Powrót

Wiosenne porządki dla leniwych – 5 sposobów

23.3.2022
Wiosenne porządki dla leniwych – 5 sposobów
Autor
Anna Dobrzanska

Kiedy tylko pierwsze kwietniowe słońce zaczyna oświetlać nasze zakurzone kąty, świat ogarnia szał sprzątania. Co zrobić jednak, kiedy nie masz czasu, siły ani ochoty na wiosenne porządki?

Zdesperowane gospodynie domowe, które czują, że nie dają rady, szukają pomocy u perfekcyjnych pań domu. Wielkim powodzeniem cieszą się poradniki dotyczące sprzątania – od niezapomnianej Ireny Gumowskiej aż po radykalną Japonkę Marie Kondo, która namawia do wyrzucania pamiątkowych zdjęć i przeprowadzania pożegnalnych rozmów ze znoszonymi sweterkami. Problem polega na tym, że żaden poradnik nie posprząta za nas. Kiedy czytamy i słuchamy o tym, że sprzątanie należy zacząć od góry i metodycznie zbliżać się do podłogi, ogarnia nas od razu paraliżujące lenistwo. Może więc, zamiast szukać porad dotyczących idealnego wyczyszczenia piekarnika, zaprowadzić ład w swoim życiu i zorganizować je tak, żeby sezonowe porządki trwały jak najkrócej?

Wiosenne porządki w … życiu

Wyrzucaj: Czujesz, że powinnaś przeprowadzić generalne wiosenne porządki w domu, bo wszyscy tak robią? Odrzuć presję. Pozbądź się poczucia winy. Psychiczne poczucie ładu, które daje nam sprzątanie, można osiągnąć w inny sposób.

Porządkuj: Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie mieszkania. Możesz na przykład posprzątać foldery w laptopie, zrobić porządek ze swoim zdrowiem, pracą, relacjami, budżetem domowym. Zamiast biegać ze ścierką, usiądź na kanapie i przemyśl, jak możesz usprawnić i ulepszyć różne dziedziny swojego życia. Uporządkuj ścieżkę codziennych przeszkód, z którymi się zmagasz. Zadbaj o to, żeby wszystko w twoim otoczeniu sprzyjało osiągnięciu celów. Naostrz piłę, którą codziennie ścinasz swoje drzewo (czytaj na vivus.pl: Jak wprowadzać zmiany w życiu).

Wiosenne porządki na papierze

Wyrzucaj: Zmniejsz liczbę kanałów informacyjnych, którymi się otaczasz. Wypisz się ze wszystkich newsletterów, które nie są dla ciebie bardzo, ale to naprawdę bardzo istotne. Pozamykaj niepotrzebne konta e-mailowe. Zrezygnuj z powiadomień z social mediów. Zlikwiduj profile w portalach społecznościowych, z których nie korzystasz.

Porządkuj: Żeby zmniejszyć gonitwę myśli, która nie pozwala ci zasnąć, przelej je na kartkę papieru. Stwórz listę zadań do zrobienia. Jeżeli je zanotujesz, twój umysł przestanie obsesyjnie je analizować. Przygotuj sobie ładny notes, który będzie budził pozytywne skojarzenia. Pisz ulubionym długopisem albo nawet – a co tam, czemu by nie? – piórem. Wymięte karteluszki i ogryziony ołówek zachęcają do zapisywania strzępków błahych myśli. Elegancki notes i nobliwy atrament sprawią, że zapiszesz rzeczy, które są naprawdę istotne. Podziel zadania z listy według priorytetów. Spraw mniej istotnych nie zapisuj w ogóle – prawdopodobnie rozwiążą się same. Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zadania podziel na małe kroczki. Przy każdym punkcie narysuj kwadracik, w którym z satysfakcją odhaczysz zadanie po jego wykonaniu.

Wiosenne porządki na dłużej

Wyrzucaj: Pozbądź się sprzętów, które nie są ci niezbędne, a wymagają czyszczenia, odkurzania czy prania. Zrezygnuj z bibelotów, dekoracyjnych poduszek, nielubianych kwiatów i nieużywanych kosmetyków. Zastanów się, czy możesz żyć bez firanek i zasłon. Wpuść do swojego domu więcej przestrzeni i światła.Porządkuj: Zwróć uwagę szczególnie na to, co zaprocentuje później. Ogranicz się do posprzątania tych miejsc, które ułatwią i uprzyjemnią ci życie na co dzień. Zamiast wycierać i polerować sprzęty, skup się na zorganizowaniu miejsca w szafkach i schowaniu tam rzadziej używanych przedmiotów, żeby się nie kurzyły. Zamiast nieustannie sprzątać, urządź swoje mieszkanie tak, żeby robić to jak najrzadziej.

Spójrz na porządki od pozytywnej strony

wiosenne porządki

Wyrzucaj: Złość i frustracja nie pomagają w sprzątaniu. Nie analizuj przesadnie myśli, że właśnie tracisz cenne godziny twojego życia na czynność bezsensowną, mało przyjemną i w ogóle nierozwojową. Jeżeli będziesz dołować się w ten sposób, te godziny będą jeszcze bardziej stracone. Czy nie lepiej włączyć ulubioną stację radiową, sprzątać tanecznym krokiem przy muzyce, prowadzić inspirujące rozmowy z domownikami podczas przecierania szafek albo szorując podłogę, obmyślać kolejny rozdział swojej powieści?

Porządkuj: Ellen Langer, psycholog z Uniwersytetu Harvarda, przeprowadziła badania na grupie pokojówek pracujących w hotelach. Części z nich powiedziano, że pracując, spalają kalorie, a poziom ich aktywności fizycznej jest większy niż u przeciętnych osób. Po miesiącu okazało się, że te, którym uświadomiono ten w sumie dość oczywisty fakt, straciły na wadze, miały lepsze parametry ciśnienia krwi i lepszy stosunek obwodu talii do bioder!Weź to sobie do serca podczas sprzątania.

W porządkowaniu najważniejszy jest cel

Wyrzucaj: Odpuść rzeczy nieistotne. Jeżeli bałagan w szafce z narzędziami męża nie przeszkadza ci w codziennym życiu, w ogóle o nim nie myśl. Wykreśl go z obszaru zainteresowań twojego umysłu. Nieładem rządzi zasada nieoznaczoności Heisenberga – dopóki nie dojdzie do obserwacji, własności obiektów nie istnieją. Do czasu, gdy nie przyglądasz się bałaganowi, możesz uznać, że go nie ma.

Porządkuj: Skup się na tym, co jest dla ciebie ważne. Higiena umysłowa jest równie ważna jak higiena toalety. Zmień sposób myślenia i postaraj się zwiększyć swoją tolerancję dla bałaganu, którego – spójrzmy prawdzie w oczy – nigdy nie pozbędziesz się tak do końca. Zastanów się nad tym, co daje ci sprzątanie i dlaczego jest ważne. Czy poczucie bezpieczeństwa i spokój zawdzięczasz porządkowi, czy wręcz przeciwnie – gromadzeniu przedmiotów? Niech wnioski z tych przemyśleń będą dla ciebie kluczem podczas porządków. I jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa – nagroda na zakończenie. Nowa sukienka do uporządkowanej i świeżo opróżnionej według zasad minimalizmu szafy? Dlaczego nie?

Szybka pożyczka
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ