Powrót
12/12/2019

Ceny w Hiszpanii 2020 – ile wydasz na wakacje w części kontynentalnej?

Autor
Anna Dobrzanska

Ile kosztują piękne plaże Hiszpanii kontynentalnej, wspaniała pogoda, pyszne owoce morza, orzeźwiająca sangria i zmysłowe flamenco? Podpowiadamy, jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w tym kraju i z jakimi wydatkami się wiążą. Nie ma się więc nad czym zastanawiać, czas pakować walizki i wyruszać na spotkanie z tym fascynującym krajem. Jeśli nie wiesz, który region Hiszpanii wybrać i jakich cen się spodziewać, wszystkie szczegóły znajdziesz poniżej.

Co zobaczyć w Hiszpanii?

Hiszpania dzieli się na kilkanaście autonomicznych regionów, spośród których niektóre są niezwykle popularne wśród turystów (jak np. Katalonia ze swoją słynną stolicą, Barceloną), inne natomiast przyciągają znacznie mniej odwiedzających. Które miasta warto rozważyć, gdy wybieramy się do kontynentalnej Hiszpanii?

Co zobaczyć w Barcelonie i na Costa Brava? Ceny i atrakcje w Katalonii

Barcelona to jedno z najpopularniejszych europejskich miast. Lista atrakcji, jakie oferuje i miejsc wartych odwiedzenia jest rekordowo długa. Nie sposób zwiedzić Barcelony, pominąwszy dzieła Antonio Gaudiego, słynnego architekta, przez którego zaprojektowane budynki są niezwykłe i zaskakują formą oraz kolorami. Chociaż Gaudi nie żyje już od blisko stu lat, jego najsłynniejsze bodaj dzieło, ogromna bazylika Sagrada Familia, jest w budowie po dziś dzień. Koniecznie trzeba też zobaczyć Park Güell z jego krętymi ścieżkami i słynną kolorową ławką, czy niezwykłe budynki zaprojektowane przez Gaudiego: Casa Milà, Casa Batlló, Casa Vicens. Warto przejść się słynną ulicą La Rambla i zajrzeć na bazar La Boqueria. A gdy rozbolą nas już nogi, możemy odpocząć na położonej nieopodal centrum plaży Barceloneta.

Barcelona jest nie tylko jednym z najpopularniejszych, ale i jednym z najdroższych miast Hiszpanii. Najwyższe ceny zastaną nas w okolicach centrum miasta, szczególnie wzdłuż głównych ulic (zwłaszcza La Rambli). Chcąc kupić nieco tańsze pamiątki czy zjeść w knajpie, powinniśmy poszukać lokali ukrytych w zaułkach i nieco oddalonych od turystycznych centrów.

Drogie są również atrakcje w Barcelonie – za wstęp do płatnej części Parku Güell zapłacimy 7,50 euro (ok. 31 zł, cena za bilet kupiony online) lub 8,50 euro (ok. 36 zł, cena za bilet kupiony na miejscu), a za bilet do Sagrady Familii minimum 15 euro (ok. 63 zł). Ogólnie ceny biletów za wstęp do atrakcji turystycznych wahają się między ok. 3-4 euro (ok. 12-17 zł) a nawet ok. 25 euro (ok. 105 zł).

Innym niezwykle popularnym wśród turystów regionem Katalonii jest wybrzeże Costa Brava. W urokliwych miastach oraz miasteczkach (takich, jak m.in. Cadaques, Roses, Figueres, Girona) można zobaczyć zabytki jeszcze z czasów rzymskich. Większość turystów przyjeżdża jednak, by odpoczywać na jednej z przepięknych plaż. Lloret de Mar, Blanes, Calella czy PLaya d’Aro to kurorty, które w sezonie są mocno oblegane.

Co warto zobaczyć w Hiszpanii
Co warto zobaczyć w Hiszpanii

Co warto zobaczyć w Walencji?

Walencja dysponuje jedną z piękniejszych europejskich plaż miejskich – Playa de la Malvarrosa. W planie zwiedzania zaś warto uwzględnić Giełdę Jedwabiu (La Lonja de la Seda), Bioparc Valencia (wyjątkowy, ogromny ogród zoologiczny), uniwersytecki ogród botaniczny Jardín Botánico czy katedrę La Seu, w której ołtarzu znajduje się kielich uznany za Święty Graal.

Wstęp do budynku Giełdy Jedwabiu wynosi 2 euro (ok. 8,40 zł; bezpłatny wstęp w soboty, niedziele i święta), do ogrodu botanicznego Jardín Botánico 2,50 euro (ok. 10,50 zł), a do katedry La Seu – 3 euro (ok. 12,60 zł). Za zwiedzanie Bioparku zapłacimy już sporo więcej – ok. 24 euro (ok. 100 zł) od osoby.

Ceny i atrakcje w Madrycie

Madryt to nowoczesne miasto, które jednocześnie pełne jest imponujących zabytków. W Madrycie koniecznie trzeba zobaczyć Plaza Major, czyli główny plac miasta otoczony odrestaurowanymi budynkami, a także Pałac Królewski (Palacio Real), będący symbolem miasta i stanowiący oficjalną siedzibę króla Hiszpanii. Obowiązkowym punktem jest też przechadzka ulicą Gran Via, piękną, tłoczną i pełną sklepów oraz restauracji. Fani zwiedzania powinni zaś przejść się do Muzeum Cerralbo (zobaczymy w nim m.in. dzieła sztuki i antyki), Muzeum Prado (w którym można zobaczyć jedne z największych dzieł takich malarzy, jak Velázquez, Goya, El Greco, Rubens czy Tycjan), czy nietypowe Museo del Jamon (muzeum szynki, będące tak naprawdę połączeniem sklepu i knajpy). Ciekawostką jest też dworzec Atocha, zaprojektowany na wzór ogrodu botanicznego, w którym mieszkają… żółwie.

Jeśli chodzi o ceny zwiedzania atrakcji w Madrycie, to za wstęp do muzeum Cerralbo zapłacimy jedynie 3 euro (ok. 12,60 zł), za zwiedzanie Pałacu Królewskiego 10 euro (ok. 42 zł), a za bilet do Muzeum Prado – 15 euro (ok. 63 zł). W Museo del Jamon za porcję specjalnej, degustacyjnej szynki zapłacimy od 6 euro (ok. 25 zł) aż po nawet ok. 25 euro (ok. 105 zł).

Co zobaczyć w Andaluzji?

Andaluzja to duży hiszpański region, słynący m.in. ze zróżnicowanego krajobrazu i wyraźnych wpływów kultury arabskiej. Największe miasta Andaluzji to Sewilla, Grenada i Malaga. W Sewilli musimy zobaczyć m.in. pałac królewski Real Alcazar, ogromną katedrę z ołtarzem mierzącym ok. 28 m wysokości, pałac Casa de Pilatos czy Muzeum Tańca Flamenco – to właśnie Sewilla uważana jest za miejsce powstania tego tańca.

W Grenadzie przede wszystkim warto udać się do najstarszej mauretańskiej twierdzy Alhambra, w której będziemy podziwiać mozaiki, ogrody i fontanny. Warta uwagi jest również katedra czy główna ulica Calle Reyes Católicos. Kolorowe herbaciarnie stanowią pozostałość po dawnej dominacji arabskiej na tych terenach, a w interaktywnym muzeum El Parque de las Ciencas podziwiać będziemy ekspozycje dotyczące m.in. nauki technologii.

W Maladze z kolei warto zobaczyć katedrę, Muzeum Picassa (to właśnie w Maladze artysta się urodził), zamek Gibralfaro, rzymski teatr Teatro Romano czy arabski pałac Alcazaba.

Jeśli chodzi o przykładowe ceny atrakcji, za bilet wstępu do Real Alcazar zapłacisz 11,50 euro (ok. 49 zł), a za Muzeum Tańca Flamenco 26 euro (ok. 110 zł, w cenie biletu jest wstęp do muzeum i pokaz tańca flamenco). Wejście do El Parque de las Ciencias kosztuje 7 euro (ok. 30 zł), a do Muzeum Picassa 9 euro (ok. 38 zł).

Ceny w Hiszpanii: ile kosztują noclegi?

Za nocleg dla dwóch osób w stolicy Katalonii, Barcelonie, zapłacisz od ok. 200 zł (nocleg w najtańszym hostelu), od ok. 250 zł (nocleg ze śniadaniami) lub od ok. 350 zł za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu. Nieco taniej jest na wybrzeżu Costa Brava: od ok 150-190 zł za nocleg dla dwóch osób w hostelu, od ok. 220 zł za nocleg ze śniadaniami i od ok. 250 zł za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu. Noclegi w bardzo popularnym kurorcie Lloret de Mar na Costa Brava są jednak sporo droższe: kosztują od ok. 260 zł za hostel, od ok. 290 zł za nocleg ze śniadaniem i od ok. 500 zł za nocleg ze śniadaniem w 3-gwiazdkowym hotelu.

Za noclegi w Walencji zapłacisz od ok. 120 zł za noc, od ok. 180 zł za nocleg ze śniadaniami i od ok. 200 zł za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu.

W stolicy kraju, Madrycie, możesz znaleźć nocleg w hostelu dla dwóch osób już za ok. 100 zł. Nocleg ze śniadaniami będzie cię kosztował od ok. 180 zł, a jeśli wybierzesz 3-gwiazdkowy hotel, zapłacisz od ok. 200 zł za noc.

Najtaniej jest w rejonie Andaluzji – za hostel w Grenadzie zapłacisz od ok. 70 zł, za nocleg ze śniadaniem od ok. 110 zł, a za 3-gwiazdkowy hotel od ok. 150 zł.

Ceny w Hiszpanii - noclegi
Ceny w Hiszpanii - noclegi

Ceny w Hiszpanii: ile kosztuje jedzenie?

Sama Hiszpania nie należy do szczególnie drogich państw na tle całej Europy, jednak jej największe miasta, Madryt i Barcelona, wyraźnie się wyróżniają wysokimi cenami.

W Barcelonie za 6 jajek zapłacimy ok. 2,30 euro (ok. 9,60 zł), za dwulitrową butelkę coli ok. 1,50 euro (ok. 6,30 zł), za 100 g sera gouda ok. 1 euro (ok. 4,20 zł), a za kilogram ziemniaków ok. 1 euro (ok. 4,20 zł). W restauracji za kieliszek sangrii zapłacimy ok. 4 euro (ok. 17 zł), za danie obiadowe – ok. 10-15 euro (ok. 42-63 zł) za osobę, a za deser ok. 3 euro (ok. 12,60 zł).

Średnie ceny w Hiszpanii są nieco niższe: za 10 jajek zapłacimy ok. 1-1,30 euro (ok. 4,20-5,50 zł), za dwulitrową butelkę coli ok. 1,40 euro (ok. 5,90 zł), kilogram ogórków, pomidorów czy ziemniaków kosztuje ok. 1 euro (ok. 4,20 zł). Kieliszek sangrii zamówimy w cenie ok. 2-7 euro (ok. 8,40-30 zł), za półlitrowe piwo zapłacimy ok. 2-3 euro (ok. 8,40-12,60 zł), za typowe hiszpańskie przekąski (tapas) zapłacimy od ok. 2 euro (ok. 8,40 zł) do nawet ok. 10 euro (ok. 42 zł). Niedrogi obiad zjemy od ok. 6-7 euro (25-30 zł), choć ceny mogą dochodzić nawet do ok. 20 euro (ok. 84 zł) za danie.

Ceny w Hiszpanii: ile kosztuje transport?

W Barcelonie pojedynczy przejazd komunikacją miejska kosztuje ok. 2,15 euro (ok. 9 zł), natomiast bilet na 10 przejazdów kupimy za ok. 10 euro (ok. 42 zł; wówczas jeden przejazd kosztuje nas ok. 1 euro, czyli ok. 4,20 zł).

W mniejszych miastach jeden przejazd kosztuje z reguły ok. 1 euro (ok. 4,20 zł).

Jeśli chcemy przemieszczać się między hiszpańskimi miastami pociągiem, za bilet zapłacimy ok. 20-30 euro (ok. 84-126 zł).

Wynajem samochodu w Barcelonie będzie nas kosztował od ok. 200 zł za dobę, w Grenadzie od ok. 185 zł za dobę, w Madrycie od ok. 130 zł za dobę, w Walencji od ok. 135 zł za dobę, a w Maladze już od ok. 90 zł za dobę. Średnia cena benzyny w Hiszpanii wynosi ok. 1,28 euro (ok. 5,40 zł) za litr.

Ceny w Hiszpanii: ile kosztuje wycieczka z biurem podróży?

Ceny zorganizowanych wycieczek w Hiszpanii różnią się w zależności od wielu czynników: przede wszystkim regionu, do którego się wybieramy, ale też od miesiąca, który wybierzemy, rodzaju wyżywienia czy klasy hotelu.

Przeciętnie ceny wycieczek do Hiszpanii na siedem dni w sezonie letnim prezentują się następująco:

  • Katalonia

Za wycieczkę do Barcelony zapłacimy ok. 2300-2600 zł od osoby. W cenie zawierają się przeloty, pobyt w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych oraz śniadania i obiadokolacje (w droższej opcji znajdziemy również pobyt na słynnym wybrzeżu Costa Brava).

Wycieczka na Costa Brava to koszt od ok. 1320 zł (przelot, pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu i śniadania). Jeśli wybierzemy opcję HB (śniadania i obiadokolacje), zapłacimy od ok. 1420 zł za osobę. Pełne wyżywienie to koszt od ok. 1620 zł, a opcja all inclusive kosztuje od ok. 1600 zł (hotel 3-gwiazdkowy), od ok. 1700 zł (hotel 4-gwiazdkowy) lub od ok. 2500 zł (hotel 5-gwiazdkowy).

Costa Dorada to nieco mniej znane wybrzeże Katalonii. Pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami będzie nas tam kosztował od ok. 1750 zł (hotel 3-gwiazdkowy), od ok. 2000 zł (za pobyt w hotelu 4-gwiazdkowym) i od ok. 2400 zł za pobyt all inclusive w hotelu 5-gwiazdkowym.

  • Andaluzja

Popularne cele wycieczek do Andaluzji to m.in. wybrzeża Costa del Sol, Costa Almeria i Costa de la Luz. Za pobyt na Costa del Sol zapłacimy od ok. 1700 zł za osobę (pobyt ze śniadaniami w hotelu 4-gwiazdkowym), od ok. 1650 zł (pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 3-gwiazdkowym) lub od ok. 2000 zł (pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 4-gwiazdkowym).

Za wycieczkę na Costa Almeria zapłacimy od ok. 2000 zł (pobyt ze śniadaniami w hotelu 4-gwiazdkowym), od ok. 2200 zł (pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 4-gwiazdkowym), a za pobyt all inclusive od ok. 2500 w hotelu 4-gwiazdkowym i od ok. 4700 zł za pobyt w hotelu 5-gwiazdkowym.

Natomiast pobyt na Costa de la Luz będzie nas kosztował od ok. 1700 zł za pobyt ze śniadaniami, od ok. 1970 zł za pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami i od ok. 2150 zł za pobyt all inclusive (w hotelach 4-gwiazdkowych).

  • Walencja

W obszarze autonomicznym Walencji szczególnie popularne jest – uważane za najpiękniejsze w Hiszpanii – wybrzeże Costa Blanca. Pobyt ze śniadaniami kosztuje tam od ok. 1650 zł (hotel 3-gwiazdkowy) lub od ok. 1750 zł (hotel 4-gwiazdkowy). Pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami to koszt od ok. 1700 zł (hotel 3-gwiazdkowy) i od ok. 1900 zł (hotel 4-gwiazdkowy). Pobyt all inclusive to koszt od ok. 2150 zł (hotel 3-gwiazdkowy) i od ok. 2500 zł (hotel 4-gwiazdkowy).

Wolisz wakacje na rajskiej wyspie od wypoczynku na stałym lądzie? Wybierz się na należące do Hiszpanii Kanary. Pogoda, mapa, atrakcje i ceny na Wyspach Kanaryjskich – wszystko znajdziesz w osobnym artykule. Dowiedz się więcej o poszczególnych wyspach z archipelagu i wybierz kierunek idealny dla siebie.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

¿Quieres tu primer préstamo ya?

Consigue tus primeros 300€ sin intereses ni comisiones, y devuélvelos en 30 días

Solicita tu crédito ahora

Najnowsze porady