcją Jastarni są dawne zabudowania wojskowe. Ośrodek Oporu „Jastarnia” jest obecnie skansenem fortyfikacji. Można tam zobaczyć cztery schrony bojowe, z czego jeden jest dostępny do zwiedzania. Poza tym można zapoznać się z dawnymi zasiekami przeciwpancernymi i przeciwpiechotnymi. Na terenie Ośrodka Oporu wyznaczone są dwa szlaki dla turystów, ułatwiające zapoznanie się z obiektami.

gdzie nad morze w Polsce
Gdzie nad morze w Polsce? Atrakcje na wybrzeżu

Gdzie nad morze w Polsce może wybrać się wędkarz: Unieście

Unieście to kolejna mało znana miejscowość, w której można cieszyć się spokojnym wypoczynkiem. Pobliskie Mielno jest na tyle popularne wśród turystów, że skutecznie odciąga tłumy urlopowiczów od spokojnego Unieścia. Na szczególną uwagę zasługuje położenie geograficzne tej miejscowości. W Unieściu znajduje się jezioro Jamno, które powstało z dawnej zatoki morskiej. Linia brzegowa jeziora jest bardzo dobrze zagospodarowana. Istnieje możliwość wypożyczenia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Przede wszystkim jednak jezioro zainteresuje miłośników wędkarstwa. Jest bowiem bogate w szczupaki, leszcze, sandacze, okonie i węgorze. Kolejnym rajem dla wędkarzy jest Kanał Jamneński, łączący jezioro Jamno z Bałtykiem. Największa atrakcja Unieścia to wciąż funkcjonująca słynna przystań rybacka. Fanów wędkarstwa i rybołówstwa zainteresuje na pewno możliwość połowów na otwartym morzu. Tego typu wyprawy odbywają się pod opieką doświadczonego szypra. Co istotne, do wypłynięcia w taki rejs nie są potrzebne żadne dokumenty ani pozwolenia. Nie trzeba mieć nawet własnego sprzętu. Jest to atrakcyjny sposób spędzenia czasu nawet dla osób, które mają niewielkie doświadczenie w wędkowaniu. Jeśli natomiast nie masz duszy wilka morskiego, możesz po prostu zaopatrzyć się w doskonałe, świeże ryby prosto od rybaków.

Gdzie nad morze w Polsce warto wybrać się z psem: Świnoujście

Jeśli nie przepadasz za atmosferą małych miasteczek, wybierz się do Świnoujścia. To atrakcyjne miasto jest lubiane przez niemieckich turystów, lecz Polacy wybierają przeważnie pobliskie Międzyzdroje. Świnoujście może pochwalić się najszerszą w naszym kraju plażą. W samym mieście znajduje się sporo atrakcji. Należą do nich między innymi XIX-wieczny Park Zdrojowy, zabytkowe kamienice oraz forty. Najsłynniejszym symbolem Świnoujścia jest stojąca nad morzem stawa „Młyny”. Wiąże się z nią legenda o tajemniczym młynarzu, który potrafił przywracać młody wygląd zniszczonym ciężką pracą marynarzom. Inna legenda dotyczy zatopionego u wybrzeży Świnoujścia miasta Wineta, słynącego z ogromnych bogactw. Tym, co z pewnością najbardziej zainteresuje posiadaczy czworonogów, jest fakt, że w Świnoujściu znajduje się plaża, na której można wypoczywać z psami. Zwierzaki mogą tam swobodnie biegać bez smyczy i pływać w morzu. Woda w tym miejscu jest płytka, więc bezpiecznie mogą w niej dokazywać nawet bardzo małe psy. Jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane także przez rodziny z dziećmi. Psia plaża spopularyzowała Świnoujście pośród miłośników zwierząt. Obecnie w mieście jest wiele miejsc noclegowych, gdzie akceptowane są czworonogi.

Gdzie nad morze w Polsce powinien jechać miłośnik historii i przyrody: Rozewie

Rozewie to chyba najpiękniejszy polski przylądek. Do niedawno sądzono, że jest najdalej wysuniętym na północ punktem kraju, jednak został zdetronizowany przez tzw. Gwiazdę Północy wysuniętą dalej o zaledwie 2 metry. Wybierając Rozewie na miejsce wypoczynku warto odwiedzić latarnię morską, najstarszą tego typu budowlę na naszym wybrzeżu. Stefan Żeromski, który podobno właśnie w niej napisał „Wiatr od morza”, ma tam swoją Izbę Pamięci. We wnętrzach budowli na wczasowiczów czeka też Muzeum Latarnictwa Morskiego pełne modeli dawnych latarni, zaś z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama na Bałtyk i okolicę. Najciekawsze atrakcje w Rozewiu przygotowała jednak sama natura. Spacer w kierunku morza poprzez sprawiający niesamowite wrażenie bukowy las porastający zbocze klifu to obowiązkowy punkt urlopu. Rosnące w nim drzewa mają nawet po 160 lat i status Pomników Przyrody! Miłośnicy spacerów powinni koniecznie udać się także do urokliwego Lisiego Jaru. To wąwóz ciągnący się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, głęboki nawet na 50 m. Na jego zboczach rosną nie tylko buki, ale także jeżyny, leśne maliny, głóg, kaliny, leszczyny, piękne odmiany wrzosów, storczyków oraz bluszcz, a panujący w nim półmrok w słoneczne dni tworzy niezwykle magiczną atmosferę. Rozewie różni się od pobliskiego popularnego i gwarnego Władysławowa. To wymarzony kierunek dla miłośników historii i przyrody, którzy wolą spędzić leniwy urlop w malowniczym miejscu z dala od tłumów. Jedziesz na urlop z dziećmi? Poznaj najciekawsze miejsca do wspólnego wypoczynku.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ