Pożyczka na rower czy rower na raty – co się bardziej opłaca?

Koszty początkowe związane z zakupem roweru nie są małe.

Koszty początkowe związane z zakupem roweru nie są małe.

Oprócz samego roweru, który niejednokrotnie jest sporym wydatkiem, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, kask, okulary czy inne akcesoria typu oświetlenie, pompkę, zabezpieczenie oraz drobny sprzęt do konserwacji. Co robić, kiedy cena roweru przekracza założony budżet? Czy opłaca się wziąć rower na raty czy lepiej wziąć jednorazową szybką pożyczkę pozabankową?

Przejdź do sekcji:

  1. Rower na raty – czy się opłaca? Zalety i wady kredytu ratalnego na rower
  2. Raty w sklepie stacjonarnym czy online przez Internet?
  3. Jakie rowery kupimy na raty?
  4. Pożyczka na rower – czy warto?
  5. Jaki rower kupić? Czym kierować się wybierając rower na raty lub biorące na niego pożyczkę?
  6. Nowy rower na raty czy używany?
  7. Typy  i rodzaje rowerów, które można kupić na raty
  8. Jak dobrać rozmiar roweru?
  9. Pożyczka na rower czy rower na raty – co wybrać? Podsumowanie


weź pożyczkę
No items found.
Rower na raty – czy się opłaca? Zalety i wady kredytu ratalnego na rower

Rower na raty – czy się opłaca? Zalety i wady kredytu ratalnego na rower

Decydując się na zakup roweru na raty możemy skorzystać wyłącznie z oferty sklepów, które taką formę zakupu oferują. Przeważnie też dany sklep współpracuje z jednym konkretnym bankiem, którego ofertę kredytu ratalnego nam przedstawi. Sama procedura takiego zakupu nie powinna być czasochłonna, ale najczęściej trzeba zadeklarować swoje dochody i miesięczne opłaty, czasem należy też dostarczyć zaświadczenie o dochodach.

Warto zwracać uwagę na dodatkowe opłaty i prowizje. Nawet w przypadku rat 0%, bank może doliczyć koszty związane z ubezpieczeniem. Okres spłaty rat 0% jest też najczęściej z góry określony – jeśli będziemy chcieli rozłożyć spłatę np. na więcej miesięcy, może się okazać, że zostanie naliczone oprocentowanie lub prowizje.

weź pożyczkę
Raty w sklepie stacjonarnym czy online przez Internet?

Raty w sklepie stacjonarnym czy online przez Internet?

Rower na raty można kupić stacjonarnie i przez Internet – taką formę zakupów oferują sklepy wielkopowierzchniowe, specjalistyczne sklepy sportowe i rowerowe oraz internetowe portale aukcyjne.

Kupując rower w sklepie stacjonarnym, mamy szansę już tego samego dnia wyjechać naszym nowym rowerem. Oczywiście przy założeniu, że otrzymamy pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu ratalnego.

Przy zakupach online trwa to trochę dłużej. Potrzebna będzie wizyta kuriera i podpisanie dokumentacji kredytowej, dopiero wtedy można oczekiwać na dostawę roweru. Niejednokrotnie możemy spodziewać się naliczenia opłaty za dostawę przy zakupie na raty. Listę sklepów online sprzedających rowery na raty bez problemu znajdziemy w sieci, łącznie z informacją czy są to raty 0% oraz z opisem całej procedury zakupu ratalnego.

Jakie rowery kupimy na raty?

Mając sprecyzowane oczekiwania co do roweru, możemy zastanowić się nad przedziałem cenowym. Jeśli planujemy regularną eksploatację, warto zainwestować w nieco droższy model. Aktualnie w coraz większej liczbie miejsc, zarówno w sklepach sportowych, jak i bezpośrednio u producentów mamy możliwość kupna rowerów na raty. W tego typu transakcji sprzedawca jest pośrednikiem między kupującym a bankiem, ponieważ to bank de facto udziela nam rat.

Na raty możemy kupić praktycznie wszystkie rowery: miejskie, szosowe, górskie, zarówno damskie, jak i męskie. Przy podjęciu decyzji o zakupie roweru na raty najważniejsze, żebyśmy rozsądnie ocenili możliwość ich spłaty. Może się okazać, że jeśli pozwolimy sobie na droższy rower, a będziemy mieć niską zdolność kredytową, bank może nam odmówić kredytu ratalnego. Sama procedura zakupu ratalnego może wymagać dopełnienia formalności (m.in. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów), jednak zależy to w dużej mierze od polityki banku.

weź pożyczkę
Pożyczka na rower – czy warto?

Pożyczka na rower – czy warto?

Wzięcie pożyczki pozabankowej na rower z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie elastyczność i możliwość wyboru. Przede wszystkim dowolnie ustalamy wysokość pożyczki w zależności od swojego budżetu. Może się okazać, że mamy przeznaczoną konkretną kwotę na zakup, ale finalnie chcielibyśmy się zdecydować na nieco droższy sprzęt. W takiej sytuacji chwilówka jako uzupełnienie budżetu będzie dobrym i szybkim rozwiązaniem. Szybka pożyczka online może nas uratować jeśli zależy nam na zakupie używanego roweru od prywatnego sprzedającego. Nie ma tu możliwości zakupu na raty, a często liczy się czas, by upatrzona oferta nam nie przepadła.

Firmy pożyczkowe, dzięki swojemu prokonsumenckiemu podejściu, zmniejszają formalności do minimum, a także oferują korzystne promocje. W VIVUS można skorzystać z oferty pierwszej pożyczki do 3000 zł na 0% RRSO (przykład reprezentatywny na końcu artykułu). Wniosek o pożyczkę w VIVUS składa się przez Internet – zajmuje to kilka chwil i można taki wniosek złożyć z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jeśli otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, pożyczkę na rower otrzymamy błyskawicznie na konto. Pożyczki w VIVUS charakteryzuje też wysoka przyznawalność, co może być nie bez znaczenia np. dla młodych osób bez zbudowanej historii kredytowej, bez umowy o pracę i źródła stałego dochodu.

pożyczka na rower
weź pożyczkę
Jaki rower kupić? Czym kierować się wybierając rower na raty lub biorące na niego pożyczkę?

Jaki rower kupić? Czym kierować się wybierając rower na raty lub biorące na niego pożyczkę?

· Nowy rower na raty czy używany?

Zacznijmy od tego, czy decydujemy się na rower nowy czy używany. Oba rozwiązania mają plusy i minusy.

Można kupić rower używany o dobrych parametrach w cenie nowego modelu podstawowego. Możemy też się spodziewać, że jeśli coś w rowerze szwankowało to dotychczasowy właściciel zajął się już wymianą lub w przypadku pasjonatów – wymienił oryginalny sprzęt na lepszy.

Z drugiej jednak strony, nigdy nie mamy pewności, co używany rower przeszedł – może być powypadkowy lub jest całkowicie wyeksploatowany przez dotychczasowego właściciela. Aby właściwie ocenić stan roweru używanego dobrze jest mieć podstawową wiedzę techniczną na ten temat. Sam wybór roweru z drugiej ręki jest czasochłonny – wiąże się z przebrnięciem przez ogromną liczbę ofert od różnych sprzedających. Pamiętajmy, że używany rower, mimo świetnego opisu i pozornie bardzo dobrego stanu na zdjęciach, w rzeczywistości może już nie prezentować się tak dobrze. Najlepiej obejrzeć rower na żywo, co oczywiście znowu zajmuje czas. Zakup używanego roweru jest zwykle preferowany przez znawców i poszukiwaczy perełek.

Niezaprzeczalną zaletą nowego roweru jest oczywiście jego doskonały stan techniczny oraz gwarancja, którą otrzymujemy w sklepie. Mamy pewność, że nie kupujemy „kota w worku”. Możemy też liczyć na fachowe doradztwo. Przede wszystkim mamy też nieograniczony wybór jeśli chodzi o rodzaje, modele, kolory, gadżety i możemy kupić taki rower na raty, co nie jest możliwe w przypadku rowerów używanych.

· Typy i rodzaje rowerów, które można kupić na raty

  • Rower MTB, czyli popularny „góral” jest doskonały do jazdy w terenie po nierównym podłożu, zboczach, błocie czy żwirze. Charakteryzują go szerokie opony z bieżnikiem, amortyzatory oraz duża liczba przerzutek, dzięki czemu dopasujemy komfort jazdy do warunków trasy.
  • Rowery crossowe są dość uniwersalne, idealne dla zwolenników przemieszczania się po mieście, jak i wycieczek turystycznych. Mają dość cienkie opony z delikatnym bieżnikiem lub bez, dzięki czemu nie stawiają dużego oporu toczenia, a zatem codzienna jazda będzie lżejsza. Pozycja siedząca jest dość wygodna, chociaż nie bardzo pionowa. Podobną funkcję pełnią rowery turystyczne, z tą różnicą, że od razu wyposażone są w dodatkowy sprzęt, taki jak błotniki czy bagażnik. To sprawia, że ten rower będzie cięższy i nieco droższy niż crossowy.
  • Do przemieszczania się po asfalcie i gładkich powierzchniach z dużą prędkością i pokonując duże dystanse najlepiej sprawdzi się rower szosowy. Jest przede wszystkim lekki, ma wąskie opony bez bieżnika, ale musimy się liczyć z tym, że nie jest zbyt wygodny, głównie ze względu na wymuszoną pochyloną pozycję.
  • Ostatnio dużą popularność zyskały rowery gravelowe, bardzo podobne do szosowych z tą różnicą, że posiadają szersze opony z bieżnikiem. Dzięki temu amatorzy szybkiej jazdy nie będą mieć problemu z przejechaniem po leśnej drodze.
  • Jeśli naszym głównym środkiem lokomocji do pracy czy przy załatwianiu codziennych spraw jest rower, zdecydowanie powinniśmy się zdecydować na typ miejski, rodem z Amsterdamu. Charakteryzuje go przede wszystkim duża wygoda, mająca swój wyraz w obniżonej ramie ułatwiającej wsiadanie oraz pozwalającej na wyprostowaną pozycję, wygodne siodełko oraz osłonięty łańcuch. Tego typu rowery będą bardzo często od razu wyposażone w oświetlenie, bagażnik lub koszyk. W dodatku coraz więcej firm daje wyraz swojej twórczej ekspresji, dzięki czemu możemy natrafić na rowery miejskie w niecodziennych kolorach lub nawet z delikatnymi dekoracjami.
  • Coraz większą popularność zyskują rowery z tzw. ostrym kołem, czyli takim rodzajem napędu, przy którym ciągle musimy pedałować. Daje to dużą kontrolę nad sprzętem, ale niewątpliwie na początku trudno przyzwyczaić się do takiego rozwiązania. Tego typu rowery są bardzo lekkie i ze względu na minimalną liczbę części mechanicznych rzadko wymagają naprawy.
  • Dla osób traktujących rowery jako środki lokomocji, a przy tym ceniących sobie komfort i minimalny wysiłek idealnym rozwiązaniem są rowery elektryczne. Posiadają silnik wspomagający pedałowanie, dzięki czemu jazda jest lekka i przyjemna. Z drugiej strony są dość ciężkie oraz wymagają ładowania, co może być dość uciążliwe. Przy zakupie takiego jednośladu należy liczyć się z bardzo wysoką ceną.
  • Rowery składane (tzw. składaki) są dobrym rozwiązaniem dla cyklistów mieszkających w małych wnętrzach lub osób, które część trasy pokonują komunikacją miejską Mimo że „składaki” są dla niektórych jedynie powiewem przeszłości, to aktualnie na rynku dostaniemy coraz więcej bardziej zaawansowanych modeli.

· Jak dobrać rozmiar roweru?

Niemal wszystkie rowery możemy dostać w wersji damskiej i męskiej, co ma przede wszystkim przełożenie na rozmiar ramy, a także jej budowę.

Głównym kryterium przy wyborze odpowiedniego rozmiaru jest przede wszystkim wzrost rowerzysty, a także przekrok, czyli w uproszczeniu odległość od naszego krocza do ziemi. Przykładowo przy wzroście 165 cm i przekroku 78 cm wybierzemy najprawdopodobniej ramę o wartości 15 cali, podczas gdy przy wzroście 185 cm i przekroku 85 cm – ramę o wartości 17 cali.  Podawane wartości będą się trochę różnić w zależności od typu roweru. Jednak nie bazujmy wyłącznie na suchym pomiarze i zawsze zdecydujmy się przetestować sprzęt. Musimy czuć się na nim przede wszystkim komfortowo, a może okazać się, że mamy nieco inne niż standardowe proporcje i teoretycznie odpowiedni dla nas rower okaże się za mały. Natomiast wielkość kół jest dostosowana do wielkości ramy i przeznaczenia roweru. Uniwersalny rozmiar roweru to ok. 28 cali.

weź pożyczkę
Pożyczka na rower czy rower na raty – co wybrać? Podsumowanie

Pożyczka na rower czy rower na raty – co wybrać? Podsumowanie

Rower na raty to dobre rozwiązanie jeżeli jesteśmy zdecydowani na konkretny sprzęt, w konkretnym sklepie i mamy zdolność kredytową. Szczególnie atrakcyjne będą raty 0%, do których bank może doliczyć ubezpieczenie.

Szybka pożyczka online to rozwiązanie bardziej elastyczne – można kupić rower w dowolnym sklepie oraz od prywatnego sprzedawcy. To również wygoda i minimum formalności – wniosek o pożyczkę online można złożyć przez Internet, bez wychodzenia z domu, nie musimy dostarczać zaświadczeń. Tu również można trafić na oferty promocyjne, takie jak pierwsza pożyczka 3000 zł w VIVUS na 0%RRSO (przykład reprezentatywny na końcu artykułu)

weź pożyczkę