Powrót

Ceny w Hiszpanii – ile wydasz na wakacje w części kontynentalnej?

3.6.2021
Ceny w Hiszpanii – ile wydasz na wakacje w części kontynentalnej?
Autor
Anna Dobrzanska

Ile kosztują piękne plaże Hiszpanii kontynentalnej, wspaniała pogoda, pyszne owoce morza, orzeźwiająca sangria i zmysłowe flamenco? Podpowiadamy, jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w tym kraju i z jakimi wydatkami się wiążą. Nie ma się więc nad czym zastanawiać, czas pakować walizki i wyruszać na spotkanie z tym fascynującym krajem. Jeśli nie wiesz, który region Hiszpanii wybrać i jakich cen się spodziewać, wszystkie szczegóły znajdziesz poniżej.

Co zobaczyć w Hiszpanii?

Hiszpania dzieli się na kilkanaście autonomicznych regionów, spośród których niektóre są niezwykle popularne wśród turystów (jak np. Katalonia ze swoją słynną stolicą, Barceloną), inne natomiast przyciągają znacznie mniej odwiedzających. Które miasta warto rozważyć, gdy wybieramy się do kontynentalnej Hiszpanii?

Co zobaczyć w Barcelonie i na Costa Brava? Ceny i atrakcje w Katalonii

Barcelona to jedno z najpopularniejszych europejskich miast. Lista atrakcji, jakie oferuje i miejsc wartych odwiedzenia jest rekordowo długa. Nie sposób zwiedzić Barcelony, pominąwszy dzieła Antonio Gaudiego, słynnego architekta, przez którego zaprojektowane budynki są niezwykłe i zaskakują formą oraz kolorami. Chociaż Gaudi nie żyje już od blisko stu lat, jego najsłynniejsze bodaj dzieło, ogromna bazylika Sagrada Familia, jest w budowie po dziś dzień. Koniecznie trzeba też zobaczyć Park Güell z jego krętymi ścieżkami i słynną kolorową ławką, czy niezwykłe budynki zaprojektowane przez Gaudiego: Casa Milà, Casa Batlló, Casa Vicens. Warto przejść się słynną ulicą La Rambla i zajrzeć na bazar La Boqueria. A gdy rozbolą nas już nogi, możemy odpocząć na położonej nieopodal centrum plaży Barceloneta.

Barcelona jest nie tylko jednym z najpopularniejszych, ale i jednym z najdroższych miast Hiszpanii. Najwyższe ceny zastaną nas w okolicach centrum miasta, szczególnie wzdłuż głównych ulic (zwłaszcza La Rambli). Chcąc kupić nieco tańsze pamiątki czy zjeść w knajpie, powinniśmy poszukać lokali ukrytych w zaułkach i nieco oddalonych od turystycznych centrów.

Kosztowne są również atrakcje w Barcelonie – za wstęp do płatnej części Parku Güell zapłacimy ok. 10 euro (ok. 45 zł, cena za bilet kupiony online), a za bilet do Sagrady Familii minimum od ok. 24 euro (ok. 110 zł). Ogólnie ceny biletów za wstęp do atrakcji turystycznych wahają się między od ok. 3-4 euro a nawet ok. 25 euro.

Innym niezwykle popularnym wśród turystów regionem Katalonii jest wybrzeże Costa Brava. W urokliwych miastach oraz miasteczkach (takich, jak m.in. Cadaques, Roses, Figueres, Girona) można zobaczyć zabytki jeszcze z czasów rzymskich. Większość turystów przyjeżdża jednak, by odpoczywać na jednej z przepięknych plaż. Lloret de Mar, Blanes, Calella czy PLaya d’Aro to kurorty, które w sezonie są mocno oblegane.

Co zobaczyć w Hiszpanii, co zwiedzać w Hiszpanii  infografika
Co warto zobaczyć w Hiszpanii

Co warto zobaczyć w Walencji?

Walencja dysponuje jedną z piękniejszych europejskich plaż miejskich – Playa de la Malvarrosa. W planie zwiedzania zaś warto uwzględnić Giełdę Jedwabiu (La Lonja de la Seda), Bioparc Valencia (wyjątkowy, ogromny ogród zoologiczny), uniwersytecki ogród botaniczny Jardín Botánico czy katedrę La Seu, w której ołtarzu znajduje się kielich uznany za Święty Graal.

Wstęp do budynku Giełdy Jedwabiu wynosi 2 euro  (bezpłatny wstęp w soboty, niedziele i święta), do ogrodu botanicznego Jardín Botánico ok. 2,50 euro, a do katedry La Seu – ok. 3 euro. Za zwiedzanie Bioparku zapłacimy już sporo więcej – ok. 24 euro od osoby.

Ceny i atrakcje w Madrycie

Madryt to nowoczesne miasto, które jednocześnie pełne jest imponujących zabytków. W Madrycie koniecznie trzeba zobaczyć Plaza Major, czyli główny plac miasta otoczony odrestaurowanymi budynkami, a także Pałac Królewski (Palacio Real), będący symbolem miasta i stanowiący oficjalną siedzibę króla Hiszpanii. Obowiązkowym punktem jest też przechadzka ulicą Gran Via, piękną, tłoczną i pełną sklepów oraz restauracji. Fani zwiedzania powinni zaś przejść się do Muzeum Cerralbo (zobaczymy w nim m.in. dzieła sztuki i antyki), Muzeum Prado (w którym można zobaczyć jedne z największych dzieł takich malarzy, jak Velázquez, Goya, El Greco, Rubens czy Tycjan), czy nietypowe Museo del Jamon (muzeum szynki, będące tak naprawdę połączeniem sklepu i knajpy). Ciekawostką jest też dworzec Atocha, zaprojektowany na wzór ogrodu botanicznego, w którym mieszkają… żółwie.

Jeśli chodzi o ceny zwiedzania atrakcji w Madrycie, to za wstęp do muzeum Cerralbo zapłacimy jedynie ok. 3 euro, za zwiedzanie Pałacu Królewskiego 12 euro, a za bilet do Muzeum Prado – ok. 15 euro. W Museo del Jamon za porcję specjalnej, degustacyjnej szynki zapłacimy od ok. 6 euro aż po nawet ok. 25 euro.

Co zobaczyć w Andaluzji?

Andaluzja to duży hiszpański region, słynący m.in. ze zróżnicowanego krajobrazu i wyraźnych wpływów kultury arabskiej. Największe miasta Andaluzji to Sewilla, Grenada i Malaga. W Sewilli musimy zobaczyć m.in. pałac królewski Real Alcazar, ogromną katedrę z ołtarzem mierzącym ok. 28 m wysokości, pałac Casa de Pilatos czy Muzeum Tańca Flamenco – to właśnie Sewilla uważana jest za miejsce powstania tego tańca.

W Grenadzie przede wszystkim warto udać się do najstarszej mauretańskiej twierdzy Alhambra, w której będziemy podziwiać mozaiki, ogrody i fontanny. Warta uwagi jest również katedra czy główna ulica Calle Reyes Católicos. Kolorowe herbaciarnie stanowią pozostałość po dawnej dominacji arabskiej na tych terenach, a w interaktywnym muzeum El Parque de las Ciencas podziwiać będziemy ekspozycje dotyczące m.in. nauki technologii.

W Maladze z kolei warto zobaczyć katedrę, Muzeum Picassa (to właśnie w Maladze artysta się urodził), zamek Gibralfaro, rzymski teatr Teatro Romano czy arabski pałac Alcazaba.

Jeśli chodzi o przykładowe ceny atrakcji, za bilet wstępu do Real Alcazar zapłacisz ok. 12,5 euro, a za Muzeum Tańca Flamenco ok. 26 euro, w cenie biletu jest wstęp do muzeum i pokaz tańca flamenco). Wejście do El Parque de las Ciencias kosztuje ok. 7 euro, a do Muzeum Picassa ok. 12 euro.

Ceny w Hiszpanii: ile kosztują noclegi?

Za nocleg dla dwóch osób w stolicy Katalonii, Barcelonie, zapłacisz od ok. 200 zł (nocleg w najtańszym hostelu), od ok. 250 zł (nocleg ze śniadaniami) lub od ok. 350 zł za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu. Nieco taniej jest na wybrzeżu Costa Brava: od ok 200 zł za nocleg dla dwóch osób w hostelu, od ok. 250zł za nocleg ze śniadaniami i od ok. 300 zł za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu. Noclegi w bardzo popularnym kurorcie Lloret de Mar na Costa Brava są jednak sporo droższe: kosztują od ok. 260 zł za hostel, od ok. 300 zł za nocleg ze śniadaniem i od ok. 500 zł za nocleg ze śniadaniem w 3-gwiazdkowym hotelu.

Za noclegi w Walencji zapłacisz od ok. 150 zł za noc, od ok. 200 zł za nocleg ze śniadaniami i od ok. 250 zł za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu.

W stolicy kraju, Madrycie, możesz znaleźć nocleg w hostelu dla dwóch osób już za ok. 150 zł. Nocleg ze śniadaniami będzie cię kosztował od ok. 200 zł, a jeśli wybierzesz 3-gwiazdkowy hotel, zapłacisz powyżej 200 zł za noc.

Najtaniej jest w rejonie Andaluzji – za hostel w Grenadzie zapłacisz od ok. 100 zł, za nocleg ze śniadaniem od ok. 150 zł, a za 3-gwiazdkowy hotel od ok. 200 zł.

Ceny w Hiszpanii: ile kosztuje jedzenie?

Sama Hiszpania nie należy do szczególnie drogich państw na tle całej Europy, jednak jej największe miasta, Madryt i Barcelona, wyraźnie się wyróżniają wysokimi cenami.

W Barcelonie za 6 jajek zapłacimy ok. 3 euro, za dwulitrową butelkę coli ok. 2 euro, za 100 g sera gouda ok. 2 euro. W restauracji za kieliszek sangrii zapłacimy ok. 4 euro, za danie obiadowe – ok. 10-15 euro za osobę, a za deser ok. 4 euro.

Średnie ceny w Hiszpanii są nieco niższe: za 10 jajek zapłacimy ok. 2 euro, kilogram ogórków, pomidorów czy ziemniaków kosztuje ok. 1,5 euro. Kieliszek sangrii zamówimy w cenie od ok. 3 euro, za półlitrowe piwo zapłacimy ok. 3 euro, za typowe hiszpańskie przekąski (tapas) zapłacimy od ok. 3 euro do nawet ok. 10 euro. Niedrogi obiad zjemy od ok. 10 euro, choć ceny mogą dochodzić nawet do ok. 20 euro za danie.

Ceny w Hiszpanii: ile kosztuje transport?

W Barcelonie pojedynczy przejazd komunikacją miejska kosztuje ok. 3 euro, natomiast bilet na 10 przejazdów kupimy za ok. 11 euro.

W mniejszych miastach jeden przejazd kosztuje z reguły ok. 1-2 euro.

Jeśli chcemy przemieszczać się między hiszpańskimi miastami pociągiem, za bilet zapłacimy ok. 20-30 euro.

Wynajem samochodu w Barcelonie będzie nas kosztował od ok. 250-300 zł za dobę, w Grenadzie ok. 200 zł za dobę, podobnie w Madrycie czy w Walencji, w Maladze już od ok. 150 zł za dobę. Średnia cena benzyny w Hiszpanii wynosi ok. 1,44 euro za litr.

Ceny w Hiszpanii: ile kosztuje wycieczka z biurem podróży?

Ceny zorganizowanych wycieczek w Hiszpanii różnią się w zależności od wielu czynników: przede wszystkim regionu, do którego się wybieramy, ale też od miesiąca, który wybierzemy, rodzaju wyżywienia czy klasy hotelu.

Przeciętnie ceny wycieczek do Hiszpanii na siedem dni w sezonie letnim prezentują się następująco:

  • Katalonia

Za wycieczkę do Barcelony zapłacimy od ok. 2800 zł od osoby. W cenie zawierają się przeloty, pobyt w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych oraz śniadania i obiadokolacje (w droższej opcji znajdziemy również pobyt na słynnym wybrzeżu Costa Brava).

Wycieczka na Costa Brava to koszt od ok. 2500 zł (przelot, pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu i śniadania). Jeśli wybierzemy opcję HB (śniadania i obiadokolacje), zapłacimy od ok. 2800 zł za osobę.  Opcja all inclusive kosztuje od ok. 3000 zł (hotel 3-gwiazdkowy), od ok. 3200 zł (hotel 4-gwiazdkowy) lub od ok. 3500 zł (hotel 5-gwiazdkowy).

Costa Dorada to nieco mniej znane wybrzeże Katalonii. Pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami będzie nas tam kosztował od ok. 2200 zł (hotel 3-gwiazdkowy), od ok. 2500 zł (za pobyt w hotelu 4-gwiazdkowym) i od ok. 2800 zł za pobyt all inclusive w hotelu 5-gwiazdkowym.

  • Andaluzja

Popularne cele wycieczek do Andaluzji to m.in. wybrzeża Costa del Sol, Costa Almeria i Costa de la Luz. Za pobyt na Costa del Sol zapłacimy od ok. 2500 zł za osobę (pobyt ze śniadaniami w hotelu 4-gwiazdkowym), od ok. 2800 zł (pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 3-gwiazdkowym) lub od ok. 3000 zł (pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 4-gwiazdkowym).

Za wycieczkę na Costa Almeria zapłacimy od ok. 2500 zł (pobyt ze śniadaniami w hotelu 4-gwiazdkowym), od ok. 3000 zł (pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 4-gwiazdkowym), a za pobyt all inclusive od ok. 2500 w hotelu 4-gwiazdkowym i od ok. 4700 zł za pobyt w hotelu 5-gwiazdkowym.

Natomiast pobyt na Costa de la Luz będzie nas kosztował od ok. 2500 zł za pobyt ze śniadaniami, od ok. 2800 zł za pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami i od ok. 3000 zł za pobyt all inclusive (w hotelach 4-gwiazdkowych).

  • Walencja

W obszarze autonomicznym Walencji szczególnie popularne jest – uważane za najpiękniejsze w Hiszpanii – wybrzeże Costa Blanca. Pobyt ze śniadaniami kosztuje tam od ok. 2200 zł (hotel 3-gwiazdkowy) lub od ok. 2500 zł (hotel 4-gwiazdkowy). Pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami to koszt od ok. 2800 zł (hotel 3-gwiazdkowy) i od ok. 3000 zł (hotel 4-gwiazdkowy). Pobyt all inclusive to koszt zwykle powyżej 3000 zł.

Wolisz wakacje na rajskiej wyspie od wypoczynku na stałym lądzie? Wybierz się na należące do Hiszpanii Kanary. Pogoda, mapa, atrakcje i ceny na Wyspach Kanaryjskich – wszystko znajdziesz w osobnym artykule. Dowiedz się więcej o poszczególnych wyspach z archipelagu i wybierz kierunek idealny dla siebie.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ