Powrót

Umowa pożyczki prywatnej – co powinna zawierać?

10.3.2021
Umowa pożyczki prywatnej – co powinna zawierać?
Autor

Jest wiele sytuacji, które przekraczają nasze możliwości budżetowe i potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki. Gdy zależy nam na czasie i chcemy uniknąć formalności związanych z zaciąganiem kredytu czy pożyczki w banku, często szukamy wsparcia u bliskich i decydujemy się np. na pożyczkę od rodziny.  Czy taka pożyczka prywatna wymaga spisania umowy i jest opodatkowana?

Przejdź do sekcji artykułu:

 1. Co to jest pożyczka prywatna?
 2. Umowa pożyczki prywatnej – ustna czy pisemna? Co powinna zawierać?
 3. Ustna umowa pożyczki pieniędzy – czy jest ważna? Do jakiej kwoty?
 4. Umowa pożyczki pieniędzy w formie pisemnej – kiedy warto ją sporządzić?
 5. Umowa pożyczki pieniędzy – co powinna zawierać?
 6. Umowa pożyczki prywatnej – zabezpieczenia pożyczkodawcy
 7. Umowa pożyczki bez odsetek i oprocentowania
 8. Zmiany w umowie pożyczki – jak sporządzić aneks do umowy pożyczki?
 9. Podatek PCC od umowy pożyczki prywatnej
 10. Pożyczka bez podatku i dodatkowych kosztów w firmie pożyczkowej? Czy to możliwe?

Co to jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna to pożyczka od osoby fizycznej. Może to być osoba znajoma, bliska lub z rodziny. Coraz częściej tego typu pożyczki udzielane są również przez osoby prywatne, które ogłaszają się w Internecie.

Czasem błędnie przyjmuje się, że pożyczka prywatna nie wymaga spisania umowy, nie jest też opodatkowana. Otóż powyżej kwoty 1000 zł powinna zostać spisana umowa pożyczki prywatnej, należy też zapłacić od niej podatek, chyba że pożyczamy od najbliższej rodziny i nie przekroczymy limitu kwoty 9637 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat.

Pożyczka prywatna – podatek i umowa. Sprawdź!>>

Pożyczka od rodziny – kiedy nie zapłacimy podatku?>>

Umowa pożyczki prywatnej – ustna czy pisemna? Co powinna zawierać?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wsparcie rodziny czy też prywatnego inwestora z Internetu – umowa pożyczki pieniędzy to podstawa.

Ustna umowa pożyczki pieniędzy – czy jest ważna? Do jakiej kwoty?

Wiele osób zastanawia się, czy ustna umowa pożyczki jest wiążąca. Według przepisów kodeksu cywilnego forma dokumentowa wymagana jest dopiero w przypadku pożyczki przekraczającej 1000 zł. Zadłużając się na niższą sumę nie musimy sporządzać umowy w formie pisemnej, warto mieć jednak na uwadze, że warunki ustnej umowy znacznie trudniej udowodnić w przypadku problemów z wywiązaniem się z niej którejś ze stron.

Umowa pożyczki pieniędzy w formie pisemnej – kiedy warto ją sporządzić?

Pisemna umowa pożyczki prywatnej wymagana jest w przypadku pożyczek powyżej 1000 zł. Nie zmienia to faktu, że taki dokument warto sporządzić nawet pożyczając mniejszą sumę – jako zabezpieczenie dla obu stron. Dokładne określenie warunków transakcji znacznie zwiększa jej bezpieczeństwo. Poprawnie sporządzona umowa pozwoli także uniknąć ewentualnych nieporozumień i ułatwi rozstrzyganie sporów. To wszystko ma szczególne znaczenie, gdy pożyczamy pieniądze nie od najbliższej rodziny, ale od firmy, prywatnego inwestora bądź dalszych znajomych.

Umowa pożyczki pieniędzy – co powinna zawierać?

Aby zabezpieczyć obydwie strony, umowa pożyczki od osoby prywatnej powinna zawierać następujące elementy:

 • data i miejsce zawarcia umowy pożyczki;
 • określone strony umowy;
 • określony przedmiot umowy, tj. kwoty, jaka zostaje pożyczona;
 • określony czas, na jaki została udzielona pożyczka;
 • warunki zwrotu pożyczki, np. termin i forma zwrotu, klauzule zawierające informacje o odsetkach, harmonogram rat etc.;
 • forma wypłaty i spłaty pożyczki: przelew czy gotówka;
 • zasady postępowania w przypadku opóźnienia spłaty;
 • zasady postępowania w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki;
 • oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy;
 • warunki wypowiedzenia umowy;
 • określenie, jak mogą być wprowadzane zmiany do umowy, najczęściej używa się sformułowania: „zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności”;
 • liczba egzemplarzy umowy;
 • czytelne podpisy obydwu stron.

Jeśli nie umiemy samodzielnie sporządzić takiego dokumentu, a nie chcemy korzystać z pomocy specjalistów, możemy wykorzystać wzór umowy pożyczki znaleziony np. w Internecie, na specjalistycznych stronach i blogach prawniczych. Najważniejsze, aby taki dokument posiadać – ułatwi nam dochodzenie swoich praw w przypadku sporów.

Umowa pożyczki prywatnej – zabezpieczenia pożyczkodawcy

Pożyczkodawca może zawrzeć w umowie formę zabezpieczenia na wypadek braku spłaty pożyczki. Stosowanymi formami zabezpieczenia są:

 • weksel,
 • zastaw (np. auto),
 • hipoteka (nieruchomość)
 • poręczenie żyranta,
 • oświadczenie pożyczkobiorcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji spisane u notariusza.

Umowa pożyczki bez odsetek i oprocentowania

Pożyczka bez oprocentowania i dodatkowych kosztów? Jest to możliwe w przypadku pożyczki od rodziców czy przyjaciół. Inwestorzy oferujący prywatne pożyczki robią to dla zysku, więc nie ma co liczyć na pożyczki bez oprocentowania i dodatkowych kosztów. Najbliżsi z reguły chcą po prostu zaoferować nam pomoc, dlatego zawierając z nimi umowę pożyczki, w warunkach zwrotu pożyczki najczęściej wpisujemy dokładnie taką samą kwotę, jaka została pożyczona.

Warto też rozejrzeć się w ofertach firm pożyczkowych.

Zmiany w umowie pożyczki – jak sporządzić aneks do umowy pożyczki?

Czy w umowie pożyczki prywatnej można wprowadzić zmiany? Tak, zmiany można wprowadzać za pomocą aneksu.

Aneks do pisemnej umowy pożyczki musi zawierać informacje o umowie, do której jest sporządzany, określenie stron (muszą być nimi te same strony, między którymi umowa była zawierana) oraz zmiany, jakie mają zostać wprowadzone.

Dodatkowo, zawarte muszą być także: okres, do jakiego odnosi się aneks, uwaga o niedokonywaniu zmian w reszcie zapisów umowy oraz podpisy obydwu stron.

Za pomocą aneksu można zmienić postanowienia, dodać nowe lub uchylić już istniejące. Oznacza to, że wprowadzając aneks za porozumieniem obydwu stron można na przykład wydłużyć termin spłaty zadłużenia lub zwiększyć jego kwotę. Co ważne, liczba tworzonych aneksów do jednej umowy nie jest ograniczona.

Podatek PCC od umowy pożyczki prywatnej

Zadłużając się u osoby fizycznej na kwotę większą niż 1000 zł zobowiązani jesteśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Od 1 lipca 2019 roku podatek ten wynosi 0,5% od kwoty pożyczki (wcześniej było to 2% od pożyczanej sumy). Jest jednak też dobra wiadomość – choć w przypadku pożyczki prywatnej podatek zapłacić trzeba, to zdarzają się sytuacje, w których można uniknąć regulowania kwestii podatkowych.

Z płacenia podatku PCC jesteśmy zwolnieni w przypadku zawierania umowy z najbliższymi członkami rodziny, np. współmałżonkiem, rodzicami, rodzeństwem, dziadkami czy dziećmi. Warunkiem jest nieprzekroczenie kwoty 9637 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zawieraniu umowy pożyczki w rodzinie? Sprawdź >>


Pożyczka bez podatku i dodatkowych kosztów w firmie pożyczkowej? Czy to możliwe?

Jeśli potrzebujemy szybkiej gotówki, możemy skorzystać z usług firmy pożyczkowej.

W vivus.pl wypełnienie wniosku online zajmuje kilka minut, nie trzeba nawet wychodzić z domu, a środki zostaną przelane na nasze konto od razu po wydaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu pożyczki.

Dodatkowo, pierwsza pożyczka w VIVUS do 3000 zł to RRSO 0% (przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony). Oznacza to, że musimy zwrócić dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ