Powrót

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – mapy i przegląd

12.5.2022
Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – mapy i przegląd
Autor
Anna Dobranska

Pierwsze podrygi wiosny to idealny moment na zaplanowanie rowerowych wypraw. Malownicze zakątki, które można przemierzać tym środkiem transportu znajdują się niemal w każdym zakątku Polski. Gdzie wybrać się na rower? Polecamy przegląd najciekawszych tras rowerowych w różnych regionach Polski wraz z mapami i wskazówkami dla entuzjastów rowerowych wypraw.

Trasy rowerowe w okolicach Warszawy

Warszawa wielu osobom kojarzy się z zatłoczonym miastem, którego mieszkańcy żyją w nieustannym biegu. Oczywiście stolica rządzi się swoimi prawami, ale dla tych, którzy szukają wytchnienia i odpoczynku również oferuje wspaniałe tereny rekreacyjne.

Nadwiślański szlak rowerowy poprowadzony wzdłuż Wisły przez całą Polskę (początek szlaku w Bielsku Białej, koniec w Gdańsku) co prawda nie jest wciąż ukończony na odcinku okołowarszawskim, ale w przyszłości będzie zapewne stanowił nie lada gratkę dla fanów dwóch kółek.

Istnieje jednak sporo innych, wartych uwagi szlaków rowerowych, nie tylko w okolicach Warszawy, ale i w jej centrum! Oto kilka najciekawszych:

  • trasa rowerowa nad Jezioro Zegrzyńskie: najbliżej położone od stolicy popularne Zegrze jest częstym celem rowerowych wycieczek nie tylko doświadczonych cyklistów, ale i całych rodzin. Nieco ponad 40 km trasa rozpoczyna się w centrum Warszawy i biegnie wzdłuż nadbrzeża wiślanego. Wystarczy przekroczyć Wisłę popularnym Mostem Gdańskim, żeby znaleźć się na jej prawym brzegu i stamtąd już wzdłuż Kanału Żerańskiego udać się prosto w stronę popularnego zalewu.
  • Warszawa wzdłuż Wisły: licząca niespełna 39 km trasa jest łatwym odcinkiem od Mostu Siekierkowskiego do Mostu Północnego i ciągnie się cała wzdłuż malowniczej Wisły, bulwarów, plaż i dzikich terenów zielonych. Po drodze można spokojnie znaleźć miejsce na odpoczynek lub posiłek – idealnym miejscem będą m.in. Park Traugutta, plaża Poniatówka czy Lasek Bielański.
  • Kampinoski Szlak Rowerowy: dla amatorów większych wrażeń polecamy bardziej wymagającą trasę, ale uwielbianą i uczęszczaną przez rzesze cyklistów. Liczy ona aż 145 km długości, więc przejechanie całej jest niemal nieosiągalne w ciągu jednego dnia. Jest to niewątpliwie jedna z trudniejszych tras przeznaczona raczej dla doświadczonych rowerzystów. Wymaga dobrej kondycji i sprzętu, nie jest polecana dla osób początkujących, również ze względu na zróżnicowane i trudne do jazdy podłoże. Trasa wiedzie przez Kampinoski Park Narodowy – rozpoczyna się w Wolce Węglowej i tam też się kończy. Na trasie mijamy m.in. Izabelin, Zaborowo, Żelazową Wolę, Palmiry i Łomianki. Jest to jednak klasyk Mazowsza, którego niewątpliwie nie może zabraknąć na mapie prawdziwych wielbicieli wymagających szlaków rowerowych.


kampinoski szlar rowerowy mapa
Kampinoski szlak rowerowy - mapa

Szlak rowerowy na Pomorzu – Hel-Władysławowo

Szlak rowerowy biegnący wzdłuż Helu to jedna z najbardziej urokliwych tras na Pomorzu. Liczący 38,5 km odcinek to idealna trasa nawet dla mniej wprawionych rowerzystów.

szlak władysławowo - hel mapa
Szlak rowerowy Władysławowo-Hel - mapa

Trasę rozpoczyna miejska ścieżka rowerowa we Władysławowie – mimo sporego ruchu w miasteczku ścieżka jest szeroka, wyłożona kostką brukową, dzięki czemu poruszanie się na niej rowerem jest komfortowe. Droga szutrowa rozpoczyna się pod koniec trasy, ok. 8 km przed Helem, ale mimo zmiany podłoża poziom trudności trasy nie wzrasta, a widoki stają się coraz piękniejsze. W trakcie wyprawy warto zahaczyć o okoliczne miasteczka – Chałupy, Jastarnię czy Juratę. Po dotarciu do celu koniecznie trzeba też zwiedzić samo miasteczko Hel – niewielkie, ale jednocześnie niezwykle malownicze. Można je swobodnie zwiedzać na rowerze, po drodze zatrzymując się na krótki odpoczynek lub posiłek.

Trasa na Hel jest wyjątkowa nie tylko ze względu na widoki – w przewężeniach lądu można dostrzec okalające półwysep z obydwu stron Morze Bałtyckie – ale także przez przyjazne dla ruchu rowerowego warunki. Można ją przejechać w ciągu jednego dnia, ale dla amatorów dłuższych wypraw proponujemy skorzystanie z mijanych po drodze kempingów. Jeśli zaś trasa okaże się zbyt długa w każdej chwili można wsiąść do pociągu i ją skrócić – kursują one regularnie i spokojnie można się nimi przemieszczać na całym odcinku trasy rowerowej.

Szlak rowerowy na Mazurach

Dla tych, którzy szukają czegoś z dala od miasta idealnym pomysłem będą szlaki rowerowe na Mazurach – szlaki tam położone to gwarancja dużej dawki zieleni, malowniczych jezior i urokliwych mazurskich wsi, które mija się po drodze.

krutyński szlak rowerowy mapa
Krutyński szlak rowerowy - mapa

Najpopularniejszym szlakiem jest liczący 64 km Krutyński Szlak Rowerowy, biegnący wzdłuż rzeki Krutyni – z uwagi na położenie i nurt rzeki jest on dość kręty i klasyfikuje się go jak szlak średni – przeznaczony raczej dla doświadczonych rowerzystów z uwagi na zmieniającą się nawierzchnię (77% asfalt, 23% szuter). Szlak wiedzie przez pola i lasy Puszczy Piskiej. Na trasie trzeba przygotować się na podjazdy i zjazdy, ale obfituje ona też w długie płaskie odcinki.

Szlak rozpoczyna się przy kościele ewangelickim w Sorkwitach, a kończy w Gałkowie. Wyjątkowość tej trasy to przede wszystkim jej naturalny krajobrazy oraz zabytki architektury drewnianej. Na trasie mijamy wieś Rodowo – jest to malownicza osada położona na morenowych wzgórzach rozciągających się po horyzont, nieopodal jeziora Lampasz, wzdłuż którego wytyczono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną “Jary Lampasza”. Osada jest dostępna dla zwiedzających, można tam też zakupić artystyczne pamiątki z drewna.

Wjeżdżając dalej do Puszczy Piskiej, największego kompleksu leśnego Warmii i Mazur, warto przyjrzeć się drewnianym rzeźbom obrazującym m.in. bohaterów wiersza Juliana Tuwima “Rzepka”. Jeśli dysponujemy większą ilością czasu, warto rozważyć też spływ Krutynią – to bardzo popularna w tej okolicy forma rekreacji na świeżym powietrzu.

Trasa rowerowa blisko Krakowa

Dla poszukujących rowerowego szlaku w okolicach Krakowa polecamy Jurajski Szlak Orlich Gniazd. Nazwa wzięła się od wzniesionych na szczytach wzgórz zamków zwanych Orlimi Gniazdami. Twierdze te powstały jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego jako system zabezpieczenia granic oraz ważnych szlaków handlowych.

trasa rowerowa blisko Krakowa mapa
Jurajski szlak rowerowy Orlich Gniazd - mapa

Jest to najpopularniejszy szlak w tym regionie. Rozpoczyna się w Krakowie i prowadzi aż do Częstochowy, licząc ok. 190 km długości. Zaliczany jest on do szlaków o wysokim poziomie trudności i przeznaczony jest raczej dla doświadczonych rowerzystów. Nawierzchnia szlaku bywa zmienna, nie zawsze odpowiednio utwardzona, ale jest też świetnie oznakowana, więc nie ma szans na zgubienie się na trasie.

Trasa jest długa i wymagająca, dlatego też można ją podzielić i wyruszyć tylko na interesujące nas odcinki. Na pewno warto zobaczyć ruiny zamku w Ojcowie czy w Bobolicach. Warta odwiedzenia jest też słynna Grota Łokietka, w której, według legendy, polski król ukrywał się przed czeskim władcą, Wacławem II. Jaskinia jest dostępna do zwiedzania.

Trasa Szlakiem Orlich Gniazd to jednak nie tylko spektakularne widoki ruin dawnych twierdz, ale też piękne zabytki przyrody, skaliste pagórki i jaskinie. Tamtejsze krajobrazy są naprawdę bajeczne!

Trasa rowerowa w okolicy Poznania

Okolice Poznania to także gratka dla fanów szosowych wypraw. W zależności od stopnia zaawansowania, tereny Wielkopolski to świetny obszar do eksploracji natury i zabytków.

Dla tych, którzy lubią wyzwania polecamy wybrać  Pierścień Rowerowy wokół Poznania. Trasa ta liczy blisko 173 km i jest to szlak rowerowy będący zamkniętą pętlą wokół miasta. Od lat cieszy się dużą popularnością wśród cyklistów – zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych. Szlak biegnie niemal wzdłuż granic powiatu poznańskiego, łącząc jego najciekawsze miejsca: Zamek w Kórniku, Pałac w Rogalinie, Rogaliński Park Krajobrazowy, Mosinę, Wielkopolski Park Narodowy, jezioro Kierskie, poligon w Biedrusku, Puszczę Zielonka, Park Krajobrazowy Promno czy podpoznańskie Tulce z sanktuarium maryjnym.

Główny szlak Pierścienia nie ma ściśle określonego początku ani końca, dlatego można go przemierzać etapami. Jest to możliwe dzięki specjalnie stworzonym szlakom łącznikowym – jest ich siedem i każdy z nich wychodzi z jednego centralnego punktu – Poznańskiego Węzła Rowerowego – położonego na południowo-zachodnim krańcu jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Dzięki nim cykliści mogą wyruszyć na szlak Pierścienia z różnych miejsc.

Dla osób, które szukają łatwiejszej i krótszej formy wypoczynku rowerowego polecamy udanie się na wycieczkę Rogalińskim Szlakiem Rowerowym. Licząca ok. 15 km trasa należy do tych łatwiejszych, w większości wiedzie asfaltem, dzięki czemu szybko i łatwo przemierza się kolejne kilometry trasy. Monotonna z początku droga wynagrodzona zostaje widokami Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Starorzecze Warty i prastare, nietypowe w swym kształcie dęby rogalińskie robią niesamowite wrażenie. W związku z tym, że trasa jest dosyć krótka warto zaplanować piknik po dotarciu do celu i spędzić niezapomniany czas na łonie natury. Powrót można zaplanować drugą stroną Warty – Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym.

Szlak rowerowy na Dolnym Śląsku

Trasy rowerowe Dolnego Śląska obfitują w malownicze, ale trudne, bo górskie trasy rowerowe. To jednak nie problem, bo na Dolnym Śląsku można też znaleźć przyjemne, rekreacyjne szlaki rowerowe, dzięki którym można nie tylko zwiedzić okolicę, ale i poznać kilka nieprzeciętnych miejsc.

Dla amatorów rowerowych wycieczek polecamy Jelenią Górę i Dolinę Pałaców i Ogrodów, zwaną też polską Doliną Loary. Nazwa jest niewątpliwie bardzo zachęcająca, ale sama trasa na pewno nikogo nie rozczaruje.

Przeznaczona dla osób, które rowerem jeżdżą tylko rekreacyjnie – nie ma na trasie niespodziewanych podjazdów czy nierówności terenu, cała trasa jest raczej turystyczno-rekreacyjna. Liczy ok. 35 km długości, dlatego spokojnie można ją przejechać w ciągu jednego dnia. Zaczyna się i kończy w Jeleniej Górze, a po drodze przemierza się m.in. Łomnicę, Wojanów, Bobrowice, Karpniki, Bukowiec i Mysłakowice. W każdej z tych niewielkich miejscowości można podziwiać odrestaurowane pałace, z których największe wrażenie robi obiekt w Wojanowie.

Wszystkie kompleksy mieszczą się na zaledwie 102 km2 i są niezwykle różnorodne –  można się natknąć na gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.

Co więcej wokół rezydencji znajdują się rozległe parki krajobrazowe z bogatym starodrzewem i niezwykłą architekturą ogrodową.

Szlak rowerowy Białowieża – Dubicze Cerkiewne.

Skąpana w zieleni, malownicza trasa rowerowa o długości ok. 41 km. Wiedzie głównie przez rezerwaty przyrody: Podcerkwa, Berezowo i Michnówka. Większość trasy to leśne ścieżki, na których można spotkać żubra!

W miejscowości Werstok warto odwiedzić osiemnastowieczną cerkiew z zabytkowymi ikonami oraz odwiedzić kameralne muzeum kolejki wąskotorowej. Jednak ten szlak przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom przyrody.

szlak białowieża-dublicze cerkiewne mapa
Szlak rowerowy Białowieża - Dubicz Cerkiewne

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ