Powrót

Ceny w Tunezji 2023 – modne wakacje w dobrej cenie?

9.1.2023
Ceny w Tunezji 2023 – modne wakacje w dobrej cenie?
Autor
Anna Dobrzanska

Piaski Sahary, podróże na grzbiecie wielbłąda i klimat orientu – to tylko część atrakcji, którymi Tunezja co roku wabi turystów. Ile kosztują wczasy w hotelu i wycieczki fakultatywne w Tunezji? Co warto zobaczyć w Tunezji, czy jest tam bezpiecznie i ile pieniędzy trzeba wziąć ze sobą?

Tunezja – co warto wiedzieć? Waluta, religia i język

 • religia i zwyczaje w Tunezji

Chociaż Tunezja jest krajem afrykańskim, w którym panującą religią jest islam, geograficznie (i zwyczajowo) jest bardzo bliska Europie. Sami Tunezyjczycy nie są szczególnie rygorystyczni pod względem religii i obyczajowości, a w stosunku do turystów stosują dodatkową taryfę ulgową. Oznacza to m.in., że w hotelu czy barze bez przeszkód możemy się napić alkoholu, a kobieta może spokojnie poruszać się po mieście w typowo europejskim stroju (wyjątkiem są meczety, w których trzeba mieć zakryte nogi i ramiona).

 • języki w Tunezji

Tunezja jest dawną kolonią francuską, dlatego choć językiem urzędowym jest arabski, każdy Tunezyjczyk zna również język francuski. Ze względu na geograficzną bliskość Włoch, spora część Tunezyjczyków (szczególnie na północy kraju) mówi również po włosku. W miejscowościach typowo turystycznych dogadamy się też po angielsku, poza nimi jednak – niekoniecznie.

 • dokumenty potrzebne w Tunezji

Jeśli chodzi o dokumenty, będzie nam potrzebny paszport ważny przez co najmniej 3 miesiące od wjazdu do kraju. Jadąc do Tunezji na własną rękę, będziemy potrzebowali wizy, natomiast jeśli wybieramy się tam przez biuro podróży, nie będzie ona konieczna.

 • waluta w Tunezji

Waluta Tunezji to dinar tunezyjski (TND). Jeden dinar to ok. 1,40 zł. 1 dinar dzieli się na 1000 milimów, o czym warto pamiętać, bo niekiedy ceny podawane są właśnie w milimach. Dobrze jest też wiedzieć o tym, że tunezyjskiej waluty nie wolno wwozić ani wywozić z kraju. Jadąc na wakacje do Tunezji, warto mieć ze sobą kartę kredytową, a jeśli chodzi o gotówkę, najlepiej wymienić złotówki na euro lub dolary, które później na miejscu bez problemu zamienimy na dinary. Kurs dinara ustalany jest odgórnie przez Centralny Bank Tunezyjski. Dinarów nie wolno nam wywieźć z Tunezji, dlatego wymieniając pieniądze po przyjeździe, trzeba zachować sobie kwit, na podstawie którego przed wyjazdem wymienimy pozostałe dinary z powrotem na walutę zachodnią.

Tunezja - waluta, religia, język - infografika
Tunezja - waluta, religia, język - infografika

Tunezja - co warto zobaczyć? Zabytki i atrakcje

Ten najbardziej „zachodni” kulturalnie kraj afrykański oferuje turystom znacznie więcej, niż tylko wylegiwanie się na plaży przynależącej do hotelu. Warto dać Tunezji szansę i wybrać się na zwiedzanie, aby poczuć jej niezwykły klimat. Kręte uliczki wśród zabudowań niekiedy liczących tysiące lat, specyficzne, arabskie targowiska, klimat orientu, starożytne ruiny – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jakie są najpopularniejsze ośrodki turystyczne w Tunezji?

 • Djerba (Dżerba)

Palące słońce i piaszczyste plaże to znaki rozpoznawcze Djerby, w której nawet zimą temperatura potrafi dochodzić do 20 stopni Celsjusza. Wysokie góry, palmy i ciągnące się bez końca wybrzeża powodują, że widoki te upodobali sobie filmowcy. To właśnie tutaj kręcono m.in. niektóre części „Gwiezdnych Wojen” czy „Indiany Jonesa”. Znajdziemy tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego i szkółki nurkowania.

 • Sousse (Susa)

W Sousse możemy podziwiać m.in. piękne stare miasto (medyna znajduje się na liście UNESCO) i zabytki. Warto wiedzieć, że to miasto, jeszcze pod nazwą Hadrumetum, zostało założone przez Fenicjan w IX w. p.n.e. Tu także możemy liczyć na wylegiwanie się na przepięknej plaży, ale nie można odpuścić sobie zwiedzania starego miasta, Wielkiego Meczetu czy Muzeum Archeologicznego.

 • Monastir

W Monastyrze nie sposób pominąć Ribat, czyli islamskiego klasztoru, będącego największym zabytkiem miasta. Warto oczywiście zwiedzić stare miasto, duże wrażenie robi też Mauzoleum Burgiby. Turyści chętnie spacerują piękną nadmorską promenadą, wzdłuż której rosną palmy.

 • Hammamet

Miasto leży w zatoce, na Półwyspie Cap Bon. Hammamet jest ośrodkiem bardzo popularnym wśród turystów, często odpoczywają tu też gwiazdy. Bajeczne plaże, dużo zieleni, mnogość hoteli i klubów jachtowych sprawiają, że chociaż w Hammamecie nie brak pięknych, zabytkowych zabudowań i atrakcji kulturalnych, to przyciąga on głównie miłośników typowo nadmorskich rozrywek.

Będąc w Tunezji, warto wykupić wycieczkę na Saharę. Ta największa na świecie pustynia gwarantuje niesamowite widoki niczym z niezwykłego filmu. Do tego jazda na grzbiecie wielbłąda, wizyta w rezerwacie dzikiej przyrody czy słynne targi arabskie (suki), na których płaci się tylko gotówką, a cen nie wypada nie negocjować. Ciekawa może być też wizyta w Sidi Bou Said – to niezwykłe miasteczko charakteryzuje się przepiękną, niesamowicie malowniczą biało-niebieską zabudową.

Tunezja – czy jest bezpiecznie?

Przychody z turystyki stanowią znaczący procent PKB całego kraju, dlatego Tunezyjczycy dokładają wszelkich starań, by ich kraj był szczególnie bezpieczny dla turystów i aby odzyskać ich zaufanie. Patrole policyjne w miejscowościach turystycznych spotkamy niemal za każdym zaułkiem, a hotele wyposażone są w dodatkowy monitoring i ochronę. Kontrolowane są też osoby próbujące się dostać na teren resortu, dzięki czemu do hotelu nie wejdzie nikt niepowołany. Wszystkie typowo turystyczne miejsca, trasy i atrakcje mają obecnie wzmocnioną ochronę – często patrole policyjne mogą być dla nas niewidoczne, bo poruszają się w cywilnych ubraniach i wyglądają jak zwykli turyści.

Ceny w Tunezji - ceny noclegów, ceny w restauracjach, ceny jedzenia i wypożyczenia samochodu
Ceny w Tunezji - infografika

Ceny w Tunezji: ile kosztują wakacje w Tunezji?

Tunezja jest atrakcyjnym kierunkiem nie tylko ze względu na niezwykły klimat orientu, bajeczne słońce i moc atrakcji, ale i z powodu niskich cen. Nie tylko ceny wycieczek potrafią być bardzo przystępne, ale też na miejscu wydamy mniej, niż w wielu innych, często mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Ile więc będą nas kosztowały wczasy w Tunezji?

 • ceny wycieczek do Tunezji

Zorganizowana wycieczka z ramienia biura podróży będzie nas kosztowała od ok. 1600 zł za tygodniowy pobyt dla jednej osoby w Sousse lub Hammamecie (pobyt ze śniadaniami, hotel 3-gwiazdkowy). Opcja HB (śniadania i obiadokolacje) będzie nas kosztowała od ok 1800 zł za osobę w Sousse i Hammamecie. Opcja FB (śniadania, obiady i kolacje) wyniesie nas od ok. 2000 zł za osobę (w tej cenie możemy już otrzymać ofertę pobytu w 5-gwiazdkowym hotelu).

Jeśli marzy nam się wyjazd all inclusive, w Djerbie zapłacimy od ok. 2100 zł za 3-gwiazdkowy hotel, od ok. 2400 zł za 4-gwiazdkowy hotel i od ok. 2800 zł za 5-gwiazdkowy hotel. Nieco taniej jest w Monastyrze – od ok. 2000 zł za 3- lub 4-gwiazdkowy hotel, od ok. 2400 zł za 5-gwiazdkowy. W Sousse i Hammamecie ceny są najbardziej atrakcyjne: od ok. 1900 zł za tygodniowy pobyt jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym, od ok. 2000 zł za hotel 4-gwiazdkowy i od ok. 2400 za hotel 5-gwiazdkowy.

 • ceny noclegów w Tunezji

W przypadku organizowania sobie noclegu w Tunezji na własną rękę, zapłacimy od ok. 150 zł za nocleg dla dwóch osób w hostelu albo tanim hotelu. Hotel 3-gwiazdkowy wyniesie nas od ok. 250 zł za noc, a hotel 5-gwiazdkowy to koszt od ok. 550 zł za noc.

 • ceny transportu w Tunezji

Jeden przejazd komunikacją miejską lokalnie może nas kosztować ok. 1-2 zł. Przejazd pociągiem ze stolicy kraju (Tunisu) do Sousse albo Monastyru to koszt ok. 8-10 zł (cena może się różnić w zależności od klasy, jaką wybierzemy). Taksówka (wszystkie taksówki są żółte) będzie nas kosztowała ok. 1,5 zł za kilometr (0,70 zł opłaty początkowej). Samochód wynajmiemy za minimum 80-100 zł za dobę.

 • ceny atrakcji w Tunezji

Dwudniowa wycieczka na Saharę to koszt ok. 300-400 zł za osobę, a trzydniowa wycieczka jeepami (w trakcie której zobaczysz całe południe Tunezji) to koszt ok. 550 zł za osobę. Wstęp do słynnego muzeum Bardo w Tunisie kosztuje ok.10 zł. Zwiedzanie Mauzoleum Burgiby jest bezpłatne, a wstęp do większości muzeów wyniesie nas równowartość ok. 2-15 zł.

 • ceny jedzenia w Tunezji

Za danie w taniej restauracji zapłacimy ok. 10-15 zł. Pełen, trzydaniowy obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji to koszt ok. 50-70 zł. Za kawę zapłacimy ok. 6 zł. Kupując produkty spożywcze w sklepie, za litr mleka zapłacimy ok. 2 zł, za chleb ok. 1 zł, za kilogram żółtego sera ok. 30 zł, za kilogram piersi z kurczaka ok. 20 zł, a za kilogram pomarańczy ok. 3 zł.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ